Як укріпити імунітет
Корисні поради
Останніми роками нам часто доводиться чути про імунітет, імунну систему на прийомі у лікаря, в газетних статтях, в рекламних проспектах. Найчастіше звучать фрази типу: "У Вас (або у Вашої дитини) понижений імунітет", "Потрібно піднімати імунітет", "Такий-то засіб сприяє підйому імунітету" і тому подібні вирази.
Що ж це за звір такий, імунітет, без якого ніщо не обходиться, не рухається? Чи дійсно можна на нього якось подіяти, щоб добитися здоров'я? Якщо можна, то чим це зробити краще за все? Питання непросте навіть для фахівця. Але все-таки ми спробуємо поговорити просто про складне. Отже.
Імунна система – дуже складна функціональна структура людського організму, покликана, з одного боку, підтримувати постійність клітинного складу органів і тканин, з іншого, - відображати агресію прониклих в організм грибів, мікробів і вірусів, а також інших патогенних чинників.
Для здійснення цих функцій імунна система повинна:
• своєчасно виявляти чужорідні клітини (зокрема, клітини пухлини, бактерії, віруси та інше)
• знищувати їх
• виводити з організму
• зберігати пам'ять про попередні вторгнення, щоб більш оперативно реагувати при новій агресії.
Якщо проводити аналогії з суспільством, то імунна система – це поліція в державі з назвою “людський організм”.
Легко собі уявити, що відбувається в країні, де поліція слабка: від розгулу злочинності стає неможливим нормальне життя громадян, падає економіка, державу лихоманять всілякі кризи. Стосовно імунної системи такий стан носить назву імунодефіциту. Причиною імунодефіциту можуть виступати різні чинники. Найбільш страхітливий з них – вірус імунодефіциту людини (ВІЛ). Він викликає в організмі синдром набутого імунодефіциту, що ускладнюється частими інфекційними поразками, розвитком злоякісних пухлин.
З іншого боку, поліцейський нагляд може бути доведений до абсурду, бути надмірним. Наслідок – масові репресії і загибель ні в чому не повинних громадян. Аналогічний стан є в імунній системі. Переважання чинників імунологічної агресії приводить до виникнення серйозних захворювань, що одержали назву аутоіммунних. Приклади: ревматоїдний артрит, гломерулонефріт, аутоіммунний тиреоїдит і т.д.
Є і третя сторона імунної дисфункції, яка характеризується збоченням імунних реакцій. У такій ситуації немає однозначного придушення, як в першому випадку, немає і зверхстимуляції в чистому вигляді, як у випадку з аутоімунітетом.
Іншими словами, імунітет цілком достатній (не слабкий і не надмірний), але працює неправильно.
Йдеться про алергічні реакції. Те, що ми часто спостерігаємо у вигляді нападів задухи, шкірних висипів, тривалої нежиті, і є збочений стан імунітету. Зрозуміло, що до цієї категорії захворювань відносяться бронхіальна астма, поліноз (реакція на пилок), алергічні дерматити у вигляді екземи, кропив'янки, набряку Квінке та інші. Всі імунні реакції реалізуються за допомогою ланок імунітету, яких існує дві. А саме, клітинна і гуморальна.
Клітинна ланка імунітету складається з клітин крові, лімфоцитів, макрофагів і інших. Макрофаги першими зустрічають агресора (бактерія або пухлинна клітина), з'їдають його, тим самим не тільки знищують чужака, але і дізнаються його ближче і передають цю інформацію іншим клітинам, лімфоцитам.
Лімфоцити в свою чергу діляться на дві великі групи - Т- і В - лімфоцити. Т- лімфоцити виконують дуже важливу роль: вони точно знають, коли запустити імунні реакції, а коли пригальмувати. Саме ця їх властивість робить їх ключовою фігурою у всій імунній регуляції.
Крім того, Т - лімфоцити самі в змозі вбивати чужі клітини шляхом так званої прямої клітинної цитотоксичності.
Серед Т-клітин і В -клітин виділяють клітини пам'яті.
У - лімфоцити кардинально відрізняються від своїх побратимів тим, що можуть виробляти спеціальні білки - імуноглобуліни, які можуть зв'язуватися з чужорідним білком (наприклад, на мембрані бактерій). В результаті активізуються циркулюючі в крові специфічні речовини (комплемент), які вбивають чужака.
