Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Загальношкільні заходи [ Додати статтю ]

Україна – держава європейська

Україна – держава європейська

 

Сценарій свята

 

Обладнання. Політична карта Європи, фото пам'ятника Андрієві Первозванному у Києві, Майдану Незалежності під час помаранчевої революції, аудіозапис пісні «Батьківщина» у виконанні М. Поплавського, слова ВА. Ющенка «Україна — це одна з найбільших за площею держав Європи, яка може відігравати дуже специфічну роль для Європейського континенту».

                                                    Хід свята.

Вчитель. Андрій навчав у Синопі. Коли прийшов до Корсуня, побачив, що з Корсуня близько до Дніпрового гирла. І пішов у Дніпрове гирло. Відтіль поплив вгору Дніпром та принагідне прийшов і став під горами на його березі. Вставши вранці, сказав до учнів, що були з ним: «Чи бачите ці гори? На цих горах засяє ласка Божа і буде великий город, і Бог збудує багато церков». І, вийшовши на ці гори, поблагословив їх і поставив хрест, і, помолившись Богові,
зійшов із цієї гори, де опісля був Київ».
Так говорить літопис про місце заснування Києва — столиці держави з багатовіковою історією, яка лише у XX столітті здобула свою власну назву і незалежність. Держави, яка стала серцем Європи. Держави, яка стала нашою благословенною Батьківщиною.
Вчитель історії. Перші згадки про державу народу «рос», »рус» у візантійських, східних і західноєвропейських джерелах належать до першої половини IX століття. Давній літопис «Повесть врємєнних лєт» датує початок «Руської землі» 860 роком. З давніх часів територія сучасної України знаходила свої описи у працях різних авторів, що говорить про неабиякий інтерес до нашої землі. Грецький історик Геродот, географ і історик Стратон, мандрівник Гіппократ, Птоломей, римський натураліст Пліній Старший і багато інших, починаючи з V століття до н.е. залишили свої описи території сучасної України, через яку вони проходили, відвідуючи інші країни. 
 Назва Україна стала географічною назвою козацької території, яка охоплювала широкі простори Наддніпрянщини правобережної і лівобережної. Особливо ж політичного значення назва «Україна» набуває в період Гетьманщини. Завдяки кільком виданням книги французького автора Где Поплака про Україну, ця назва стає популярною у Західній Європі. Цьому сприяють і вихідці з України, які так чи інакше мали вплив на хід історії поза межами своєї країни. Достатньо згадати королівські династії, де в різні часи корона королеви лягала на голову доньок України. Назвіть іхні відомі вам імена.
Вчитель природничих наук, географ. Україна розташована в основному на південному заході Східноєвропейської рівнини, у Центральній та Південно-Східній Європі. Географічний центр Європи знаходиться поблизу с. Ділове Рахівського району Закарпатської обл. Україна — одна з найбільших держав Європи. Довжина державного кордону становить 7700 км. Україна межує з сімома країнами. Назвіть ці країни.
Південну частину омивають води Чорного і Азовського морів, де проходять водні кордони з азіатськими країнами. Назвіть їх. Україна — єдина країна Європи, яка має стільки близьких сусідів.
Фактично Україна стала буферною державою між країнами Західної Європи і Російською Федерацією на сході. Сучасне геополітичне положення України в Європі визначає її винятково важливу роль у розв'язанні ключових економічних і політичних проблем усього континенту. Україна володіє найбільшою транзитною енергетичною мережею в Європі — через територію нашої держави проходять три з дев'яти транспортних коридорів. 40% її національного експорту спрямовано до європейських держав.
Вчитель. ...Спливали віки. По довгих роках спустошення, що його принесли на Русь монголо-татари, вогнем і мечем намагаючись утвердити тут рабство, яке потім так само нав'язували Україні Литва, Польща, Росія, на теренах українських запалахкотів бунтівливий, саможертовний, високосакральний, справді лицарський вогонь козаччини, що згодом дав світові і Козацьку республіку, і першу демократичну конституцію.
Учень (зачитує).
Четвертий УніверсалУкраїнської Центральної Ради 
22 січня 1918р.
Народе України!
Твоєю силою, волею, словом утворилась на Українській Землі вільна Українська Народна Республіка. Здійснилася мрія твоїх батьків, борців за волю й право робочого люду!
Віднині Українська Народна Республіка стає самостійною, від нікого незалежною, вільною, суверенною Державою Українського Народу.
З усіма сусідніми державами, а саме: Росією, Польщею, Австрією, Румунією, Туреччиною й іншими ми бажаємо жити в злагоді й приязні, але ніяка з них не може вмішуватися в життя самостійної Української Республіки.
Власть в ній буде належати тільки народу України.
Всіх громадян самостійної Української Народної Республіки зазиваємо стояти непохитно на сторожі добутої свободи й прав нашого народу й усіма силами боронити свою долю від усіх ворогів селянсько-робітничої Української республіки.
У Києві, 9(22) січня 1918р. Українська Центральна Рада.
Вчитель. Майже століття сплинуло з моменту зачитання вперше цього документу, але те, що відбулося на Майдані Незалежності у грудні 2004 року, доводить, що ці слова є актуальними і сьогодні. В день інавгурації у своєму виступі на Майдані новий Президент України Віктор Ющенко визначив майбутній шлях для нашої держави: «Наш шлях у майбутнє — це шлях, яким іде Об'єднана Європа. Ми з її народами належимо до однієї цивілізації, поділяємо одні цінності. Історія, економічні перспективи, інтереси людей дають чітку відповідь на запитання — де нам шукати свою долю.
Наше місце — в Європейському Союзі. Наша мета — Україна в Об'єднаній Європі.
У Європі — історичний шанс України розкрити свої можливості. Кожен крок до Європи — це нові можливості для мільйонів українців. Ще недавно вступ до Європейського Союзу .багатьом здавався дуже далекою перспективою. Але вільні європейські народи не раз прискорювали час. Символами швидких змін стали уламки Берлінської стіни, круглий стіл у Варшаві і наш Майдан у Києві. Україна відкрила історію Європи третього тисячоліття. Ми — вже не «узбіччя» Європи. Ми знаходимося у центрі Європи.
Лише в єдності сила Європи. Просто на очах Україна збагатила палітру Європи новим відтінком. На черзі — нові яскраві барви. Бо немає нічого більш творчого і потужного, ніж переможна свобода. Вона створила Європу і в ній її майбутнє».
(З виступу Президента України)

