Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

„Мандрівка у казку». Українська народна казка „Лисичка і Журавель”

Урок читання. 1 клас

„Мандрівка у казку»

Українська народна казка „Лисичка і Журавель”

 

Мета: Поглиблювати знання дітей про казку, як вид усної народної творчості, вчити визначати головну думку казки, формувати навички правильного виразного читання, розвивати уміння відтворювати зміст прочитаного, виховувати любов до казок.

Обладнання: Ілюстрації до народних казок, картки з уривками казок, малюнки кози та вовка.

ХІД УРОКУ

                                                                                      

І.Мотивація навчальної діяльності

ІІ. Організація класу.
Учитель.
                     
Продзвенів дзвінок.
                     Починає
ться урок.
                    
З чого ж нам його почати?
Діти.
           
Скоромовку розказати!
Вчитель.
     
Поправляєм язички,
                     
Щоб не плутались значки.
                      І про казку
 діалог,
                     
Щоб цікавим був урок.
Учитель.
    
Добре. Перший ряд вже починає -
                         Скоромовку промовляє:

 

 Мама вчить мене читати

 Вчить мене читати тато

 Вчить дідусь і вчить бабуся

 Скоро – скоро я навчуся

 Вчитель.  Другий ряд теж не дрімає
                          І швиденько промовляє.

                       

Начитався букварика

Та й малюю косарика

Коси сіно косарику

На своєму гектарику

                                 

ІІІ.Повідомлення теми і мети  уроку .

 Сьогодні до нас завітала чудова гостя. А ім’я її ви дізнаєтеся, коли складете слово з перших букв назв тварин, (показую малюнки: корови, акули, зайця, кота, акули )

КАЗКА

 

На уроці ми  сьогодні будемо подорожувати у казку  та зустрічатися з різними героями і долати перешкоди , які зустрінуться нам на нашому шляху.

 

( Діти розказують вірші)

Існує книг багато на землі

Вони цікаві мудрі і повчальні

Та кожен з нас дорослий чи малий ,      

Казки читає – дуже вони гарні .

 

Казка – це світ чарівний та незнаний ,

Казка – це диво , сповнене краси

Поринуть у казку – це ж бо так цікаво ,     

Це справді свято , радість для душі .

 

У казці –звірі свою мову мають ,

Дерева розмовляють , мов живі .

Добро і правда завжди зло долають             

Тому і люблять казку діти всі !

 

Вчитель: Казок чимало є на світі – і веселих, і сумних.  А чи зможемо прожити ми без них?

 

-  Діти  з якими словами у вас асоціюється слово – казка ? Які перші слова вам спадають на думку , коли ви чуєте щось про казку ?

 З перших днів дитинства нас супроводжують казкові герої. Казки нам читали бабусі та мами , із задоволенням ви слухали їх у програмі «На добраніч, діти!»
- Пригадайте, які казки вам полюбилися змалку.

( Відповіді дітей )

Та сьогодні всі разом ми помандруємо до  казкового світу .

 Здогадайтесь хто буде першим гостем , але для цього ви маєте відгадати загадку.

 

Я кругленький та пухкенький

А  такий вже весь смачненький

Дуже люблю мандрувати

Ось до вас іду малята     ( Колобок )

Хто це діти завітав до нас у клас ? З якої він казки ?  ?

 Та прийшов він до нас не з пустими руками, а з цікавими  завданнями. Він пропонує пограти гру » З якої це казки?»

( включаємо диск , діти вгадують)

Молодці ! Колобок вам дуже дякує за вашу активність .Чудово!

А от наступного гостя ви впізнаєте за такими словами :

Ку –ку – рі – ку ! Гей вставайте !

До роботи приступайте !

Бо хто рано устає

Тому завше бог дає !  ( Півник )

Так це півник .А в яких казках ви його зустрічали? Він запрошує нас до роботи .А ось погляньте , що у нього  в руках  .Це казка , а хто бажає прочитати як вона називається ?Так сьогодні ми будемо читати казку « Лисиця і журавель »

1.Первинне читання казки вчителем .

