Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель батькам » Здоров'я дитини [ Додати статтю ]

Чому барахлить дитяче серце? Розповідає кардіолог

Чому барахлить дитяче серце? Розповідає кардіолог

Що може бути страшніше хвороби дитини! Тим більше коли мова йде про проблеми з серцем

Недавнє інтерв'ю з керівником Центру синкопальних станів і серцевих аритмій у дітей та підлітків ФМБА Росії, професором Леонідом Макаровим викликало масу питань у наших читачів. Леонід Михайлович відповідає на найцікавіші з них.

Допоможе операція

Ольга, Томськ:

- Скажіть, а чи допомагає при аритміях операція на серці? Якщо так, то яка і де її можна зробити?

Леонід Макаров:

- Дуже багато аритмії у дітей зараз успішно лікуються і оперуються. Після періоду реабілітації така дитина може вважатися абсолютно здоровою і ні в чому не обмежуватися. До речі, зараз для лікування порушень серцевого ритму використовуються щадні методи хірургічного лікування, коли, приміром, введеним під контролем рентгену через стегнову вену електродом знаходять патологічну ділянку в серці і припікають її струмом високої частоти. Завдяки цій та подібної їй операції отримали шанс на повноцінне життя сотні дітей, які раніше були б приречені. Хірургічну допомогу дітям з аритміями серця роблять у Москві, в Центрі серцево-судинної хірургії ім. О. М. Бакулєва, в Московському НДІ педіатрії та дитячої хірургії, в Центрі хірургії ім. Б. В. Петровського, а також у Санкт-Петербурзі, у вас в Томську, в Новосибірську, в ряді інших міст. І все ж, перш ніж зважитися на операцію, дуже важливо визначити, наскільки вона необхідна. Адже деякі аритмії можуть зникати з віком.

Небезпечна спадщина

Тамара, Лебедянь:

- Скажіть, а ризик раптової смерті якось пов'язаний з аритмією?

Л. М.: - Перш за все, з нею і зв'язаний! У дітей - у тому числі. Особливо, коли мова йде про тяжкі спадкові форми порушень серцевого ритму. У США вважається, що дітей із ризиком раптової смерті в 7-8 разів більше, ніж дітей з лейкемією! При цьому до пори до часу така дитина може цілком нормально себе почувати. Про те, що вона серйозно хвора, часто не підозрюють навіть лікарі. А схильність до раптової непритомності, які виникли після фізичного або емоційного навантаження, приписують неврологічним проблем. Без своєчасного лікування дні цих дітей полічені. Перший напад може стати і останнім. Кожен день така дитина ходить по лезу бритви. Раптово померти такі діти можуть від зіткнення з холодною водою, від різкого звуку (сигналу машини, дзвінка у двері, будильника). Деякі спадкові форми порушень ритму можуть бути справжнім сімейним прокляттям. Ось чому в нашому Центрі ми давно взяли за правило знімати ЕКГ не тільки в дітей, а й у їхніх батьків, братів, сестер. Не так давно колеги попросили мене подивитися 11-місячну дівчинку з незрозумілими нападами. З'ясувалося, що деякий час тому дві її старші сестрички-близнючки, які вважалися здоровими, раптово померли одна за одною в 5-річному віці за одних і тих же обставин: коли бігли до мами, що прийшла за ними в дитячий сад. Вивчаючи дані історій їх хвороби і дані обстежень, ми припустили у них рідкісну важку спадкову форму аритмії, яка тим не менше при своєчасному виявленні піддається лікуванню. Як шкода, що дівчатка не потрапили до нас в Центр раніше! Зараз наше завдання - визначити можливий ризик у їх сестрички, для чого ми проводимо їй необхідне обстеження.

Коли потрібна підзарядка

Олена, Москва:

- Моїй дев'ятирічній дочці лікар радить поставити кардіостимулятор. А я боюся. Що у неї після цього буде за життя!

