Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Готуємось до батьківських зборів [ Додати статтю ]

Батьківські збори №2
Продовження
 
Холерик

Дiти-холерики загалом неспокiйнi, всi реакцiї даного типу носять яскравий характер: мова швидка, емоцiйна, яскраво забарвлена, мiмiка виразна, жести рiзкi. Нестриманi, дратiвливi, важко пристосовуються до всiляких обмежень, режимних моментiв, вимог старших. У спiлкуваннi прагнуть бути лiдерами. Дiти енергiйнi, наполегливi, здатнi виконувати багато завдань. Для дитини-холерика властива швидка i досить часта змiна настрою. Вiд захоплення певним видом дiяльностi холерик може повнiстю вiдмовитись. Любить рухливi iгри, динамiчнi заняття. У всiх видах дiяльностi необхiдна рухливiсть, швидкiсть. Дiти даного типу почуваються впевнено, легко справляються iз завданнями. Часто намагаються керувати дорослими, конфлiктують зi своїми однолiтками, не хочуть виконувати певнi правила гри чи завдання, можуть висловлювати протест. Засинають насилу, сон неспокiйний, прокидаються досить швидко i вiдразу включаються в активну дiяльнiсть.

 

Меланхолiк

Дiти даного типу нервової системи реагують на найнезначнiшi подразники. Вони малоактивнi, малорухливi, вразливi, замкнутi, вiдрiзняються втомлюванiстю, лякливi, нерiшучi, бачать подiї у темних тонах. Цi особистiснi якостi неможливо лiквiдувати. Надають перевагу спокiйним видам дiяльностi, переважно люблять гратися окремо вiд дiтей. Проявляють досить значну пасивнiсть у спiлкуваннi з дорослими i однолiтками. Меланхолiки схожi на тепличнi рослини: з чужими вони боязкi, замкнутi, нерiшучi, зате у звичайнiй, доброзичливiй обстановцi кмiтливi, уважнi й чутливi. Тихо розмовляють, бути на перших ролях не прагнуть. Вразливi i чутливi до схвалення своєї дiяльностi чи негативної оцiнки результатiв своєї працi. Дуже вимогливi до себе й оточуючих.

 

3. Групова робота батькiв.

За типом темпераменту дитини батьки об’єднуються у групи. Кожна група має виробити правила для спiлкування з дитиною вiдповiдно до її темпераменту. Правила обговорюються, доповнюються, узагальнюються.

 

Рекомендацiї психолога вчителю та батькам щодо спiлкування з дітьми сангвiніками.

1. У спiлкуваннi з дiтьми-сангвiнiками вимоги повиннi бути максимально справедливi.

2. Варто давати вихiд їхнiй енергiї, стимулювати розкриття їхнього потенцiалу та здiбностей у суспiльно кориснiй працi.

3. Потрiбно виявляти довiру до сангвiнiка, пiдтримувати його корисну iнiцiативу, здiйснювати пiдтримку в його починаннях, закрiплювати вiру у власнi сили в подоланнi труднощiв.

4. Не варто давати йому доручення, пов’язанi з довготривалою монотонною дiяльнiстю.

5. Допомогу слiд надавати у формi вiдкритої дружньої пiдтримки, поради.

6. Бути максимально вимогливими у разi скоєння дитиною найнезначнiщих порушень.

7. Пам’ятати, що у дитини-сангвiнiка швидко руйнуються звички, дитина швидко втомлюється вiд одноманiтних занять, методiв і форм роботи.

8. Пiд час виконання сангвiнiком завдань дорослий повинен використовувати  додатковi стимули, або домогтися завершення роботи.

9. Коли дитина недоброякiсно виконала завдання, заставити те саме завдання виконати ще раз.

10. Формувати стiйкi iнтереси. Не дозволяти частих змiн видiв дiяльностi. Розпочату роботу вчити виконувати до кiнця. Виробляти з раннього вiку стiйкий iнтерес, терпiння, цiлеспрямованiсть, звичку сумлiнно виконувати й доводити до кiнця розпочату справу.

11. Навчити дитину дорожити дружбою.

