Каталог статей

Головна » Статті » Презентації та відео матеріали » Математика [ Додати статтю ]

Вправи і задачі на застосування таблиці множення числа 7
Тема. Вправи і задачі на застосування таблиці множення числа 7. Рівняння на знаходження невідомого від’ємника.

Мета: вправляти учнів у засвоєнні таблиці множення числа 7, навчати розв’язувати рівняння на знаходження невідомого від’ємника, удосконалювати вміння розв’язувати задачі двома способами; розвивати обчислювальні вміння і навички, оперативну пам’ять, творчі здібності учнів; виховувати естетичні почуття, любов до осені, збагачувати словник народними прикметами.

Обладнання: тестова програма для перевірки знань учнів з теми: „Таблиця множення числа 7”, мультимедійна презентація, індивідуальні картки, чарівні листочки, сигнальні картки, магнітофон.

Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок.

План уроку
I. Організація класу. Створення проблемної ситуації. 3 хв.
II. Перевірка домашнього завдання. 2 хв.
III. Актуалізація та корекція опорних знань,умінь і навичок. Усний рахунок.
Каліграфічна хвилинка. 6 хв.
IV. Повідомлення теми, мети і завдань уроку, мотивація учіння. 2 хв.
V. Осмислення змісту і послідовності застосування способів виконання дій.
Робота над рівняннями і задачею. 8 хв.
VI. Фізкультхвилинка. 2 хв.
VII. Самостійне виконання учнями завдань під контролем і з допомогою
вчителя. Робота в групах. 12 хв.
VIII. Підсумок уроку. Домашнє завдання. 5 хв.

Хід уроку 

I. Організація класу.
Усміхнулось сонечко,
Посила проміння в клас.
Отже, діти, приготуйтесь –
Математика у нас.
Створення проблемної ситуації.
- Діти, яка зараз пора року?
- Які ознаки осені?
- Підніміть руки, хто любить осінь?
- А тепер закрийте очі і уявіть, як дівчина Осінь тихо ступає стежиною зачаровує все навколо. (Звучить шелест листочків і повільна мелодія).
Вона забарвила одяг дерев у різні кольори, які так милують око усім навколо. Тихо кругом і спокійно. Аж ось здійнявся легенький вітерець, і різнобарвні листочки, кружляючи у веселому таночку, почали плавно і ніжно падати додолу. Слайд 1.
- Діти, погляньте, декілька листочків залетіли і до нас у клас. Але вони не прості, а із завданнями. Давайте покажемо, що ми кмітливі і спробуємо виконати всі завдання, які запропонувала нам красуня Осінь. Можливо в кінці уроку, якщо ми гарно справимось зі всіма завданнями, вона завітає і до нас у клас.

II. Перевірка домашнього завдання.
- Виконаємо завдання, яке є на 1-му листочку. Перевіримо домашню роботу.
- Збільшіть відповіді прикладів на 2 і назвіть їх у порядку спадання
( 64, 37, 34, 30, 14, 9 ).
- Скільки літрів пального витратить трактор за восьмигодинний робочий день? (56 л). Гарно справились із цим завданням.

III. Актуалізація і корекція опорних знань, умінь і навичок.
- Спробуємо розв’язати завдання на 2-му листочку. Це усний рахунок.
1.Усний рахунок.
а) Робота в парах.
1в. - Що таке множення?
2в. – Як називаються числа при множенні?
б) Карусель.
1в. задають приклади на множення.
2в. відповідають і міняються місцями.
в) Скласти задачу за виразом.
- Що ставим при множенні на 1-ше місце, на 2-ге місце?
7 * 2 + 5 * 2 Слайд 2..
- Змініть запитання до задачі так, щоб третя дія була віднімання.
- Молодці, виконали завдання правильно.
2. Каліграфічна хвилинка.
- Наступний листок пропонує нам написати каліграфічну хвилинку.
14 21 28 32 35 42 Слайд 3.
Знайдіть зайве число, запишіть його каліграфічно. (Пояснення вчителем правильного написання числа 25).
- Складіть і запишіть 1 приклад, щоб це число було:
1 ряд – доданком, 2 ряд – діленим, 3 ряд – зменшуваним.
- Які приклади записали?
Ряд чисел, з яким ми щойно працювали, починається з числа 14. А чи знаєте ви, що 14 жовтня – свято Покрови? У народі кажуть, що Покрова покриває землю або листям, або снігом.
І з цим завданням ви справились.

