Каталог статей

Головна » Статті » Презентації та відео матеріали » Українська мова [ Додати статтю ]

Спільнокореневі слова. Корінь слова
Тема. Спільнокореневі слова. Корінь слова.
Мета. Закріпити знання дітей про корінь слова та спільнокореневі ( споріднені ) слова . Виробляти уміння розпізнавати спільнокореневі слова і визначати корінь. Розвивати в дітей увагу до лексичного значення слів. Виховувати повагу до історії та традиції українського народу.
Обладнання: картки; карта України; фото куманця, плесканця, свищика; мультимедійна установка.

Хід уроку 

І. Організація класу до уроку.
Пролунав уже дзвінок!
Починається урок!
Будем добре працювати:
І читати і писати,
Щоб могли батьки радіти,
Що в них гарні, мудрі діти.

ІІ.Перевірка домашнього завдання
1.Зачитайте слова з коренем дощ-
2.Назвіть головні члени речення у виділеному реченні.

ІІІ.Повторення вивченого. Актуалізація опорних знань.
Сьогодні до нас завітали незвичайні гості: герої улюбленого вами мультфільму про завзятих козаків. Вони подорожують по Україні, а саме зараз їх подорож проходить через наше місто Хмельницький.
Приїхали вони з грамотою від головного отамана по річці на своїх чайках.
Перш, ніж прочитати грамоту, давайте дізнаємось про значення деяких слів.

1.Словникова робота.
«Грамота – офіційний письмовий акт, що встановлює якусь угоду,або засвідчує якісь правові відносини.
Отаман – виборний ватажок військового загону у козаків.
Чайки – козацькі човни.»

2.Виконання завдань.
Козаки поставили перед нами ряд завдань, які ми повинні виконати, щоб наші гості переконалися в тому, що недарма заїхали до нас.
А тепер ми дізнаємось, які завдання і побажання записані в грамоті.

І завдання .
Вибрати синоніми.
Хата, тин, господар, огорожа, халупа, будинок, хазяїн,газда,дім, пліт, хижина.

ІІ завдання.
Визначити у словах закінчення.
З чого складається слово? (із закінчення і основи).
Як називається незмінна частина слова?
Грамота, чайки, отаман, вода.

ІІІ завдання.
Найголовніший у слові я.
Коли ж мене немає,
То й трава не виростає.(Корінь)

Дуже гордий норов маю –
Перед коренем сідаю.(Префікс)

У поданих словах визначити корінь і префікс.
Промовляти, промова, змова, підмовляти.

ІV завдання.
Каліграфічна хвилинка.
Прописати перші дві букви слова – назви наших гостей.

V завдання.
Утворити із складів слова і записати.
ко кміт ко
ли зак вий
цький за
(Козак, козацький, кмітливий)
Що можна сказати про ці слова?

VІ завдання.
Із записаних слів скласти речення.
Роду-, нема, козацькому, переводу.
Козацькому роду – нема переводу.

ІV. Опрацювання нового матеріалу.

1.Повідомлення теми і мети.
«Мозковий штурм»
Батьки, батько, батьківський.
Як ми називаємо ці слова?
1.Споріднені.
2.Спільнокореневі.
3.Слова – родичі.
4.Слова які мають однакове значення.

Чи можемо назвати слова: Батьківщина, Україна, країна, рідний край спорідненими? Чому?

2.Самостійна робота.
Вправа 169
Випишіть спільнокореневі слова. Позначне у них корінь.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
1.Аутотренінг.
«Шануй материнську мову, бо це прекрасний скарб, що відрізняє наш народ від інших народів. Шануй звичаї, традиції своїх батьків, бо це твоя окраса. Завжди і всюди говори своєю мовою.Українцю! Ніякими нечесними діями не посором свого прекрасного імені. За це тобі буде визнання і честь, а народові користь»

2.Заряджаємось енергією.

