Батькам допитливих дітей
(Випуск 1)
Це перша стаття серіі "Батькам допитливих дітей". Тут ви знайдете відповіді на поширені дитячі запитання, такі як "Чому небо блакитне?" та багато інших, а також просто цікавинки, про які ваша дитина слухатиме з захопленням.
Для того, щоб ця стаття дійсно принесла користь та запам'яталася вашій дитині, важливо зробити наступне: 1. Будьте певні, що дитина розуміє кожне слово з розповіді. Пояснюйте значення складних для неї слів (навіть якщо не запитує). 2. Якщо є можливість, показуйте дитині малюнки, які б ілюстрували розповідь, ідеально: ставте досліди. Тут все залежить від вашої фантазії, те не сумнівайтеся, дитина чітко й надовго запам'ятає яскраву презентацію. Успіхів!
Як утворюється молоко?
Відомо, що смак молока і його поживність багато в чому залежать від того, що їсть тварина. Так, у корови, наприклад молоко буває гірке на смак. Це означає, що вона їла полин або ще якусь гірку траву. Таким чином, можна припустити, що молоко утворюється з їжі, яку тварина їсть, — трави або сіна. Але тигри, наприклад, або кити, вовки і кішки, та і безліч інших ссавців сіно не їдять. З чого ж тоді у них утворюється молоко? Причому таке саме по складу, як і у травоїдних. Молоко у всіх ссавців утворюється однаково, і «сировиною» для нього є звичайна кров. Виявляється, такі не схожі один на одного речовини, як молоко і кров, складаються з одних і ж компонентів. Молочна залоза, яка є у всіх ссавців, групує їх у різних пропорціях і кількостях, збільшуючи, наприклад, відсоток цукру в молоці в порівнянні з його вмістом в крові в 90 разів, жирів - в 20 разів, кальцію - в 14 разів і так далі. Входять в молоко і вітаміни, і мінеральні речовини. І чим би тварина не харчувалася - травою, м'ясом або рибою, - кров віддає молоку все, що треба, і в потрібній кількості. Цей процес краще всього вивчений на прикладі організму корови. Кожну хвилину через молочну залозу корови для утворення молока повинно проходити три з половиною літри крові (у добу - п'ять тонн). Спеціальні клітки залози «віджимають» з крові всі молочні компоненти і по протоках подають готовий продукт в «цистерну» - у корови це вим'я. З вимені вже через соски його відсисає або теля, або спеціальна машина з вакуумними пульсуючими трубками - апарат для доїння, а подекуди і доярки - руками. Утворення молока на основі крові, звичайно, не означає, що живлення не грає в цьому ніякої ролі. Воно поставляє у свою чергу всі необхідні речовини і вітаміни, які потім через кров потрапляють в молоко. Чим більш насичена поживними речовинами кров, тим тим більш поживне й смачне молоко.
Чому небо блакитне?
Земля наша оточена шаром повітря, утворюючим атмосферу. Повітря, яке ми вдихаємо, містить кисень, азот, вуглекислий газ, а також пари води і мікроскопічні пилинки, що знаходяться в постійному русі. Коли сонячне світло проникає крізь атмосферу, гази, якими насичено повітря, розкладають білий світ на його складові частини - спектр: червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий. Виходить, що серед цих кольорів смуга блакитного і синього кольору переважає, тому-то небо і здається блакитним. На Місяці атмосфери немає, і небо виглядає чорним. Коли космічний корабель виходить на орбіту за межі атмосфери космонавти бачать у чорному небі виблискуючі зірки і планети, що відображають їх світло.
У які ігри грали діти чотири тисячі років назад?
Це можна дізнатися по наскальних малюнках, що збереглися до наших днів, на яких зображені різні дитячі забави. Цікаве те, що дитячі ігри в давнину небагато чим відрізнялися від тих, якими захоплюються сучасні діти. У ті далекі часи діти дуже любили, підійнявшися верхи на товариша, кататися на ньому, як на конячці. Або бувало так: четверо хлопчиків стоять один за одним, а п'ятий балансує на їх плечах, прагнучи утримати рівновагу. Діти бігали і стрибали так само, як і зараз, а ще дуже любили грати у війну. У багатьох саркофагах збереглися малюнки, що зображають цю гру, в яку до цих пір грають хлопчики у всіх країнах світу. На одному з малюнків зображена група дітей, що біжать, у центрі групи знаходиться хлопчик із зв'язаними за спиною руками і з маскою лева на обличчі. Це, очевидно, охота. Решта дітей розмахує зброєю із стебел папірусу. А ще була така гра, коли діти, вишикувавшись в ряд, на піднятих руках передавали один одному випрямлене тіло свого товариша. Або, розділившися на дві команди по троє, хлопчики прагнуть перетягнути канат. Багато часу приділяли хлопчики спортивним іграм, робили стійки на голові з схрещеними на грудях руками або метали загострені палиці в мішені, а то починали боротися парами, а поряд обов'язково стояли уболівальники і підбадьорювали товаришів. Зустрічаються на цих малюнках і зображення дівчаток. Вони більше всього любили грати в м'яч.
Що таке жаба-бик?
Ця дивовижна жаба по праву називається велетнем, оскільки має тулуб завдовжки від 17 до 19 см, а задні ноги в 24 див. Живе цей гігант в Південній Америці зазвичай біля річок, в чагарникових хащах. Голос у неї такий гучний, що її квакання чутне на відстані декількох сотень метрів. Жаба-бик дуже ненажерлива і в незліченній кількості поїдає равликів, дрібних рибок, невеликих пташок; пробираючись на ферми, вона ловить і курчат, а качат, що наблизилися до берега, тягне у воду і там поїдає. Не дивлячись на свою невелику вагу (300 г) ця жаба-велетень може з’їсти навіть змію.
Хто з тварин може бачити вухами?
Бачать вухами, а не очима кажани. Одного разу вчені провели спеціальні експерименти. У великій кімнаті вони підвісили досить близько один від одного мотузки, закріплені у стелі. Потім закрили очі декільком піддослідним кажанам і випустили їх в кімнаті. Кажани як і раніше чудово літали, не натикаючися на перешкоди. Тоді їм закрили вуха і роти і випустили знову. Але цього разу вони літали насилу, постійно натикаючись на мотузки. Досвід показав, що миші, щоб бачити, більше користуються вухами, чим очима. Під час польоту вони створюють звуки, такі високі, що людське вухо не може уловити їх. Ці звуки відбиваються від різних предметів і луною повертаються в їх вуха. От так вони і вимірюють відстані до предметів, як би бачать вухами. Учені називають це явище ехолокацією, вона дуже схожа з радарними установками.
Чи існує музей шоколаду?
Ви, напевно, знаєте про художні музеї, у яких виставляються картини й інші витвори мистецтва. Але чи відомо вам, що існує справжній музей шоколаду? Він знаходиться в Байонні, Країні Басків. А може бути, вас цікавлять лимонад і кока-кола? Так у Валоні, у Нормандії, існує музей напоїв. Взагалі у всіх провінціях Франції є дуже цікаві колекції. У Руане існує музей дзвонів, у Сомюре - музей коней, музей машин в Компьені, музей маріонеток в Ліоні, музей птахів у Шатодуне, музей млинів у Мулене. У Кутюр-буссе є музей музичних інструментів, а в Э-де-Роз - музей троянд.
(За матеріалами книги "Усе про все" Г.Шалаєва, Л.Кашинська) http://www.mama-tato.com.ua/
|