Каталог статей
Головна » Статті » Презентації та відео матеріали » Логіка | [ Додати статтю ] |
Складні судження. Судження зі словом "і" (та), їх істинність та хибність
Тема: Складні судження. Судження зі словом «і» (та), їх істинність та хибність. Мета: розкрити зміст понять «складне судження», «хибне та істинне судження», вчити будувати складні судження із простих за допомогою слова «і» (та); розвивати вміння визначати правильність чи хибність складних суджень за їх частинами, формувати комунікативну компетентність, виховувати почуття відповідальності, вміння злагоджено працювати в групі. Обладнання: демонстраційний матеріал – мультимедійна презентація уроку, модель потягу, схема подорожі, опорні схеми суджень; роздатковий матеріал – картки із завданнями для роботи в групах: «Склади судження», «Казкові задачі», знаки для нагородження «Розумник», «Розумниця», планшети; мультимедійна система, екран, магнітофон, мікрофон, аудіозапис пісень «Голубий вагон», «Шкільна пісня». Тип уроку: нестандартний урок: урок – подорож. Хід уроку: І. Організація класу (Слайд №1- зображення посмішки) 1.Вправа-енергізатор «Посмішка по колу». - Діти, візьміться за руки, подумайте про щось приємне і передайте рукостисканням свою позитивну енергію по колу, посміхаючись один одному. Покладіть долоньки до грудей, «візьміть» вогник доброти і тепла свого сердечка та передайте з посмішкою однокласникам та нашим гостям. - Отож, з гарним настроєм до роботи! 2. Об’єднання в групи. ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів 1.Вступне слово вчителя :(Слайди 2,3,4,5- зображення казкової країни Логіки) - За високими горами, За глибокими річками, За безкраїми лісами Є країна Логіка… Мудрі люди там живуть, Їх Розумниками звуть. - Чи хотіли б ви побувати у цій країні? - Ми сьогодні відправимось у подорож до країни Логіки, щоб навчитись мислити логічно, обчислювати швидко, працювати дружно в групах. Девізом нашої подорожі будуть слова: (Слайд 6 - девіз) «Лише тим, хто доводить, міркує, шукає, Логіка двері свої відчиняє!» 2.Бліц-турнір. - Для того, щоб потрапити у країну Логіку, нам необхідно одержати дозвіл прикордонників цієї країни – виконати завдання бліц-турніру. До речі, якщо під час подорожі ви будете активними, уважними, виконаєте вірно всі завдання, то одержите почесне звання «Розумник» чи «Розумниця» від мешканців країни Логіка. Завдання бліц-турніру: А) Логічні задачі: * Кожне з 4 коліс автомобіля подолало 10 км. Скільки кілометрів проїхав автомобіль? * Хлопчика звати Денис. У його рідної сестри лише один брат. Як його звати? * В отарі 100 овець. Усі, крім 7, втекли. Скільки овець залишилося? * Що важче: 1 кг пуху чи 1кг заліза? * Чи може йти дощ 2 дні підряд? * У яку діжку не можна налити води, навіть якщо вона без дірок? * Якого каміння немає у морі? Б) Гра «Кмітливе око» (Слайд 7) - Розгляньте слова, розставте букви за висотою і розшифруйте слова: О Ш Л А К З Д Ч А А А Г Л А К І О М О Р У З В) Гра «Зваж звірів» (Слайд 8) - Назвіть звірів у порядку зростання їх маси тіла: ЗАЄЦЬ СЛОН МИША ТИГР - Молодці! Із завданням справились – дозвіл прикордонників отримали. ІІІ. Повторення вивченого матеріалу 1. Бесіда з учнями про судження: - Пригадайте, як під час попередніх зустрічей з Логікою ми називали ваші висловлювання , думки?(Відповіді дітей) (Слайд 9 - слово «Судження») - Прочитаймо, що таке «судження» ? (Слайд 10 – визначення судження ) Судження – це думка, висловлена розповідним реченням, у якій щось стверджується чи заперечується про предмети дійсності, їх ознаки, дії, взаємозв’язки. 2. Бесіда з учнями про істинність та хибність простого судження: - Щоб визначити вид транспорту для нашої подорожі, послухайте судження і скажіть, де - правда, а де - неправда? Правдиве судження і підкаже вид транспорту. • На легковому автомобілі можна здійснити кругосвітню подорож. • Електропоїзду не потрібен паровоз. • Підводний човен має дві пари коліс для пересування. - Як називаються