Виховуємо сина - чоловіка
Як виховати справжнього чоловіка?
Можливо Ви вже в достатній мірі відчули на собі всі радощі та труднощі виховування сина? А може Ви очікуєте на народження хлопця і хочете дізнатися – як виховати чоловіка, як отримати насолоду від того, що поруч з вами підростає така самобутня цікава людина? Тоді ця стаття саме для Вас.
Головною проблемою виховання хлопчиків є те, що ніхто не знає, як їх виховувати. Найчастіше вони покинуті напризволяще, в пошуках того, що означає «бути чоловіком». Сучасне життя пропонує різні можливості для самореалізації чоловіків, а з іншого боку - охоплює їх стресами, алкоголем, наркотиками, насильством.
В давні роки все було набагато простіше. Полювання – це був головний вид діяльності, який дозволяв вижити племені. В хлопчиках розвивали силу та витримку. Агресивність та домінування – саме ці якості потрібні були давньому мисливцю. Майбутній воїн, який був змушений навчитися захищати свою спільноту, теж мав оволодіти саме цими якостями. Пізніше, коли відбувся перехід до хліборобства, від чоловіків вже були потрібні наполегливість, терплячість та акуратність. Але, основним завданням чоловіка залишалися дві функції: годування сім‘ї та забезпечення її захисту. Це давало право чоловіку домінувати над жінками, мати право вибору, приймати остаточні рішення. В давнину це було зрозуміло, від цього залежало виживання спільнот. Виховання хлопчиків було чітко спрямоване на ту роль, яку їм нав‘язували грати у майбутньому. Син пекаря мав стати пекарем, син коваля – ковалем. Жодного хлопця не вчили доглядати дітей, займатися домашніми справами. Світ жорстко був поділений на чоловічі та жіночі ролі.
Зараз світ змінився. Чоловіки та жінки з однаковим успіхом роблять кар‘єру в найрізноманітніших сферах діяльності –як традиційно чоловічих – наприклад, політика, військова справа, так і жіночих – догляд за дитиною, домашні справи. Суспільство втілює в життя ідеї гендерної рівності та партнерства. Чоловіки отримали нові можливості, але й розгубилися. Образ “справжнього чоловіка” став досить розмитим. Чи то чоловіки, чи то жінки – мають свої міркування про те, яким має бути сучасний чоловік.
Для гармонійного та повноцінного життя майбутній чоловік потребує ще таких якостей, як: -вміння усвідомлювати та проявляти свої почуття, -вміння довіряти, -бути відкритим, -вміння співпрацювати, -партнерство, -розуміння почуттів інших людей, -усвідомлення батьківства. Підґрунтям для розвитку цих якостей у хлопчика є розуміння батьками його природних прагнень та власних особливостей.
Хлопчик, який ти? З чого, скажи мені, зроблені хлопчики? Може з колючок і мушлів морських? Чи може з жаб й черепашок гірських? Саме з цього і зроблені хлопчики!
(Англійська дитяча народна пісня. Переклад на українську мову О. Куріленко)
Особливості розвитку хлопчиків
Хлопцям, на відміну від дівчат, більш притаманні такі якості, як:
1. Бажання домінувати та бути агресивним Варто спрямувати природнє бажання хлопця домінувати на розвиток свідомої відповідальності у прийнятті рішень. Розвиток його лідерських та творчих якостей буде вкрай важливим для нього в майбутньому навчанні та справах.
2. Природнє бажання ризику Тому найважливішим є розвиток з перших років хлопця почуття “свідомого ризику”. Важливо, щоб він усвідомив: “Моє життя – це тільки моє життя. Тільки я відповідаю за себе. Мої рідні підтримують мене, але все, що я роблю має бути безпечним для мого життя та здоров‘я та життя та здоров‘я інших”.
3. Короткострокові періоди, які повторюються: напруга та розслаблення. Організуйте дитині спортивні ігри, змагання, фізичну роботу – це буде гарним засобом вивести назовні потребу в напрузі та розслабленні. Але й розумова робота слугує можливістю прояву себе.
4. Хлопець - це покоритель простору Краще створіть комфортну обстановку – приберіть з дому ламкі дрібнички та зайві громіздкі меблі Що ж до порядку, то, по-перше, виділіть йому його власний куток, шафу, або цілу кімнату. По - друге, дозвольте йому гратися так, як він хоче. Але поставте декілька умов: “Не псувати меблі та речі, після гри – прибрати. Іграшки поставити на місце. Плями від фарби – не біда, але їх треба витерти”. Перемог хлопець може добиватися в будь-яких справах, починаючи зі спортивного майданчика, конструкторських, технічних, садівничих та інших занять.
Хлопчикові вкрай необхідна ваша постійна позитивна увага до: -його почуттів, -його думок, -до того, що він робить, -до того, що він зробив.
Увага не означає тотального контролю за хлопцем, бо контроль може перерости в насильство.
Увага – це ненасильницький спосіб підтримки та поваги до дитини, спосіб сказати їй: “Так! Ти, твої заняття є цінністю для нас”. Таке посилання є основою для формування у хлопця високої самооцінки, відчуття власної гідності, впевненості у своїх силах.
Батьки і хлопці. Особливості взаємовідносин
Коли народжується хлопець, він одержує від матері молоко життя та тепло її тіла. Бути поруч з нею – насолода, без неї – смерть. Він та вона – єдине ціле. Саме з неї починається формування його емоційного життя, способів спілкування з іншими, взагалі погляд на світ. Завдання батька - оберігати цей зв‘язок між матір‘ю та сином та приєднатися до них. Це дуже важливо, коли батько підтримує мати та дитину під час пологів, допомагає доглядати дитину вдень та вночі, але в цей період увага та присутність матері – найголовніші в житті маленького хлопця. Вже після першого року життя хлопчик спрямовується до світу батька. Він починає копіювати його, різними способами привертає увагу батька до себе. Авторитет батька все укріплюється, а ось мамин поступово може ставитися під сумнів. Хлопець – підліток легко роздратовується на матір (“Як це можна не розуміти, що я сам прекрасно можу прийти зі школи?”). Сварки з матір‘ю все частішають, доки батько не візьме активну участь у житті сина, навіть якщо мати розлучена та має свої причини не спілкуватися з батьком дитини.
Спортивні ігри, домашні справи, покупки, просто ігри, навчання, походи, екскурсії, навіть сумісне миття машини, спроможні з‘єднати батька та сина. Хлопці очікують схвалення з боку батька. Підтримка батька дає відчуття власної цінності хлопцю, а будь яке негативне зауваження може залишитися в душі хлопця на все життя.
І на останок скажу, що варто задуматись чи можливо за допомогою виховання змінити дитину, додати їй якісь риси характеру? І чи варто воно того?
|