Саме імуноглобуліни складають другу ланку імунітету - гуморальна. Виділяють декілька класів імуноглобулінів: А, E, D, G, M.
Імуноглобулін А виробляється слизовими оболонками і бере участь в первинному поверхневому контакті з бактеріями.
Імуноглобуліни G і M реалізують більшість реакцій в тканинах. Наприклад, ревматоїдний чинник, що є специфічним маркером системних уражень сполучної тканини (ревматоїдний артрит, червоний вовчак, склеродермія та інші) відноситься до цього класу.
Імуноглобулін Е цікавий тим, що він є основною дійовою особою в алергічних реакціях. Причому для кожного алергену виробляється свій імуноглобулін Е, що дозволяє нам, визначаючи його рівні в крові, точно сказати, на що у людини алергія.
Основними органами імунної системи є селезінка, лімфатичні вузли, вилочкова залоза (тимус), частково печінка і кістковий мозок, а також вся лімфоїдна тканина, розкидана по організму.
Найбільш відомим представником лімфоїдної тканини є мигдалини глоткового кільця, які запалюються під час ангіни. Тривале поточне запалення мигдалин глоткового кільця називається хронічним тонзилітом, так добре відомим в наших північних широтах.
Стає зрозумілим, чому діти, які часто хворіють на запалення горла, мають вельми низький загальний фон імунних реакцій.
Отже, ми розібрали основні теоретичні положення імунітету і зрозуміли, що існує три принципово різних типу порушень імунного статусу, що вимагають для усунення часом кардинально протилежних заходів.
Дуже активні дії імунних ланок потрібно пригасити. Це роблять за допомогою так званих цитостатиків або імуносупресорів. Яскравим прикладом є застосування метатрексата для лікування ревматоїдного артриту. Є аналоги і серед рослин. Це, як правило, каріокластичні отрути - цинхона, аконіт, барвінок і так далі. При ослабленому імунітеті потрібна стимуляція. Для цієї мети використовують імуностимулятори, наприклад, алоє, склоподібне тіло, пірогенал, продігіозан та інші.
У імунології є хороша приказка: "Від імунодефіциту до аутоімунітету - один крок". Ця приказка відображає всю непередбачуваність як сильної стимуляції, так і сильного придушення.
Що ж до алергічних реакцій, то тут взагалі неприйнятно однобока дія, оскільки при алергії одні ланки імунітету потрібно пригноблювати, а інші навпаки стимулювати. Виходом в даній ситуації можна вважати застосування певних рослин, які, завдяки своєму непростому, тонко збалансованому самою природою складу, викликають складні зміни функції імунної системи. Ці зміни, що включають вибіркову стимуляцію відстаючих ланок імунологічного реагування і вибіркове пригноблення надмірно активних ланок, називаються імуномодуляцією. Відповідно, рослини, що вживають з цією метою, називаються імуномодуляторами.
До групи імуномодуляторів відноситься немало відомих рослин. Наприклад, чистотіл великий, дивосил високий, конюшина польова (червона), представники сімейства очиткових.
Яскравим представником є ряска мала – дрібна рослина, що покриває в літній час поверхню ставків зі стоячою водою.
Імуномодулюючі властивості цієї рослини настільки великі, що короткочасного прийому в період міжсезоння буває досить для запобігання захворюванню грипом. З великим успіхом застосовують ряску в комплексному лікуванні бронхіальної астми і інших типів алергії.
Є немало рецептів використання ряски. Найчастіше використовують водні витяжки рослини.
Старовинний рецепт Тибету. Добре відмиту від твані ряску висушують. Потім порошок з сухої трави змішують з якісним незацукрованим медом до консистенції тіста, з якого потім скачують кульки, величиною з велику горошину.
Одержані горошини розкладають на деко в один шар і сушать в духовці при температурі біля 50° С протягом 5-6 годин.
Приймають по 1-2 горошині 2 рази на день для профілактики грипу, частих простудних захворювань, алергії і бронхіальної астми. Необхідно пам'ятати, що деякі алергіки реагують на мед. У цих випадках краще користуватися відварами ряски.