ті судження, де неправда? (Хибні) - Як називаються правдиві судження? (Істинні) - Яке у нас було істинне твердження? (Про потяг) - Отож, відправляємось у подорож на потязі! (Прикріплюється на дошку силуетний малюнок поїзда ) - Взяли валізи – і в путь! (Лунає вступна частина пісні «Голубий вагон») 3. Робота в групах: - Щоб не сумувати в дорозі, кожна група у своєму купе попрацює самостійно з роздатковими картками. Завдання: скласти і записати одне істинне та одне хибне судження, І група – зі словом «сніг», ІІ група – зі словом «заєць», ІІІ група – зі словом «підсніжник», ІV група – зі словом «ялинка». 4. Перевірка виконання завдань. ІV. Вивчення нового матеріалу. 1. Пояснення вчителя: - Наш потяг прибуває на станцію Простих і Складних суджень.(На схему подорожі прикріплюється назва станції) Що таке прості судження ви вже знаєте. А у цьому населеному пункті ми познайомимось зі складними судженнями. Для цього давайте порівняємо судження з поїздом. Якщо у поїзда є один вагон – одна частинка – він як просте судження, яке складається з одного розповідного речення. (На вагон прикріплюється табличка «Просте судження»). - Крім нас, є ще бажаючі подорожувати країною Логікою. Щоб всі пасажири вмістилися, на станції до нашого потягу причепили ще один вагон.(Прикріплюється на дошку другий вагон). - Другий вагон – ніби ще одне просте судження. А якщо об’єднати два чи більше простих судження, то утвориться одне складне судження. Об’єднувати прості судження можна за допомогою слів «і», «та». Наприклад, «У нашому класі учні дружні» + «У нашому класі учні весе- лі» = «У нашому класі учні дружні і веселі»; «Взимку весело кататися на санчатах» + «Взимку весело кататися на ли- жах» = «Взимку весело кататися на санчатах та лижах». 2. Первинне закріплення. Фронтальна робота. - Складіть складні судження про покупки в магазині.(Відповіді дітей) - З чого ми складали складні судження? 3. Робота над визначенням складного судження (Слайд 11 - визначення) Складне судження – це судження, яке складається з двох чи більше простих суджень. 4. Робота в групах. Самостійна робота. Командири груп одержують конверти. Завдання: утворити із частин розрізаних речень 2 складних судження, викласти їх на планшетах. І група – «Годинник рахує години і хвилини», «Першокласник Миколка склав у портфель Буквар та зошити». ІІ група – «До бабусі на гостини з’їхались діти і онуки», «Ялинка виблискує яскравими кульками та гірляндами». ІІІ група – «Під сніговою ковдрою дрімають дерева та кущі», «Для здоров’я дітей корисні фрукти і овочі». ІV група – «Рослини і тварини належать до живої природи», «Справжній друг завжди підтримає та допоможе». 5. Презентація складених суджень. V. Фізкультхвилинка. - Попереду зупинка «Веселинка» (На схему подорожі прикріплюється назва зупинки). На ній ми відпочинемо, потанцюємо.(Танцюють, співають пісню «Шкільна пісня»). VІ. Продовження вивчення нового матеріалу. 1. Пояснення вчителя: - Ми наближаємось до містечка, де живуть Істина і Хибність.( На схему подорожі прикріплюється назва містечка). Істина і Хибність – це дві сестри. (Слайд 12 – зображення сестер) Зустрівшись, вони полюбляють розмовляти одна з одною. Знайомтеся – дівчина в зеленому – це Істина. Дівчина в червоному – це Хибність. Судження сестри Істини називаються істинними. Судження сестри Хибності є хибними. 2. Моделювання опорних схем: - Уявіть собі, що говорить сестра Істина. Ось вона сказала одне просте судження (на дошку прикріплюється зелений трикутник). Потім – ще одне просте судження (на дошку прикріплюється ще один зелений трикутник). Об’єднала свої прості судження словом «і»(«та»). В результаті – буде складне істинне судження (на дошку прикріплюється великий зелений трикутник, утворюється схема) і + = Наприклад, «Влітку дівчатка ходили по гриби і ягідки». - Уявіть собі, що говорить сестра Хибність. Ось вона сказала одне просте судження (на дошку прикріплюється червоний трикутник). Потім – ще одне просте судження (на дошку прикріплюється ще один червоний трикутник). Об’єднала свої прості судження словом «і»(«та»). В результаті – буде складне хибне судження (на дошку прикріплюється великий червоний трикутник, утворюється схема) і + = Наприклад, «Влітку дівчатка каталися на санчатах і ковзанах». - Уявіть собі, що сестри сперечаються, і ми чуємо то істинні, то хибні судження (на дошку прикріплюється спочатку зелений трикутник, потім- червоний). У таких суперечках завжди перемагає сестра Хибність, навіть коли суджень Істинності більше. Об’єднуються прості судження словом «і»(«та»). В результаті – буде складне хибне судження (на дошку прикріплюється великий червоний трикутник, утворюється схема) і + = Наприклад, «Влітку дівчатка збирали ягідки і підсніжники». Це хибне складне судження, оскільки є хоча б одне хибне просте судження. 3. Робота над визначенням істинного та хибного складного судження (Слайд 13 - визначення) Складне судження, в якому частини поєднані за допомогою слів «і», «та» істинне лише тоді, коли всі його частини – істинні прості судження. Якщо хоча б одна з частин є хибним простим судженням, то таке складне судження – хибне. 4. Первинне закріплення. Робота в зошитах з друкованою основою (авт.Митник О.Я., с.20 ) Завдання : прочитати судження, зафарбувати кружечок біля істинного – зеленим кольором, біля хибного – червоним. 5. Перевірка виконання завдань: - Скільки істинних суджень ви знайшли? - Скільки суджень позначили червоним кольором? Зачитайте їх. VІІ.Закріплення вивченого матеріалу.
1.Робота в групах. - Продовжуємо подорож. Попереду – селище Задачне, де мешкають герої відомих вам казок. (На схему подорожі прикріплюється назва станції) Завдання 1: розв’язати казкову задачу: (Слайд 14 – малюнок персонажів) І група – «Три принци принесли Попелюшці по 2 персні.Чи вистачить у неї пальців на одній руці, щоб їх одягнути? » ІІ група – «Крокодил Гена і Чебурашка пішли по гриби. Гена знайшов 5 грибів, а Чебурашка – втричі більше. Скільки хороших грибів вони разом знайшли, якщо половина з них – червиві?» ІІІ група – «Родина триголових зміїв купила оптом на базарі 19 капелюхів. Для скількох триголових родичів вистачить капелюхів, якщо одягати їх будуть на кожну голову?». ІV група – «Лікар Айболить давав всім хворим звірятам по одній вітамінці на сніданок, обід і вечерю. Скільки вітамінок йому потрібно на день, якщо є 8 хворих. А хворий Бегемотик відмовився від вітамінів?». 2. Перевірка виконаних завдань. 3. Робота в групах. - Прощаємось із казковими героями і під’їжджаємо до містечка Мальовничого. (На схему подорожі прикріплюється назва містечка) В ньому мешкають художники, які пропонують вам розглянути свої роботи. Завдання 2: розглянути малюнок, обговорити в групах і скласти за малюнком 2 складних судження – істинне і хибне зі словами «і», «та». 4. Презентація суджень групами. Перевірка. 5. Фронтальне опитування: - Отже, з чого утворюються складні судження? - Коли складне судження є істинним? - Коли воно є хибним? VІІІ. Підсумок уроку. 1. Нагородження дітей почесним знаком «Розумник», «Розумниця»: - Ось і завершилась наша подорож містечками країни Логіки. Мешканці цієї країни приємно вражені, що в нашому класі теж є розумні і кмітливі діти. На згадку про подорож вони вручають вам почесні знаки «Розумник», «Розумниця».(Слайд 15 – зображення знаків) 2. Інтерактивна вправа «Мікрофон» - Наш поїзд прибуває до рідного міста. На пероні нас зустрічають кореспонденти шкільної газети, щоб взяти інтерв’ю: (Вчитель з мікрофоном підходить до дітей) - Які враження від подорожі? - Що найбільше запам’яталося? - Що нового дізналися? - Що було цікавим? - Які труднощі виникли під час подорожі? - Чи хотіли б ще раз побувати у країні Логіки? - До нових подорожей! (Слайд 16) Розроблено вчителем початкових класів СЗОШ №21 м. Хмельницького Помарайко Тетяною Анатоліївною Джерело: http://docme.ru/yyp | |
Переглядів: 5675 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0 | |