Чотири стадії любові
Психологи безпристрасно препарували почуття любові, розклали його по поличках і зруйнували наші з вами стереотипи й надії. Отже, Любов, велика, неземна, непояснена й надихаюча - триває не рік, не три й не десять, як наївно думали дилетанти. Її тривалість… 20-30 секунд.
Існує чотири стадії розвитку любовних відносин.
Перша - стадія Любові. Це стан, коли наше его, почуття власної важливості, начебто розчиняється. Наприклад, Ви йдете по вулиці й бачите прекрасного (-у) незнайомця (-ку), його (її) краса зачаровує Вас, і Ваше я як би зникає в ній без залишку. Все, Вас немає, є тільки Він (Вона), і Ви з ним (нею) - Одне. Це стан тотальної цілісності, коли немає ніяких очікувань. Для Вас в цей момент зовсім неважливо, один незнайомець (-ка) або зі своєю дружиною або подругою (чоловіком або хлопцем). Ви повністю розчинені в ньому й не пам’ятаєте про себе.
От вона, Любов з великої букви!
Безжалісні психологи стверджують, що такий стан звичайно триває від декількох секунд до декількох днів. І лише зрідка він може затягуватися на роки, але - при повній неприступності об’єкта Любові. Наприклад, таким може бути Кохання до якої-небудь кінозірки. Саме такою була Любов лицарів до прекрасної Дами в епоху трубадурів, адже об’єкт пристрасті був головним чином недоступний. Лікарі людських душ просять нас відразу залишити ці книжкові ілюзії й не чекати такої любові від своїх партнерів.
Друга стадія - стадія власності. Суть цього стану - “мати”. На цю стадію дві людини переходять відразу ж після знайомства, тому що як тільки відбувся контакт, миттєво виникають взаємні очікування, те, що інакше називається словами “віра” й “надія”. Формула цих умов досить проста: “Якщо ти будеш відповідати моїм очікуванням, я тебе знову полюблю”. Оскільки мова йде про відносини власності, то перше і найголовніше очікування - людина буде належати тільки мені. Психологи пропонують повернутися на хвилинку в шкільні роки й уявити собі клас. Ми входимо й сідаємо за якусь парту, дістаємо чорний фломастер і великим буквами виводимо на ній свої ініціали, повідомляючи всім іншим: “Тепер це МОЯ парта! І тільки МОЯ!” Зрівняємо цей стан зі станом Любові, описаним вище. Між ними - колосальна різниця.
Любов на другій стадії можлива, якщо об’єкт повністю відповідає очікуванням, що практично неможливо, і тому на цій стадії звичайні розчарування й ревнощі. І, звичайно, образи. (До речі, що таке “образа”? Психологи стверджують, що це стан, коли людина не виражає відкрито свого невдоволення, думаючи, що об’єкт САМ повинен усе розуміти.)
Скільки триває стадія власності? Від декількох секунд до десятків років. До речі, для цієї стадії характерно ще одне твердження: “Я без тебе не можу!” Дійсно, погано без парти з особистими ініціалами…
Третя стадія - стадія маніпулювання. На цю стадію пари переходить, коли один з партнерів усвідомлює місію тієї сфери, у якій вони обоє перебувають. Місія - це зміст, те, заради чого вони “зібралися”. У родині це виховання дитини, у соціальній сфері - взаємодопомога й підтримка, реалізація потреби в спілкуванні. Отже, один партнер місію усвідомив, а другий не може. У цьому випадку перший починає вимушено маніпулювати іншим. Наприклад, дружина знає, що чоловік “гуляє”. На попередній стадії вона закочувала скандали, ревнувала, тому що чоловік не відповідав її очікуванням і не хотів бути тільки її власністю. Нарешті, вона усвідомила, що, зрештою, вони родина, живуть разом заради дітей, і саме їхнє виховання є змістом відносин тут і зараз. На жаль, чоловік цього не усвідомлює. Що ж робити їй? Заради збереження сім’ї вона починає прикидатися, що все нормально, вона “не зауважує” його довгої відсутності або запаху чужих парфумів від його сорочки… Про таких жінок зазвичай говорять, що вони мудрі. І це дійсно так. Як тільки партнери переходять на цю стадію, кількість скандалів різко зменшується, життя в родині налагоджується. Хоча, на жаль, цей спокій заснований на змушеній неправді.
Четверта стадія - стадія співробітництва. Тепер уже й другий партнер усвідомив місію відносин. А виходить, відпадає необхідність у маніпулюванні. З’являється можливість прямих і щирих відносин, вираження справжніх почуттів.
На цій стадії є чіткий розподіл ролей та є загальна мета (виховання дітей, одержання сексуального задоволення, допомога один одному - залежно від сфери).
Ви, можливо, зустрічали такі пари, де дві людини живуть разом, виховують, наприклад, дітей, але обоє відкрито мають сексуальні зв’язки на стороні. Психологи стверджують, що це не диваки, а люди, що досягли вищого змісту своїх відносин і знаходять у цьому щастя. Ніяких ревнощів на цій стадії вже немає, так як немає почуття власності. Зв’язок партнерів заснований на щирості й розумінні, кожний з них як би говорить: “Я можу прожити й без тебе, але мені це не зручно”.
Як показує історичний досвід, такі пари - найбільш міцні, і зв’язок їхній - найбільш тривалий.
Переважна більшість пар (близько 90 відсотків) за все своє спільне життя не виходять за межі стадії власності. 7 відсотків пар досягають третьої стадії, і лише незначна частина пар добирається до стадії співробітництва.
Чому так? Фахівці запевняють, що нам заважають власні стереотипи, переконання й вірування, та й проста відсутність елементарної психологічної освіти. І пропонують, оглядаючись на позитивний західний досвід, звертатися до сімейних психологів. Адже якщо в нас болить голова, ми не терпимо, а приймаємо ліки. Так чому ж ми не ставимося так само дбайливо до своєї душі і своєї любові, дивуються психологи.
Джерело: SuperStyle.ru
|