IV. Повідомлення теми, мети і завдань уроку, мотивація учіння школярів.
- Що ж пропонує нам 4-тий листочок? Це знайомство з темою уроку та розв’язання рівнянь і задачі.
- А тема нашого уроку буде така: „ Вправи і задачі на застосування таблиці множення числа 7” з метою удосконалення розв’язання рівнянь на знаходження невідомого від’ємника та задач. Слайд 4.

V. Осмислення змісту і послідовності застосування способів виконання дій.
1. Робота над рівняннями.
- Що таке рівняння? Що означає розв’язати рівняння?
- Як називаються числа при відніманні? Як знайти невідомий від’ємник?
- Діти, у які кольори забарвила осінь листочки дерев? Діти 1-го ряду будуть сьогодні зеленими листочками ( 3-тя група ), 2-го ряду – червоними (1-ша група ), а третього ряду – жовтими листочками (2-га група ).
Червоні листочки працюють самостійно, виконуючи завдання з підручника № 251. Вам треба знайти і розв’язати рівняння на знаходження невідомого від’ємника.
Жовті листочки розв’язують рівняння з дошки теж самостійно.
Слайд 5: 35 – a = 25; 18 – b = 9.
А зелені листочки розв’язують 1 рівняння на дошці з коментуванням.
Червоні листочки – самоперевірка. Слайд 5 ( продовження ).
- 8 листопада – Дмитра. Якщо замерзла земля і дме холодний вітер – снігу не буде аж до Нового року.
Перевірка 2-го рівняння, яке виконували жовті листочки.
2. Робота над задачею.
Цей самий листочок пропонує нам ще й розвязати задачу.
- Прочитайте задачу № 249 з підручника. Про що йдеться мова в задачі,?
- Що таке верстат? Верстат – це прилад для виготовлення деталей. Слайд 6.
- Погляньте на скорочений запис цієї задачі. Слайд 7.
За 1 год. За 8 год.
На старому верстаті 2 деталі ? На ? більше
На новому верстаті 9 деталей
- Що таке 2 деталі? 9 деталей?
Червоні листочки розв’язують задачу виразом на 3 дії самостійно і думають над розв’язанням задачі 2-гим способом.
- Можемо ми в 1-шій дії дізнатися на скільки більше деталей став обробляти робітник за восьмигодинний робочий день? Чому?
- А можемо взнати скільки деталей обробить робітник на старому верстаті за 8 годин? То яка 1-ша дія?
- В другій дії можна дізнатися скільки деталей обробить робітник на новому верстаті за 8 годин? То яка 2-га дія?
- Тепер ми вже можемо відповісти на запитання задачі? То яка 3-тя дія?
Жовті листочки розв’язують задачу діями самостійно, а зелені – з коментуванням на дошці.
1) 2 * 8 = 16 (д.) – на ст. верст. за 8 год.
2) 9 * 8 = 72 (д.) – на нов.. верст. за 8 год.
3) 72 – 16 = 56 (д.)
Перевірка роботи червоних листочків.
- Розв’яжемо задачу 2-гим способом.
- Подивіться на числа 2 і 9, що є у таблиці. Про що можна дізнатися за цими числами?
- Давайте прочитаємо запитання, які нам допоможуть. Слайд 7 (продовж.)
- Запишемо 2-гий спосіб виразом. ( 9 – 2 ) * 8 = 56 (д.)
Відповідь пишемо коментовано.
- І це завдання Осені ми виконали успішно. Прийшла пора відпочити.

VI. Фізкультхвилинка. (Під музику ).
VII. Самостійне виконання учнями завдань під контролем і з допомогою вчителя.
- Яке ж завдання на 5-му листочку? Це робота за комп’ютером.
Кожен із вас попрацює за комп’ютером, виконуючи програму з метою перевірки знань по темі „ Таблиця множення числа 7 „

Тести
1) 7 + 7 + 7 = 7 * _
а) 3; б) 7.
2) 60 – 7 * 5 = _
а) 15; б) 25.
3) У скільки разів 6 <, ніж 42?
а) у 6 разів; б) у 7 разів.
4) а * 4 = 28; а = _
а) 6; б) 7.
5) На клумбі росло 6 гладіолусів, жоржин на 2 більше, ніж гладіолусів, а айстр – у 7 разів більше, ніж жоржин. Скільки айстр росло на клумбі?
а) (6 + 2) * 7;
б) 6 * 2 + 7.
- Давайте повторимо правила безпечної поведінки за комп’ютером.
Той, хто справиться за комп’ютером на 10 балів, повертається на місце і виконує творче завдання.
Творче завдання Слайд 8.
Поставити запитання і розвязати задачу на 2 дії.
До шкільної їдальні привезли 42 кг картоплі, цибулі – у 6 разів менше, а буряків – на 30 кг більше, ніж цибулі.
- Ті діти , хто допустив помилку за комп’ютером, беруть картку ( відповідно до своєї оцінки ) і виконують ще раз це завдання, щоб покращити свій результат.

