Як розповісти дитині про секс?
Як розповісти дитині про секс? У багатьох батьків таке формулювання питання іноді викликає навіть обурення: мовляв, для нас важливо, ЩО можна і потрібно розповісти дитині про секс, а ЯК це зробити - ми, батьки, зі своєю дитиною самі розберемося.
Однак слід зазначити, що форма подачі інформації тут теж грає не останню роль. І мені хотілося б дати батькам деяке керівництво про те, як не треба розповідати дитині про секс.
- Не треба спеціально саджати дитину навпроти себе в позі слухняного учня і говорити: "Прийшов час тобі дізнатися про секс".
- Не треба м’ятися і червоніти, немов дитина своїм питанням застала вас самих за чимось непристойним.
- Не треба замовчувати цю тему, відговорюючись побитими фразами типу "Це тобі ще рано", "підростеш - дізнаєшся" або взагалі "Де це ти нахватався таких запитань?!".
- Не треба зводити секс в культ, нав'язуючи дитині інформацію, яка їй не потрібна і якщо і викличе інтерес, то тільки хворобливий, проблемний, лякаючий.
І ще одне питання, що перш за все цікавить батьків: КОЛИ треба починати розмову "про це" з дитиною? Багато хто вважає: тоді, коли дитина почне задавати питання сама. Насправді виховання сексуальної культури (а не просто видача інформації про секс) починається ледь не з пелюшок. І основна умова виховання гармонійно розвиненої в інтимному плані особистості - злагоджене сексуальне життя батьків, до існування якого вони не відносяться як ханжі. В перший раз дитина дізнається про секс не тоді, коли починає задавати питання "звідки я взявся", а коли мати і батько стоять над ліжечком грудного немовляти обіймаючись. Коли вони не соромляться своєї ніжності і ласки, тяги один до одного. Як то кажуть, краще, що ви може дати батько своїм дітям, - це любити їх матір.
Позитивний приклад батьків
Зрозуміло, що не потрібно запрошувати дітей в свою спальню, але показати дитині, що батьки люблять один одного, що вони можуть поцілуватися у присутності дитини, сидіти поруч в обнімку, говорити один одному ніжним тоном ласкаві слова - ось перша інформація інтимного плану, призначена для дитини. Адже дітей цікавить не стільки "розповідь про секс", скільки з'ясування суті інтимної близькості в житті людини. І головна мета - не просвітити нащадка, звідки беруться діти, а навчити її грамотно підходити до цього питання. Без зайвого ханжества, без зайвої пошлості і без зайвої розбещеності.
Тому запорука успіху - безконфліктний секс батьків. Адже дитина не просто так цікавиться інтимними питаннями, і справа тут навіть не в звичайній дитячій цікавості. Просто дитина в певний час починає сприймати статево-рольвоі відносини, відносити себе до певної статі та в зв'язку з цим задає питання. І сформувати відповідним чином власне статево-рольову поведінку вона може тоді, коли перед очима є позитивний приклад батьків.
Наприклад, навчити дитину їсти можна не тільки годуючи її з ложки, а ще й у процесі спостереження - як їдять дорослі. І навряд чи зможуть прищепити дитині культурний процес їжі ті батьки, які самі то й справа чешуться за столом або чавкають на всю кухню. Точно так само батько і мати, між якими немає інтимної гармонії, не можуть виховати в дітях грамотне ставлення до сексу. І дитина, на очах якої тато і мама постійно сваряться, згодом не зможе зрозуміти, що жінка і чоловік сходяться і живуть разом, тому що кохають одне одного. У кращому випадку вона повірить в те, що ви сказали, але в глибині душі на всю решту життя переконається, що власні батьки її обманюють. І мабуть, не тільки у відношенні любові.
А тим, хто ніжності батьків у присутності дитини вважають верхом непристойності для малолітніх, хочу поставити запитання: чому лайки і крики, а то й бійки батьків при дитині демонструвати можна (принаймні, дуже багато батьків не соромляться в присутності дітей з'ясовувати відносини), а любов та ніжність - не можна? Чому дитині не можна показувати, що батькам приємно товариство один одного, що вони, нарешті, один одного люблять? Це теж інформація про інтимні взаємовідносини людей, і саме з цього починається виховання дитини в тому плані, що найкращий секс ґрунтується на любові, розумінні і ніжності. І це як раз і є протиотрутою від майбутньої сексуальної розбещеності.
