Каталог статей

Головна » Статті » Дитина та комп'ютер » Комп'ютер у сучасному житті [ Додати статтю ]

Діти в чатах: про що вони говорять один з одним

Діти в чатах: про що вони говорять один з одним

 

 

Жені дев'ять років, він грає на кларнеті і любить шахи, але в інтернет-чаті, куди він заходить поспілкуватися з ровесниками, називає себе «мачо-шмачо» і запевняє, ніби йому 15 років і «деффки йому на шию вішаюцца». Кіно, життя зірок, справжні або вигадані новини власного життя — про все це Женя і його старша сестра, 12-літня Мар'яна, щодня базікають в чаті зі своїми віртуальними приятелями.

У 8—12 років із-за різних темпів розвитку дівчата і хлопчики зазнають труднощі в спілкуванні один з одним, і чат стає для них ідеальним місцем для комунікації. «В школі дівчати мене не помічають або дражнять „ботаном“, а тут я можу говорити на які завгодно теми, і їм зі мною цікаво» — розповідає Женя. Проте бажання зав'язати спілкування з однолітками протилежної статі — далеко не єдина причина, що заставляє дітей вести безконечні, такі, що деколи викликають у батьків занепокоєння діалоги «по асьці»* або годинами просиджувати в чатах.

 

Ідеальне «Я»

П’ять порад для небайдужих батьків

Якщо ваше дитя проводить в інтернеті багато часу, батькам буде корисно узяти на озброєння декілька простих принципів. Радить соціальний психолог Олена Белинська.

 

        Важливо розуміти, з ким (не) дружить ваше дитя — не лише у реальному, але й у віртуальному житті — і в чому причина його переваг.

        Допоможіть дитині в реальному житті вибудовувати дружні взаємини з однолітками: запрошуйте його друзів додому, на дачу, на дні народження.

        Більше розмовляйте з ним — перш за все про його інтереси, у тому числі і про специфіку інтернет-спілкування.

        Знайдіть можливість задовольнити його сексуальну цікавість згідно віку, якщо ви самі соромитеся говорити «про це», запропонуйте йому хорошу книгу, що описує взаємини між хлопчиком і дівчинкою*.

* Наприклад, Крістіан Верду, Жаклін Кан-натан, Жан Коен, Жільбер Торджман «Энциклопедия сексуальной жизни для детей». Дом, 1994;

Харрі Янес «Хлопець і дывчина». Валгус, 1988.

        Поясніть дитині, що простір мережі — це дзеркало нашого життя і що там діють ті ж правила безпеки, ввічливості і пристойності.

Власні потайні куточки в будинку і у дворі, заповідні курені в дачному лісі або вигадані країни, в які діти переносяться в своїх мріях — все це складає секретний світ дитинства, що грає важливу роль в психічному розвитку дитини. «Це особливе, чарівне оточення, наповнене фантазіями. Світ, в якому відсутні дорослі — пояснює екзистенціальний психотерапевт Світлана Кривцова. — В цьому світі немає реальності, але є ідеальність: у нім все — і саме дитя і те, що його оточує — краще, яскравіше, рельєфніше. Діти в цьому віці не сприймають реальність так, як ми, дорослі. Вони бачать світ через призму свого чарівного світу, де все відбувається „понарошку“. Тому вони не бояться в чаті приміряти на себе будь-яку маску, випробовувати будь-яку роль».

Саме ці можливості надає дітям чат. П'ятикласники однієї школи погодилися поговорити з нами і відкрити двері в їх секретний світ. 11-літні подруги Аріна і Сніжана сваряться через віртуального приятеля. «Тільки він думає, що нам 17 — говорить Аріна. — Мені брат приголомшливі фотки скачав з інтернету, і я їх виклала на свою сторіночку — ніби то це я!» 12-літній Сергійко любить заходити в чат під різними іменами: «Для кожного ніка у мене свій характер і картинка, інколи я заходжу в чат одночасно під двома іменами — під чоловічим і під жіночим!» 10-літній Артем «чатиться» з фанатами його улюбленої комп'ютерної гри: «Ми, звичайно, обговорюємо гру, але, якщо чесно, більше про дівчат балакаємо». Чат дає дитині практично безмежну свободу в обігу і з реальністю, і зі своїми емоціями. Проте які наслідки може мати це загравання  з реальністю? На думку французького психотерапевта Жака Арена (Jacques Arenes), захоплення чатами не цілком безпечно для дитини: «Проблема у тому, що діти нерідко починають уникати реального контакту з ровесниками». З ним не погоджується Світлана Кривцова, яка вважає, що про подібну небезпеку слід говорити швидше стосовно підлітків: «Діти ж приміряють на себе ролі героїв і героїнь — сильних, красивих, сміливих, сексуальних, тобто повних бажання жити. Приблизно до 12 років наші сини і дочки потребують якогось героїчного ідеалу, а однолітки необхідні їм як дзеркало, в якому наші діти знайдуть підтвердження тому, що їх ідеали хтось може з ними розділити, щоб разом грати в принцес і героїв у цьому секретному світі, куди не допускаються ні реальність, ні дорослі». Тому спілкування в чаті не стільки діалог, скільки монолог: від співбесідників діти чекають не якихось самостійних думок, але насамперед реакції на власні вислови, на своє ідеальне «Я». Іншими словами, партнер по чату сприймається дитиною не як конкретна, реальна людина, але виключно як дзеркало, що відображає його власні інтереси і бажання.

