Каталог статей

Головна » Статті » Презентації та відео матеріали » Читання [ Додати статтю ]

Тарасова доля

         Підготувала і провела

Єфіменко Олена Олександрівна

вчитель початкових класів

Уманського навчально-виховного комплексу

 “Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

 ім. Ю.О.Гагаріна – педагогічний ліцей”

 

Урок позакласного читання

4 клас

            Тема. Тарасова доля

            Мета. Продовжувати ознайомлення учнів з життям і творчістю Т.Г.Шевченка. Розвивати пам'ять, мислення, увагу, техніку читання, вміння самостійно робити висновки. Виховувати любов і повагу до світлою образу поета-мислителя і борця; виховувати гордість за духовну спадщину українського народу.

            Тип уроку. Урок позакласного читання

            Обладнання: виставка книг, портрет Т.Шевченка, малюнки дітей, хрестоматія для позакласного читання 4 клас «Веселий струмочок» с. 94 – 102, таблиці,  ПК, монітор, мікрофон.

            Урок проводиться з використанням мультимедійної презентації.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Ось дзвінок нам дав сигнал –

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо –

Урок читання починаймо.

 

II.  Оголошення теми уроку.

1.     Слово вчителя. (Слайд 1,2 )

            – Діти, наш урок позакласного читання присвячується синові українського народу Т.Г. Шевченку. Тема нашого уроку "Тарасова доля". На уроці ми продовжимо ознайомлення з творами поета, а також з творами інших письменників про поета, про дитинство і подальше життя Т.Г.Шевченка. Як ви вважаєте, для чого ми вивчаємо твори великого поета?

             – Для того, щоб бути гідними майбутнього, треба знати наше минуле. Для того, щоб бути гідними своєї Батьківщини і наступним поколінням передавати наші знання про людей, які присвятили життя боротьбі за волю України. [3]                    

III. Сторінками життя Тараса Шевченка

            1. Сторінка: Дитячі роки Тараса Шевченка  (Слайд 3 )

            Нам з вами важко уявити Україну часів Тараса Шевченка, і те, як серед ланів золотої пшениці, зелених садів, білих хат, тихих вод, ясних зір жилось голодним людям, змореним тяжкою працею.  (Слайд  4)

            В Україні були пани і кріпаки-селяни. З раннього ранку до пізнього вечора працювали кріпаки на панських ланах, відробляючи панщину. Часу для роботи на своєму полі не було. Крім панщини, кріпаки були змушені сплачувати різні податки, на які не було в них грошей. За борги пани били кріпаків різками, міняли їх на тварин (коней, собак), відривали дітей від батьків, жінок від чоловіків, програвали в карти.

            1-ий уч. 9 березня 1814 року в селі Моринці Звенигородського повіту на Київщині (тепер Черкащина) у бідній кріпацькій хаті Шевченків народився хлопчина. Батьки дали йому ім'я Тарас. (Слайди 5-6 )

            2-ий уч. Коли минав  йому другий рік, переселились Шевченки з усією сім'єю до села Кирилівка. Велика була сім'я: батько Григорій, мати Катерина, три сестрички (Катря, Ярина, Марійка), два братики (Микита, Йосип) і дідусь Іван. Всіх дев'ятеро. (Слайд 7 )

            3-ій уч. Гарно було в Кирилівці. Коло хати розкішний квітник, стара крислата верба, за хатою садок, а там левада, засіяна квітами, а через леваду в'ється річечка. Серед цієї краси зростав малий Тарас. Піклувалися ним добра мати та сестра Катерина. (Слайд 8 )

            4-ий уч. Любив Тарас неділю, коли людей не гнали на панщину, і всі були в хаті. Збирались тоді довкола дідуся. Слухали його розповіді про те, як вороги руйнували Січ, як у людей землю відбирали, як ляхи над народом знущались, про гайдамаків — борців за правду і волю, про високі могили, в яких спочивають славні лицарі-запорожці. [2]

            Хлопчик ріс мовчазний, завжди замислений. 8-річного Тараса батьки віддали до дяка в "науку". П’яниця-дяк навчав дітей по церковних книгах. Будучи уже відомим поетом, він згадував ту школу. [3]

            Підготовлений учень читає вірш «Доля».

 - Ти взяла мене маленького за руку

 і хлопця в школу одвела

 до п'яного дяка в науку.

 - Учися, серденько, колись

 з нас будуть люди, - ти казала. (Слайд  9)  [1]

            2. Читання уривка з книги О. Іваненко "Тарасові шляхи" с. 94

1. Словникова робота

            Дяк – служитель православної церкви, який допомагає священнику під час богослужіння.

            Стодола – це будівля для збрігання сіна, снопів, полови.

            Часослов – зібрання молитв і церковних пісень.

            Псалтир – частина Старого Завіту, збірник молитв.

