Каталог статей

Головна » Статті » Презентації та відео матеріали » Українська мова [ Додати статтю ]

Тема і мета в різних текстах. Складання оповідання за опорними словами на тему "Хитрий їжачок"
Тема. Тема і мета в різних текстах. Складання оповідання за опорними словами на тему "Хитрий їжачок"  
Мета. Закріпити, систематизувати і узагальнити знання учнів про текст, виробляти вміння розпізнавати текст – опис, розповідь та міркування; вчити учнів складати оповідання за опорними словами на задану тему, формувати вміння стисло і послідовно висловлювати думку, передавати її на письмі; удосконалювати навички літературної вимови слів, збагачувати словниковий запас учнів; розвивати увагу; виховувати бережливе ставлення до тварин.
Обладнання. Презентація уроку, проектор, комп’ютер.

Хід уроку 

I. Організаційна частина (Слайд № 1)
- Я всміхаюсь сонечку.
- Здрастуй, золоте!
- Я всміхаюсь квіточці.
- Хай вона росте!
- Я всміхаюсь дощику!
- Лийся, мов з відра!
- Друзям усміхаюся.
- Зичу всім добра!
Я теж бажаю усім добра, успішного навчання і приємного спілкування.
- Я хочу подарувати вам урок – теплий, ясний , радісний…
- Які почуття у вас виникають , коли ви отримуєте подарунок? (приємні, радісні, вдячність)
- Я хочу , щоб з таким настроєм ви отримали нові знання!

II. Актуалізація опорних знань.
1. Дидактична гра «Кошик запитань»
(Слайд № 2) 
— Що називається текстом?
— З яких частин складається текст?
— Що можна дібрати до тексту?
—Що таке тема тексту?
—Що таке мета тексту?
 —Які бувають тексти? 

2. Узагальнення про типи текстів за таблицею. (Слайд № 3)

Опис

Розповідь

Міркування

Який?

 

Що відбулося?

 

Чому?

 


  3. Загадка. (Слайд № 4) 
—Як ви гадаєте, хто надіслав нам цей кошик?

Колючий клубочок прибіг у садочок,
Спинивсь, постояв - і мишку спіймав,
Як зветься клубочок, що ходить в садочок,
 Не кіт, не тхір - скажіть, що за звір? (Їжак) 

III. Оголошення теми і мети уроку. (Слайд № 4)
На сьогоднішньому уроці ми повторимо різні типи текстів, будемо спостерігати за вираженням тієї самої думки у текстах різного типу, складемо оповідання за опорними словами на тему "Хитрий їжачок".

IV. Робота з мовним матеріалом.
1. Робота в парах. Аналіз трьох текстів.

Порівняти ці тексти. Визначити їх тип. Довести свою думку.

 O Маленький лісовий звірок. Весь вкритий колючими голками. Забарвлення голок буре із сірими смужками. Голівка витягнута, ніс гостренький, очі нагадують намистинки. Спритно пересувається на коротеньких ніжках. Поширені ці лісові мешканці по всій території України. 

O Через пеньки-колоди чимчикує їжак. Тягне він у нору сухе листя. Стеле зимове ліжко. До весняного сонечка проспить у кублі, і снитимуться йому лісові їжачі сни.

O Їжак — корисна тварина. Він знищує велику кількість шкідливих комах та гризунів. Цим приносить користь сільському господарству.

2. Спостереження за вираженням тієї самої думки у текстах різного типу.
— Про кого йдеться в кожному з трьох текстів? (Про їжачка). Всі три тексти про їжачка. Це в них однакове, їх тема.
— Що дізнаємося з першого тексту? (Який їжачок, які у нього голки, голова, ніс, очі, ніжки). Описується зовнішність їжачка.
— Про що ми довідуємося з другого? (Що робить їжачок восени).
— А про що говориться в третьому? (Що їжачки приносять користь). У тексті пояснюється, чому саме їжачки — корисні тварини.

3. Робота в парах.
— За допомогою кольорових олівців позначте: опис – червоним, розповідь – жовтим, міркування – зеленим кольором.

4. Добір заголовків до цих текстів, які б найточніше характеризували тему і виражали основну думку (з’єднати стрілками текст і відповідний йому заголовок).
I. Лісовий звірок. Їжак—лісовий звірок. Маленький лісовий звірок. Їжак — маленька лісова тваринка.
II. Підготовка до зими. Осінні турботи їжачка.
III.Їжак — корисна тварина. Чому їжак — корисна тварина? Користь від їжаків. Чим корисний їжак?

