Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

М. Гоголь «Чудовий Дніпро»
Тема. М. Гоголь «Чудовий Дніпро»
Мета. Розширювати словниковий запас учнів, удосконалювати навички виразного осмисленого читання, розвивати уміння сприймати прочитане, шукати у ньому головне, вчити складати розповідь за картиною, викликати в учнів захоплення красою опису величавої ріки, виховувати любов до рідного краю.
Обладнання: портрет М. Гоголя, картки для гри «Фотооко», словникової роботи, табличка з девізом, наочність до гри «Вгадай річку», картини природи

Хід уроку 

I. Організація класу
Всі почули вже дзвінок – він покликав на урок.
Тож девіз тепер згадаймо і урок розпочинаймо.

Девіз: Красиво читаємо,
Чітко відповідаємо,
Мову свою розвиваємо.


II. Перевірка домашнього завдання
1. Гра «Мікрофон»

- Про яку велику річку україни ви ви вдома читали оповідання? (Про Десну)
- Як автор назвав це оповідання? («Деснячки»)
- Чому?
2. Вибіркове читання
3. Читання уривка в особах
4. Гра «Відгадай річку»


Дн*с*ер

Ду**й

*ис*

**іп*о

Во*с**а

III. Повідомлення теми уроку
- На сьогоднішньому уроці ми будемо читати про красу ще однієї річки в тексті М. Гоголя, але пройдіть лабіринт, щоб знати його назву(вивішую буквений лабіринт =Чудовий Дніпро=).
- Поміркуйте, який може бути текст з такою назвою, науковий чи художній?
- Отже, ми будемо працювати над художнім твором «Чудовий Дніпро»
1. Читання тексту вчителем.
- Завдання перед читанням: прослухайте текст і скажете, чи правильними були ваші припущення, що це художній текст
- Що ж описав у ньому Микола Гоголь?
2. Словникова робота
Мчить – швидко біжить
Зеленокудрі – зеленолисті
Розкішний – пишний, величавий
3. Гра «Фотооко»
- Вивішую табличку
Образом
Розкішний
Мчить
зеленокудрі
- Завдання:
1. Назвіть слова по порядку
2. Яке слово найкоротше?
3. Найдовше?
4. У якому слові букв більше ніж звуків?
5. Яке слово складається з двох слів? З яких?
4. Читання твору учнями (Завдання перед читанням: відмічати у творі прикметники, які використав Гоголь для опису річки). Після читання діти називають прикметники.
5. Гра «Передай»: учні читають, звучить команда вчителя «Стоп» - учень передає читання іншому учневі
6. Аналіз прочитаного тексту
- Зачитайте, яким описаний Дніпро у тиху погоду
- Хто любить дивитися у скляні води Дніпра?
- Які персонажі, крім Дніпра є у тексті?
- Зачитайте, як про них пише автор
- Прочитайте виділене речення, визначте порівняння
- Як рослини ставляться до Дніпра?
- Знайдіть слова, вжиті в переносному значенні
7. Вибіркове читання
- Виберіть слова, які характеризують Дніпро за ознаками (який?)
- А які слова характеризують його за дією?
- Знайдіть і прочитайте найкоротше речення
- Знайдіть і продовжіть речення (я починаю – діти продовжують)
8. Мовно-логічне завдання
- Утворити правильні словосполучення, поєднавши слова правої і лівої колонки
Дніпро велична
Погода повні
Широчінь блакитний
Шлях чудовий
Світ тиха
Води зелений
9. Робота за картиною Куїнджі «Місячна ніч на Дніпрі»
а) Слово вчителя
Про нашу величаву річку Дніпро складено поетами багато віршів, композитори до цих віршів пишуть музику, художники пишуть картини. На сьогоднішньому уроці ми розглянемо репродукцію картини Архипа Куїнджі «Місячна ніч на Дніпрі».
- Що ми бачимо у місячному сяйві на Дніпрі?
- Які кольори переважають? Чому?
- Чим різняться ображення неба, берега, річки?
- Які почуття викликає у вас ця картина?
- Чи сподобався Вам опис Дніпра Гоголем? А картина Куїнджі?
- А чи тільки річка Дніпро на Україні така гарна? (діти відповідають. Я показую картини гір, озер, полів)
- Так. І цю красу ми з вами маємо берегти і примножувати.

IV. Підсумок уроку
- На завершення уроку про красу природи нам діти підготували вірші.
1. Краса природи – справжнє диво!
Все неповторне і живе.
Де не поглянь, скрізь так красиво,
По небу сонечко пливе.

2. Навколо височіють гори, між ними річечка-вода,
І ліс зелений, наче море, і всюди казка вигляда.

V. Домашнє завдання
Категорія: Уроки | Додав: валя1529 (17.02.2014) | Автор: Бойко Катерина Степанівна E
Переглядів: 6528 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!