Л. М.: - Якщо це дійсно необхідно, кардіостимулятор важливо поставити дитині вчасно. І вона буде нормально з ним жити. Тим більше що сучасні цифрові кардіостимулятори - це дуже портативні і розумні прилади, завдання яких замінити непрацюючу з різних причин систему електричного збудження відділів серця, не дати йому зупинитися, підтримувати на потрібній частоті його ритм. Ці універсальні прилади адаптуються і до фізичного навантаження, і до підйому температури, чого не було в кардіостимуляторах попередніх поколінь. До того ж технічно процедура встановлення кардіостимулятора досить проста і добре відпрацьована. За великим рахунком, вона відноситься навіть не до кардіохірургічних операцій, а до міні-інвазивних процедур. Сам прилад встановлюється під грудним м'язом (його практично не видно), через судини електроди проводять і фіксують у камерах серця. У деяких ситуаціях, при найбільш небезпечних шлуночкових аритміях, які не можна усунути іншим чином, пацієнтові вшивають спеціальний апарат (кардіовертера-дефібрилятор), який буде постійно контролювати роботу серця і при виникненні небезпечної аритмії наносити перериваючий її електричний розряд.

Хибна тривога

Варвара, Подольськ:

- Мій 10-річний онук часто скаржиться на сильне серцебиття. Це небезпечно?

Л. М.: - Що виникає час від часу прискорене (тахікардія) або уповільнене (брадикардія) серцебиття може виявитися проявом безлічі інших, не пов'язаних з роботою серця проблем: ендокринних, неврологічних, легеневих. Частенько скаржаться на серцебиття і діти, що страждають вегето-судинною дистонією, що пов'язане з їх підвищеною чутливістю і загостреним сприйняттям нормальної роботи власного серця. Ми називаємо такі аритмії фантомними і в своїх призначеннях їх юним власникам, як правило, обмежуємося вегетотропною терапією, що включає в себе настоянки глоду, валеріани з пустирником, а в деяких випадках навіть рекомендуємо звернутися до дитячого психолога: причиною тахікардії може бути і прихований хронічний стрес. У будь-якому випадку, зверніться до лікаря!

Серце, не скачи!

Ігор, Санкт-Петербург:

- Скажіть, а чи можна впоратися з нападом прискореного серцебиття самостійно у 17-річного підлітка?

Л. М.: - Якщо вид аритмії у вашої дитини ще не встановлений і ви не отримали поки лікарських рекомендацій, при різкому розвитку нападу тахікардії можна виконати ряд маніпуляцій, здатних його припинити. У ряді випадків це може бути різке напруження із закритим ротом і затиснутим носом, яке треба проводити періодично протягом 10-20 секунд (в цілому не більше 20 хвилин), натискання на корінь язика з викликанням блювотного рефлексу або присідання навпочіпки з напруженні, різке вставання, ковтання або кашель, докладення льоду або холодної води до обличчя на 10-30 секунд, що викликає «рефлекс пірнання». Якщо напад тахікардії не вдалося перервати протягом 20-30 хвилин, викликайте «швидку допомогу». Якщо напад припинився швидко, найближчим часом обов'язково йдіть до кардіолога.

Глуха проблема

Інга, Москва:

- Чула, що у глухих дітей бувають порушення серцевого ритму. Невже це правда?!

Л. М.: - На жаль, це так. За деякими даними, небезпечні порушення серцевого ритму можуть асоціюватися з уродженою глухотою і викликати один з найбільш небезпечних варіантів так званого синдрому подовженого інтервалу QT - захворювання з дуже високим ризиком раптової смерті у дітей, якщо його вчасно не виявити і не почати лікувати. Причиною цього явища є порушення формування одного і того ж типу клітин в серці і внутрішньому вусі в процесі внутрішньоутробного розвитку. Якщо у вашої дитини були напади втрати свідомості, якщо лікар виявив у нього порушення ритму серця або зміни на електрокардіограмі, терміново обстежтеся у дитячого кардіолога.

Батькам на замітку

У комплекс стандартного кардіологічного обстеження, яке не заважає пройти кожній дитині, повинні увійти: огляд кардіолога, загальні аналізи крові, сечі, електрокардіографія (ЕКГ), вимірювання артеріального тиску. А якщо знадобиться - і більш детальне, з проведенням ехокардіографії (ЕхоКГ), електрофізіологічного дослідження, добового (холтерівського) моніторування ЕКГ, проб з фізичним навантаженням, лікарських проб.

Тетяна Гур'янова

http://www.aif.ru/

Категорія: Здоров'я дитини | Додав: [ADM]Irina (31.07.2010)
Переглядів: 1864 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!