Картки для опитування
1. Достатній рівень.
Поставити знаки: >, < ,= і написати у скільки разів або на скільки більше перше число.
36 _ 6 _ на _ 4 _ 28 на _
36 _ 6 _ у _ разів 4 _ 28 у _ разів
36 _ 6 * 6 4 _ 28 : 4

2. Середній рівень.
Знайти і розв’язати рівняння на знаходження невідомого множника:
х * 6 = 48; х : 6 = 4; 5 * а = 35; 92 – а =60.
3. Початковий рівень.
1) Замінити множенням:
6 + 6 + 6 = 6 * _
3 + 3 = 3 * _
2) Розв’язати приклади:
23 + 7 * 2
30 – 7 * 3
1 група - за комп’ютером.
- Які є дії 1-го ступеня? 2-го ступеня?
- Якщо є дужки, то яка виконується 1 дія?
- А якщо дужок немає, то як виконуються дії?
2 група – самостійно, підручник №252. Розв’язати приклади, в яких останньою є дія віднімання.
3 група – з вчителем.
- Що ставимо при множенні на перше місце? На друге місце?
Замінити множенням: 3 + 3 + 3; 5 + 5 + 5 + 5.
- Як називаються числа при множенні?
- Як знайти невідомий множник?
Знайдіть у підручнику №250. Давайте його виконаємо.

3 група – за комп’ютером.
Підсумок роботи 1 – шої групи.
1 – група – самостійно.
2 – група – з вчителем.
Перевірка самостійної роботи.

2 – група – за комп’ютером.
Підсумок роботи 3 – ої групи.
3 – група – самостійно.
1 –група – з вчителем.
- Вставити такі знаки дій, щоб рівності були правильними.Слайд 8(продовж..)
3 _ 7 _ 1 = 20 3 _ 7 _ 1 = 9
Перевірка творчого завдання. Підсумок роботи 2 – ої групи.
- Із цим завданням ви гарно справились.

VIII. Підсумок уроку. Домашнє завдання.
- А 6–ий листочок пропонує нам виконати ще одне завдання і підвести підсумок нашої роботи.
Гра „Знайди помилку”. Слайд 9.
7 * ( 5 + 3) – 6 = 50
7 * ( 5 + 3 – 6) = 14
7 * 5 + 3 – 6 = 21
Робота з сигнальними картками.
21 листопада – Михайла. Михайло неодмінно має сповістити про зиму, бо „приїжджає на білому коні”. Якщо іній – чекай великих снігів, коли день почнеться туманом – бути відлизі.
- Отже, ви гарно попрацювали, виконали всі завдання на листочках.
- Яку тему ми сьогодні повторювали?
- Які правила ви будете застосовувати при розв’язуванні рівнянь?
- Якщо в задачі запитується на скільки більше, то яка буде остання дія?
Оцінювання дітей.
Домашнє завдання. Слайд 10.
Збірник, ст.44 № 288, ст.40 №248.
Підручник, ст. 41 №253, 254.
Підручник, ст. 41 № 248, 253.
Повторити таблицю множення числа 7.
Стук у двері. Входить Осінь.
- Я – Осінь-чарівниця. Мені дуже сподобалось, як ви легко справились зі всіма моїми завданнями. Ви – розумні, кмітливі і наполегливі діти, гарно працювали на уроці, старались, думали, обчислювали.
- А які народні прикмети про осінь ви вивчили?
- На мій погляд, за вашу старанність потрібна винагорода. Прийміть ці мої дарунки від щирого серця. Смакуйте їх та будьте здоровими. А мені вже час іти. До побачення. До нових зустрічей.


Джерело: http://www.docme.ru/doc/123241/vpravi-%D1%96-zadach%D1%96-na-zastosuvannya-tablic%D1%96-mnozhennya-chisla-7
Категорія: Математика | Додав: (06.02.2013) | Автор: Петрова Елла Сергіїївна E
Переглядів: 2654 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!