Каталог статей

Головна » Статті » Презентації та відео матеріали » Природознавство [ Додати статтю ]

Збережемо природу Землі разом
Тема. Збережемо природу Землі разом.
Мета: - поглибити і розширити знання дітей про вплив людини на природу, підвести дітей до усвідомлення необхідності зберігати і примножувати природні багатства, раціонально їх використовувати; розвивати пізнавальний інтерес; виховувати бережне, господарське ставлення до природи, як до рідного дому, бажання зберегти нашу планету Земля для нащадків. Виховувати бажання брати участь у посильній природоохоронній роботі .
Обладнання: комп’ютерна презентація уроку, фізична карта світу, глобус, схеми, таблиці, сюжетні малюнки, картки, заготовки знаків, напис теми.
Тип уроку: нестандартний.

План уроку:
- Інформація синоптиків
- Слухаємо казку.
- Пригадаємо вивчене.
- Охорона повітря.
- Охорона водойм.
- Ліс – легені планети.
- Охорона ґрунтів.
- Охорона живої природи.
- Робота з підручником.
- Сторінками Червоної книги.
- Вправа «Мікрофон»

Хід уроку

I. Підсумок фенологічних спостережень.
– Який сьогодні день?
– Яке число і місяць?
– Яка тривалість дня і ночі?
– Яким стало небо? Чи змінився його колір?
– Який дме вітер?
– Чи випадали опади протягом тижня?
– Які зміни відбулися в житті рослин? Чому?
– Що змінилося у поведінці птахів? Тварин?

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Загадка.

Який найдорожчий скарб у світі? (Природа)
Які слова асоціюються з поняттям «природа»?
(Людина, тварина, рослина, повітря, ґрунт)
- Чому природа – це найдорожчий скарб?
(Природа дає людині життя і здоров’я)
Природа – це все що ми бачимо, чуємо, відчуваємо все що ми використовуємо в житті, праці, навчанні.
Природа – це джерело краси, вона викликає в нас почуття радості, щирого захоплення.
Природа – це джерело доброти. Піклування про неї робить людину доброю та благороднішою.

Казка (розповідає вчитель)
- Жили – були у всесвіті дев’ять сестер, дев’ять красунь. Та одна з них була найчарівніша. Милувала вона своїми чистими блакитними очами-озерцями, дзвінким життєрадісним голосом, що розливався пташиним щебетом, линув перегуками лісових жителів та видзвонював крихітними цвіркунами. Розвівалося на вітрах її розкішне зелене волосся з переплетеного березового та вербового гілля. А ще красуня мала чарівну вдачу. Ступить крок і і заллється все навколо бузковими кольорами, засміється – і розсиплеться пролісковий цвіт, притихне в задумі – і видніється рожевий обрій…
- Чи впізнали ви цю красуню? (Земля)
Це наша планета, наша домівка у Всесвіті, яку ми порівнюємо з чарівною дівчиною.
… Та минав час. Почали тьмяніти і міліти її очі - озерця, рідшати волосся, затихати голос…
- У мою душу закрадається тривога, а у вашу? Адже Земля – це наша домівка.
- Що саме непокоїть і тривожить вас? (Міліють і забруднюються ріки, вирубуються ліси, зникають деякі рослини, люди часто винищують тварин і птахів).
- Ось скільки проблем ви назвали.
- А що роблять з людиною, коли вона хворіє?
(Лікують, оберігають, захищають).

ІІІ. Повідомлення теми уроку.
Слайди 1-2
На дошці та на екрані монітора тема: «Збережемо природу Землі разом».
Слайди 3-8
Девіз. Світ прекрасний навколо тебе.
Сонце ясне і синє небо,
Птахи і звірі, гори і ріки -
Нехай він буде таким навіки.
Нехай людина добро приносить,
Бо світ навколо любові просить.
Алла Потапова
-Так. Оберігати природу нашої Землі разом – це і є тема нашого уроку.

ІV. Робота над темою уроку.
1. Повторення вивченого матеріалу.

- Давайте пригадаємо, чи завжди на Землі була однакова кількість населення?
(Ні. Дуже-дуже давно на Землі було 300 млн. чоловік. Тепер сім’я народів становить 5,8 млрд. чоловік).
-Скільки материків населяють люди?
- Який материк найбільш заселений? (Євразія)
- Найменш населений? (Австралія)
- На якому материку люди не живуть постійно? (Антарктида)
- З чим пов’язана така нерівномірність розселення людей на материках?
(З природними умовами).
Чорна раса Жовта раса Біла раса
темний колір шкіри
чорне кучеряве волосся
темні очі
широкий ніс
товсті губи жовтий колір шкіри
чорне пряме волосся
вузькі очі
ніс дещо плоский
губи ледь потовщені світлий колір обличчя
найчастіше пряме волосся
різний колір очей
вузький ніс
тонкі губи
такі ознаки захищали від спекотного сонця такі ознаки запобігали попаданню в очі піску в пустелях, де дмуть сильні вітри такі ознаки дозволяли пристосовуватися до життя в тій місцевості, де менше тепла

