Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель батькам » Поради батькам [ Додати статтю ]

Бабуся або няня. З ким корисніше бути дитині?

Бабуся або няня. З ким корисніше бути дитині?

Рідна бабуся чи знайдена за оголошенням няня? Коли виникає необхідність залишити з кимось дитину, це питання виявляється ключовим. У кожного варіанту є свої «плюси» і «мінуси»

Коли я залишаю свою 6-місячну дочку з бабусею, радіють усі. Однак на наступний день я в буквальному розумінні слова не впізнаю Варвару: вона не погоджується грати на самоті і п'яти хвилин, наполегливо вимагає компанії і дуже ображається, коли замість того, щоб підкидати її на руках і пустувати, я беруся за телефон або пилосос. Все ясно: у попередній день вони з бабусею веселилися і розважалися, не відходячи один від одного ні на крок, і дитина «перейнялася» всією красою такої ситуації.

Бабусина участь в дитячому житті добре описується відомим дитячим віршиком (його часто вчать на ранках у дитячих садах):

«У мамы – работа, у папы – работа.

У них для меня остается суббота.

А бабушка дома всегда.

Она не ругает меня никогда!»

Ось це «ніколи» і виявляється «пасткою» у відносинах дитини і бабусі! Чужі строгості, властиві батькам і педагогам, бабусі виливають на онуків лавини своєї нерозтраченої любові і ніжності: я знаю одну таку, яка готова годувати цукерками онука на сніданок, обід і вечерю, лише б він був щасливий і посміхався. І з гірки сама бадьоро з'їжджає, варто малюкові попросити її про це. З дитячої гірки! 70-річна бабуся! «Аби Рома не засмутився!»

Та що далеко ходити за прикладами: моя власна бабуся була саме такою. І я чудово пам'ятаю, як радісно було нам удвох заливати «півників» на паличці з паленого цукру замість того, щоб їсти суп; як цікаво було дивитися в «тиху годину» заборонений телевізор або топати по калюжах, коли мочити ноги батьки ніколи не дозволяли.

Справедливості заради варто помітити, що мені це не дуже зашкодило (хочеться сподіватися), а бабусю я як і раніше люблю міцніше і сильніше за інших членів нашої родини: ніщо не проходить безслідно.

Ще один «мінус» передоручення дитини бабусям - їх непохитний авторитет. Адже бабусі багато пожили і знають, чим лікувати застуду, як справлятися з болем у животі або збивати температуру. І не важливо, що ці методи вже визнані непрацюючими! Адже в «їхні роки» робили саме так! І це допомагало! І виходить, що мама може купити свічки від температури і лікувальний розчин, а ввечері виявити все це недоторканим. Бабуся лікувала крихту «своїми» способами: борсучим жиром і водою з содою. І справа тут не в тому, що ви недооцінюєте борсуковий жир. Можливо, це відмінний засіб. Але коли на твої власні побажання щодо власної дитини не звертають уваги.

... Куди простіше, здавалося б, з нянею: вона зробить так, як скаже мама. Просто тому, що це її робота. Вона одягне дитину так, як їй наказано, буде лікувати за призначеною лікарем схемою, уникаючи самодіяльності, і ніколи не скаже мамі: «Нічого собі, у наш час все робили не так!»

Цей постулат став головним «козирем» всіх кадрових агентств, що займаються підбором персоналу для роботи в сім'ях. Куди не прийдеш, з ким не заговориш, чуєш одне й те ж: «У той час як для бабусі онук - приємне проведення часу, для няні ваша дитина - робота, професійні няні-педагоги не тільки гуляють з дитиною і годують її, але і всіляко «розвивають» юного клієнта, підходять до виховання з усією відповідальністю».

До того ж, присутність сторонньої людини корисно і для дитини: вона дисциплінує. Коли на одній чаші ваги - щира любов, на іншій - професіоналізм, зробити вибір буває дійсно складно. Поки ми гуляємо з донькою удвох у парку, я придивляюся до нянь і бабусь. І знову немає однозначної відповіді на питання, хто ж краще.

Ось бабуся кричить на онуку: та промочила куртку, з розгону стрибнувши у калюжу. Няні, треба зазначити, ніколи не підвищують голосу на дитину: вони можуть говорити строго, холодно, як відома Мері Поппінс, але кричати не стануть (адже знають: «добрі» сусіди в цей же день «донесуть» батькам).

Ось няня з дівчинкою, яка задає всілякі «чому?». Відповідь у няні на всі одна: «тому». От просто одне слово. Живе обличчя дівчинки поступово «гасне»: няня не поспішає задовольнити її цікавість. Хоча батьки, переглядаючи записи прихованих відеокамер (сьогодні до таких спостережень вдаються майже всі), будуть бачити, що все начебто гаразд. Більше за інших няньок в нашому парку мені подобаються дві гувернантки-малазійки, зовсім юні дівчата, що носяться за своїми підопічними по всьому дитячому майданчику й жваво говорять з ними на добрій англійській (зараз модно наймати няньку-іноземку дитині з народження, щоб разом з російською вона змалечку знала іншу мову) з незмінною посмішкою.

- А ти можеш уявити, що вона цілує твою дитину? - Раптом перериває мої роздуми «колега» по дитячому майданчику. І, здається, це вагомий критерій для вибору людини, яка буде поруч з моєю дитиною.

Коментар спеціаліста

Лідія Геворкян, психолог, кандидат медичних наук:

- Порозумітися можна і з нянею, і з власною мамою чи свекрухою - було б бажання. Що стосується бабусь, то є кілька правил, які допоможуть знайти з ними спільну мову у вихованні дитини.

По-перше, апелюйте до авторитетів! Замість того, щоб просто просити «не прибирай за онукою іграшки, нехай звикає сама!» Або «дай йому мікстуру від кашлю» посилайтеся на фахівців. «Психологи кажуть, що робити домашню роботу за дитину - шкідливо ...» або «Лікар прописав ліки ...».

По-друге, регулярно цікавтеся думкою бабусі, запитуйте її поради. Як би там не було, людина допомагає вам з дитиною, і ви повинні забезпечити їй психологічний комфорт. Покажіть, що думка бабусі для вас - не порожній звук.

По-третє, чітко визначити правила поведінки у вашому будинку, обговоріть їх з бабусею заздалегідь. Бабусі часто роблять щось по-своєму не тому, що вони такі погані, собі на умі, а просто від того, що їм не сказали, як це прийнято робити у вас. Причому обговорювати варто навіть дрібниці. Якщо вам важливо, в яких шкарпетках і чоботях дитина йде на прогулянку, це варто сказати вголос, а можливо, навіть записати на папері!

Ну і звичайно, не обмежуйте світ своєї дитини однією людиною - будь то няня або бабуся. Розвиваючі заняття, спортивні секції, дитячі майданчики - дитина повинна вчитися вести себе по-різному, в залежності від ситуації, повинна вчитися спілкуватися з різними людьми

Дар'я Буравчикова

http://www.aif.ru/

Категорія: Поради батькам | Додав: [ADM]Irina (11.08.2010)
Переглядів: 1027 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!