Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель батькам » Здоров'я дитини [ Додати статтю ]

Швидка допомога вдома

Швидка допомога вдома

 

Дитина вдавилася

 

Малюк задихається, не може кричати, кашляти, видає свистячі звуки, обличчя червоніє, потім синіє. Візьміть дитину на руки. Підтримуючи однією рукою її голову і шию, покладіть її вниз на передпліччя вашої лівої руки так, щоб голова була нижча за рівень тіла. Притримуючи пальцями підборіддя, кілька разів хлопніть дитину по спині між лопатками. Можна, узявши малюка за ніжки, перевернути його вниз головою і ще кілька разів хлопнути по спині.

 

Якщо предмет не випав, покладіть дитину на спину на стіл або на іншу рівну поверхню, відведіть голову в бік і кілька разів натисніть пальцями на область нижче за ребра (верхню частину живота) у напрямку до хребта і вгору. Робіть це украй обережно: у дітей до року велика небезпека розривів внутрішніх органів. Якщо вдавилося дитя старше за 2 роки, можна встати за його спиною, обхватити його так, щоб складені в замок руки знаходилися на сонячному сплетенні і різко натиснути по направленню вгору. Спробуйте, широко відкривши рот дитини і відтягнувши язик, пальцем обстежити вхід в глотку. При виявленні чужорідного тіла спробуйте видалити його, підчепивши, наприклад, пінцетом.

 

Якщо нічого не допомогло, до прибуття лікаря робіть штучне дихання, щоб хоч би якась кількість повітря потрапила в легені маляти. Для цього закиньте його голову назад, висуньте його підборіддя до верху і, притиснувшись до його обличчя так, щоб його ніс і рот опинилися під вашими губами, двічі з силою видихніть в нього повітря. Якщо груди дитини при цьому піднімаються, значить, повітря заходить у легені.

 

Отруєння


При отруєннях ліками, алкоголем, отруйними рослинами можна спробувати викликати блювоту. Для цього давайте дитині велика кількість теплої води. Можна пальцем або чайною ложечкою дістати задню стінку глотки.

При грибних отруєннях рекомендується зробити промивання шлунку, клізму з додаванням настою ромашки (столова ложка квіток на 300 мл води). Після цього дайте дитині проносне (можна пігулку активованого вугілля), зігрійте малюка, змусьте випити міцного чаю.

Якщо отруйні речовини потрапили на шкіру дитини, уражену ділянку потрібно промити водою і потім накласти пов'язку, просочену двопроцентним розчином соди при опіках кислотами і однопроцентним розчином лимонної кислоти при опіку лугами.

При проникненні отрути в легені маляти його треба терміново помістити в кімнату з чистим теплим повітрям, промити рот і носоглотку двопроцентним розчином питної соди.

Укуси

При укусі тваринами обробіть рану йодом, перебинтуйте її і зверніться до лікаря.

Після укусу бджоли або оси треба обережно витягнути жало і видавити з ранки отруту, промити її водою з милом. Щоб не було пухлини, можна прикласти до хворого місця холод, змастити його концентрованим розчином соди.

Якщо малюка вкусила змія, зверніть увагу на форму укусу: після вужа залишається слід у вигляді підкови, після отруйної змії – дві дірочки. Ознаки укусу отруйної змії – обширний набряк, сильний біль, жар, нудота, сонливість, слабкість. В разі укусу щонайшвидше звертайтеся до лікаря.

В перші 3 хвилини після укусу можна спробувати відсмоктати отруту, постійно спльовуючи її.

Кровотеча

При кровотечі пошкоджену частину тіла помістіть вище за рівень серця. Промивати глибоку рану водою або антисептиком не можна, до неї треба обережно притискувати на протязі 5-10 хвилин шматок чистої сухої тканини до зупинки кровотечі. Якщо кров просочилася через тканину, не прибираючи її покладіть зверху новий шматок.

Артеріальна кровотеча небезпечна великою втратою крові. В цьому випадку вона яскраво-червоним пульсуючим струменем, витікає в такт ударам серця. Найбільш надійний спосіб зупинити кров – накладення кровоспинного джгута. У цій якості можна використовувати поясний ремінь, міцний мотузок і тому подібне. Перед накладенням джгута підніміть вгору поранену кінцівка дитини. Джгут слід накласти поверх одягу або на яку-небудь тканину вище за рану на 5-7см, прагнучи надмірно не затягувати його в уникненні пошкодження м'язів і нервів. У теплу пору року джгут можна не знімати на протязі двох годин, а в холодну – однієї години. Через цей час його потрібно ослабляти на 10-15 хвилин, заздалегідь притиснувши пальцем ослаблену судину вище за рану. Постраждалого треба щонайшвидше доставити в лікарню, помістивши під джгут записку з вказівкою часу його накладення.

