Каталог статей

Головна » Статті » Увага! Першокласник! » Різні аспекти цього питання [ Додати статтю ]

Дитина і книга

Дитина і книга

 

         Більшість батьків прагнуть якомога раніше навчити свою дитину читати. Особливо старанно з дітьми займаються перед вступом до школи. Які ж книги повинні читати дошкільнята?

Звичайно ж цікаві, пізнавальні, розвиваючі і яскраво оформлені. Але необхідно пам'ятати і про те, що не лише вміст, але і оформлення книги повинні відповідати віковим можливостям дитини.

 

Навчання – праця

 

         Для маленьких дітей читання - дуже велике навантаження. Навик у дитини ще не сформований і вона не може, як це роблять дорослі, ковзати поглядом уздовж рядка, швидко схоплюючи суть. Малюк розглядає кожну букву окремо, причому не цілком, а по частинах, потім розпізнає, осмислює і нарешті вимовляє вголос. На наступному етапі (букві або складі) все повторюється. Час від часу погляд дитини повертається трохи назад, щоб уточнити інформацію. При цьому йому ще треба утримати погляд на одному рядку, що не дуже просто - дитина швидко втомлюється, увага розсіюється, і ось рядок вже втрачений, хоча малюк і водив по ньому пальцем. В кінці рядка - нове випробування: треба переходити на наступний. До того ж довга зорова робота на близькій відстані не відповідає фізіології 5-6-літніх дошкільників: більшість в цьому віці далекозорі. Заломлююча сила оптичної системи ока формується у дитини до 7-8 років. Тому при читанні очі постійно знаходяться в напрузі.

 

Як правильно вибрати книгу

 

Навчаючи дитину читанню, дорослому потрібно запастися величезним терпінням. Не квапте малюка і вже зовсім ні до чого коментувати його результати єхидними зауваженнями.

Важливо правильно підібрати книги для читання. Полегшити маляті сприйняття надрукованого і здолати труднощі може книга, в якій дотримані наступні вимоги:

·        Папір - має бути білим, хорошої якості, на тлі якого контрастно виділяються чорні букви.

·        Шрифт - чіткий, розбірливий, з ясно вираженими просвітами. Краще, якщо всі елементи букв будуть однакової товщини і без декоративних надмірностей.

·        Вважається, що чим більші букви, тим легше дитині прочитати їх. Проте занадто великі букви неадекватні для роботи зорової системи дитини 5-6 років. Оптимальна висота рядкових букв - 3,5 мм.

·        Оптимальна довжина рядка в дитячій книзі - 128 мм. Цей розмір встановлений експериментально. Учням 1-го класу запропонували прочитати тексти з довжиною рядків від 112 до 134 мм. Дітям не підходив ні маленький, ні великий рядок: і у тому, і в іншому випадку вони робили багато помилок, швидко стомлювалися.

·        Важливо також, щоб рядки не були надруковані дуже близько, не «находили» один на другий. Оптимальний міжрядковий пропуск - 2,8мм.

·        Бажано, щоб ілюстрації були розташовані зверху або збоку від тексту - дитя менше відволікатиметься при читанні.

 

  Як зберегти хороший зір

 

         Якість поліграфічного оформлення книги безпосередньо впливає на ефективність опанування навиків читання. До того ж воно допомагає дошкільникові зберегти хороший зір.

Очі 6-7-літньої дитини знаходяться ще в розвитку: поступово перебудовуються зорові функції, удосконалюються глибинний зір, стереоскопічне сприйняття і здатність розрізняти кольори. А батьки квапляться, прагнучи до того, щоб дитя навчилося читати якомога раніше і читало б якомога більше. Про зорову напругу 6-літнього першокласника, що систематично працює з дрібними знаками на близькій відстані, і говорити не доводиться.

Висновок незаспокійливий: формування зорового апарату у дітей відбувається на фоні значних навантажень на очі. Тому число учнів з порушеннями зору велике і зростає з наближенням до закінчення школи. За час навчання в середній школі число короткозорих дітей збільшується з 4 до 40%.

Проте вимоги учбового процесу змінити неможливо та безглуздо. Залишається лише озброїтися необхідними знаннями і виконувати правила, які дозволять дитині швидко навчитися читати і зберегти при цьому хороший зір.

Короткозорим батькам слід бути особливо уважними до своїх дітей, оскільки саме вони відносяться до групи підвищеного ризику.

Для профілактики порушень зору у дітей дотримуйтеся наступних правил:

* Робоче місце дитини має бути організоване з врахуванням всіх необхідних вимог до освітлення і ергономіки. У першу чергу маляті повинно бути зручно сидіти.

* Не можна заставляти дитину читати дуже довго, його можливості обмежені. Тривалість одного «сеансу» читання не повинна перевищувати 8-10 хвилин. Хоча, звичайно, для кожної дитини цей час визначається залежно від загального стану його здоров'я і самопочуття, від індивідуальних особливостей розвитку, дозрівання окремих систем організму і, нарешті, від рівня його здібностей.

 

 

                                   Людмила Леонова

                                   Член-кореспондент РАО,

                                   доктор медичних наук, професор

                                   Журнал "Материнство",

                          засновник і видавець Видавничий будинок         
                                   "Паспорт Інтернейшнл"
Категорія: Різні аспекти цього питання | Додав: [ADM]Irina (15.07.2008)
Переглядів: 1809 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!