Каталог статей

Головна » Статті » Літній оздоровчий табір (пришкільний та ін.) » Барви сонячного літа [ Додати статтю ]

Велика літня перерва у школярів - час для їхнього оздоровлення

  Велика літня перерва у школярів - час для їхнього                                      оздоровлення

Велика літня перерва у школярів – це період зміцнення їхнього здоров`я, пізнання цікавого, нових знайомств та пригод; це пора морального загартування, духовного збагачення, пора яскравих вражень, творчості, активного пізнання світу та себе в ньому.

  Оздоровлення це комплекс заходів соціального, виховного, медичного, гігієнічного, фізкультурного характеру, спрямованих на поліпшення та зміцнення стану фізичного і психологічного здоров`я дітей. Успіх у роботі залежатиме від зацікавленості організаторів літнього відпочинку, їхньої енергії, наполегливості, любові до дітей, а також уміння пробудити ініціативу і самостійність своїх вихованців, організувати творчі колективні справи.

При організації літнього оздоровлення школярів рекомендуємо опрацювати такі нормативно-правові документи:
1. Державну Програму відпочинку та оздоровлення дітей на період до 2008 року, затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.03 №33. 
2. Обласну програму відпочинку та оздоровлення дітей на період до 2008 року, затверджену розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 28.03. №87.  
3. Обласну програму оздоровлення та відпочинку дітей та підлітків на період 2001-2006рр., затверджену рішенням колегії освіти і науки облдержадміністрації від 18.10.01. Пр. №5. Постанова Президії обласної ради профспілок від 20.08.01 № 8\3.
4. Розпорядження Президента України від 8.04.05 № 942/2005- рп „Про організацію літнього оздоровлення та відпочинку дітей у 2005 році”. 
5. Наказ управління і науки Полтавської облдержадміністрації „Про організацію оздоровлення, відпочинку та зайнятості дітей і підлітків влітку 2006 р.” від 21.04.06 №265.
6. Типове Положення про дитячий оздоровчий заклад. Наказ Державного комітету України у справах сім`ї та молоді від 05.02.04 № 31.
7. Конвенція ООН «Про права дитини».- Київ.- 27 вересня 1991 р.
8. Закон України «Про охорону дитинства». – Київ. – 2001 р.
9. Закон України «Про позашкільну освіту».- 7.12.2000 р.
  10. Закон України «Про попередження насильства в сім`ї». – 21.06.2001 р.

  Для громадян України 2006 рік – рік Захисту прав дитини. Розпочати цю роботу потрібно з ознайомленням дітей з Конвенцією про права дитини. При оформленні оздоровчого закладу рекомендуємо мати куточок з основними правами дитини, що проголошує Конвенція ООН. В таборах проводити заходи по ознайомленню дітей з їх правами, а саме: проведення рольових ігр з проблем наркоманії, ігри-конкурси «У країні карного розшуку», «Чи знаєш ти закон», «Не закінченої розмови з проблем тютюнопаління та алкоголізму, полемік «Всі діти мають право на любов та піклування», дискусій «Мої права», тренінгів «Знаємо та реалізуємо свої права», обговорення злободенних публічних статей щодо прав людини, перегляд програм навчального телебачення. Особливо доцільними будуть зустрічі з фахівцями, що мають безпосереднє відношення до захисту прав людини – суддів, адвокатів, працівників міліції. 
Залучати до організованих форм відпочинку дітей, які виховуються в неблагонадійних сім`ях, дітей схильних до правопорушень та поєднувати їх відпочинок із суспільно-корисною працею.
Виховний процес з дітьми в таборі має поєднувати відпочинок, працю, спорт з пізнавальною, естетичною, оздоровчою діяльністю. Створенню у дітей хорошого емоційного настрою, привнесенню почуття романтики в їхнє повсякденне життя сприяє і оформлення оздоровчого табору, і такі атрибути табірного життя, як прапор, емблема, гімн, закони життя табору; девізи, речівки загонів.
Позитивним досвідом є складання режиму дня табору і законів табірного життя у віршованій формі.
Організовуючи виховну діяльність з дітьми педагогічні працівники повинні використовувати різноманітні форми виховної роботи, серед яких ігри, конкурси, подорожі, свята, вікторини, фестивалі, змагання.
Радимо проводити конкурс мальованих загадок, подорожі очні і заочні (для молодших школярів). Для дітей середнього та старшого шкільного віку радимо такі форми роботи: усні журнали, різноманітні вікторини, конкурси, турніри (конкурси пісні, на кращу розповідь, гумору та сатири, живих картин, конкурс-концерт «Загадка», лицарський турнір, турнір веселих і кмітливих, бій ораторів, «Прес-бій», відвертий діалог «Чого мені бракує в житті?».
Виховна робота з дітьми повинна забезпечити дотримання ними режиму дня, порядку і чистоти приміщень, виконання санітарно-гігієнічних умов. Особливо уважно треба організовувати виховну роботу по збереженню стану здоров`я дітей, профілактиці захворювань, безпеки їх життєдіяльності. Під час проведення пішохідних екскурсій звертати увагу на перехід дітьми автомобільних і залізничних магістралей при цьому мати необхідну попереджуючу атрибутику.
Важливо використовувати державні та народні свята, що припадають на літній період: святкування Дня Української Конституції держави (червень), Дня Незалежності України (серпень), зелених свят (липень), свята Івана Купала (липень). До цих свят можна організовувати за віковими групами.
Наприклад, до Дня Незалежності України у таборі для дітей молодшого шкільного віку можуть проводитись такі форми роботи: конкурс малюнків «Ми живемо в Україні», мальованих мультфільмів на теми українських казок, година народних ігор «Граймося з нами», «Гостини казкової родини» - фестиваль українських народних казок, свято української народної казки, «Заспіваймо пісню веселеньку» - конкурс на кращий віночок українських народних пісень, «Сплітаймо український віночок» - бесіда про символіку українського вінка, турніри знавців народної музики, звичаїв, тематичні свята петриківського розпису, опішнянської кераміки, носівської дерев'яної іграшки тощо.
Для дітей підліткового віку радимо організовувати: бесіди про державну символіку та Гімн України, «Рідна мова - пісня солов'їна» - конкурс юних мовознавців, зустріч із знавцями народної творчості, обрядів, звичаїв, «Сторінками народного календаря» - театралізовано-пізнавальну програму про традиції та звичаї українців, що пов'язані з природою рідного краю, аукціон народних мудростей, спортивно-розважальну програму «Між нами, козаками», турнір-вікторину, пов'язану з козацтвом, з побутом українського народу, «Пісня,- душа народу» -концерт, «У намисто приберуся і в люстерко подивлюся» - ситкову конкурсну програму з використанням намиста та інших жіночих прикрас, вечір «Україно, мій духмяний дивоцвіт, через терни ішла до волі стільки літ», цикл радіопередач «Без верби і калини нема України» та ін.
Можна успішно організовувати виставки – конкурси виробів з природного матеріалу «Світ навколо нас», збір лікарських рослин «Природа лікує», КВК, конкурс кмітливих та винахідливих «Острів Робінзона» з наявного природного матеріалу, захід по санітарній очистці території навколо табору під назвою «День добрих справ», конкурси пісні та строю, малюнки на асфальті або малюнків на пісочних клумбах на честь Дня Незалежності України. Можна провести конкурс між загонами на краще оформлення лінійки, а також організувати трудові десанти по допомозі селянам по впорядкуванні пам`ятників загиблим, криничок, джерел тощо.
Організовуючи літнє оздоровлення дітей, педагогічні колективи області повинні планувати і будувати виховну роботу так, щоб кожна дитина знайшла собі справу по душі; відчула себе сильною, творчою особистістю; збагатилась духовно і почувала себе комфортно. 
З метою складання ефективного плану роботи дитячого оздоровчого табору доцільним буде в травні проведення семінару класних керівників, на якому варто обговорити актуальні питання організації літнього оздоровлення школярів, а саме:
– огляд нормативних документів, періодичної преси, методичної літератури з питань літнього оздоровлення дітей;
– аналіз проблеми: «Роль і місце класного керівника в організації літнього відпочинку дітей»;
– планування роботи дитячого оздоровчого табору.

