Дії під час землетрусу
Землетруси – підземні поштовхи і коливання земної поверхні, що виникають внаслідок раптових зміщень і розривів у земній корі або верхній частині мантії Землі, які передаються на великі відстані у вигляді пружних коливань. Попередити землетрус неможливо, але у випадку оповіщення про загрозу землетрусу чи появи його ознак слід діяти швидко, але спокійно, впевнено і без паніки.
Дії у випадку загрози виникнення землетрусу: 1. Уважно слухайте інформацію про обстановку та інструкції про порядок дій, не користуйтеся без потреби телефоном. 2. Зберігайте спокій, попередьте сусідів, надайте допомогу інвалідам, дітям та людям похилого віку. 3. Навчіть дітей, як діяти під час землетрусу. 4. Дізнайтеся у місцевих органів державної влади та місцевого самоврядування місце збору мешканців для евакуації. Завчасно вирішіть, де буде місце зустрічі вашої родини у разі евакуації. 5. Одягніться, візьміть документи та зберіть найбільш необхідні речі, невеликий запас продуктів харчування на декілька днів, питну воду, медикаменти, кишеньковий ліхтарик. 6. Від’єднайте всі електроприлади від електромережі, вимкніть газ та систему нагрівання. 7. Поставте на підлогу більш важкі та великі речі. Закріпіть речі, які можуть впасти і спричинити травми. Не ставте ліжко біля вікна з великим склом. 8. Тримайте у зручному місці один або декілька вогнегасників. Тримайте шланги для поливу саду підключеними до кранів. 9. З’ясуйте чи не знаходиться ваше житло чи місце роботи під загрозою затоплення (у разі руйнування греблі), зсуву або дії іншого стихійного лиха. Дії під час землетрусу:
1. Дійте негайно, як тільки відчуєте коливання ґрунту або споруди, головна небезпека, яка вам загрожує — це предмети і уламки, що падають. 2. Швидко залиште будинок та відійдіть від нього на відкрите місце, якщо ви знаходитесь на першому — другому поверсі. 3. Негайно залиште кутові кімнати, якщо ви знаходитесь вище другого поверху. 4. Негайно перейдіть у більш безпечне місце, якщо ви знаходитесь у приміщенні. Станьте в отворі внутрішніх дверей або у кутку кімнати, подалі від вікон і важких предметів. 5. Не кидайтесь до сходів або до ліфта, якщо ви знаходитесь у висотній споруді вище п’ятого поверху. Вихід зі споруди найбільш буде заповнений людьми, а ліфти вийдуть з ладу. 6. Вибігайте з будинку швидко, але обережно. Остерігайтесь уламків, електричних дротів та інших джерел небезпеки. 7. Віддаліться від високих споруд, шляхопроводів, мостів та ліній електропередач. 8. Зупиніться, якщо ви їдете автомобілем, відчиніть двері та залишайтесь у автомобілі до припинення коливань. 9. Перевірте чи немає поблизу постраждалих, сповістіть про них рятувальників та, по можливості, надайте допомогу. Дії після землетрусу:
1. Зберігайте спокій, заспокойте дітей та тих, хто отримав психічну травму в результаті землетрусу, оцініть ситуацію. 2. По можливості, допоможіть постраждалим, викличте медичну допомогу тим, хто її потребує. 3. Переконайтесь, що ваше житло не отримало ушкоджень. Будьте дуже обережні, може статися раптове обвалення, загрожує небезпека від витоку газу, від ліній електромереж, розбитого скла.
4. Перевірте зовнішнім оглядом стан мереж електро-, газо- та водопостачання. 5. Обов’язково кип’ятіть питну воду, вона може бути забруднена.
|