Каталог статей

Головна » Статті » Поради психолога » Поради батькам [ Додати статтю ]

Чому переїзд - це потрясіння для дитини?

Чому переїзд - це потрясіння для дитини?

Переїжджаємо на нове місце - як це зробити найменш болісно для дитини

Рішення про переїзд на нове місце проживання - це велика подія для всієї родини. Але якщо дорослі зазвичай зосереджені на практичних питаннях, то дитина буде думати про всі втрати, які спричинить за собою переїзд. Це може бути втрата друзів і спокійного і звичного оточення. Рішення переїжджати, врешті-решт, приймається дорослими, і дитина відчуває себе безпорадною, так як вона не може, та й не повинна, якось вплинути на це рішення.

Ступінь потрясіння від переїзду часто усіма недооцінюється. Як показують дослідження, переїзд - одне з найбільш серйозних потрясінь, з якими ми стикаємося у своєму житті. За своєю можливістю викликати важкі душевні переживання він поступається лише втраті близького родича, і обганяє серйозне захворювання, втрату роботи і розлучення.

Але звичайно, якщо все заздалегідь спланувати і добре організувати, то можна і уникнути потрясінь.

Як можна зробити переїзд найменш болючим?

Поговоріть з дітьми про переїзд і зробіть це завчасно, щоб дати їм якомога більше часу звикнути до цієї думки. Розкажіть дітям усе про їх новий будинок, щоб надати якомога більше фактів та інформації відповідно до їх віку та рівня розуміння.

У маленьких дітей короткий діапазон уваги, тому будьте готові говорити з ними про переїзд недовго, перш ніж перейти до чогось зовсім іншого. Не думайте, що маленька дитина проведе весь вечір, обговорюючи переїзд і всі його наслідки. Якщо дитина готова поговорити, або у неї є конкретне питання, будьте готові відповісти.

Хоча дитина і не в змозі вирішити, який будинок вибрати для купівлі, або в яке місто переїхати, вона може брати участь в обговоренні інших питань, наприклад таких, як вибір кольору для інтер'єру. Таким чином, малюк буде відчувати себе учасником подій, що відбуваються.

По можливості, пару раз поїдьте разом з дитиною подивитися нове місце проживання, перш ніж туди переїхати. Це зазвичай допомагає зробити все більш реальним і звичним.

Як відреагує дитина?

Деякі діти можуть взагалі не переживати з приводу переїзду і можуть бути в захваті від цього. Інші діти можуть мати різні реакції, які в значній мірі залежать від їхнього віку.

Ваші молодші дітки можуть:
• почати смоктати великий палець руки;
• пісяти в ліжко;
• говорити, сюсюкаючи, як маленькі;
• постійно липнути до вас.

Старші діти можуть:
• почати відмовлятися від їжі;
• страждати на безсоння;
• без кінця перебирати своє волосся;
• стати соромливими;
• стати агресивними.

У дітей шкільного віку можуть:
• помінятися розпорядок сну;
• з'явитися труднощі з увагою;
• з'явитися головні болі і болі в животі.

Іноді буває, що діти ніби повністю змінюються і можуть раптом почати обманювати або красти. Все це - реакції на стрес. Оскільки дитина не завжди в змозі зрозуміти, що відбувається і висловити свої складні почуття, свій стрес вона знімає таким чином.

Всім дітям потрібна добра, поживна їжа і достатньо відпочинку і сну. Під час цього важкого перехідного періоду дитині дуже важливо якісно проводити час зі своїми батьками і мати можливість поговорити з ними про свої проблеми.

Як сприймається переїзд дітьми до п'яти років?

Малюкам до 5 років переїжджати найлегше. Їх почуття безпеки цілком залежить від їхніх батьків і вони зазвичай почувають себе спокійно, якщо поруч є мама з татом. Підготуйте своїх дітей до переїзду простими поясненнями, які ви можете часто повторювати. У цьому віці дитині буде корисно послухати історії про інших дітей її віку, які переїжджають на нове місце.

Коли настає час складати речі, поясніть малюку, що його іграшки просто складуть в коробки і в новому будинку їх дістануть. В іншому випадку він може почати турбуватися, що всі його іграшки зараз пропадуть або їх у нього відберуть.