При венозній кровотечі з рани йде темна кров безперервним, рівномірним струменем. Зупиняють його за допомогою накладення пов'язки, що давить, на рану.

Дуже небезпечні внутрішні кровотечі, які можна запідозрити за зовнішнім виглядом дитини: блідне шкіра, виступає холодний піт, частішають дихання і пульс. Постраждалий відчуває слабкість, запаморочення, шум у вухах, потемніння в очах. Терміново укладіть малюка на спину, підвівши його ноги, забезпечте йому повний спокій. До передбачуваної області кровотечі (живіт, груди, голова) прикладіть що-небудь холодне. Терміново викликайте лікаря.

Опік

Обливайте місце опіку прохолодною водою. При дуже сильних пошкодженнях шкіри воду краще не використовувати: накладіть на область опіку чисту тканину, а поверх неї холод. Не можна змащувати опіки кремом або маззю, розкривати міхури, що утворилися на шкірі. Якщо у малюка немає блювоти, давайте йому багато пити.

Удар електричним струмом

Насамперед відключіть електричний струм або ізолюйте дитину від його джерела. Для цього встаньте по можливості на суху підстилку (резиновий килимок, дерев’яну дощечку або книгу), яка не проводить струм і скористайтеся яким-небудь не провідним струм предметом: дерев'яною палицею, або іншим предметом з дерева. Якщо дитя не дихає, негайно починайте робити штучне дихання рот в рот і закритий масаж серця.

Штучне дихання

Найрезультативнішим, найбільш прийнятним способом штучного дихання для дітей є способи «рот у рот» або «рот у ніс». Малюка кладуть на спину, голову закидають і ритмічно через марлю або хустку здійснюють енергійне вдування повітря в його рот або ніс.

При закритому масажі серця дитину укладають спиною на тверду поверхню, розстібають комір одягу, ремінь і тому подібне. Вам слід зайти з лівого боку, покласти долонь однієї руки на нижню третину грудної клітки і провести нею натискання у вигляді поштовхів (за аналогією з серцебиттям) у напрямку до хребта близько 60 раз на хвилину. У грудних дітей масаж серця проводять кінчиками вказівного і середнього пальців з частотою близько 100 поштовхів в хвилину.

Як правило, ефект дає поєднання цих двох процедур. Тривалість їх може бути 30-40 хвилин і більш.

Переломи

При переломах кінцівок їх слід зафіксувати за допомогою шин, які можна зробити з двох невеликих дошок. При відсутності відповідних засобів можна, наприклад, пошкоджену ногу щільно прибинтовувати до здорової, а руку до тіла. Для руки також можна спорудити перев'язь з якого-небудь предмету одягу (шарфа, сорочки). Ті ж дії робіть при вивиху кінцівок.

При переломі хребта (різкий біль, неможливо рухатися) під спину малюка обережно, прагнучи мінімально турбувати його, підсуньте широку дошку, не перегинаючи при підніманні спину. Тіло дитяти в декількох місцях треба прикріпити  смугами тканини, вірьовками, стрічками. По можливості краще викликати бригаду «Швидкої допомоги», ніж намагатися доставити дитину в лікарню самостійно.

Не дозволяйте дитині рухатися.

В разі пошкодження шийних хребців скрутіть з тканини щільний вал і оберніть довкола шиї так, щоб голова на нього спиралася, а нижній край валу спирався на плечі

Удари

Удари різних ділянок тіла можуть супроводитися пошкодженням внутрішніх органів,  голови – струсом мозку, а напружених м’язів – їх розривом. Тому при будь-якому сильному ударі до місця потрібно прикласти холод: лід, тканину, змочену холодною водою, заморожений продукт з холодильника. По можливості щільно забинтуйте забите місце.

Не давайте дитині рухатися до прибуття лікаря.

Порятунок тонучої дитини

Звичайно, насамперед це стосується ситуацій, які відбуваються влітку у відкритих водоймах і в басейнах, але таке можливе і при купанні дитини у ванні. Перше, що необхідно зробити, - перевірити, чи дихає дитя. Якщо ні, негайно починайте робити штучне дихання рот в рот.

Якщо при купанні у відкритій водоймі маля наковталося води, очистіть порожнину рота від водоростей. При попаданні води в легені потрясіть дитину за ноги вниз головою, а потім, поклавши її собі на коліно животом (голова і ноги при цьому повинні звішуватися вниз), несильно вдаряйте по спині. Якщо у дитини блювота, оберніть його голову набік і прочистіть рот. Як тільки дитя почне дихати самостійно, зігрійте його, укривши ковдрою або одягом, дайте гарячого чаю і негайно зверніться за медичною допомогою.   

Категорія: Здоров'я дитини | Додав: [ADM]Irina (22.12.2008)
Переглядів: 1447 | Рейтинг: 1.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!