Каталог статей

Головна » Статті » Дитина та комп'ютер » Комп'ютер у сучасному житті [ Додати статтю ]

Комп’ютер і зір

Комп’ютер і зір

 

Бережи, як зіницю ока - каже народна мудрість, - віддаючи належне цьому важливому органу, за допомогою якого ми сприймаємо світ  у всьому розмаїтті барв.

         Та маючи гарний зір, люди часто не цінують того. Ми дозволяємо собі читати лежачи, при поганому або навпаки, при занадто яскравому освітленні, читати в авто, по кілька годин підряд дивитися телевізор або працювати за комп’ютером.... Ми ніби випробовуємо свій організм на міцність, і коли він не витримує - в розпачі розводимо руками.

         Для працюючих за комп’ютером  очі - це одне з найбільш уразливих місць. Як показали багаточисельні дослідження, що проводились   в Інституті прикладної інформатики  під керівництвом кандидата психологічних наук В.М.Бондаровської, у дорослих користувачів ЕОМ та у користувачів-дітей майже повсюди спостерігаються явища зорової втоми, що часто підсилюється неергономічністю робочих місць, недостатньою або неправильною освітленністю, низькою якістю зображення, неергономічністю програмних засобів.

Роботою наших очей керують певні  м’язи. Ці м’язи виконують як функції аккомодації і конвергенції - завдяки чому ми можемо правильно фокусувати символи і предмети на різних відстанях, так і  функцію адаптації - завдяки чому змінюється чуттєвість сітчатки ока у відповідності із різними умовами освітленності. Якщо ми працюємо в неправильно освітленому приміщенні , на неправильно оснащеному робочому місці  -  ці м’язи перевантажуються і ми відчуваємо зорову втому. Особливо швидко це відчувають діти - адже м’язи, які керують очима, у них ще не зміцніли і втомлюються значно швидше, ніж у дорослих

Зорова втома дає про себе знати, коли, наприклад, без перерви, кілька годин підряд читати книгу, і значно швидше - за 30-40хв. -  при роботі за комп’ютером . Це пояснюється тим,що втомлюваність відчувається значно швидше, якщо предмети з якими ми працюємо мають підвищену яскравість (екран монітора),  коли предмети, з якими ми працюємо одночасно мають різні рівні яскравості освітлення, чи знаходяться від нас  на різних відстанях -  (наприклад,  різна відстань від  очей до монітора, документа та клавіатури).

У дитини,  зорова втомлюваність  проявляється  роздратуванням, збудженням, скаргах на головний біль, покраснінням та свербінням. в очах. Таким чином, з маленького недогляду  можуть виникнути великі проблеми,  добре, що дотримуючись нескладних правил їм можна зарадити.

 Отже, що треба знати, щоб зберегти зір?

Якщо Ви дізналися, що в розклад  занять Вашої дитини вводяться уроки інформатики, або  у Вас вдома з’явився комп’ютер, на якому буде працювати  Ваша дитина - перше, що треба зробити, це відвідати лікаря окуліста  і перевірити зір дитини. Поцікавтеся, чи пройли медичний огляд діти у школі.

За санітарно-медичними рекомендаціями, що даються в  Методичних рекомендаціях «Гігієнічні та ергономічні умови організіції робочих місць та режиму учбових занять з застосуванням засобів обчислювальної техніки в середній  загальноосвітній школі», які діють на території України, всі учні, що навчаються основам інформатики, проходять на початку та в кінці учбового року посилений медичний огляд. Медичний огляд проводиться медичною комісією, що створюється дирекцією школи та шкільним лікарем і до якої входять фахівці лікарі: невропатолог, отоляринголог, окуліст, хірург-ортопед. Крім того повинна проводитися перевірка зору дітей на початку навчання основам інформатики та 2 рази в рік в процесі навчання. При порушеннях зору або захворюваннях  очей діти допускаються до навчання тільки при системати-чному контролі за станом зорового аналізатора. 