Дяка, який навчав Тараса, звали Павло Рубан. А Совгир – це його прізвисько.

2. Мовчазне читання.

3. Читання твору в особах.

4. Робота над змістом.

            - Про який період із життя Тараса розповідається у творі?

            - Чим відрізнялася тодішня школа від нинішньої?

            - Яким учнем був Тарас?

            - Про кого з його родини тут згадується?

            - Які почуття викликає у вас автор, описуючи  дитячі роки Тараса?

            - Зачитайте прислів’я, які зустрічаються у тексті. Як ви їх розумієте? [1]

5. Гра «Охарактеризуй персонажа» [3]

            На дошці написані слова, які характеризують людину. Прочитайте. Які з них характеризують Тараса? З'єднайте стрілками.

Тарас

            допитливий                                                                         наполегливий

            злий

            байдужий                                                                                         уважний

            мрійливий                                                                                       розумний            

Отак серед забав з однолітками над рікою в леваді, в полонії дідусевих оповідань минало Тарасове дитинство. Та недовго воно тривало. Як минало Тарасові 9 років, померла його добра мати, а в хату прийшла  зла мачуха. Цілими днями доводилось ховатися від неї в бур'янах.

            Тарас наймитує в школі, а потім наймається пасти громадську череду. Мине 20 років і він з болем буде згадувати своє дитинство у вірші "Мені тринадцятий минало."(Слайди 10-11) [3]

3. Читання вірша «Мені тринадцятий минало».

1. Тлумачення незрозумілих слів:

До паю, приязно, плоскінь,

2. Підготовлений учень читає вірш напам’ять.

– Який настрій у нас викликав цей вірш?

3. Читання вголос «ланцюжком».

– Прочитайте рядки, в яких передано радісний настрій хлопчика.

 – Що його засмутило?

 – Хто втішив сироту? (Оксана Коваленко). (Слайд  12) [1]

Фізкультхвилинка.

У володарки Зими

Трішечки замерзли ми.

Грудень каже: «Пострибай!»

Січень просить: «Присідай!»

Встали — сіли, встали — сіли,                                                                                                   

Розігріли наше тіло.

Лютий місяць нагадав:

Час нам братися до справ.

Сіли, дітки, всі гарненько.

Спинки держимо рівненько.

Книги відкриваємо —

Знання здобуваємо!

            4. Сторінка : Т.Г. Шевченко-художник (Слайд 13 )

            5-ий уч.  Немало мандрував Тарас по селах у пошуках людей "щоб добру навчили». Багато знущань і кривди зазнав він від дяків, до яких попадав у науку.

            6-ий уч. Зустрівся на цьому шляху сільський маляр, що впізнав талант Тараса і готовий  його вчити, якщо той принесе дозвіл від пана. Не отримав хлопчина дозволу. А натомість став козачком у пана Енгельгардта.  [2]

                        Хоче малювати,

                         прагне він до знань,

                         та за це багато

                        зазнає знущань.

                        Нишком він малює

                        статуї в саду.

                         Вночі пише вірші

                        про людську біду.

            Зустріч в Петербурзі з земляком-художником Сошенком круто змінила долю Т.Г.Шевченка. Він познайомився також з байкарем Гребінкою, художником Брюлловим. Вони побачили великі здібності молодого художника і викупили його з неволі. (Слайди  14-16) [3]

            7-ий уч. Лише на 24 році життя став він вільною людиною. За великі гроші його було викуплено з кріпацтва, тоді він зміг навчатися в Академії мистецтв. [2]

            В 1845 році він закінчив Петербурзьку художню академію з двома срібними медалями і звання "вільного" художника. Шевченко малює портрети, картини, ілюстрації до своїх віршів. Мистецьких творів у Шевченка майже 1200. Розглянемо ілюстрації картин.  У 1840 році створив "Автопортрет". (Слайди 17 - 22) [3]

            5. Сторінка : Т.Г. Шевченко - поет        (Слайд 23 )

            8-ий уч.   «Виповів свою натхненну душу" Тарас Шевченко в поезіях, що вийшли окремою книжкою під назвою "Кобзар" у 1840 році. Колись кобзарями називали народних співців, що ходили від села до села, граючи на кобзі, співали пісні, розповідали людям про долю України, її народу. [2]

            (Учень розказує напам’ять  вірша В. Скомаровського «Кобзарі»).

            - Чому Шевченка називають Великим Кобзарем?

 Вірші  Шевченка відомі всьому світу. Люблять твори Кобзаря за правду, щирість. У віршах він писав про тяжке життя селян-кріпаків, життя дітей-сиріт.

            9-ий уч.   Та не тільки сум і горе бачив Шевченко. Він зростав в Україні серед мальовничої природи. Він захоплювався нею, його твори сповнені любов'ю до рідного краю. Найкраще про це сказав сам поет у своїх творах.