-Пригадайте, які океани є на Землі?
(Діти називають і показують)
2. Охорона повітря
Слайд 9
- Кажуть, що є п’ятий океан.
- Що ж це за п’ятий океан?
Не прісний, не солоний,
Хоча блакитний і прозорий.
Без берегів і без води,
Пливемо в ньому я і ти.
І легкокрилі літаки.
(Повітряний океан)
- А для чого потрібне повітря?
(відповіді дітей)
Доповідач 1:
- Наша планета Земля оточена повітряним шаром. Ми живемо на дні глибокого повітряного океану. Повітря є скрізь.
Незважаючи на те, що людина живе на дні «повітряного океану», вона вивчала повітря, що її оточує, значно , пізніше ніж інші речовини.
А чому? Тому , що повітря не має ні запаху, ні смаку, і повітря невидиме. Це ми знаємо із 2 і 3 класів.
Людина і тварини можуть прожити певний час без їжі і води, але вони гинуть через кілька хвилин , якщо їх позбавити повітря. Людині щохвилини потрібне повітря, чисте повітря. У середньому людина вживає за одну добу понад 500 л кисню, пропускаючи через легені більше, ніж 10 т повітря.
Це означає, що людство повинно особливу увагу приділяти, тому, без чого життя неможливо. Але нажаль сама людина і є першим забруднювачем повітря.
Вчитель.
- Як ви вважаєте, хто і як, яким факторами забруднює повітря?
Слайд 10
Робота в групах
Складання асоціативного куща «Забруднення повітря спричиняється»

Природніми факторами      Господарською діяльністю людини 

виверження вулканів видобуток руд,      будівельних матеріалів 

рознесення пилку рослин      спалювання листя 

пилові бурі      робота автотранспорту 

екологічні катастрофи      вирубування дерев 
Висновок:

Не спалювати сміття та листя
Очищати забруднене повітря

3. Охорона водойм
Слайд 11

- А цей предмет вам знайомий? (Показую глобус)
(Це глобус – модель Землі)
- Якого кольору наша планета?
(Блакитного)
- Чому?
(Бо на Землі води вдвічі більше, ніж суші)
-Яке значення для живої природи має вода?
(Її п’ють люди, тварини, рослини)
-Без їжі людина проживе 9 діб, а без води – 2 доби.
- Вода основа всіх живих організмів.
- Вода – це справжнє диво природи.
Але часто люди не вміють його цінувати.
Можливо тому, що на перший погляд, води у нас дуже багато.
Слово просить доповідач 2:
Наша планета названа Землею по явному непорозумінню: на сушу припадає 1/3 з її території , а все решта вода. Правильно було б її назвати « Планета вода» .
Колись давно в цій воді зародилось життя, потім пристосувались до суші , пристосувались до нового середовища існування. Потім з’явилась людина і виросли села, міста задимілись заводи.
- Діти , а як наші предки ставились до води.?
- А як більш сучасна людина ставиться до води?
Нажаль Україна – це одна з найменш забезпечених водою регіонів Європи. В той же час, у водойми скидається велика кількість стічних вод. Особливе занепокоєння викликає безперервне підняття рівня мертвої сірково-водневої зони у Чорному морі. Мають місце застій і накопичення шкідливих речовин у річках , цвітіння води, руйнування берегів.
- Хто ж наносить такої шкоди морям, річкам?
- Чому вони руйнуються, пересихають?
- До чого може призвести така діяльність людини?
Висновок:
Очищати дрібні водойми.
Не засмічувати річки.
Не зливати у річки брудну воду.
Фізхвилинка
- Перш ніж хвилюватися про здоров`я планети, ми самі повинні бути здоровими, сильними.
1. Якщо ви любите природу – поверніться вправо, вліво.
2. Якщо ви не рвете великих букетів квітів, а милуєтесь ними – сплесніть руками над головою.
3. Якщо ви не смітите на вулицях – тупніть ногою.
4. Якщо ви не ламаєте гілок з дерев – підстрибніть.
5. Якщо ви саджаєте і доглядаєте квіти , дерева, кущі – підніміть руки.
6. Якщо ви допомогли пташці– змахніть руками.
7. Якщо ти переконаний , що кожній людині потрібно піклуватися про природу, про все живе – простягни руку сусідам і візьми їх за руки.
. 8. Якщо ви не спалюєте листя у дворі – присядьте.
9. Якщо вам подобаються квіти - посміхніться.