Учень:
Углиб тисячоліть крізь брами і мури
Історія мого незламного народу
Веде за кроком крок, гнуздаючи вітри
І шквали перешкод до вічної свободи.

Рве груди сивий біль, а ліків не знайти,
За тебе біль, моя Велика Батьківщина.
Чи довго ще впітьмах блукатимемо ми,
Невже ще не болить стояти на колінах?

Зніми з повік тягар, що бачить не дає,
Геть все, що заважа свій власний голос чути
І зрозумієш ти призначення своє,
І зможеш роль свою в Європі ти збагнути.

Із витоків твоїх невичерпних джерел
Дія всіх слов 'ян ключем б'є животворна сила
Тож розгорни, розкрий і покажи себе,
Відкрий глибинний зміст, розправ могутні крила.

В тобі — потенціал, енергія віків,
Тож Феніксом постань із попелу руїни,
Щоб гордо серед всіх народів і світів
Із гідністю могла б стояти Україна!
К. Обідець, серпень 2004 р

Вчитель: В України є своя місія, і вона її виконує — терпляче і з непідробною Любов'ю. З надією. З вірою. Тож нехай таланить їй на її вузькому, тернистому шляху, хай вона ніколи не буде подолана,
разом зі своїми спільниками у цьому світі, а їх чимало, — переможе. Бо то буде перемога Добра, перемога Бога в суперечливому, краяному його антиподом і зліплюваному кривавою глиною сьогоднішньому і вчорашньому бутті. То буде і наша Ясунь, і її Едем, і наша Земля Обітованна. До цього стремить український дух.
(Запис пісні «Батьківщина»: слова А. Матвійчук музика Г.Татарченко, у виконанні Д. Поплавського)
(У розробці використано матеріали статті О. Ковалевського «Рідні, цілющі джерела», виступу Президента України, даних з географії та історії. Під час свята активізуються набуті знання з історії, географії та державного поділу України та Європи.)

 

http://talschool.ucoz.ua/

Категорія: Загальношкільні заходи | Додав: [ADM]Irina (07.08.2009)
Переглядів: 8488 | Рейтинг: 2.4/7
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!