Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель батькам » Поради батькам [ Додати статтю ]

Як навчити дитину читати?

Як навчити дитину читати?

Займатися з малюком треба регулярно, але недовго: для початку 5 - 10 хвилин на день буде достатньо, пізніше заняття можна буде продовжити до 30 хвилин. Заняття повинно обов'язково проходити у вигляді гри, тоді вашій дитині буде легко й дуже цікаво.

Для того, щоб освоїти техніку читання без особливих проблем, спочатку треба добре вивчити всі літери. Почати найлегше з кубиків: картинки, зображені на них, допоможуть дитині впізнати знайомий предмет, і з вашою допомогою він навчиться називати букву, будинок - Б, лялька - Л. Потім пограйте з малюком, запропонуйте йому знайти букву Б, але не поспішайте підказувати . Дайте дитині можливість самостійно відшукати кубик з цією літерою, ну а якщо у неї одразу не вийде, то підкажіть їй що буква Б - це будиночок.

Після вивчення літер за допомогою кубиків ще занадто рано переходити до читання, так як кожна літера асоціюється у малюка з певною картинкою. Якщо ви в гостях покажете малюкові вже знайому йому букву, але з іншого картинкою, він не зможе назвати її. Надалі маляті буде дуже важко читати, тому що перш, ніж назвати букву, воно буде подумки згадувати саме свою картинку на кубику, повторювати її назву про себе, а тільки потім, згадавши букву називати її в слух. Саме через це дитина, що знає у 3 роки всі літери з кубиками, в початкових класах може читати дуже повільно.

Тому, вивчати літери з кубика треба не лише за допомогою картинок, але і за допомогою всіх рідних, друзів і просто знайомих вашої родини. Показуючи малюкові букву М, скажіть йому, що це - мама, Т - тато, Р - Рома, твій друг. Головне, щоб ваш малюк дуже добре знав ту людину, з якою ви пов'язуєте ту чи іншу літеру. Потім можна продовжити грати, запропонуйте малюкові знайти мамину букву або татову, не називаючи самої літери. Коли він знайде її, то обов'язково разом з дитиною промовте вголос: "Мамина буква М".

Пізніше почніть складати з кубиків разом з малям прості слова: мама, тато і т.д. Це ще не можна назвати читанням, проте потім вашому малюкові буде набагато легше.

Навіть якщо малюк вже дуже добре засвоїв літери на кубиках, ще не час приступати до читання. Спочатку потрібно придбати першу книгу для вашого малюка - Абетку. Важливо підібрати таку книгу, в якій більше нових зображень поряд з уже знайомими для вашого малюка літерами. Наприклад, якщо на кубику з буквою Л була зображена лялька, то в азбуці на цю ж літеру може бути намальований лев. Це допоможе дитині легше впізнавати літеру не лише за допомогою вивченого раніше зображення на кубику. Добре, якщо на кожній сторінці є не тільки картинка для даної літери, але й маленький віршик із слів, що починаються на цю літеру. Щодня перед сном, повторюючи з малюком вивчені букви, не забудьте прочитати йому і маленький віршик. Це сподобається вашій дитині так само, як і читання казок перед сном, і допоможе їй закріпити вже пройдений матеріал, вивчені нею літери.

Ось тепер, після того як вивчений весь алфавіт, можна починати вчити дитину читати. Для того, щоб приступити до вивчення та засвоєння техніки читання, потрібно придбати іншу книгу. На початку такої книги для читання мають бути приведені склади, що починаються на якусь певну букву, потім прості слова з них, а потім більш складні слова, а в кінці - невеликі речення, складені з цих слів.

Дуже зручно, коли перші склади зображені так: від першої літери до іншої намальовані маленькі сліди або маленький хлопчик, що біжить. Вивчаючи склад, наприклад, «МА», легко можна пояснити дитині, що буква М пішла в гості до букви А, вийшло «МА». Або що хлопчик Міша - М, пішов у гості Ані - А і вийшло «МА».

Потім можна приступати до читання перших простих слів, складених з вивчених вже складів: ма-ма. Читаючи перші прості слова, не забувайте повторювати з малям букви, щоб йому потім було легше перейти до більш довгих і складних слів.

Речення в кінці книги, складені з прочитаних слів, мають бути не дуже великими і містити інформацію, знайому і зрозумілу для малюка. Добре, якщо поруч із такими реченнями є картинки, на яких намальовано те, про що написано в цьому реченні. Це допоможе дитині зрозуміти, що його зусилля не марні, і з величезною радістю усвідомити те, що він абсолютно правильно прочитав це речення.

Вивчивши техніку читання по складах, можна переходити до читання слів і речень, не розбитих на склади. Для цього потрібно купити нові книжки з маленькими віршиками або розповідями. Читаючи з малям маленькі віршики, ви можете розвивати не тільки читання, але й логіку мислення, і навіть пам'ять. Біля кожного віршика, так само, як і в другій книжці біля речень, має бути намальована картинка із зображенням подій, що відбуваються в цьому віршику.

Наприклад, перш ніж приступити до читання такого віршика, спочатку треба детально вивчити все, що зображено на малюнку поруч з ним. Запитайте свою дитину про те, хто намальований на картинці? Що він робить? А ще? Прочитавши перший рядок, разом повторіть його в слух, прочитавши другий рядок, разом повторіть вже два рядки, і перший і другий.

Вашій дитині сподобаються всі віршики з маленької книжки, якщо вони будуть цікавими і зрозумілими для неї, він з радістю прочитає і навіть запам'ятає їх напам'ять. А коли до вас в гості хтось завітає, ваш малюк з гордістю прочитає ці вірші для гостей. Іноді малюки забувають якесь складне або не зовсім зрозуміле для них слово. Не поспішайте підказувати його, а просто скажіть своїй дитині про те, що вона вже велика і вміє самостійно читати. Це підбадьорить її і вона, прочитавши слово, що забула, легко згадає все продовження віршика. Щодня читайте разом нові віршики, повторюйте вже прочитані раніше і обов'язково читайте їх своїм гостям.

До перших казок краще перейти трохи пізніше, ніж до віршиків, адже поки що дитині буде важко зрозуміти та усвідомити великий обсяг інформації. Не забувайте просити малюка розповісти вам своїми словами те, що він прочитав. Це дуже добре тренує пам'ять, а також позитивно впливає на розвиток особистості вашої дитини. І ще не забувайте в процесі навчання читанню хвалити своїх дітей за їх нехай ще поки маленькі, але вже досягнення. Це допоможе їм розвинути не тільки техніку читання, але також впевненість в собі, і в своїх силах. Не забувайте, вашій дитині завжди потрібна ваша підтримка і ваша любов!

За матеріалами solnet.ee

Категорія: Поради батькам | Додав: [ADM]Irina (19.03.2010)
Переглядів: 3409 | Рейтинг: 1.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!