Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Частини мови. Іменник як частина мови
Тема уроку: Частини мови. Іменник як частина мови.
Мета уроку: актуалізація й поглиблення знань про частини мови, іменник як частину мови, його морфологічні ознаки та синтаксичну роль; набуття навичок розпізнавати частини мови; знаходити в тексті іменники, визначати їх морфологічні ознаки та синтаксичну роль; виховання інтересу до вивчення рідної мови та шанобливе ставлення до Т.Г. Шевченка – основоположника української літературної мови.
Очікувані результати: учні знають, на які групи поділяються частини мови; ознаки іменника як частини мови; розпізнають частини мови, знаходять іменники в тексті й визначають їх морфологічні ознаки та синтаксичну роль.
Обладнання: підручник, презентація, мультимедійна дошка.
Тип уроку: комбінований.
Епіграф
Ти життя мого основа,
Краю рідного окраса,
Є в тобі вогонь Тараса,
Ураїнська наша мово!


Хід уроку 

І. Організаційна частина

ІІ. Актуалізація опорних знань 
1. Фронтальне опитування з теми «Словотвір» (слайд 1)
- що таке словотвір?
- що таке словотворення?
- які слова я непохідними? а які похідними?
- які є способи словотворення?
- яка основа називається твірною?
- які слова називаються складними?

2. Творче списування: вставити пропущені літери, написати слова разом чи через дефіс (слайд 2).
Звенигород…ина, Гали…ина, Полтав…ина, коза…який, запорі…який, юна…кий, пів України, пів життя, будинок музей, воле любний, кріпа…який, товари…тво, люд…тво.

3. Творча робота: виконати словотвірний розбір (слайд 3)
Віддати, добродій, правдивий, велич, кобзар.

ІІІ. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу.
1. Оголошення мети, теми уроку. Мотивація навчальної діяльності школярів. (слайд 4)
2.Заповнення учнями цільових карток.


Я хочу:
Засвоїти
Пригадати
Розвивати
Отримати
Бути


3. Робота з епіграфом – евристична бесіда (слайд 5):
- чому мова – життя основа?
- а чому українська мова – «краю рідного окраса»?
- яку роль відіграв Т. Шевченко в долі рідної мови?
4. Розповідь учителя про слова як частини мови ( слайд 6)
- які ви знаєте частини мови?
- скільки, на вашу думку, всього частин мови в нашій мові?
5. Характеристика частин мови, поділ їх на групи. Колективна робота зі слайдами (слайд 7,8).
6. Розподільний диктант (слова записати в 4 колонки: іменники, прикметники, дієслова, числівники) (слайд 9).

Кріпаччина, малював, талановитий, рано, художник, осиротів, мало, Тарас, жорстока, тяжко, заслання, поет, вічна, любив, вільний, палко.
7. Фізкультхвилинка. (слайд 10).
Спочатку смачно потягніться,
Потім сусіду посміхніться.
В вікно погляньте, станьте прямо,
Порухайте руками і ногами.
Тепер поставте руки в боки,
Зробіть на місці кілька кроків.
Поверніться вліво, потім вправо:
Корисна для хребта ця вправа.
Поверніть голову, розправте плечі.
Ну, за роботу братись вже до речі!

8. Слово вчителя.
- Як ви думаєте, слів якої частини мови найбільша кількість в українській мові?
В останньому найновішому виданні тлумачного словника української мови вміщено близько 500 тисяч слів. Майже половина з них – іменники.
9. «Мозковий штурм» (слайд 11)
- яка частина мови називається іменником?
- за чим змінюються іменники?
- як розрізнити назви істот і неістот?
- як визначити рід іменника?
- які іменники є загальними, а які – власними назвами?
- скільки відмінків має іменник?
- що ви знаєте про число іменника?
- яким членом речення може бути іменник?
10. Колективне опрацювання відомостей про іменник та його значення за слайдами. (слайд 12,13)
11. Вибірковий диктант:виписати тільки іменники (слайд 14)

Гра «Хто зайвий?»
Шевченко, ми, поет, гідність, високо.
Особистість, світ, перший, читати, обов‘язок.
Художник, Україна, Канів, вірний, свою.
Кобзар, прекрасно, гідний, геній, збірка.
12. Колективна робота над визначенням морфологічних ознак іменника за слайдами. (слайд 15,16, 17)
13. Самодиктант
( слайді18. Звучить легка музика ).

• Які асоціації виникають у вас при погляді на фото?
Записати по пам´яті строфу з поезії «Садок вишневий коло хати». Визначити рід, число, відмінок, синтаксичну роль ужитих в ньому іменників.
14. Слово вчителя.
Цей вірш вважають справжньою перлиною лірики. Так тепло, щиро, задушевно описати рідний край, своїх земляків могла тільки людина, закохана в Україну, та її людей, патріот. Т. Шевченко таким і був. Він писав:
Я так її!.. Я так люблю
Свою Україну убогу,
Що прокляну святого Бога,
За неї душу погублю!
15. Робота в парах (опрацювати теоретичний матеріал підручника на с. 131)
- що нового дізнались про іменник?
- яка інформація, на вашу думку, відсутня?
16. Конструювання речень. Скласти 2 – 3 речення, увівши в них слова, записані під час уроку, визначити синтаксичну роль іменників (слайд 19).
17. Підсумкове слово вчителя.
18. Робота з цільовими картками.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
1. «Незакінчене речення» (слайд 20)

- Іменник – це …
- Означає…
- Відповідає на питання…
- Має певний…
- Змінюється за…
- У реченні виконує роль…
2. Рефлексія. (слайд 21)
- Я дізнався…
- Я навчився…
- Я переконався…
- Я задоволений…
V. Домашнє завдання.
Вивч. §14, 15 (с. 129, 131), виконати впр. 226.


Підготувала 
Котко Людмила Федорівна, вчитель Чутівської зош І- ІІІ ступенів 
Категорія: Уроки | Додав: (21.01.2014) | Автор: Котко Людмила Федорівна
Переглядів: 1658 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!