Учениця читає напам’ять вірш "Садок вишневий коло хати ".(Слайд  24)              

            10-ий уч.   Недовго судилося поетові бути вільним. За те, що належав до таємного товариства, яке ставило своєю метою визволення України, за те, що писав про волю, цар

Микола І наказав заарештувати Тараса і заслати в Киргизькі степи до Орської фортеці, де був він рядовим солдатом царської армії. Довелось зазнати йому виснажливої солдатської муштри. Але ще важчою була заборона писати і малювати. (Слайди 25-27)

            11-ий уч.   В 44 роки поет повертається із заслання в Петербург. Здоров'я було підірване. Три роки боровся він з недугою. Помер Тарас Шевченко 10 березня 1861 року.

            12-ий уч.   Із 47 прожитих років йому довелось бути: 24 роки кріпаком, 10 років у неволі, три з половиною роки під наглядом поліції. І тільки 9 років - вільною людиною. Помер поет у Петербурзі. Згодом тіло його перевезли в Україну і поховали на Чернечій горі біля міста Канева над Дніпром. [2]

ІV. Вікторина «Чи знаємо ми Шевченка»

            1. Слово вчителя.

-  А зараз, діти, подивіться на «Дерево життя і творчості Т.Г. Шевченка»:                        

9 березня 1814 року — народився Т.Г. Шевченко

22 квітня 1836 року — викуп із кріпацтва                              

1838 р. — вступив до Академії мистецтв                               

1840 р  — вийшов у світ "Кобзар"                                         

1843 р  — приїхав в Україну                                                  

1845 р  — закінчив Академію мистецтв                                 

1847 р  —  арешт поета, заслання                                          

1858 р  — друзі добилися звільнення і повернення із заслання

1861 р — видав для дітей України "Буквар"

10 березня 1861 р. — Т.Г. Шевченко помер.

            2. Літературна гра "З якого твору?"

- Раз укриє тебе рясно зеленим покровом.

- Поглянув я на ягнята — не мої ягнята.

- Аж страх погано у тім хорошому селі...

- Пишається над водою червона калина

- Щоб лани широкополі і лани, і кручі,  було видно, було чути, як реве ревучий.                                 

            3.Гра «Закінчи речення» ( метод «рефлексія»)

1. Неначе сонце засіяло,

    І наче все на світі стало

    моє ... лани, гаї, сади!..

    І ми, жартуючи, погнали

    чужі ягнята до .... (води).

2.Дивлюсь, аж світає,

    Край неба палає,

    Соловейко в темнім гаї

    Сонце .... (зустрічає).

3. Не називаю її раєм —

     Тії хатиночки у .... (гаї).

4. Тече вода з-під явора    

     Яром на долину.

     Пишається над водою

     Червона .... (калина).

 

5. На панщині пшеницю жала,

     втомилася; не спочивать

    пішла в снопи, пошкандибала

    Івана сина .... (годувать).

6.  Садок вишневий коло хати,

      Хрущі над вишнями гудуть,

      Плугатарі з плугами йдуть,

       і співають ідучи .... (дівчата).

7. Лиху годину,

     Якось недавно довелось

      Мені  заїхать в .... (Україну).     [2]                            

У. Підсумок уроку.

1. Бесіда (метод  «мікрофон»)

- Про кого ми сьогодні говорили на уроці позакласного читання? Сьогодні ми говорили про генія української літератури – Тараса Григоровича Шевченка)

- Ким є Шевченко для України? ( Т.Шевченко – великий поет і художник, національний геній)

- Як називають Т.Г.Шевченка в народі? (його називають Кобзарем, за назвою головної книжки його віршів)

- Як Україна вшановує пам’ять Т.Шевченка? ( Іменем Шевченка названі міста, села, вулиці, пам’ятники і не лише в Україні, а й далеко за її межами: в Росії, Молдові, Казахстані, Канаді, Франції, Америці. Його твори видано 33 мовами світу. (Слайди 28-29)

            Не знайдеться в Україні такої людини, яка б не знала імені великого Кобзаря, не читала його творів. Слово поета лунає скрізь багатьма мовами світу.

«Учітеся, брати мої, думайте, читайте» - нехай ці слова будуть девізом вашого життя, вашого навчання в школі. (Слайд 30  ) 

 УІ. Домашнє завдання.

Прочитати про життя і творчість І.Я.Франка.

Використані джерела

1. Хрестоматія для позакласного читання 4 клас «Веселий струмочок»

2. www.teacherjournal.com.ua                                                                                        

3. http://te.zavantag.com

Презентацію передивитись і скачати можна тут:



Джерело: http://www.docme.ru/z3D5
Категорія: Читання | Додав: [ADM]Irina (01.11.2015) | Автор: Олена Єфіменко
Переглядів: 1802 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!