Так само, як і ряска, хороша вероніка лікарська, яка володіє крім м'якої імуномодулюючої дії властивістю регулювати обмін речовин, заспокоювати нервову систему, знімати запалення, розріджувати мокроту і покращувати її відкашлювання. Вероніка використовується у відварі.
Багатьом відома рослина ехінацея пурпурова, різні препарати з квіток якої стали активно пропонуватися аптечною мережею для профілактики грипу та інших простудних захворювань. Ехінацея може застосовуватися у вигляді спиртової настоянки і у вигляді відвару квіткових головок.
Щонайпотужнішим імуномодулятором є молочай Палласа, званий в народі “мужик-корінь”.
Рослина отруйна, тому її використовують у вигляді спиртової настоянки, що дозується по краплях. Для приготування звичайно беруть 25-50 г сухого кореня на 0,5 л горілки. Настоюють 3 тижні в темному місці. Приймають по 7-10 крапель три рази на день протягом 1-3 місяців. Корінь можна перенастоювати. Тобто коли закінчується перша порція настоянки, корінь знову заливають тією ж кількістю горілки. Але на цей раз одноразова доза складає 10-12 крапель.
Аналогічно молочаю Палласу інша ендемічна рослина – Ферула джунгарська. Як сировину використовують корінь рослини, що має дуже характерний зовнішній вигляд. Поперечно розрізаний і висушений, він виглядає як домашні кулінарні ласощі – “шоколадна ковбаса”, яку роблять з какао і різаного печива. Такому вигляду кореню надають крупні краплі камеді - смоли, що застигає під час сушки сировини.
Для приготування настоянки беруть корінь із співвідношення 1:9 до горілки. Настоюють 2-3 тижні в темному місці. Приймають по 25-30 крапель 3 рази на день. Яскравим прикладом рослинного імуномодулятора служить копійочник чайний, відомий в народі під назвою червоного кореня. Є дані, що свідчать про його високу противірусну активність.
Спосіб приготування і застосування такий ж, як і ферули джунгарської. Не можна не пригадати представників сімейства очиткових – очитки їдкий і пурпуровий. Їх застосування вимагає значної обережності через виражену токсичність, а також через здатність в деяких ситуаціях підсилювати зростання пухлини.
Імуномодулюючею дією володіють рослини, що одержали назву адаптогенів. До цієї категорії відносяться багато представників сімейства аралієвих (елеутерокок, аралія), лимонник китайський, родіоли, солодка і деякі інші.
На закінчення - декілька слів про найбільш популярний народний рецепт з вираженою стимулюючою дією на імунітет.
Йдеться про алоє деревовидне (столітник).
Є ін'єкційна форма екстракту алоє, різні витяжки для зовнішнього застосування, маса харчових добавок з включенням алоє.
У народі ж існує рецепт вживання суміші соку алоє з медом в співвідношенні 1:2. Іноді сюди ж додають 2 частини Кагору.
Беручись за приготування таких ліків, важливо пам'ятати, що імуномоделюючими властивостями володіють ферментні системи соку алоє, нестійкі в зовнішньому середовищі. Для того, щоб привести ці речовини в стійкіший стан, потрібно свіжозрізане листя рослини витримати при температурі біля 4°С в темному місці протягом 2 тижнів. Для цього ідеально підходить нижня полиця побутового холодильника.
Якщо ж не проводити стабілізацію, сік алоє є лише послаблюючим засобом, вживаним при атонічних запорах. Антраглікозіди, що містяться в нестабілізованому соці, при прийомі всередину всмоктуються в кров і потім, виділяючись слизистою оболонкою товстого кишечника, подразнюючи його рецептори і приводять до посилення перистальтики. Ця властивість реалізована в порошку під назвою сабур, що одержують із столітника.
Після стабілізації сік алоє віджимають і змішують з медом. Приймають звичайно по 1 чайній ложці 2 рази на день до їжі протягом 2-3 тижнів. Важливо відзначити, що цей засіб стимулює вироблення травного соку шлунком. Тому у людей з підвищеною кислотоутворюючою функцією шлунку на тлі прийому алоє може з'явитися печія. У таких випадках необов'язково припиняти прийом ліків, досить нагрівати його перед прийомом на водяній бані.
http://buket.ck.ua/
|