  Особливо уважно треба організовувати виховну роботу по збереженню стану здоров`я дітей, профілактиці захворювань, безпеки їх життєдіяльності. Під час проведення пішохідних екскурсій звертати увагу на перехід дітьми автомобільних і залізничних магістралей при цьому мати необхідну попереджуючу атрибутику.

  При підготовці до літнього оздоровчого періоду педагогічним працівникам рекомендуємо опрацювати «Рухливі ігри в літньому таборі та на пришкільному майданчику» // Все для вчителя.- червень.- 2004.- №18, де розроблені цікаві народні ігри на галявині, в лісі, під час відпочинку. 
 У статті „Коли скінчились уроки” // Позакласний час".- 2003.- № 11-12 вихователі можуть знайти матеріали про літні свята, орієнтовний план виховних заходів у літньому оздоровчому закладі, інтелектуальні ігри в (головоломки, кросворди, шаради), ігри в поході, нетрадиційні настільні ігри на воді, правила безпеки під час трудового навчання й літніх практичних робіт учнів 10-11 класів ЗОШ у сільськогосподарському виробництві.
У інформаційно-методичному збірнику газети "Здоров`я та фізична культура" під назвою "Літо на здоров`я".- 2005.- №7,8, квітень, вихователі можуть познайомитися і з нормативними документами щодо організації літнього оздоровлення дітей; фізкультурно-спортивною роботою в умовах літнього табору, комплексом вправ, ігор, естафет, фізкультурних забав влітку, купанням, плаванням, іграм на воді, розробками фізкультурно-спортивних та інформаційно-розважальних заходів, тренінговими заняттями з профілактики негативних явищ та формування навичок здорового способу життя, профілактичними процедурами в оздоровчій програмі табору.
Важливе місце в організації літнього відпочинку учнів займають бібліотеки. Вони допомагають розвивати і підтримувати в дітях звичку до читання і потребу користуватися бібліотекою, як протягом навчального року, так і влітку під час відпочинку. Тому необхідно:
- оформити книжкові виставки „Скоро літо”, „Літо на здоров`я”;
- скласти рекомендаційні списки літератури по класах та підібрати у відповідності цю літературу під назвою „Читаємо влітку”;
- сприяти залученню дітей до збереження книжок, їх реставрації, як в шкільних так і в міських (районних) бібліотеках;
- провести „круглий стіл” до Дня захисту дітей та конкурс малюнків.
- підготувати бесіди з використання бібліотечного фонду на тему „Правила поведінки в літній період”;

- створювати на базі класних кімнат читальні з метою посилення роботи щодо виховання культури читання учнів, залучення їх до роботи з книгою. 

Методичний посібник "Барви сонячного літа"


Категорія: Барви сонячного літа | Додав: [ADM]Irina (24.05.2009)
Переглядів: 10484 | Рейтинг: 2.5/6
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!