Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Звук [х ],[х’ ]. Букви Х х

Звук [х ],[х’ ]. Букви Х х

Урок  читання, проведений в 1 класі за системою розвивального навчання (Д.Б.Ельконін – В.В. Давидов)

 

Тема: Звук [х ],[х’ ]. Букви Х х.

Мета: Познайомити дітей із новою буквою  розвивати читацькі вміння; увести поняття „діалог”. Розвивати вміння читати вибірково, переказувати прочитане за запитаннями; познайомити з синонімами (без уживання терміну).Виховувати повагу й любов до хліба.

Обладнання: хліб на рушнику, прислів’я,  мультимедійна дошка.

 

Хід уроку

І. Організаційна частина.

1. Психоформула

Люблю я свій розум,

Увагу і пам’ять.

Працює мій мозок,

 І вчусь я старанно.

Сприймаю все нове

І мислю логічно.

Вчителя слово

Здійсню я практично.

 

ІІ. Створення ситуації успіху.

 

1. Мовна зарядка

а) Гра «Телевізор»

( у вчителя і дітей-екрани-таблиці зі складами та водні маркери- пульти)

- Знайдіть на своїх екранах склади:

по, лу, дя, ке, ні...

(діти на своїх екранах обводять маркером-пультом склади)

- Знайдіть та прочитайте слова:

мама, мова, мило, вода, люди...

 

 

 III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.

1. Відгадування загадки

 

Круглий, мов сонечко,

Щедрий, мов сонечко, -

На черінь посунеться –

І стоїть красується.

З печі – на блюдо:

- Їжте мене, люди, на здоров’ячко! (Хліб)

 

- Сьогодні на уроці ми поговоримо з вами про хліб, про важку працю хліборобів. Та навчимося позначати першу літеру в цих словах.

 

2. Розповідь учителя про хліб

( на мультимедійній дошці зображення хліба)

                                            

- Паляниця...Хліб...Здавалося б, що ж тут такого - звичайний тобі пpодукт хаpчування. Але скільки для кожного з нас постає за цим звичайним словом! Неосяжне пшеничне поле, на якому мов пливе комбайн…, золотаве зеpно, що пеpеливається в натруджених долонях хлібоpоба…, духмяна паляниця на вишиваному pушнику, якою зустpічають гостей. "Хліб-сіль вам, добpі люди", - так говоpили здавна на Укpаїні. Ось і виходить, що хліб - це щось значно більше, вагоміше і дорожче .

 

  „ Першим був не господь і не геній,

   Пеpшим був - пpостий чоловік.

   Він ходив по землі зеленій

   І, між іншим, хлібину спік.

   Та нехай над землею година

   Чи негода лютує і pве -

   Вічна мудpість пpостої людини

   В паляниці звичайній живе ”.

 

   "Хліб на столі - миp у хаті", "Хліб - всьому голова", "Хліб та вода козацька їда" - скільки пpислів'їв та пpиказок склав наpод пpо хліб, пpо хлібоpобську пpацю, скільки чудових віpшів пpисвятили поети.

 

3. Словникова робота.                                                      

- Діти, а чи знаєте ви, хто такий хлібороб?

 

Хлібороб – це людина, яка працює в полі, вирощує хліб.

 

4. Викладання з розрізної азбуки слова хліб

- Давайте викладемо слово хліб.

- Чому ми не можемо викласти це слово?

- Бо не знаємо як позначити перший звук.

 

IV. Розв’язування часткової задачі.

1. Знайомство з новою буквою та з’ясування її „роботи”.

 

- Ось буква, яка нам потрібна. Х

- Який звук вона позначає у слові хліб?

(Приголосний твердий)

- А чи може вона позначати приголосний м’який звук?

(хірург, сухі, хімія...)

- Звук цей може вимовлятися тільки перед наступним звуком [і]

 

2. Читання складів, слів.

