Каталог статей

Головна » Статті » Готуємо уроки разом з дитиною! » Читання [ Додати статтю ]

Як вчити вірші і розвивати пам'ять

Як вчити вірші і розвивати пам'ять

 

Ви, напевно, чули, що заучування віршів прекрасно розвиває пам'ять. Факт безперечний. Деякі лікарі, наприклад, рекомендують в разі склеротичних явищ вивчати вірші. І, що характерний, допомагає!

Але ми пішли трохи далі. Були вибрані 3 групи добровольців з школярів старших класів.

 

Група 1 - нічого з поезії не учила. Просто займалися в звичайному режимі.

Група 2 - протягом місяця окрім уроків вивчала декілька перших глав "Євгенія Онєгіна".

Група 3 - поему Пушкіна "Граф Нулін".

 

Пояснимо суть досвіду і чому саме такий вибір поезії. Про те, що Пушкін благотворно впливає на людину, ми читали неодноразово. Але одного дня нам на очі попався матеріал, в якому було сказано, що заучування саме поеми "Граф Нулін" дає найчудовіші результати. Причому "діє" набагато сильніше ніж будь-які інші поеми великого поета.

Ми, звичайно, ні в якому разі не хочемо зменшити гідності пушкінських поем і якось їх порівнювати з точки зору геніальності - заняття безглузде. Але перевірити вплив на пам'ять "Графа Нуліна" нам було дуже цікаво.

І ми переконалися, що все вірно. Звичайно, ми проводили тести. Ми відстежували успішність учнів. Ми радилися з вчителями. До речі, спасибі їм за дозвіл провести цей експеримент.

У групі 1 особливих змін відмічено не було. Група 2 контрольні тести почала виконувати краще на 15%, успішність зросла. Група 3 нас уразила. Тести - на 40%. Успішність - само собою. Але самі діти відзначили, що стало якось легко все робити, енергія якась з'явилася. Почало цікавіше вчитися.

Цікава особливість. В групи 3 почали промальовуватися явні акторські здібності! Це ми відмітили під час декламації віршів.

Не варто говорити, що в результаті весь клас почав вивчати Пушкіна напам'ять. Одне з безперечних досягнень експерименту.

 

Ми довго думали над тим, чому так вийшло. Поза сумнівом, що заучування ритмічно організованої інформації відбувається легше, ніж, скажімо, проза. Сам факт виучки віршів - прекрасне тренування для мозку. Але, якщо говорити про "Графа Нуліне", мабуть володіє якимсь чарівним ритмом поєднанням звуків ця велика поема.

 

А зараз декілька рекомендацій по заучуванню віршів напам'ять.

 

Вірші вивчаємо не по рядках, а по строфах. Якщо товкмачити по декілька разів один рядок, потім переходити до наступного і його знову довбати кілька разів (класичне зубріння), то може статися, що Ви плутатиметеся усередині строфи, оскільки такий стиль заучування робить можливим перехід від подальших рядків до попередніх.

Пам'ятайте, що короткочасна пам'ять одномоментно сприймає близько 7 одиниць-блоків інформації. І перенавантажувати її небажано. В разі заучування віршів це означає, що бажано розбити вірш на такі блоки по 7-8 слів. Як правило, це один-два рядки. І при заучуванні робіть між такими блоками паузи приблизно по 4 секунди.

 Читайте вірш емоційно, з відчуттям. Це хороша підмога при запам'ятовуванні. Ви коли-небудь пробували записати себе на магнітофон і потім прослухати? Якщо пробували, то відмітили, що не взнаєте свого голосу, у той час як Ваші знайомі не знаходили відмінностей між "живим" голосом і записом.

Використовуйте цей факт при запам'ятовуванні віршів і взагалі будь-якого матеріалу. Магнітофонний запис матеріалу своїм голосом прекрасно допомагає запам'ятовуванню. До речі, вельми продуктивний метод і при вивченні іноземних мов. І, нарешті використовуйте маршрут.

Складіть список слів в такій послідовності - останнє слово строфи - перше слово наступної строфи. Запам'ятайте цей список слів. Побачите, наскільки ефективніше буде Ваше запам'ятовування.

 

Джерело: http://uslugi.vn.ua/

Категорія: Читання | Додав: [ADM]Irina (22.07.2009)
Переглядів: 3722 | Рейтинг: 5.0/4
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!