- Зараз ви послухаєте казку  та назвете головних героїв.

 

2.Словникова робота:

    - Які  слова вам у казці були не зрозумілими?

   Як ви розумієте це слово?

Очерет – болотна рослина

Мчати- бігти , швидко рухатися

Купина – підвищення по яких можна перейти болото

Віддалік – не дуже далеко

Дожидатись – чекати

Розмазала – розмастила . розтерла

Заходилась – взялась до роботи

Гніватися – сердитися

3.Бесіда за змістом .

- Де жив журавель?

-Чим частувала лисичка журавля?

- Чому розсердилася лисиця на журавля?

-Чи продовжувалася дружба лисиці та журавля? Чому саме?

 

4. Читання  казки дітьми ( ланцюжком по реченню)

 

5.Розвиток зв’язного мовлення за ілюстраціями .

 

6.Робота  з прислів’ями .Гра «Розсипанка »

Своя каша хоч не солона,                           такий і одвіт.

Умілому  вся                                                 та краща, як чужа.

Який привіт,                                                робота легка.

 

7. Вибіркове читання казки .

  Початок речення читаєм на презентації діти шукають це речення у себе і читають до кінця.

Гра «Закінчи речення»

Лисиця наварила молочної каші, …

Розсердилася дуже Лисиця: … 

Журавель знайшов глечик з вузеньким горлом, …

Не гнівайся, куме, …

Прийшов Журавель, …

Журавель раз по раз устромляв дзьоба …

З того часу дружба …

 

А ось подивіться розсипалися літери , коли ми  їх складемо , то дізнаємось хто  до нас хоче завітати С Л И Я И Ц     Лисиця

Молодці – це наша лисичка. А у яких казках ви її зустрічали ?

Вона прийшла вибачитись за свій вчинок .Пробачимо її?

Підсумок уроку

Технологія « Мікрофон »

 Висновок : КАЗКА ВЧИТЬ БУТИ ……..обережними , розумними, добрими, доброзичливими. Попереджувати своїх друзів про небезпеку.

 

Не можем на світі

без казки прожити      

Бо казка вчить нас

як потрібно дружити ,

 

Як зло подолати

Як  хитрих провчити       Артем

Як добрих і чуйних .

Й сміливих любити.

Лисичка  та журавель

На болоті в очереті на купині жив журавель, а трохи віддалік жила лисиця. Якось лисиця запросила журавля до себе в гості:

       Приходь, куме, до мене в гості.

Лисиця наварила молочної каші, розмазала її по тарілці і дожи­дає гостя. Прийшов журавель, вона й заходилась його пригощати:

       їж, їж, куме, не бійся, будь як дома.

Журавель нахилив голову до тарілки, довбав, довбав носом по тарілці, у рот жодної крихти не попало. А лисиця швиденько язи­ком лизь-лизь і живо спорожнила тарілку. Потім каже журавлеві:

      Не гнівайся, куме, більше нічим пригощати. Журавель їй відповідає:

      Дякую, кумасю! Приходь же завтра до мене.

      Добре, добре, прийду.

Журавель знайшов глечик з вузеньким горлом, поклав туди ри­сової каші з маслом і став дожидати гостю. Дивиться — мчиться лисиця.

Почали вони обідать. Журавель раз по раз устромляв дзьоба в глечик і ковтав кашу. А лисиця вертілась біля глечика і тільки облизувалась, а каші дістать не могла.А журавель клює та й клює, аж поки всю кашу з'їв, а тоді й каже:

—Вибачай, кумонько, більше пригощати нічим.

Розсердилася дуже лисиця: думала на цілий тиждень наїстися, а пішла, облизня піймавши.

З того часу дружба між журавлем і лисицею розсохлась. Лисиця утекла в ліс і вже більше з журавлем не зустрічалась.

 

Зайчук Т. І., Старокостянтинівська гімназія Хмельницької обл.

За матеріалами: Освіта.ua

Категорія: Уроки | Додав: [ADM]Irina (26.07.2010)
Переглядів: 10379 | Рейтинг: 4.0/5
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!