Каталог статей

Головна » Статті » Презентації та відео матеріали » Природознавство [ Додати статтю ]

Корисні копалини в рідному краї
Тема уроку. Корисні копалина в рідному краї. 
Мета: формувати уявлення про корисні копалини рідного краю, їх властивості, застосування, виробляти вміння визначати їх за умовними знаками на фізичній карті України; розвивати вміння виконувати досліди за інструкцією, спостережливість дітей;виховувати охайність під час проведення дослідів, здатність до самоконтролю, почуття відповідальності за раціональне використання корисних копалин. 
Тип уроку: засвоєння знань. 
Матеріали та обладнання: мультимедійна презентація «Корисні копалини», фізична карта України, колекції корисних копалин, склянки з водою для дослідів, скриньки для гри «Пошта», картки з умовними позначками корисних копалин, комп’ютери, індивідуальні картки із завданнями, підручник для 4-го класу «Я і Україна», фішки для роботи в парах. 

Хід уроку

I. Організація класу. Слайд 1 
II. Хвилинка "Календаря природи». 
- Які зміни в неживій природі відбулися протягом березня? 
- Що змінилося в живій природі? 
- Якою була середня температура повітря протягом минулого тижня? 
- Чи спостерігалися протягом тижня опади? У якому вигляді? 
- Які переважали вітри? З якою силою дули? 
- Чи помітили інші явища? 
III. Перевірка домашнього завдання 
1.Природничий диктант. 
1 учень виконує на дошці 
- Повітряна оболонка, яка оточує нашу планету. (Атмосфера). 
- Стан нижнього шару атмосфери над певною місцевістю в певний проміжок часу. (Погода). 
- Прилад для вимірювання температури повітря. (Термометр). 
- Прилад для визначення напряму вітру. (Флюгер). 
- Які вітри приносять в Україну похолодання? (Північні). 
- Яка служба вивчає і досліджує стан атмосфери та зміни в погоді? (Метеорологічна служба). 
2.Робота в парах. 
1варіант                                      2варіант 
- Що таке вітер?                      - Що таке туман? 
- Що таке град?                       - Що таке іній? 
Перевірка вілповідей учнів. 

IV. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і завдань уроку. Слайд 2 
Основні питання уроку Слайд 3 
1. Які корисні копалини зустрічаються на території України? 
2. Як класифікуються корисні копалини? 
3. Проведення дослідів. 
4. Яке значення мають корисні копалини для людини? 

V. Сприймання нової теми. 
Вступна розповідь вчителя. 
- Людська цивілізація досягла дуже високого рівня розвитку. І майже в будь-якій сфері життєдіяльності людини використовує запаси мінеральних ресурсів, які нам дарує природа. Багатства Землі потрібні для паливно-енергетичної промисловості, металургійної, машинобудівної, оборонної, хімічної, легкої промисловості і навіть харчової тощо. 
Корисні копалини залягають у землі на різній глибині, а можуть знаходитися і на поверхні. Для їх добування риють відкриті кар’єри, будують шахти, бурять свердловини. Слайди 4, 5, 6 
Але знайти корисні копалини в товщі землі не так легко. Родовища корисних копалин розподілені у землі нерівномірно. Їхніми пошуками займаються геологи. Слайд 7 

VI. Первинне усвідомлення матеріалу. 
1.Бесіда. 
- Що таке корисні копалини? Слайд 8 
- Чому їх називають корисними? 
- Пригадайте, на які групи поділяються корисні копалини? Слайд 9 
- Які називаються горючими? Наведіть приклади. Слайд 10 
- Які називаються рудними? Наведуть приклади. Слайд 11 
- Які називаються нерудними? Наведіть приклади. Слайд 12 
- Що таке родовище (басейн) корисної копалини? 
- Якими корисними копалинами доводилося користуватися вам? 
2.Повідомлення про деякі корисні копалини. (Розповідають діти). 
Торф – ущільнена маса бурого кольору, що складається з величезного скупчення мертвих залишків рослин, які не цілком розклалися. Утворюється поступово на дні боліт протягом тисячоліть. Слайд 13. Видобувається відкритим способом. Торф має невисоку теплопродуктивність. Для порівняння: 10 тонн нафти дають стільки тепла, скільки 37 тонн торфу. Тому торф усе менше використовується для опалення і все більше застосовується для виробництва народногосподарських товарів. Слайд 14 
Кам’яне вугілля – осадова порола. Утворюється з подальшим опусканням шарів бурого вугілля на значну глибину. На нього діє збільшений тиск і підвищена температура. Коли остання досягає 260-300 градусів, буре вугілля перетворюється у кам’яне. У результаті цього у вугіллі зменшується кількість водню і кисню, але збільшується відсоток вуглецю. Вугілля стає чорним і твердим, з матовим або скляним блиском. Добування вугілля відбувається двома способами: шахтним і кар’єрним. У вугільному родовищі пласти вугілля розташовані один над одним. У Донецькому вугільному басейні трапляються території, де розміщується понад 50 вугільних пластів. Вугілля використовують як сировину для енергетичної промисловості, а також виробляють з нього дуже багато продукції. Слайд 15 
Нафта – горюча масляниста рідина зі специфічним запахом, що складається з вуглеводнів та інших компонентів і є важливим видом корисних копалин. Вона складається з метанових, нафтенових, ароматичних, кисневих, сірчаних, азотних та інших сполук. Залежно від геологічного віку та накопичення різноманітними хімічними сполуками нафта може бути чорного кольору або безбарвною. Нафта легша за воду. Вона розтікається по поверхні води плівкою завтовшки в 0,5 мм. Тому, якщо в морі потонув танкер, що перевозить нафту, це викликає екологічну катастрофу. Сира нафта підлягає переробці. Перший нафтопереробний завод було збудовано на Північному Кавказі у 1823 році кріпосними братами Дубиніними. Слайд 16 У піч був вмонтований котел що заповнювався 40 відрами нафти. Сучасні нафтопереробні заводи переробляють величезну кількість нафти. Цю корисну копалину видобувають за допомогою свердловин та виробляють з неї багато корисної продукції. Слайд 17 