12. Доцiльно використовувати його лiдерськi якостi в колективi, залучати до органiзацiї вечорiв, диспутiв та iнших суспiльно корисних заходiв.

 

Рекомендацiї психолога вчителю та батькам щодо спiлкування з дітьми флегматиками.

1. Слiд наполегливо використовувати завбачливi настанови на будь-яку дiяльнiсть, яку потрiбно виконати, здiйснювати докладний iнструктаж (Що? Коли? У якiй послiдовностi?).

2. Не карати за повiльнiсть, не звинувачувати в тупостi, некмiтливостi. Насдiдки такого ставлення здебiльшого трагiчнi: у дитини виникають неврози, формується комплекс неповноцiнностi через постiйнi невдачi.

3. Доцiльно стимулювати вияв ширих почуттiв учня. Залучайте його до цiкавої дiяльностi, що розвиває почуття, емоцiї й змiцнює вiру у власнi сили.

4. Необхiдно уникати демонстративних доручень, пов’язаних iз високим

темпом дiяльностi.

5. Пiд час читання художнiх творiв, у процесi гри флегматика необхiдно ознайомлювати на життєвих прикладах з рiзновидами почуттiв та емоцiй, навчати правильно виявляти їх у вiдповiдних ситуацiях: спiвчувати, радiти тощо. Допомагати займатись аутотренiнгом та самовихованням.

6. Щоб дитина виросла iнiцiативною, дорослi мають вiтати кожен вияв її самостiйностi, непомiтно допомагати у складних справах.

7. Необхiдно проводити спецiальнi iгри, розвиваючи мислення, почуття, уяву. Важливо навчити правильно переключати увагу пiд час виконання завдань i рацiонально розподiляти час.

 

Рекомендацiї психолога вчителю та батькам щодо спiлкування з дітьми холериками.

1. Не гальмувати активнiсть дiтей у формi прямої заборони.

2. Не дозволяти капризи дiтей заради того, щоб вони не нервували.

3. Рацiонально використовувати енергiю дитини шляхом переключення з одного виду дiяльностi на iнший. 

4. Нiколи не пiдвищувати голос чи вдаватися до залякування. Холеричнi дiти потребують тактовної допомоги та спiвчуття.

5. Спiлкуватись з такими дiтьми спокiйним, але впевненим тоном. Уникати рiзних емоцiйних реакцiй, спрямованих безпосередньо на учня. Краще впливати опосередковано, через колектив.

6. Постiйно оберiгати нервову систему дитини, обмежувати протягом дня iгри, заняття, якi приводять до збудження.

7. За двi години до сну пропонувати спокiйнi iгри, види занять.

8. Категорично забороняється карати дитину-холерика статичним положенням тiла (постій біля мене, будеш сидіти на стiльцi).

9. Необхiдно пропонувати дiтям такi види дiяльностi, якi формують i розвивають довiльну увагу дитини i сприяють закрiпленню в її нервовiй системi процесiв гальмування (настiльнi iгри, лото, шашки, рiзнi види зображувальної дiяльностi).

10. Потрiбно виявляти зацiкавлене розумiння душевного стану дитини, тактовно й опосередковано запобiгати “зривам”, враховувати мотиви вчинкiв, залучати до активної дiяльностi, пов’язаної з виявом iнiцiативи.

11. Холерика важливо виховувати добрим, спiвчутливим, турботливим, оскiльки цей тип дуже схильний до агресивностi.

 

Рекомендації психолога вчителю та батькам щодо спiлкування з дітьми меланхолiками.

1. Завжди дотримуватися принципу поступовостi.

2. Правильний виховний пiдхiд полягає в тому, що дорослий виявляє спiвчуття i повне розумiння почуттiв дитини.

3. Пам’ятати, що дитина не переносить сильних подразникiв. Обмежити новi знайомства, iгри.

4. Враховувати, що меланхолiк дуже довго i хворобливо адаптується в колективi дiтей.

5. Прагнути викликати в дитини позитивнi емоцiї, проявити максимум доброти. Тактовно, глибоко й зацiкавлено проникати в її духовний свiт, здiйснювати моральну пiдтримку, змiцнювати вiру у власнi сили, виявляти розумiння її душевного стану.