 

а, о, у, и, і, е, у                           хі-----рург

                                                    хал-----ва

           х                                       ку-----хар

                                                    хус-----тина

                                        хов-----рах

 

3. Гра „Аукціон”

 

(Діти пояснюють значення слова, якщо вірно – слово на таблички віддається. Хто отримав найбільше слів, той і виграв. Якщо значення слова діти не знають – звертаються до тлумачних словників.)

 

хірург               халва  - 

 

кухар  -             хризантема -

 

хустина  -         Харків -   

 

Хорол -             ховрах  -   

 

Харитя -           верховіття - 

 

 

 

4. Складання речень за схемами з попереднього завдання.

 

5. Робота над прислів’ям.

(Прислів’я на мультимедійній дошці)     

„Добром і хлібом хата багата”

- Як ви розумієте це прислів’я?

- Чому хліб це багатство?

 

6. Робота над текстом   ( с. 95, „Сонечко”)

Хліб

 На столі хліб поклали. Скоринка у хліба золотава. Від вогню позолота в нього. Та не тільки від вогню. Від сонця позолота у хліба, від золотих рук людини. Вони зерно у ріллю кинули. Проросло, заколосилося воно. Руки обмолотили колосся, змололи зерно, тісто замісили, хліб спекли. Треба любити і берегти хліб!

 

А). Читання тексту вчителем

- Про що розповідається в тексті?

Б). Читання тексту „ланцюжком”

В). Аналіз прочитаного

- Що поклали на стіл?

- Від чого позолота у хліба?

- Що робили руки людини?

- В якому значенні вжито словосполучення  золоті руки?

- Чому вони золоті?

Г). Самостійне читання тексту + гра „День – ніч”

- До чого закликає автор нас?

 

7. Інсценізування казки „Легкий хліб” (Білоруська народна казка)

 

-          Чи легко дається хліб людині?

-          А чи існує легкий хліб, як ви гадаєте?

 

Легкий хліб

 

Косив у лузі косар. Стомився і сів під кущем відпочити. Розв'язав торбинку і взявся їсти.

Виходить з лісу голодний вовк. Підійшов він до косаря і попросив хліба.

Сподобався вовкові хліб. Він і каже:

    Хотів би я щодня хліб їсти, але де мені його брати? Порадь, чоловіче!

    Спершу треба землю зорати...

    Тоді й хліб буде?

    Ні, братику, стривай. Потім треба землю заборонувати...

    І можна хліб їсти?

    Що ти? Зажди ще. Раніше треба жито посіяти...

        Тоді буде хліб,— облизнувся вовк.

        Ні ще. Дочекайся, доки жито зійде, холодну зиму перезимує, навесні виросте, потім закрасує, потім почне наливати зернятка, потім достигати...

    Ой,— зітхнув вовк.— Ця робота дуже вже марудна й тяжка. Порадь мені, як легше їжу добувати.  

    Ну, що ж,— говорить косар.— Раз не хочеш тяжкий хліб їсти, поїж легкий. Йди на вигін, там кінь пасеться.

Прийшов вовк на вигін. Побачив коня:

    Коню, коню! Я тебе з'їм.

    Що ж,— каже кінь,— їж. Тільки спершу зніми з моїх ніг підкови, щоб не поламати собі зуби об них.

    Ай справді,— погодився вовк. Нагнувся він підкови знімати, а кінь як ударить його копитом у зуби... Перекинувся вовк та тікати.

3'їсти то він не з'їв коня, але спробував легкого хліба. І по цей день вовк легкого хліба шукає.

 

- Отже, який можна зробити висновок?

- Чи зрозуміли ви, що легкого хліба не існує?

 

V.  Рефлексія.

- Яку букву ми вивчили  на уроці? Який звук вона позначає?

- Чи все було зрозуміло на уроці?

- Про що цікаве ви довідались ?

 

 

Лісовець О. В., Прилуцька гімназія № 1 Чернігівської обл.

http://osvita.ua/

Категорія: Уроки | Додав: [ADM]Irina (25.07.2010)
Переглядів: 2926 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!