Домашні тварини та їх значення в розвитку дітей
У якийсь момент кожен малюк обов'язково звертається до батьків з проханням завести в будинку песика чи котика. Але не завжди це можливо - не дозволяють розміри квартири, у мами алергія. А давайте подивимося, що в психо-емоційному розвитку дитини значать тварини.
Людина - частина природи, що володіє розумом. Люди вийшли з тваринного світу і змушені досягати гармонії зі світом зовсім іншими, ніж тварини, способами. Однак людина з найдавніших часів користувалася «інстинктивною адаптацією» тварин: наслідуючи їх звичкам на полюванні, в танцях, одягаючи на себе їхні шкури і амулети з їх зображенням.
Тварини, таким чином, завжди були прикладом виживання і адаптації до навколишнього світу, допомагали стародавнім вижити.
Ставлення дитини до тварини має багато схожого з відношенням стародавніх людей до тварини. Дитина не проявляє ще й сліду тої зарозумілості, якя спонукає згодом дорослу культурну людину відокремити різкою рисою власну природу від будь-якої іншого тварини. Не замислюючись, дитина надає тварині повну рівноцінність (згадаймо «Малюнок сім'ї», де собака - повноправний і значимий її член), у нестримності своїх емоцій вона почуває себе, мабуть, більш спорідненою з твариною, ніж з дорослою людиною, що здається малюкові загадковою і незрозумілою.
Тварини дуже близькі дітям, вони з легкістю ототожнюють себе з ними ( «Мамо, а можна я буду твоєю маленькою собачкою Дружком?»). Це дозволяє вибудовувати власну картину світу, незважаючи на конкретність їхнього мислення. Відчуваючи страх і тривожність по відношенню до батьків і дорослих, діти можуть переносити це відношення до тих істот, кожна з яких має своє символічне значення.
Кішка, наприклад, здавна вважається символом незалежності, «гуляння сама по собі», свободи, таємничості. Собака, навпаки, - залежності, відданості, відкритості, простоти; вовк - загрози для життя; баран символізує силу, родючість, завзятість, впертість, батьківство; кінь - дружню допомогу і працьовитість; птах - символ зв'язку з духовним райським світом, символом надії та вільного зльоту, риба - мудрість і спокій.
Казкові герої-тварини допомагають дитині упорядкувати своє життя, розібратися в собі, в добрі і злі, що її оточують.
«Те, що хвилює дитину в даний момент, вона може програти в казковому світі, освоївши проблему, що стоїть перед нею, - пише у книзі «Як насправді любити дітей» американський дитячий психолог Р. Кемпбелл, - і вибудувати доступну для неї сприйняття картину миру і способів вирішення труднощів, приписавши певні почуття героям казок». Саме тому народна мудрість і дитяча натура казкарів, мультиплікаторів знайомлять дітей з життям і його проблемами через образи тварин. Як люблять діти книжки про тварин, особливо з гарними їх зображеннями! Курочки, півники, соколи, зайці, ведмежата, коти і собаки пов'язують в сприйнятті дитини реальний і казковий світ, так як феї і чарівники, королі та принцеси - це вигадані герої, а звірів можна побачити, доторкнутися.
Щоб жити серед людей, дитині треба навчитися контролювати свої негативні емоції, агресивні імпульси. Граючи з тваринами, діти нерідко роблять їм боляче, на що кішка або собака відразу ж відповідає: йде або кусає кривдника - це робить неможливим продовження подібної агресивної гри. Захисна поведінка тварини в поєднанні з поясненнями дорослих про те, як треба поводитися з «братами нашими меншими», сприяє розвитку вміння співпереживати, співчувати, стримуватися, а через цю «перехідну сходинку» дитині вже набагато легше зрозуміти почуття інших людей, налагоджувати з ними відносини .
Можливість поговорити, поскаржитися, попеститися з домашніми тваринами необхідна дітям, особливо коли дорослі приділяють їм мало уваги. У замкнутих, боязких, нерішучих дітей кішка або собака часто замінюють друга: їм довіряють таємниці, печалі і радості. Своїм існуванням поруч з дитиною тварини згладжують її самотність, особливо коли батьки зайняті своїм життям.
На відміну від статичної іграшки, тварина дихає, бігає, активно грає, забираючи частину тривог і напруги у дітей.