V. Робота над складанням оповідання про їжака за опорними словами.

1. Алгоритм «Як написати твір» (Слайд № 6)
1. Прочитай тему твору.
2. Визнач тип тексту (опис, розповідь, міркування).
3. З яких частин складається текст (зачин, основна частина, кінцівка).
4. Про що будеш розповідати в кожній частині?
5. Склади план.
6. Підбери потрібні слова і вирази.
7. Склади усний твір.
8. Запиши.
9. Перевір написане.

2. Підбір заголовка. (Слайд № 7)
Їжак. Турботи їжака. Пригода в лісі. Хитрий їжачок. Зустріч на лісовій стежці.

3. Складання плану. (Слайд № 8)
1. Хто зустрівся на лісовій стежині?
2. Що хотіла зробити лисиця?
3. Як їжачок врятувався?

4. Словникова робота. (Слайд № 9)

Їжачок

він, лісовий звірок, дика тваринка, їжачок-хитрячок.

фиркає, скручується в клубочок.

Лисичка

вона, руда, лісова красуня, хижачка.

нюхає, облизується, покололася.


Їжачок він, лісовий звірок, дика тваринка, їжачок-хитрячок. фиркає, скручується в клубочок.
Лисичка вона, руда, лісова красуня, хижачка. нюхає, облизується, покололася.

5. Усне складання оповідання (2-3 учні).
6. Фізкультхвилинка. (Слайд № 5) 

Повз по лісу їжачок,
В нього шубка з голочок.
Гриби – яблука збирав
Пісеньку свою співав.
Туфти, туфти, туфти, туф
На спині листок несу
Найхоробріший я в лісі –
Не боюсь вовка й лисиці.
Як надворі ніч настане,
Полювати їжак стане .
Ловить різних шкідників –
 Мишовидних гризунів. 

7. Написання творів:
І група — за планом і опорними словами.
ІІ група — доповнити речення опорними словами.
8. Перевірка написаного.

VI. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Інсценізація казки «Їжак і Лисиця»
(Слайд № 10)

ЛИСИЦЯ ТА ЇЖАК
 Поверталася стара лисиця з невдалого полювання. У животі бурчить від голоду. Іде, солодкими оченятами позирає. Назустріч їжак. 
— Здоров був, їжаче!
— Здоровенькі й ви будьте, — відповів їжак і згорнувся клубочком.
— Як здоров'ячко?
— Спасибі.
— А давно ми не бачилися, голубчику. Давай на радощах поцілуємось.
Згорнувся їжак іще тугіше, засопів.
 — Не можу, — відповідає. — Я ще не вмивався. 
— А знаєш, — каже лисиця, — я тепер уже не їм м'яса, самі овочі. Сьогодні цілий ранок з кроликами на капусті паслася.
Та й наїлася ж!..
— Та що ви кажете?! А я оце саме хотів вам сказати, що біля старої вільхи виводок тетеревенят пасеться.
— Де це? — так і підскочила лисиця.
— За струмочком праворуч. Та куди ж ви?
— Побіжу, ніколи...
І лисиці як не було.
 Розгорнувся їжак: 
— Піди-но, побігай! Нас, голубонько, не обдуриш... Та й потупав далі.

— Героєм яких казок є їжачок?
(«Заєць та Їжак», «Пригоди в лісовій школі» Вс. Нестайка)

2. Декламування віршів про їжачка. (Слайд № 11)

3. Колективне складання вірша за словами, що рифмуються
(Їжачок – голочок, гуляє – збирає, не чіпайте – оберігайте)

4. Загадки про їжаків. (Слайд № 12)
Дивний звірок,
круглий, мов клубок.
Голки стирчать,
Спробуй узять.

Котиться клубочок
Зовсім без ниточок.
Замість ниточок —
Триста голочок.

Хоч не шию я ніколи,
А голок в мене доволі.

Гостроносий і малий,
Сірий, тихий і незлий.
Вдень ховається. Вночі
Йде шукать собі харчі,
Весь з тоненьких голочок.
Як він зветься? (Їжачок)

— А хто складе свою загадку?
(Я не сосна і не ялинка,
Та в голочках у мене спинка)

5. Це цікаво. Родичі їжаків. (Слайд № 14)

Морський їжак – живе в солоній морській воді. Має 5 очей.

Вухатий їжак – зникаючий вид. Занесений до Червоної книги України.

VI. Підсумок уроку. (Слайд № 15)
—Пригадайте, що ви очікували від уроку. Чи збулися ваші очікування?
—Ви справді були молодці! І тому хочу подарувати вам букет ось таких усмішок!

VII. Домашнє завдання.
Записати складені твори в зошити для розвитку зв’язного мовлення.


Джерело: http://docme.ru/RRo
Категорія: Українська мова | Додав: Natali (29.10.2012) | Автор: Крамова Олена Миколаївна
Переглядів: 19093 | Рейтинг: 3.1/13
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!