Ще на ту ж тему. Багато хто з батьків, боячись виростити "сексуально розбещених" дітей, позбавляють їх самого необхідного: батьківської ласки. Хоча як можна дорікати в цьому батьків, коли в свій час всі популярні медичні журнали твердили: "Не беріть дитину на руки, не пестіть, не цілуйте, не тормошіть її - це може спровокувати нездорові сексуальні відчуття у дітей". І багато батьків, вірячи цьому, у підсумку виховали абсолютно нечутливих нащадків - у всіх відношеннях, а не тільки в плані сексу.
Діти виросли з проблемами в оцінці власної зовнішності, не вміли любити ні себе, ні інших, а в інтимних відносинах були геть позбавлені чуттєвості, представляючи секс лише як набір грубих одноманітних дій. Насправді ж дитина за життєвими показаннями потребує того, щоб батьки її цілували, пестили і ніжно обіймали. Зрештою, таким чином вона теж відчуває себе коханою, потрібною і значимою. А це дуже важливо відчути з самого дитинства.
Зрозуміло, все добре в міру, і зовсім не потрібно заціловувати і запещувати дитину. Але коли вона проситься на ручки - це зовсім не означає, що вона вередує. Просто дітям іноді дуже потрібно відчути тепло і ласку батьківських рук. І відштовхнути її в цей час - значить втратити довіру дитини, а часом і її любов. Ще складніше тим батькам, які "заради дітей" відмовилися від власного сексуального життя: про це ми щойно говорили. Часто вони мотивують свою відмову тим, що, поки вони будуть милувати удвох, дитина буде відчувати себе самотньою і покинутою, особливо якщо вона єдина.
Однак це зовсім не так: дитина в родині батьків, між якими є світ і любов, не відчуває себе обділеною. Вона набагато краще адаптується до навколишнього світу, почуває себе в ньому більш впевнено і тому може в достатній мірі зайняти себе сама. Більш того: кожній дитині час від часу треба побути на самоті. Тому постійно нав'язувати дітям батьківську присутність необов'язково.
Однак якщо батьки відчувають труднощі у власному спілкуванні, у тому числі в інтимному, якщо знаходитися удвох для них - мука мученицька, тоді, звичайно, їм нічого не залишається, як повсяк час смикати свою дитину. Такі батьки, розповідаючи дитині про секс, зіткнуться з труднощами, про які не підозрювали до цих пір. Хіба сліпа людина може розповісти, який кольоровий і різноманітний навколишній світ? Точно так само батьки, у власному житті яких немає практично ніякого сексу, не зможуть відповідним чином інформувати дітей. Це будуть або сухі відмовки, або інша крайність - нестримне смакування, причому іноді на несвідомому рівні: позбавлені реального сексу, батьки будуть раді можливості хоча б поговорити про це ... з власною дитиною. І можуть розповісти більше ніж потрібно.
І все-таки, що і скільки говорити?
Так все-таки: що і скільки говорити про секс, коли дитина почне задавати питання? Головне правило тут таке: інформація повинна бути доступною, але не треба розповідати дитині більше того, що їй потрібно. Взагалі сексуальна інформація дітям видається по наростаючій: трирічній дитині, скажімо, на запитання "звідки беруться діти" достатньо відповісти: "З животика". Шестирічній вже доведеться розповісти, що дитина розвивається зі спеціальної клітинки. А старші діти вже цілком можуть дізнатися, яким чином ця клітинка в животику з'являється.
Якщо маленька дитина запитає, чим відрізняються хлопчики і дівчатка (це питання може бути спровоковане тим, що малюк побачить, як "ходить на горщик" представник протилежної статі), можна їй сказати, що бувають чоловіки, як тато, і жінки, як мама. Жінки виростають з дівчат, а чоловіки - з хлопчиків. І це просто два різні види людей. Дитині більш дорослій, коли вона зможе розглядати картинки у відповідних дитячих книжках, можна вже показати, як відрізняється будова статевих органів хлопчика і дівчинки.
Тепер - з приводу книг. Сьогодні з'явилося багато спеціальної дитячої сексологічної літератури. Чи давати дитині такі книжки і коли?