 

На грані фолу

Увечері Аріна заходить на сайт http://interСhat.ru і починає базікати з однокласницею. Раптом в їх розмову уклинюється хтось Mad_pussy з питанням: «А тобі в яких позах більше подобається — зверху або знизу?» Ось він, один з найтривожніших для батьків моментів — розбіжність між реальним віком дітей і непристойністю деяких їх реплік. «Сьогодні частіше, чим раніше, ми спостерігаємо у 8—10-літніх варіанти поведінки, яка відповідає швидше підлітковому, ніж дитячому віку — говорить соціальний психолог Олена Белинська. — Зараз діти раніше отримують великі об'єми інформації, від них раніше чекають особистих досягнень і соціальної успішності, все менше часу і простору залишається у них для ігор — дорослий світ нестримно наступає».

Багато дитячих чатів щосили практикують «віртуальні шлюби»: діти «одружуються» і «розводяться» одним натисненням кнопки. Мар'яна анітрохи не збентежена, визнаючи, що вона знає про ці чати і буває там: «А що такого? Я тренуюся для дорослого життя». Що ж заставляє їх грати відчуттями, для яких вони не дозріли ні фізіологічно, ні психологічно? «Діти репетирують закоханість, приміряють на себе соціальні ролі, активно досліджують свою жіночність («Скільки «валентинок» я отримала?») і мужність («Скільки дівчаток звернули на мене увагу?») — вважає Світлана Кривцова. — Сьогодні дитина виховується на прикладах, почерпнутих з телевізора, починаючи з дуже раннього віку у величезних дозах отримує сексуальні і еротичні враження. Не розуміючи глибинної суті побаченого, сприймає їх атрибути як безумовну даність і тому приміряє на себе».

Корисні посилання:

        Прочитати докладні правила поведінки в інтернеті та інструкції по безпеці для дітей: http://laste.arvutikaitse.ee/rus/html/etusivu.htm

        Проконтролювати, чим дитина займається в інтернеті: www.cybermama.ru

        Дізнатися про небезпеки, з якими діти можуть зіткнутися в чатах: www.content-filtering.ru/catalog.asp?ob_no=1449

        Ознайомитися з Біллем про права дітей в інтернеті: www.content-filtering.ru/catalog.asp?ob_no=1119

 

Не пускати на самоплив

Взнавши, що діти стають учасниками діалогів на сумнівні теми, батьки швидше за все спробують захистити їх від цього віртуального світу — що вабить, але повного пасток, про які діти навіть не підозрюють. «У батьківського страху є об'єктивні причини — вважає Олена Белинська. — Ми боїмося конкретних речей — таких, як педофілія або втягування дитини в порнобізнес». Проте нас жахає і те, що, пускаючись в «слизькі» діалоги з чужими людьми, наше дитя порушує нормативну інтимність подібних розмов. «Між тим — продовжує Олена Белинська — ще до появи інтернету діти взнавали про „низьку“ сторону життя насамперед з розмов з однолітками. Сьогодні чат по суті виконує ту ж древню функцію на іншому технологічному рівні і в цьому сенсі не небезпечніший, ніж непристойні картинки на паркані».

Проте зовсім пускати на самоплив дитяче спілкування у віртуальному світі не варто. Жак Арен переконаний: діти повинні знати, що на сайті з'являються дорослі і саме тому в розмовах з ними слід бути пильніше. «Якщо батьки відчують, що грань між фантазією і реальністю розмивається, їм слід терміново вмішатися» — говорить психотерапевт.

З ним погоджується і Олена Белинська: «Якщо ви дуже сильно нервуєте через те, що діти багато базікають в чатах, то час від часу ви можете заглядати на сайт, де спілкується ваш син або дочка, і тоді ви краще зрозумієте бажання або інтереси дитини і дізнаєтеся питання їх турбують, які вони, мабуть, не наважуються вам задати».

Людмила, мама 10-літнього Артема, дуже переживала і боялася «лізти в особисте життя сина», але і залишити це інтернетне спілкування без контролю не могла: «Каюсь: прочитала потихеньку його розмови в асьці. Спершу нічого не зрозуміла, але потім розібралась… Мене шокували орфографічні помилки і цей жахливий комп'ютерний сленг, але загалом — звичайна дитяча балаканина, може, не дуже інтелектуальна, але цілком нешкідлива». При цьому вона упевнена: завдяки спілкуванню в чатах її син став набагато більш «соціалізованим і розкріпаченим». «Тепер йому телефонують дівчатка, та й він їм теж. Отже, думаю, певна користь від чатів все ж є — навіть якщо нам, дорослим, не дуже подобаються їх стиль і теми, які там обговорюють».

 

* icq — програма швидкого обміну повідомленнями на екрані комп'ютера.

Категорія: Комп'ютер у сучасному житті | Додав: [ADM]Irina (22.10.2008)
Переглядів: 3641 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!