Ось ще деякі вироби з корисних копалин. Слайд 18 
3.Робота з фізичною картою України. Слайд 19 
- Покажіть на фізичній карті України нашу область. 
- Розгляньте і пригадайте умовні знаки корисних копалин. 
- Які з корисних копалин позначено на території нашої області? 
- До якої групи вони належать? 
- Як їх використовують? 

VII. Фізкультхвилинка 

VIII. Осмислення зв’язків і відношень об’єктів вивчення 
1.Проведення дослідів. 
Мета: виявити властивості окремих корисних копалин рідного краю. Після проведення дослідів на кожну корисну копалину учні заповнюють таблиці. 
Дослід №1 з торфом 
Виконує вчитель 
- Розгляньте шматочок торфу. Якого він кольору? Який на дотик? 
- Стискаю його міцно, пробуючи поламати. Чи вдалося мені це зробити? Чи відчувається запах торфу? 
- Кидаю шматочок торфу в склянку з водою. Що помітили? Чи розчинився торф? 
А тепер я підпалю його. Спостерігайте уважно чи буде він горіти. 
Занесіть спостереження в таблицю. 
Дослід №2 з кам’яним вугіллям 
Виконує вчитель 
- Розгляньте шматочок кам’яного вугілля. Якого він кольору? Який на дотик? Пробую його поламати руками. Чи вдалося мені це зробити? 
А тепер я спробую розколоти кам’яне вугілля молотком. Чи розкололось воно? 
Яке на запах кам’яне вугілля? 
Кидаю шматочок вугілля в склянку з водою. Що помітили? Чи розчинилось воно? 
А тепер підпалю його. Спостерігайте уважно чи буде кам’яне вугілля горіти. Чи легко воно зайнялося? 
- Занесіть спостереження в таблицю. 
Дослід №3 з піском і глиною 
Виконують учні 
- Розгляньте пісок, глину. Якого вони кольору? Які на дотик? 
- Візьміть у руки пісок. Намочіть його. Чи злипся він докупи? Чи став пластичним, ніби пластилін? 
- Намочіть глину. Якою вона стала? Чи стала пластичною? 
- Чи відчувається запах піску, глини? 
- Киньте шматочок піску та глини в склянку з водою. Що помітили? Чи розчинився пісок, глина? 
- А тепер я спробую підпалити пісок та глину. Чи загорілися вони? 
- Занесіть спостереження в таблицю! Слайд 20 

IX. Узагальнення та систематизація знань. 
1.Робота за комп’ютерами. 
1) Повторення правил поведінки за комп’ютерами. 
2) Якщо за комп’ютером виконаєте роботу на високий рівень, то приступаєте до творчого завдання на картці. Якщо виконаєте завдання за комп’ютером на достатній або середній рівні, берете індивідуальну картку такого ж рівня з відповідним завданням і виконуєте його для того, щоб ще раз повторити дану тему. 
1гр.- за комп’ютерами 
2гр. – самостійно працюють з підручником 
Прочитати 2 останніх абзаци і записати, які корисні копалини видобувають відкритим способом, у шахтах, за допомогою свердловин. 
3гр. – працює з вчителем 

Гра «Відгадай корисну копалину» 
1.Чорна тверда горюча речовина рослинного походження. (Кам’яне вугілля) 
2.Горюча речовина, що утворилася із залишків рослин, які зазнали органічних змін в умовах значної вологості і відсутності повітря. (Торф). 
3.Масляниста темно-бура рідина, легша за воду, горюча, виділяє багато тепла. (Нафта). 
4. Нерудна корисна копалина, дуже тверда, використовують її в будівництві для оздоблення. З нього виготовляють пам’ятники. (Граніт). 
5. Нерудна корисна копалина з гострим характерним смаком, вживається в їжу. (Сіль). 
(Діти беруть картку з умовною позначкою потрібної корисної копалини і показують учителеві. 
3гр. – за комп’ютером. 
1гр. – самостійно. 
2гр. – з вчителем (перевірка самостійної роботи). 