На жаль, людина по природі своїй не може вчитися в житті лише у одного-двох вчителів. Їй обов'язково потрібні різноманітні джерела знань для формування широкого кругозору. Точно так само і з сексуальною освітою. Звичайно, батьки видають основну інформацію, але тим не менш "наочні посібники" у вигляді спеціальних дитячих книг (а не дорослих журналів і не анатомічних атласів) можуть допомогти їм відповідати на дитячі питання. І так як книги бувають різної якості, з початку перегляньте таке придбання самі. Якщо вважаєте можливим дати таку книжку дитині - будь ласка! Якщо є сумніви у виборі - проконсультуйтеся з фахівцями. Можу рекомендувати переказну "Енциклопедію сексуального життя для дітей". Там є кілька томів - кожен для відповідного віку. Це той самий принцип, коли інформація йде по наростаючій - для кожного віку свій ступінь детальності викладу.
І, зрозуміло, уникайте сентенцій типу "Виростеш - дізнаєшся". Особливо коли це має інший підтекст: "Відстань" або "Іди геть". Тому що дитина-то піде, але буде задовольняти свою цікавість з інших джерел. Добре, якщо вона загляне в книжки (часто не дитячі, а для дорослих), а буває, що й просвітиться у більш умудрених, але менш культурних друзів, всі пояснення яких можуть зводитись до думки: "Секс - це бруд, насильство, негативна дія ". І будь ласка - ґрунт для майбутніх інтимних комплексів готовий. А от вчасно дана батьками інформація про секс і появу дітей може стати протиотрутою від вульгарних і брудних оповідань, які дитина може почути в дитячому садку або у дворі. В будь-якому випадку, головне завдання батьків, щоб дитина вам довіряла і та інформація, яку вона почує з ваших вуст, значить більше, ніж те, що розкажуть, їй на вулиці. А для цього не відштовхуйте дітей, не примушуйте їх замикатися і залишатися наодинці зі своїми питаннями.
І ще: не обманюйте дитину, розповідаючи їй "про лелеку". Тому що тепер дуже багато "просвітлених" дітей, які піднімуть вашого "непорочного" нащадка на сміх. Що саме вони йому розкажуть - можна собі уявити, але ці розповіді будуть сприйняті як правда, а ваші спроби зберегти "непорочність" дитини здадуться їй брехнею. І тоді виникне питання: чому тато і мама брешуть? Напевно, тому, що все сексуальне і насправді брудно, і діти дійсно з'являються з самого брудного місця, і нічого в усьому цьому немає гарного... Ось результат вашого прагнення зберегти в дитини незайману чистоту помислів! Все виходить як раз навпаки.
Звичайно, дитина не застрахована від того, що про лелеку їй розповість бабуся або інші старші родичі. Тому можете заздалегідь повідомити дитині, що з приводу появи дітей існує багато казок. Саме тому, що поява дитини - дійсно справжнє диво в житті батьків! Що нібито дітей приносять лелеки, їх знаходять серед красивих квітів (саме з цієї легенди з'явилася та сама капуста)... А насправді дітей народжують мами (або знову ж таки, що вони з'являються з животика). До речі, багато малюків, дізнавшись, що їх ніякі лелеки не принесли, з полегшенням зітхають: "От добре! А я думав, що я нерідній..." Дітям подобається, що вони - витвір власних батьків і самі їм що ні на є рідні (тому що при дефіциті ласки діти часом не відчувають у достатній мірі любов батьків до себе!), а не підкинуті якимись незрозумілими лелеками.
В американських мультфільмах з лелеки давно зробили посміховисько навіть для самих маленьких: ця птиця часто стає мішенню для жартів зі своєю місією роздачі немовлят. Наприклад, пам'ятаю мультик, в якому лелека переплутав адреси призначення і приніс щеня в сім'ю качок, а каченя - в сім'ю собак... Діти, які вже знають, що лелека - це казка, сміються від всієї душі над подальшими пригодами двох сімей. І головне - розуміють, в чому тут гумор.
Еротика на блакитному екрані
Часто діти помічають еротичні сцени в різних фільмах (а зараз що не фільм - то еротична сцена, навіть не виправдана сценарієм). І тому задають питання, що це роблять тітка і дядько. І тут маленька дитина, яка мала можливість спостерігати ніжність батьків, може задовольнитися відповіддю: "Вони люблять один одного". Головне - щоб дитина не сприйняла випадково побачену близькість як насильство. Чи варто взагалі говорити, що при демонстрації сцен насильства краще взагалі "забрати ваших дітей від блакитних екранів".
