Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Я - класний керівник [ Додати статтю ]

Календар знаменних і пам’ятних дат у галузі освіти і педагогічної науки на 2009 рік (Листопад - продовження)

Листопад (Продовження)


21.11 – 120 років від дня народження Михайла Ілліча Ясинського (1889–1967), українського вченого, бібліографа, першого історика і родоначальника української бібліографії, методиста-новатора і організатора бібліотечно-бібліографічної справи в Україні, автора програми вивчення історії української бібліографії для аспірантів Всенародної бібліотеки України

(ВБУ) та аналогічної програми з історії російської бібліографії, науково-бібліографічного працівника наукових і редакційних установ Києва, зокрема ВБУ, наукової бібліотеки Київського університету, Київського педагогічного інституту іноземних мов, головної редакції Української Радянської Енциклопедії, автора праць з теорії, історії, методики бібліографії, підручника для упорядкування і ведення сільських бібліотек тощо.

– 85 років від дня народження Ігоря Івановича Корнєйчика (1924–1974), українського літературознавця й бібліографознавця, викладача бібліографічних дисциплін Харківського бібліотечного інституту (нині – Харківська державна академія культури), фахівця з питань бібліографії

художньої літератури та літературознавства, краєзнавчої бібліографії, історії української дореволюційної і радянської бібліографії, рецензента бібліографічних видань, члена вченої і редакційно-видавничої ради Книжкової палати УРСР, члена редколегії її видань „Нові книги УРСР” та

„Державна бібліографія на Україні”, учасника першого видання Української Радянської Енциклопедії (УРЕ), автора монографій, брошур і лекцій з історії української бібліографії, краєзнавчої бібліографії, статей про життя і діяльність українських бібліографів, рецензій тощо.

22.11 День Свободи.

22.11 – 5 років тому (2004) в Україні відбулася Помаранчева революція.

24.11 – 15 років тому (1994) прийнято рішення колегії Міністерства освіти України „Про поліпшення виховання, навчання, матеріального забезпечення, соціального захисту дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків”.

– 280 років від дня народження Олександра Васильовича Суворова (1729, ін.1730–1800), російського полководця і військового теоретика, генералісимуса і князя, учасника численних військових походів, автора праці „Наука перемагати”.

– 160 років від дня народження Френсіс Елізи Бернетт (1849−1924), американської дитячої письменниці (англійського походження), автора повістей для дітей „Волшебный сад”, „История маленького лорда”, „Маленькая принцесса”, „Таинственный сад” та ін.

25.11 – 125 років від дня народження Івана Титовича Калиновича (1884–1927), українського бібліографа, книгознавця, видавця, перекладача, політичного і громадського діяча, слухача бібліографічних курсів Міжнародного інституту в Брюсселі (Бельгія), члена і секретаря Бібліографічної комісії НТШ у Львові, організатора видавництва „Всесвітня

бібліотека”, посла (депутата) до Української національної ради ЗУНР і Трудового конгресу України, редактора газет „Дрогобицький листок” і „Наше слово”, автора праць „Переклади з української літератури”, „Покажчик авторів та їх творів у тижневику „Воля” за 1919 рік”, „Покажчик до української літератури”, „Бібліографія українознавства за 1914−1923 рр.”, „Україна в старих (німецьких, 1836−1848) часописах” та ін.

26.11 – 115 років від дня народження Норберта Вінера (1894−1964), американського вченого в галузі кібернетики (сформулював основні положення) і автора праць з теорії функцій, теорії ймовірностей, квантової механіки, обчислювальної техніки і нарису „Кібернетика”.

– 100 років від дня народження Олександра Степановича Левади (1909−1995), українського письменника, критика і публіциста, лауреата Державної премії УРСР ім.. Т. Г. Шевченка (1971), автора драм, трагедії „Фауст і смерть”, роману „Південний захід”, збірок віршів, книг нарисів і

памфлетів, ліричної повісті „Ріки, невпинна течія”, лібрето до опери „Арсенал”, кіноповісті „Родина Коцюбинських” тощо.

– 75 років від дня народження Юрія Тимоновича Литвина (1934–1984), українського поета, публіциста, гуманіста і мислителя, діяча правозахисного руху 70−80 рр., члена української групи сприяння виконанню Гельсінських угод (УГГ), автора збірок поезій „Трагічна галерея”, „Передчуття”, збірки публіцистики „Люблю − значить живу”, праць „Тези про державу”, „Записки робітника”, статті „Правозахисний рух на Україні, його засади та перспективи”. З прожитих неповних 50 років поет 20 років провів у тюрмах і таборах, його прах у 1989 році перепоховано на Байковому кладовищі в Києві.

27.11 – 1895 − Встановлено Нобелівську премію.

– 140 років від дня народження Лідії Платонівни Деполович (1869–1943), українського педагога, методиста початкової освіти, вчителя початкових шкіл Чернігова і Києва, автора і упорядника посібників і підручників для навчання грамоти, зокрема „Букваря”, що витримав 19 видань.

– 130 років від дня народження Григорія Аврамовича Чупринки (1879–1921), українського поета-романтика, поета-бунтаря, життєвий шлях якого − вільна Україна, члена Требухівського комітету соціал-демократичної партії, автора збірок поезій „Огнецвіт”, „Метеор”, „Ураган”, „Сон-трава”,

поеми „Лицар – Сам”, літературно-критичних статей та рецензій.

27.11 – 100 років від дня народження Анатолія Івановича Мальцева (1909–1967), російського математика, академіка АН СРСР, одного із засновників загальної теорії алгебраїчних систем, застосування методів математичної

логіки в алгебрі, лауреата Державної премії СРСР.

28.11 День памяті жертв голодомору та політичних репресій.

29.11 – 130 років від дня народження Миколи Митрофановича Крилова (1879–1955), українського математика, академіка АН УРСР, АН СРСР, заслуженого діяча науки УРСР, автора праць з теорії інтерполяції, математичної фізики і нелінійної механіки.

– 110 років від дня народження Григорія Михайловича Косинки (Стрілець; 1899–1934), українського письменника, новеліста, члена творчої групи „Гроно”, літературного угрупування „Ланка” (згодом „Марс”), автора оповідань і новел „На золотих богів”, „Заквітчаний сон”, „За ворітьми”, „Мати”, „В житах”, „Політика”, „Серце”, що являють собою показовий взірець художніх шукань і знахідок.

30.11 – 75 років від дня народження Раїси Петрівни Іванченко (1934),українського історика, публіциста, письменниці, відмінника освіти України, заслуженого діяча мистецтв України, члена Національної спілки письменників України, професора і викладача Київського інституту культури та Київського міжнародного університету, голови Київської крайової організації Всеукраїнського товариства „Просвіта” ім. Т. Шевченка, лауреата Національної премії України ім. Т. Шевченка, автора наукових праць з української історії, в т. ч. присвячених М. Драгоманову, суспільно-політичним рухам 60−90 рр. XIX ст., посібників, історичних романів

„Гнів Перуна”, „Золоті стремена”, „Отрута для княгині”, збірок повістей, оповідань та поезій, циклу радіопередач „З історії української державності”, „Історія міфів”, історико- документальних телефільмів „Драгоманов”, „Титан”, „Історія Чорноморського флоту”.

– 60 років від дня народження Ярослава Михайловича Стельмаха (1949–2001), українського драматурга, кінодраматурга, прозаїка та перекладача.

Категорія: Я - класний керівник | Додав: [ADM]Irina (12.09.2009)
Переглядів: 1739 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!