Розмалюю писанку, розмалюю
Якщо ви ніколи не дарували батькам і друзям власноруч розписану писанку - цієї весни обов`язково подаруйте. Це їх дуже втішить. Адже власноруч розмальовані писанки - то найліпше Великоднє вітання. Історія писанок як символу весняного відродження природи сягає в далеке минуле і пов'язана з ритуалом весняного відродження на землі. Християни, які перейняли звичай писати писанки, побачили в ньому знак воскресіння і вічного життя. Писанка стала символом радості і воскресіння. Мудрі люди кажуть: "У світі доти існуватиме любов, доки люди писатимуть писанки". І справді, тільки велика любов може творити такі дива гармонії й уяви. Кожна писанка - це ніби маленький світ. Тут і небо із зорями, і вода з рибами, і дерево життя з оленями й птахами, і засіяне поле, і триверхі церкви - усе це вимальоване в певному порядку для того, щоб підтримувати лад та рівновагу і в нашому, великому світі. Кожен орнаментальний мотив і колір - це ніби окрема літера абетки. З них на писанці складається наша мальована молитва про злагоду і мир поміж людьми. Традиції українського писанкарства надзвичайно розмаїті. Різні місцевості України мають свої особливі орнаменти й кольори, так само, як говірки й діалекти, хоча загалом мова українських писанок спільна. Тут подаємо основні накреслення найпоширеніших знаків.
Символіка кольору
Червоний колір означає радість життя, любов. Жовтий - небесне світло, урожай. Зелений - життя, воскресіння природи. Блакитний - чистоту, здоров`я. Чорний з білим - пошану до померлих.
Символіка орнаменту
Сонце - джерело світла й тепла, "всевидяще око"; символ Христа. Хрест - символ всесвіту, знак чотирьох сторін світу, чотирьох пір року; святий знак відкуплення, яким Церква все починає, благословляє й освячує. Дерево життя - символ світобудови, поєднує в собі верх і низ, землю й небо, минуле й майбутнє; у Святому Письмі дерево є образом Божої Мудрості. Спіраль - знак зародження нового життя, родючості; символ порядку таїнства літургійного року. Сварга - знак всесвіту; символ Величі Божої. Триріг - знак святого вогню і Святої Трійці. Зоря - знак неба, Богині-Матері; символ Діви Марії: немов рання зоря, вона передвіщає схід Сонця-Христа. Церква - знак стремлінь до висот, вічності, єднання з небом. Грабельки - символ дощу, води, що сходить з неба до землі і єднає землю з небом (або ж дівчину з хлопцем); у Старому Завіті дощ є прообразом обіцяного Спасителя; у Новому Завіті - символом ласки й благовісті Святої Євангелії. Гілка - символ родючості, щорічного весняного відродження пагонів; образ Божої милості. Дубовий листок - символізує чоловічу силу; є святим знаком Божої справедливості. Пташка - символ єднання земного й небесного, образ душі; птахи символізують чесноти Святих та їх вознесення до Бога. Півень - провісник дня, сторож добра проти зла; є символом світла, яке побороло темряву. Кінь - символ невтомного руху сонця; образ безстрашного вісника віри. Риба - як і вода, є символом життя і здоров'я; це також символ новохрещених, надії на спасіння душі. Олень - пов'язується зі світлом, істиною; це образ шукання Бога і взаємної допомоги. Виноград - символ роду; виноградна лоза - символ Христа. Безкінечник - символ води, невмирущої природи, вічного життя. Сорок клинців - символізує чесноти людини і добробут. Квіти - символізують радість, красу, дітей.
Коли пишуть писанки
За традицією, писанки пишуть дівчата і жінки. Для цього потрібні тиша, спокій і зосередження на добрих думках. Розписуючи, стиха співають веснянок. Починають писанкарювати на свято Стрітення (15 лютого) - тільки-но молоде сонце набирає сили, прямуючи до весни. Розписують писанки аж до Зелених Свят, магічними візерунками відзначаючи періоди весняних змін. Це якраз той час, коли прилітають з Вирію птахи, починають нести яєчка й висиджувати пташенят.
http://np.if.ua/
|