Дуже важливо правильно організувати режим занять і обмежити час, який діти проводять за комп’ютером без перерви. Якщо для дорослих людей такий проміжок часу становить 1 годину, то дитина відчуває втому значно раніше.  В Методичних рекомендаціях  вказується на необхідність робити перерви для дітей через кожних 25-30 хвилин роботи за комп’ютером. Під час перерви можна зробити кілька вправ для очей, активно порухатись. Найпростіші з таких вправ наводить лікар Грант Демірчоглян в своїй книзі «Детское зрение. Практические советы по профилактике близорукости у детей»: слідкувати за   предметами, що рухаються  в полі зору, концентрувати погляд на віддалених предметах , що знаходяться на близькій відстан, зробити кілька фізичних вправ.  Та найкраще буде, якщо вчитель плануватиме урок таким чином, що робота за комп’ютером буде чередуватися з іншими видами діяльності, і  ще краще, якщо для їх виконання  дитина переходитиме на некомп»ютеризовані робочі місця.

Чередування роботи за комп’ютером з іншими видами діяльності корисне ще й тим, що часто вони включають  в себе зорові рухи, що є гарними вправами для очей

Добре було б про це пам’ятати і вдома, коли дитина працює за комп’ютером, або захоплюється комп’ютерними іграми. Підійдіть до вирішення цього питання творчо, наприклад, не обмежуйте час роботи, а запропонуйте дитині після кожного правильного виконаного завдання або виграного рівня в грі -  зробити кілька фізичних вправ, помити на кухні посуд, покормити папугу, піти на кухню і з’їсти шматок торта - фантазуйте самі або разом з дитиною, головне, щоб вона не працювала більше години, і робила перерви через кожні 15-30 хвилин.

Часто виникають проблеми  із введенням в розклад уроків школи  занять з основ інформатики. В кожній школі є предмети, які вважаються основними: фізика, математика, література. В жодному разі інформатика до них не відноситься . Часто  уроки з  цього предмету ставляться в сітці розкладу останніми,  в другій половині дня,  в п’ятницю,  наприкінці тижня.

Проте,  Робоча група Всесвітньої Організаії Охорони Здоро’я за гігієнічними аспектами відносить роботу з відеотерміналами до робіт, що мають підвищений ризик. В Методичних рекомендаціях, рекомендується уроки інформатики включати в розклад учбового дня не пізніше 4 уроку, в такі дні тижня як вівторок, середа, четвер, коли дитина ще не  встигла втомитися, і вже втягнулася в навчальний процес. Після занять доцільно проводити уроки фізкультури.

         При оформленні робочих місць не треба забувати,  що сидіти за комп’ютером  дитина повинна  на віддалі не ближче, як 50 - 70см. Монітор розміщується таким чином, щоб на його екрані не було бліків, а дитина не повинна сидіти обличчям до вікна і в поле її зору не повинні потрапляти інші джерела світла. Важливо, щоб в полі її зору не знаходились яскраві плями (плакати на стінах, строкаті шпалери, кактуси в яскравих підвазонниках).

         Виконуючи ці зовсім не складні правила, ми не тільки дамо дитині можливість більш широко пізнавати світ за допомогою комп’ютера сьогодні,  а й збережемо її зір,  щоб така можливість у неї була і завтра.

    Ольга КУРИЛЕНКО, провідний спеціаліст по розробці та впровадженню навчальних комп’ютерних програм, Асоціації комп’ютерної  екології «КОМЕКС»

 

 

Література

«Гигиенические и эргономические условия организации рабочих мест и режима учебных занятий с применением средств вычислительной техники в средней общеобразовательной школе» Методические рекомендации Минздрав УССР, Киев - 1990, 28 стр.

 

Грант Гургенович Демирчоглян «Практические советы по профыилактике близорукости у детей», Москва-1998, 156стр

 

В.М Бондаровская, В.Г. Мартиросова, А.О. Навакатикян «Влияние работы с видеотерминалами на зрительную ссистему пользователя», сб. «Измерения, контроль, автоматизацыя», Вып. 3(71) Москва ,1989, стр. 27-33

 

Бондаровская В.М., Субботин Ю.А. Чачко С.А. «Эргономические аспекты проектирования ы эксплуатации видеотерминалов», сб. «Измерения, контроль, автоматизация», Вып. 2(58) Москва ,1986, стр 64-76

Категорія: Комп'ютер у сучасному житті | Додав: [ADM]Irina (29.12.2008)
Переглядів: 2533 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!