Обговорення казок із дітьми
Для вас ми проаналізували найпопулярніші казки за такою схемою, щоб було зручно, просто та цікаво обговорювати зміст казки з дитиною. І взагалі, дістати яканайбільше користі з читання звичайних казок.
У цій статті ми проаналізували найпопулярніші казки за схемою: - назва твору; - короткий коментар; - виховання доброти; - мовна зарядка; - розвиток мислення і уяви; - казка і математика; - казка і екологія; - казка розвиває руки.
Ми продумали до кожної запропонованої розповіді або казки запитання, завдання, деколи цілком легкі, доступні, а деколи незвичні і складні. Наприклад, майже до кожного твору підібрані фразеологізми й прислів'я. Діти за допомогою дорослих повинні зрозуміти переносне значення цих малих форм фольклору; співвіднести їх з ідеєю казки (розповіді, вірша) і потім зробити свої власні висновки. Пропонується також складати перші в своєму житті телеграми, записки, листи негативним або позитивним героям творів.
А хіба звично було перетворювати знайому, улюблену казку на задачку або лічилку? Якщо навчиться цьому дитина − значить, зробить свій істотний крок вперед в розумовому розвитку.
Майже кожен народний або літературний твір в тій або іншій формі оповідає про живу природу. Завдання і питання, направлені на подальше вдосконалення знань про навколишній світ, на нашу, сприятимуть формуванню екологічної культури. І, нарешті, пропонується різними методами: образотворчими, за допомогою схем, пантоміми - показати наочно казку або розповідь. Це, поза сумнівом, зробить позитивний вплив не тільки на розвиток рук дитини, але і на його емоційне сприйняття. У добрий шлях!
Курочка Ряба Коментар. Явна суперечність казки: Хотіли розбити яйце і плачуть: не помічають діти... Виховання доброти. 1. Як би ти заспокоїв бабу та діда? 2. Похваліть його (її) жестами. Мовна зарядка. 1. Придумайте жартівливі запитання: бабі, дідові, яйцю... 2. Вирішимо проблемне запитання: «Чому ж плачуть дід і баба?» 3. Пошлемо термінову телеграму дідові і бабі... 4. Чи підходять прислів'я: «На словах і так, і сяк, а на ділі ніяк.» Розвиток мислення і уяви. Складемо продовження казки: Добра курочка знесла золоте яєчко. Воно, звичайно, було чарівним... (подальші події краще складати спільно). Казка і математика. Чим схожі і чим відрізняються просте і золоте яйце (форма, вага, колір). Казка і екологія. Чим було - ким стане: яйце - курча -... і навпаки. Казка розвиває руки. Намалювати і декоративно прикрасити чарівне золоте яйце.
Ріпка Коментар. Казка, що проповідує працю, дружбу і гумор. Виховання доброти. 1. Чому дідові вдалося викопати ріпку? 2. А коли б не мишка? Мовна зарядка. 1. Повторюваний вірш з казки: «Дідусь за ріпку» тихо - голосно - тихо; швидко - поволі - швидко. 2. Поставимо частинку «не» перед словом «ріпка». Що буде? Що виростив дід? 3. Чи підходять фразеологізми і прислів'я: «Засукавши рукави», «Спільну мову», «Рука в руку», «Одна ластівка весни не робить», «Дружба дружбою, а служба службою». Розвиток мислення і уяви. А що потім (складання почала після кінця). Можливо, ріпка була чарівною або виникли спори про те, як правильно розділити ріпку... Казка і математика. Як розділити ріпку на всіх, нікого не образивши? Казка і екологія. 1. Як вдалося дідові виростити велику ріпку? 2. Чим ріпа корисна? 3. Які блюда з неї можна приготувати? Казка розвиває руки. Малювання на довгій смузі паперу (декілька дітей).
Колобок Коментар. Образ колобка - благодатний грунт для творчості. Виховання доброти. 1. Кому хочеться врятувати колобка? 2. Чому? Мовна зарядка. 1. Який колобок? (підбір прикметників) 2. Як змінити назву казки? 3. Відправимо телеграму колобку... 4. Чи підходять фразеологізм і прислів'я: «Жовтороте пташеня», «Лисиця й уві сні кури бачить», «Чужа душа -потімки»... Розвиток мислення й уяви. Складемо нові казки про колобка по таких темах: Я рятую колобка; Колобок - невидимка; Колобок - малятко; Колобок - велетень; Колобок змінює колір... Казка і математика. Намалюйте ілюстрацію до казки, використавши тільки геометричні фігури (колобок − коло, крона дерев трикутна, стовбури прямокутні і т.д.) Казка й екологія. Придумайте, як колобку змінити колір, щоб він не було видно (білим стати взимку, червоним - заховатися під мухомор, зеленим - під листя, жовтим – під кульбаби)... Казка розвиває руки. Приготуйте саморобну книжку про колобка за допомогою малювання, аплікації, листівок.
(За матеріалами книги «Ігри та ігрові вправи з дітьми шестирічного віку» Є.І. Коваленко) http://www.mama-tato.com.ua/
|