Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Шкільне приладдя.
Тема: Шкільне приладдя. 
Тип уроку: комбінований .

Мета:
навчальна: повторити слова за темою «Шкільне приладдя» (a pen, a pencil, a pencil-box, a rubber, a ruler, a book, a copy-book); опрацювати вживання множини іменників; повторити числівники 1-10; опрацювати вживання граматичної структури "I can see…”; відпрацювати вимову звуків [ z], [ s ];
розвивальна: розвивати фонематичний слух, зорову та слухову пам’ять, увагу, мовленнєву реакцію;
виховна: виховувати товариськість, доброту ввічливість, дисциплінованість, відповідальність;
формування компетенцій: формувати лінгвістичну та загальнонавчальну компетенції.
Обладнання: дошка (дата, тема уроку, картки з зображенням шкільного приладдя), підручник, зошит, запис пісень "If you are happy … ”, "Counting song”, ноутбук, 3-4 лінійки, 3-4 ручки, 2-3 гумки, 2-3 зошити, сумка, пенал.

Хід уроку

І. Підготовка до сприйняття іншомовного матеріалу
1. Greeting
T: Good morning!
Ps: Good morning!
T: Glad to see you!
Ps: Glad to see you, too!
T: Take your sits, please.
Ps: Thank you!
T: How are you?
Ps: We are fine!
2. Phonetic drill
Now we have a short phonetic drill. Listen and repeat!
[ z] – pen, pencils, rulers, rubbers;
[ s ] – books, copy-books. (Cards with the school objects).
ІІ. Основна частина.
1. Check on knowledge
Look! It is a box. Listen! (The teacher shakes the box.) There are some objects. Guess what's in the box? If you’ll be right, I will give the object to you. Don’t forget to say "thank you!”. Let’s start.
Thank you, my dear. Very nice!
2. Aim, listening, speaking
Try to guess the topic of our lesson?
Yes, school objects and the numbers from 1 to 10.
3. Speaking, making mini-dialogues
Let’s make short dialogues. I’ll ask you to give me the object: "Give me a pen, please.” You’ll say "Here you are” and give me this thing.
4. Physical warming up
Let’s stand p and do some exercises. (Notebook, song "Clap your hands…”).
5. Listening, speaking
Look at your desks. Tell me what can you see? You’ll start "I can see…”.
Thanks. You are the greatest.
6. Practicing lexical material (numbers 1-10)
Let’s revise the numbers from 1 to ten. (Notebook, "Counting song”).
7. Speaking (reciting the poem)
1 little, 2 little, 3 little pencils.
4 little, 5 little, 6 little pencils.
7 little, 8 little, 9 little pencils.
10 little pencils in my hand. (10 pencils).
8. Practicing grammar (plural of the nouns)
Now I suggest you to be a magician. I’ll show you one object and you make many. Pen – pens. (Pencil, pencil-box, ruler, rubber, book, copy-book).
9. Fixing lexical material.
Let’s play a "Show me game”. I’ll tell you the object; you take it from the desk and show it to me. (Pencil, pencil-box, ruler, rubber, book, copy-book).
10. Physical warming up
Let’s stand up, do the exercises and recite the poems.
"1, 2, 3 – hop; 1, 2, 3 – stop”.
"Walking, walking, walking – hop, hop, hop.
Running, running, running – stop, stop, stop.”
11. (Additional task).
Game "What’s missing”.
Look at the blackboard! What can you see? Close your eyes! Open your eyes! What’s missing? Yes, it is a pen. (Pencil, pencil-box, ruler, rubber, book, copy-book).

III. Заключна частина
Summarising
Today we practiced lexical material: school objects, numbers from 1 to 10, grammar structure "I can see…”; we know how to ask the school object.
Saying goodbye
The lesson is over! Stand up! Hands up! Hands down! Hands on hips! Sit down! Hands to the sides! Bend left! Bend right! Thank you for the lesson! Goodbye!

Література
1. Навчальна програми для загальноосвітніх навчальних закладів. Англійська мова.
1–4 класи.
2. Климишина Н.А. Усі уроки англійської мови. Перший клас. : навчально-методичний посібник. – Х. : Видавнича група «Основа», 2012 – 224 с.
3. http://www.wearebusybeavers.com/
4. http://www.dreamenglish.com/
5. Тематичні картки з англійської мови. Шкільне приладдя. Х. : Видавнича група «Основа», 2010.

Автор Осолодкова Ольга Миколаївна
Категорія: Уроки | Додав: osolodkova (04.12.2012) | Автор: Осолодкова Ольга Миколаївна E W
Переглядів: 5026 | Рейтинг: 4.2/4
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!