Не обіцяйте того, що ви не зможете виконати. Наприклад, не обіцяйте, що коли ви переїдете, то в дитини буде домашня тваринка, якщо ви не збираєтеся її заводити. Якщо батьки порушують обіцянку, в майбутньому дитині буде важче довіряти їм.

Намагайтеся в цей період не купувати дитині нове ліжко та інші меблі. Нові речі створюють відчуття неспокою. Старі речі звичні і створюють відчуття безпеки.

Якщо це можливо, малюкові краще було б провести день переїзду з друзями або родичами. Інакше він може відчути себе покинутим або щось в цьому роді, тому що мама і тато так зайняті.

Як сприймається переїзд дітьми шкільного віку?

Якщо у вас дитина шкільного віку, то головним питанням стає те, чи сподобається їй її нова школа, і чи з'являться у неї там нові друзі. Діти проводять багато часу в школі, тому важливо, щоб їм це подобалось.

Спірним питанням є те, коли краще переїжджати - під час навчального року або під час літніх канікул. Якщо зміна школи відбувається влітку, у дитини буде більше часу змиритися з цим і можливість почати з нуля разом з іншими дітьми. Недоліком тут буде те, що дитина проведе літо без старих друзів і без особливих можливостей знайти нових. У цьому випадку постарайтеся організувати все так, щоб вона не нудьгувала і не відчувала себе самотньою.

Як представляється переїзд підліткові?

Підліток швидше за все зрозуміє, чому сім'я має переїхати на нове місце, і які будуть у цього наслідки. Проте переїзд може дуже сильно зіпсувати його життя. Зазвичай підлітки втрачають свою компанію друзів, яка для них важить більше за все в житті. Вони можуть розлучитися з хлопцем або дівчиною. У цьому віці нелегко піти у нову школу, коли таким важливим є сприйняття тебе людьми твого віку.

Не намагайтеся обдурити їх такими фразами як "все буде добре" або "час лікує", швидше за все, це обурить їх. Кращий спосіб допомогти підлітку - прислухатися до нього і поставитися до його проблем з повагою. Покажіть їм, що ви розумієте, цю складну ситуацію, і що вам потрібно разом знайти кращий вихід - якщо такий є. Важливо слухати, розуміти і головне - поважати почуття і бажання підлітка.

Що робити в день переїзду?

День переїзду - це день змін і тепер назад нічого не повернути. У першу чергу подбайте про дитячу кімнату. Якщо у дітей буде своє місце, вони будуть почувати себе спокійніше. Дотримуйтеся того ж розпорядку в прийомі їжі та сні. Якщо у вас немає часу, попросіть когось про допомогу - друга, сестру, брата або бабусь і дідусів вашої дитини.

Як довго дитина буде звикати до нового будинку?

Не думайте, що малюк буде готовий відразу піти в школу. Йому потрібно небагато часу, щоб звикнути до нової обстановки. Коли ж він піде до школи, нормою буде 6-тижневий термін звикання до нового середовища.

Важливим є познайомитися з новими вчителями дитини та попередити їх про ситуацію, особливо якщо вона ще маленька. Ви можете допомогти вчителям швидше познайомитися з вашим малюком, надавши їм інформацію про його успішність до цього моменту.

Якщо у дитини труднощі у звиканні до нового оточення, у неї може з'явитися один або декількох з наступних симптомів:
• головний та зубний біль;
• депресія;
• самотність;
• низькі оцінки в школі;
• асоціальна поведінка, така як обман і крадіжки.

Якщо через один-два місяці дитина не адаптується до нової школи і нового будинку, батькам слід подумати про допомогу спеціаліста - психолога.

Чи може переїзд на нове місце принести щось позитивне?

Переїзд може виявитися позитивним досвідом для всієї родини, якщо ви зробили все правильно. Крім того, що сама мета переїзду може бути гарною, будь-які зміни створюють можливість багато спілкуватися і планувати, і це може зблизити стосунки в родині. Несподівано виявиться, що більш природно говорити про почуття та очікування.

Під час переїзду батьки отримують можливість дізнатися більше про своїх дітей, їх реакціях і почуттях. Після успішного переїзду вони можуть виявити, що їх дитина стала більш незалежною.

За матеріалами roditeli.ua

Категорія: Поради батькам | Додав: [ADM]Irina (17.03.2010)
Переглядів: 1088 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!