Однак і в цьому питанні слід дотримуватися міри і не вирощувати з дітей стерилізованих особин. Тим більше, що часто вони цікавляться зовсім іншими подробицями...
Дві сусідські родини, що називається, дружили будинками. У кожної була дитина - хлопчик років восьми. Обидва хлопця вчилися в одному класі й багато часу проводили за спільними іграми. Якось одна дитина була в гостях у іншої, а батьки вирішили подивитися на відео якийсь бойовик з достатком любовних сцен (а була справа як раз в самому початку імпортного відеобуму). Зокрема, одна з таких сцен відбувалася в машині (ще б, фільм-то був американський). Так ось, дивляться батьки цей бойовик, і раптом хтось із них зауважив, що в кімнату увійшли обидві дитини і, затамувавши подих, уставилися на екран. Телевізор тут же був вимкнений, дітей з ганьбою вигнано, а дорослі затривожилась і були змушені припинити перегляд.
Тоді господар касети віддав її на пару днів другій родині. Дітки це почули і намагалися усіма правдами і неправдами касету викрасти, щоб обов'язково подивитися удвох. Причому напередодні цієї крадіжки між ними розгорілася якась сварка. Справа скінчилася тим, що той тато, якому видали касету для перегляду, застав обох дітей за витяганням жаданого фільму з замкненої скриньки батькового столу за допомогою його ж викрутки. Батько був мудрий і драти дітей за вуха не став. Хоча мама, зауваживши такий інтерес до сексуального фільму власної дитини і його товариша, панікувала весь час, що "діти розбещені і, може бути, навіть вже займалися удвох чимось негарним". Але тато повів себе краще. Він відвів сина з приятелем до телевізора, поставив заборонну касету та й сів поруч, фільм почався, пішла одна любовна сцена - діти нуль уваги; йде друга, третя... Почалася любов в машині. Ахи, охи, зітхання... Раптом діти зірвалися з місць і прилипли до екрану. І один з них, з торжеством тикаючи в екран пальцем, закричав: "Я тобі казав - це" Лінкольн ", а ти -" Крайслер "," Крайслер "! Ти мені проспорив дві жуйки!"
... Все це було б смішно, коли б не було так сумно: мама звинуватила дитину Бог знає в чому, а насправді ціна інтересу дітей до "порнухи" - всього-то дві жуйки! Довіряти треба своїм дітям, панове дорослі.
І що стосується перегляду еротичних касет дітьми в тому віці, який прийнято називати підлітковим: самий ідеальний варіант - не ховати від них фільми такого роду, не забороняти говорити про них і не соромити підлітків за це. Тяга до еротичної інформації в період підліткової гіперсексуальності природна, і якщо ви будете накладати своє батьківське вето, дітки подивляться фільм у друзів - так ще з їх не завжди вдалими коментарями. Так що найкраще в цьому сенсі - підростаючим дітям дивитися такі фільми разом з батьками. За кордоном на касетах такого роду часто саме так і пишуть: "Забороняється перегляд підліткам у відсутність батьків". Крім жартів!
Зрозуміло, у цьому випадку важливо, як реагують батьки. Наші, українські, - вже точно в більшості своїй абсолютно безграмотно. Якщо діти випадково застають їх за переглядом еротики, предки терміново вимикають телевізор, червоніють, щось мямлючи на своє виправдання ... Загалом, як вкрали. І тоді дитина запам'ятовує дві речі. Перше: еротика - це брудно, а дивитися її - ще бруднішими. І друге: її власні батьки потребують цього бруду. Як він після цього буде ставитися до них, якщо вони в його сприйнятті ледь не розпусники? Тому спільний перегляд подібних фільмів з дітьми-підлітками можна рекомендувати тільки тим батькам, які впевнені в адекватності своєї реакції. Адже батьки потім і потрібні саме на цьому перегляді, щоб дати здорову оцінку всьому, що відбувається, та відповісти на питання, що виникають. А якщо вони самі будуть червоніти и глупо хіхікати, а то і дратуватися (особливо, якщо у них самих є сексуальні проблеми) - краще таких батьків на цей сеанс не запрошувати. Тому що користі від них ніякої, а шкоди - скільки завгодно.
За матеріалами mamochka.kz
|