3. Колективна робота.
Прочитайте вірш( вправи 170) .Знайдіть спільнокореневі слова. Доберіть інші слова з тим самим коренем.
Білка, білочка, білченя.
Біла, забіліла, білизна, білити.
Спробуйте дібрати інші форми.
Білка( білки, білці, білку,з білками).
Біла(білої, білій, білу, білою)

4. Попрацюймо разом.
Вправа 171.
- Що означає кожне із слів?
- Дубок – бо ще малий, молоденький;
- Дуб – великий, старий;
- Дубовий – виріс на дубі;
- Дубняк – там ростуть молоді дуби;
- Дубова колода – частина дуба.
- Як можна назвати ці слова?
- Чому?
Запишіть слова, позначте в них корінь.

5. Читання казки-забавлянки учнями.
Козаки до нас у гості завітали не з пустими руками, а привезли подарунки з Опішні. Ось воно на карті.
Наступне завдання козаків пов’язане з їхнім відвідуванням міста Опішні що на Полтавщині. А там жили і проживають славетні гончарі. А ви знаєте як з’явилися гончарі? Прочитайте казку яку привезли козаки, а тоді будемо діставати їх гостинці.
плуг

ярмо

глек

сокира

вогонь

хлібороб

воїн

гончар

Давно-предавно скинули боги з неба на землю золоті . Побачили то троє братів - Ліпочин, Орачин і Доброчин. Спершу кинувся до небесних дарів найстарший брат, Ліпочин. Та золоті спалахнули. Відступив Ліпочин, спробував Орачин, але і його не пустив . І тоді підійшов до золотих найменший брат – Доброчин.
І раптом погас, і Доброчин взяв небесні дари й поділив між братами. Орачину дав плуг і ярмо, Ліпочину - , а собі залишив . Ось так і стали люди на нашій землі хто ким. Одні стали орати землю і зробилися , інші взяли до рук бойові - стали а ті, кому дістався стали , щоб жила краса на землі.

Козакам дуже сподобались вироби гончарів. Вони привезли з собою куманець, плесканець, свищик. У кожному з цих виробів міститься завдання.

6.Словникова робота.
Зачитують діти із словника.
Куманець – керамічна фігурна посудина для спиртних напоїв, що використовується здебільшого як прикраса.
Плесканець – гончарний виріб, який зроблений з глини, своєю формою нагадує образи звірів, птахів.
Свищик – маленька глиняна фігурна тварина, птах, людина, тощо. В середині порожня та має декілька отворів, при дмуханні видає свист.

7. «Спільний проект».
З кожної групи виберіть:

І група «Куманець»-спільнокореневі.
Гості, гострий, гостинний, гостювати.
Позначити корінь.

ІІ група «Плесканець» - родичів.
Син, синок,синій, синівський.
Позначити корінь.

ІІІ група «Свищик» . Записати слова і визначити закінчення, основу, корінь(колективно)
Поле, плуг, дари, земля.

8. Читання казки вчителем.
Допоможіть козакам розібратися, чому образились гуси?
Родичі
Йшли якось стежкою гусак, гуска і гусенята. А назустріч повзла гусениця.
-Ви хто такі?- запитала гусениця.
-Я гусак, це гуска, а це наші гусенята,-ввічливо відповів гусак. – А ти хто?
А я ваша тітка, - похвалилася гусениця.
Гуси ображено загелготали.
Чому?

V. Підсумок уроку.
Молодці діти! Ви добре впорались з усіма завданнями. Але є ще останнє. Козаки хочуть знати без чого не може існувати слово?( без кореня) А без чого не може існувати людина? Що їй допомагає створювати корисне і красиве?(без праці)
Давайте прозвітуємо нашим гостям-козакам про виконання їх завдань.Які ж завдання ми виконували?
Що нового дізналися?
А тепер, козаки хочуть висловити вам музичне побажання.
(Грамзапис української пісні «І в нас, і в вас..»)

VІ. Домашнє завдання.
Вправа 172
Виконати завдання до вправи.
до уроку додається презентація : www.docme.ru/doc/117967/Спільнокореневі_слова_Корінь_слова


Джерело: http://www.docme.ru/doc/117967/Спільнокореневі_слова_Корінь_слова
Категорія: Українська мова | Додав: Машута (08.01.2013) | Автор: Чернюк Наталія Олександрівна E
Переглядів: 16700 | Рейтинг: 3.4/7
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!