Каталог статей

Головна » Статті » Готуємо уроки разом з дитиною! » Українська мова [ Додати статтю ]

Як звуки розділились

Як звуки розділились

 

Казка

 

Колись, дуже-дуже давно в далекiй кранi, де правила лагiдна i добра королева Фонетика, в мирi i спокої жили звуки. Все у них лагодилось само собою, бо варто їм було чогось захотiти, і вони все отримували.

Задумали вони побудувати палац казкової краси — звуки зiбралися i склали слова «Казковий палац», i вiн умить з’явився бiля того мiсця, де вони стояли. З’явилося бажання побудувати фонтан на площi, і знов потрiбнi звуки зiбрались і стали в певному порядку — ось їм i фонтан. Усе для них було легко.

Та ось одного разу виникла у них сварка через те, що звуки а, о, у, i, и, е образилися на iншi звуки, якi вважали, що їх бiльше, i тому вони мають право керувати ними, як їм заманеться, не питаючи згоди.

Звуки а, о, у, i, и, е вiдмовилися пiдкоритись, і тодi всi іншi звуки вирiшили пiти до королеви з проханням вигнати непокiрних з королiвства.

Прийшли всi звуки до королiвського палацу і розповiли Фонетицi про свою сварку i своє рiшення.

Фонетика була мудрою королевою, тому вона не стала сварити звуки, а лише запропонувала їм:  

— Любi мої, ваша сварка шкодить лише вам. Щоб довести це, я вам пропоную спробувати скласти хоч одне слово без допомоги один одному, і тодi ви все зрозумiєте.

Що тут почалося! Як тiльки не ставали звуки, що тiльки не робили, все одно в них нiчого не виходило.

Тодi, вже цiлком змученi, запитали вони у королеви:

— Що ж нам робити? Невже а, о, у, i, и, е тепер найголовнiшi i можуть нами командувати?

Фонетика посмiхнулась i вiдповiла:

— Звичайно ж нi. Вони без вас такi ж безпораднi, ак i ви без них. Усi ви — i тi, й iншi — повиннi зрозумiти, що немає серед вас головних i неголовних, важливих i неважливих. Ви однаково потрiбнi i важливi, просто ви дуже різнi. А, о, у, i, и, е — голоснi звуки, їх чудовий голос чути далеко за межами країни, але для того, щоб заспiвати пiсню, їм потрiбнi ви - приголоснi звуки.

Хоч ви можете лише шумiти, свистiти і шипiти, без вас не буде гарної пiснi та і взагалі не буде слiв, а голос голосних звукiв буде дуже одноманiтним. Лише разом ви, голоснi і приголоснi, можете складати слова, речення, гарнi вiршi, пiснi, разом ви можете створювати навкруги цiкавий рiзноманiтний свiт, у якому кожному буде легко i радiсно жити.

З того часу звуки бiльше не сваряться, i їх королiвство стало найчудовiшим мiсцем у всьому. великому казковому свiтi мови.

Тепер ви зрозумiли, на якi групи подiляються звуки?

Категорія: Українська мова | Додав: [ADM]Irina (21.01.2009)
Переглядів: 2386 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!