2гр. – за комп’ютером. 
3гр. – самостійно. 
1гр. – з вчителем(перевірка творчого завдання). 

Індивідуальні картки 
Творче завдання 
Скласти міні-опис однієї корисної копалини за планом. 
План 
1. Назва корисної копалини. 
2. Колір. 
3. Запах. 
4. Тверда, м’яка чи рідка речовина. 
5. Розчинність у воді. 
6. Горючість. 
7. Яким способом видобувається. 
8. Значення корисної копалини для людини. 

Достатній рівень 
Розташувати корисні копалини у потрібну групу: рудні, нерудні, горючі. 
Пісок, нафта, мідна руда, буре вугілля, крейда, кам’яна сіль, глина, пісок, торф, мармур. 
Середній рівень 
Яку користь приносять людині корисні копалини? 
Тести 
1. Корисні копалини-це… 
а) гірські породи, які люди видобувають у природі і використовують у своєму житті; 
б) гірські породи, які люди видобувають у природі і не використовують у своєму житті; 
в) природні тіла, які знаходяться в Землі або на її поверхні. 
2. Басейн (родовище) корисних копалин-це… 
а) великі території в надрах яких поширені поклади вугілля, нафти, газу тощо; 
б) малі території, в надрах яких поширені поклади вугілля, нафти, газу тощо; 
в) малі та великі території, в надрах яких поширені поклади вугілля, нафти, газу тощо. 
3. Тверда речовина чорного кольору, важча за воду, виділяє багато тепла? 
а) нафта; б) кам’яне вугілля; в) торф. 
4. Рідина темно-бурого кольору, масляниста, нерозчинна у воді? 
а) нафта; б) природний газ; в) торф. 
5. Тверда речовина бурого кольору, вбирає воду, горить і виділяє багато тепла? 
а) нафта; б) кам’яне вугілля; в) торф. 
6. В якому рядку знаходяться горючі корисні копалини? 
а) нафта, золото, торф, природний газ; 
б) торф, нафта, кам’яне вугілля, природний газ; 
в) природний газ, нафта, пісок, кам’яне вугілля. 
7. Яким способом добувають кам’яне вугілля, буре вугілля, кам’яну сіль? 
а) у шахтах; б) за допомогою свердловин; в) відкритим способом. 
8. З чого виготовляють фарби, цукерки, вибухові речовини, парфуми? 
а) крейда; б) кам’яне і буре вугілля; в) торф. 

2. Гра «Пошта». 
Мета: повторити умовні знаки корисних копалин та їх належність до певної групи, формувати навички співпраці. 
Учитель ставить на столі 3 скриньки з написами: «Горючі», «Рудні», «Нерудні», в які діти кидають картки з умовними позначками відповідних корисних копалин. 
3. Робота в групах 
Клас поділяється на 3групи, кожній з яких дається завдання перевірити зміст однієї із скриньок. Учитель підсумовує результати гри. 
X. Підсумок уроку. Домашнє завдання. Слайд 21 
- Які корисні копалини видобувають у нашій місцевості? 
- Поміркуйте, що буде, якщо закінчиться запас корисних копалин на Землі? 
- Яку користь особисто для тебе приносять корисні копалини? 
Домашнє завдання. 
1 група- Скласти власний екологічний міні-проект на тему: «Шляхи збереження корисних копалин рідного краю» за планом. 
План міні-проекту 
1.Назва корисної копалини. 
2.Назва родовища корисної копалини в рідному краї. (Можна використати фото). 
3.Значення корисної копалини для господарства краю, для людей. Використання корисних копалин (фото предметів, виготовлених з цієї корисної копалини) тощо. 
4.Як можна зберегти цю копалину? 
2 група - Підручник ст. 148, 149 (переказувати). Записати власні шляхи збереження корисних копалин. 
3 група – Підручник ст. 148, 149 (переказувати) 


Джерело: http://docme.ru/33w
Категорія: Природознавство | Додав: (09.02.2013) | Автор: Элла Сергіївна Петрова E
Переглядів: 50874 | Рейтинг: 2.9/16
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!