4. «Ліс - легені планети»
Слайди 12- 13

Як відомо, ліси на Землі вкривають приблизно 30 % площі суші і є основним генератором кисню на нашій планеті. Вони забезпечують рівномірне водопостачання рік і водойм впродовж всього року. Ліси підвищують вологість повітря, пом'якшують клімат, сприяють нашому бадьорому настрою і підвищенню працездатності.
Доповідач 3
Люди знищують гарні ліси – одне з див природи. У лісах є 2/3 всіх видів рослин, тварин, грибів, які є на Землі. Густа, пишна рослинність лісів виділяє в повітря особливо багато кисню. Тому їх називають «легенями» нашої планети. Люди знищують їх заради деревини, заради того, щоб звільнити місце для доріг, будівель. Кожен день у лісі під пилкою падає… 5 млн дерев! Також багато лісів знищується пожежами. Тому треба бути дуже обережними в лісі, коли відпочиваєте. Треба насаджувати ліси.
Висновок:
Насаджувати ліси, не вирубувати їх.
Не створювати пожеж у лісах.

5. Охорона ґрунтів.
Слайд 14

Наша планета в небезпеці. Вона просить допомоги!
Земля(учениця): Важко мені, діти мої, кровиночки мої! Чи ж не я вас зростила, чи не я вам сили даю? Викохую для вас кожен кущик, кожну травиночку. Всі свої багатства віддаю вам до останку. Захищаю братів ваших менших: пташок, жучків,черв’ячків. За що раните мене, діти мої, чом не шануєте?
Зриті ранами надра мої гоїтимуться тисячі років, споєні отрутою поля не будуть родити, не колоситиметься на них золота пшениця.
Не брудніть мене, не засмічуйте, бо я – ваша мати!
- Хто звертається до вас зі своїми болями і тривогами? (Земля)
- Яка ж катастрофа вразила нашу Землю? (Чорнобильська атомна катастрофа.
Через людську байдужість, безвідповідальність радіацією забруднено великі територіях держави. Хворіють і вмирають люди, хворіє Земля)..
Зробіть висновок.
Уникати оброблення полів отрутохімікатами.
Вивозити сміття у призначені місця (сміттєсховища).
Насаджувати дерева та кущі в балках, ярах.
Вміти використовувати атом.
- Якою ви хотіли б бачити нашу Землю?
(Чистою, квітучою, зеленою, здоровою).

6. Охорона живої природи
Слайд 15

- А як ми повинні відноситись до живої природи?
Доповідач:
За підрахунками вчених за три з половиною століття з планети безповоротно щезли сорок шість видів ссавців і дев`яносто чотири види птахів. Люди знищили таку корисну тварину, як морська корова, або сирена. Її безформне тіло сягало 9 метрів, важило до 40 тонн, а молоко було смачним і цілющим. Ще один приклад – мандрівний голуб, який помер у зоопарку на початку нашого століття. Величезні зграї цих птахів знищували заради смачного м`яса. А скільки ж раніш було пугачів! Де ярок, де лісок чи балка, де степові чагарники, там уже і чутно його характерне: «Пу-гу, пу-гу». А зараз їх все меншає і меншає. Під загрозою знищення зараз біля 1000 видів тварин. Багато їх занесено в «Міжнародну Червону книгу» - це документ совісті людини.

7. Робота з підручником
Слайд 16 -17
Читання статті на ст. 104-105 по групах.
- Про що ви дізналися із статті?
- Про яку Міжнародну організацію йде мова?
- У якому році була вперше видана Міжнародна Червона книга?
- Сьогодні до вас, діти, звертається Червона книга України.
Слайди 18-25

V. Підсумок уроку.
Слайд 26
Вправа «Мікрофон»

- Отже ми склали пам’ятку, правила, а мовою дорослих – закони, рішення, за якими повинні жити ми і спонукати до цього інших.
Не всі з цих рішень можемо виконати ми, але ми можемо насаджувати дерева, розчищати джерела, не засмічувати водойми, економити папір.
- Якщо вам сподобався урок і хочете зробити нашу планету квітучою, прикріпіть на неї квіти.

Використана література:

1. Програми для середньої загальноосвітньої школи. 1-4 класи. К.: «Початкова школа». – 2006.
2. Бабовал Т.І. Вихрущ В.О. Природознавство. Цікавий світ навколо нас. – Тернопіль: Богдан:, 1998.
3. Вихрущ В.О. Природознавство в цифрах і фактах (Довідник для вчителів та учнів початкових класів. – Тернопіль: Богдан, 1998.
4. З.Запорожан, Екологія в початковій школі, - м. Кам’янець-Подільський «Абетка» - 1999.
5. Тарасенко Г.С. Паросток. Методика гуманістичного виховання молодших школярів засобами природи. 1-4 класи: Посібник для вчителя. – Тернопіль. Навчальна книга – Богдан, 2007.
6. Шандрівська Г., Лясковська М. У нашому довкіллі. Книга з природознавства для учнів початкових класів. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2008.
7. Проекти в початковій школі: тематика та розробки занять/ упоряд.: О.Онопрієнко. , О.Кондратюк. - К. шк.. світ, 2007.


Джерело: http://docme.ru/yP72
Категорія: Природознавство | Додав: (13.03.2014) | Автор: Рабинюк К.Д.
Переглядів: 6334 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!