6. Не допускати пiдвищення голосу, окрикiв, непосильних вимог.

7. Розвивати в дитини комунiкабельнiсть шляхом гри.

8. Приходити на допомогу дитинi пiд час виконання завдань, схвалювати, пiдтримувати найменший прояв активностi.

9. Виховувати волю, наполегливiсть i почуття власної цiнностi в колективi.

10. Через певний промiжок часу органiзовувати для нього “ситуацiю успiху”.

11. Меланхолiка потрiбно змалку навчити планувати свою дiяльнiсть,

розумно розподiляти час i збалансовувати добову i тижневу тривалiсть працi та вiдпочинку, iнакше можливе нервове й фiзичне виснаження дитини на ґрунтi хронiчної перевтоми або, з тiєї самої причини, формування вiдрази до працi, апатiя.

 

Для того, щоб дитина не відставала вiд iнших за темпом письма, читання, лiчби, доцiльно вже у три - чотирирічному вiцi в iгровiй формi вчити її рахувати й читати, а з п’яти-шести рокiв - писати. Так у неї сформуються необхiднi навички.

 

4. Поради батькам щодо резервiв навчання дiтей читанню.

(Повідомлення вчителя.)

У класi 9 сангвiнiкiв, 14 - холерикiв, 7 - меланхолiкiв, 3 - флегматики. Отже, бiльшостi учнiв нашого класу доступне правильне, виразне i швидке читання в межах 120 - 150 слiв на хвилину.

Як досягти такої швидкостi читання?

Викладач Донецького унiверситету В.Зайцев пропонує ефективнi резерви навчання читанню:

• домашнє тренування має проводитися трьома порцiями по 5 - 10 хвилин з великими перервами;

• читання перед сном (останнi подiї дня фiксуються емоцiйною пам’яттю, i людина увi снi перебуває пiд їх впливом);

• читання у режимi “читання + короткий вiдпочинок” (такого режиму дотримуються у ходi перегляду діафільмів: два рядки під кадром читає дитина і розглядає малюнок - відпочиває);

• багаторазове читання;

• читання у темпi скоромовки;

• виразне читання з переходом на незнайому частину тексту (дитина декілька разів читає один уривок, виробляє швидкий темп читання, переходить на незнайому частину, де темп зберігається);

• стимулювання (батьки, якi пiдбадьорюють і пiдтримують свою дитину, привчають її працювати, допомагають школяреві вчитися успiшно).

 

5. Проблемний мiст “Батьки i дiти”.

Пiдготовчий етап.

Перед батькiвськими зборами вчитель проводить опитування учнiв, занотовує актуальнi дитячi проблеми з приводу читання вдома. Деякi з них пропонує для обговорення на батькiвських зборах.

 

Орiєнтовнi ситуацiї.

• Я часто помиляюся пiд час читання, замiсть написаного слова придумую своє.

• Я не люблю читати вдома. Мама змушує читати багато разiв поспiль, кричить, якщо я читаю повiльно i з помилками.

• Я стараюся читати швидко i правильно, але пiд час читання у класi вiд хвилювання я починаю заїкатися, помиляюся... Дуже соромно, коли дiти смiються.

 

Батьки висловлюються, дають поради з власного досвiду. Вчитель допомагає вибрати найбiльш вдале рiшення цiєї проблеми.

 

6. На книжкову полицю батькiв.

1. Розвиток навички читання. Методичнi рекомендацii. — К.: “Освiта”,

1993.

2. Мир детства. Младший школьник. Библиотека для родителей / Под. ред. А.Г. Хрипковой; отв. ред. В. В. Давидов. — 2-е изд., доп. — М.: Педагогика, 1999.

3. Безруких М. М., Ефимова с. П. Знаете ли вы своего ученика? Книга для учителя. — М.: Просвещение, 1991.

4. Зайцев В.Н. Резервы обучения чтению. — Нач. школа № 8, 1990.

Категорія: Готуємось до батьківських зборів | Додав: [ADM]Irina (18.12.2008)
Переглядів: 3212 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!