Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Власні та загальні іменники. Велика буква у власних іменникиах

Тема : Власні і загальні іменники . Велика буква у власних іменниках .
Мета : Ознайомити учнів з поняттям ” власні іменники “, “загальні іменники” Спонукати учнів вживати у мовленні нові мовознавчі терміни.
Закріплювати навички написання власних іменників .
Розвивати мислення , пам’ять , уяву . Виховувати патріотичні почуття .
Обладнання . Таблиця ” Власні та загальні іменники “, портрет Т. Г. Шевченка ,
картки , сніжинки .

                                                                 Хід уроку

1 Організація класу .
Вч.
Сонце в небі прокидається .
Учні в І класі посміхаються .
Вч. Доброго дня я зичу тому , хто прийшов працювати до класу.
У. Чому ?
Вч. Бо люблю я дітей і свій клас !
У. Чому ?
Вч. Бо чекаю старання та плідної праці !
У. Ми любимо працю і будем старатись !

2. Актуалізація знань .
- Сьогодні до нас на урок завітала гостя. Відгадайте загадку і ви дізнаєтесь хто вона :
Прийшла до нас бабуся
У білому кожусі ,
Поля причепурила
І білим снігом вкрила .
Хто це ? ( Зима )
- Дійсно за вікном зараз зима , тому наш урок буде проводитись у зимовому настрої.
- Зима принесла у наш клас сніжинки , які лежать на ваших партах .
- Візьміть їх у руки і прочитайте побажання , які передала Зима .
Не просто слухати , а чути ,
Не просто дивитись , а бачити ,
Не просто відповідати , а міркувати ,
Дружно і плідно працювати .
- Кожен з вас чогось чекає від сьогоднішнього уроку .
Напишіть на сніжинці свої очікування , а в кінці уроку ми перевіримо , чи здійснилися вони .
У вас на партах є маленькі сніжиночки ,за правильні змістовні відповіді ви будете
брати по 1 сніжиночці . В кінці уроку ви підрахуєте сніжинки і оціните себе .
2.1 Хвилинка каліграфії .
З з Зз зи им ма зима – зимонька
- Що цікавого є в написанні слова ? Яка орфограма ?
( Правопис ненагол. - и - ) Як перевірити ?

2.2 Аукціон слова ” Зима ” .

2.3. Асоціативний кущ .

- Які асоціації виникають у вас зі словом ”зима “ ?
- Попрацюйте в групах і запишіть свої слова на сніжних промінцях.
1 ряд - використовують ім. / сніг , мороз . лід , холод , канікули , Різдво , сніжинка.
2 ряд - дієслова / морозить , ліпити , кататись , ковзатися , хурделить.
3 ряд - прикметники /весела , морозна , сніжна , радісна

-Молодці , можна придумати , ще багато слів . Можливо , ці словами сьогодні ми
зустрінемо на уроці .
(командири груп прикріплюють сніжні промінці до слова ”зима ”.)

2.4. Стратегія « Кубування »
- Над якою частиною мови ми з вами працюємо ?
Завітав сьогодні в клас
На урок знову до нас
Кубик , діти, не простий
Кубик , діти , чарівний.
Він доріжку прокладає,
Знання ваші перевіряє.
- На що вказує ?
- На які питання відповідає ?
- Яким членом речення може бути ?
- Підберіть синонім до слова - заметіль .
- Підберіть антонім до слова - зима .
- Повторіть правило « Іменник - …» (в парах )

3 . Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні у нас цікава тема уроку .А яка саме ви дізнаєтесь , якщо розв’яжете
« Мовний вузлик », який підготувала для вас Зима.
Розшифруйте слова, записані на зворотній стороні вашої сніжинки. ( Власні і загальні
іменники ).
1 уч. Відповідає , інші сигналізують.
- Для того , щоб ви були грамотними , вміли правильно записувати власні і загальні
іменники ми і будемо вивчати цю тему .

4 Робота над темою уроку .

4.1. Словниковий диктант .
Зачитується 2 слова , учням потрібно записати лише іменники .

Лежить апельсин , новий вокзал , наша Батьківщина , м’який диван , широкий Дніпро,
взути черевики , зелені Карпати , прийшов директор , святковий Київ .

- Якими частинами мови є ці слова ?
- Деякі слова ви написали з великої букви . Чому ?
4.2. Опрацювання правила .
- Читання правила вголос .
- Читання мовчки .
- Повторення правил в парах .
4.3. Опрацювання таблиці .
Фізкультхвилинка « Морозець »
4.4. Гра « Хто більше знає ?» ( Робота в групах – 1 хв. )
До поданих загальних назв дібрати іменники – власні назви .
Бесіда про видатного сина України - Т . Г . Шевченка .
4.5. Виконання вправи 28
( 2рядки – з коментуванням; 3 рядки – самостійно )
4.6. Гра ” Цікавий ланцюжок “
Продовжити ланцюжок іменників – власних назв , щоб кожен кінцевий звук
попереднього слова був першим звуком наступного слова .
Київ – Василь – Львів …

4.7 Робота з картками ( в парах )
Утворити і записати словосполучення із загальних та власних іменників.
- Щоб перевірити виконане завдання, відігніть позаду картки аркуш паперу і перевірте себе.

5 Підсумок уроку .
5.1. Технологія « Мікрофон » (передають естафетою )
- Яку тему ми сьогодні вивчали ?
- Що таке власні іменники ?
- Що таке загальні іменники ?
- Назвіть власний іменник – назву журналу .
- Назвіть власний іменник – назву річки .
- Назвіть загальний іменник до власного І . Франко –
- М . Лисенко –
5.2. Оцінювання .( 4 сніжинки – 12 балів , 3 сн.- 9 , 2 сн.- 6 )

На початку уроку ми записували очікування .
- Чиї збулися ?

6 Домашнє завдання
Вправа 30 , с . 16 , правила , с. 15 .
-А сніжинки нехай залишаться вам на згадку про чудову Зиму

Категорія: Уроки | Додав: (23.06.2014) | Автор: Подлюк Ліля Броніславівна E
Переглядів: 2893 | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!