Автор спільно з психологом Рижковою 3. Л. провели цікавий експеримент в одному з дитячих садів. На заняття до групи тривожних, агресивних, конфліктних дітей протягом місяця приносили кішку Пусю. Діти спостерігали за її боязкістю і нерішучістю на перших заняттях, цікавістю й активністю надалі, впевненістю, довірливістю і прихильністю до них на останніх. Пуся своєю поведінкою «навчила» дітей способів налагодження контактів з людьми і допомогла зняти психо-емоційне напруження. Моя звичайна домашня кішка зробила добру справу: допомогла дітям зрозуміти, що вони не самотні, зовсім не гірші за інших, багато що можуть, а, найголовніше, вільні і незалежні, мають право «гуляти самі по собі», але й потребують підтримки друзів.
У гості до дітей в садок двічі «заходив» і мій добрий великий і чорний пес Блек. Своїм радісним настроєм, дружелюбністю, готовністю завжди підтримувати гру, відкритістю і відданістю він завоював дружбу дітей. Його величезні розміри, сила і великі зуби анітрошки не лякали їх. У Блека вони навчилися бути відкритими, активно вести себе, доброзичливо ставитися один до одного.
Тому, вирішуючи, яку тварину завести, дайте відповідь на питання: а чого більше потребує ваша дитина, які в неї проблеми: у кішки малюк навчиться незалежності, впевненості у собі, м'якості і спокою, а у собаки – вмінню контактувати, знайомитися, слухняності та доброзичливості , відданості й вірності.
Дуже цікаво бачити, як іноді господарі і тварини чимось схожі.
Людина вибирає певний вид домашньої тварини не випадково, а відповідно до особливостей свого характеру. Собакам, наприклад, віддають перевагу німці, а котам - англійці й американці. Є думка, що собак тримають активні, авторитарні, схильні до лідерства люди, а котів – спокійні, м'які, поблажливі.
Медики вважають, що присутність в будинку домашніх тварин «розряджає» напруженість, знижує стреси, сприяє нормалізації тиску, допомагає одужанню після операцій.
Тепер можна зрозуміти бажання багатьох людей тримати в домі тварину, тепер можна зрозуміти і малюка, який пристрасно мріє мати собаку.
Бажаєте перевірити своє ставлення до домашніх тварин?
Дайте відповіді на запитання анкети:
1. Які домашні тварини у вас були вдома?
2. Чи часто ви заводили в будинку нових тварин?
3. За чиїм бажанням у будинку з'явилися тварини?
4. Якщо б у вас був вибір і можливість тримати домашню тварину, то якій би тварині ви віддали перевагу:
- собаці; - коту; - рибкам; - птахам;
- екзотичним тваринам (тигр, пантера і т.д.); - нікому.
5. Хто як друг підходить вам більше:
- людина; - домашня тварина.
6. Яку подію вам важче пережити:
- смерть домашньої тварини; - втрату великої суми грошей; - сварку з добрим другом.
7. Якщо б у вас зовсім не було грошей, то що б ви продали:
- єдине святкове плаття; - домашню тварину.
8. Чи стали б Ви карати (лаяти) свою дитину, якщо б побачили, що вона:
- відриває мусі лапи; - смикає кота за хвіст; - кидає камінням в собаку; - бруднить тільки що надітий одяг.
9. Якби ваша дитина попросила домашню тварину, то ви:
- купили б те, що він просить; - сказали б, що на це немає грошей; - купили б те, що хочете самі.
10. Заводячи домашню тварину, ви розраховуєте:
- знайти в ній друга; - поліпшити своє матеріальне становище, продаючи цуценят або кошенят; - не хочете нічого; - отримати новий досвід у спілкуванні.
11. Якщо б у вас був вибір, тварину якої статі ви б обрали:
- чоловічої; - жіночої.
12. Якби чарівник перетворив вашу тварину на людину, то ким би вона стала:
- другом (подругою); - батьком (матір'ю); - дитиною; - чоловіком (дружиною).
Відповівши на ці питання, ви глибше зрозумієте, «здогадаєтеся», обов'язково задумаєтеся про бажання своїх дітей, відчуєте, чого вам в житті не вистачає, що можна змінити. Людина, що кохає, жаліє, співчуває тваринам виростить подібну собі дитину.
За матеріалами mamochka.kz
|