Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Класні виховні заходи [ Додати статтю ]

Навчаємось разом з героями казок

Навчаємось разом з героями казок

Cценарій про права людини для 1 класу

 

Вступні зауваження. У проведенні заняття беруть участь діти, їхні батьки, рідні, вихователі дитячого дошкільного закладу.

Програмний зміст заняття: дати можливість дітям в ігровій та активній формі обговорення усвідомити можливості гідного й вільного розвитку, що є важливим для всіх людей; виховувати вміння дивитися на навколишній світ доброзичливо, чуйно ставитися до товаришів, знаходити можливість вирішити конфлікти ненасильницьким шляхом; учити вирізняти несправедливість, розвивати почуття власної гідності.

Поняття, на яких буде акцентуватися увага: добро і зло, справедливість і несправедливість, доброзичливість, чуйність, взаємоповага, підтримка.

 

Хід заняття

 

Зал чи клас, де відбуватиметься заняття, повинні створювати затишок і спонукати до безпосереднього спілкування всіх, хто там буде знаходитися. Оскільки діти запросили в гості до себе своїх батьків та рідних, то вони першими заходять до кімнати й зручно розташовуються.

 

Лунає музика, діти заходять до кімнати, тримаючи в руках повітряні кульки, на яких вони самі перед цим намалювали веселі посмішки. Діти вітаються з гостями ("Добрий день!", "Доброго дня!", "Добридень!"), у відповідь їм гості також вітаються. Подарувавши гостям кульки, усі діти також розташовуються поруч з гостями.

 

Вчитель: Ми всі так чемно привіталися, побажали один одному доброго, приємного дня, щоб сьогоднішній день приніс щось хороше й радісне, привітні посмішки.

А крім привітання існують й інші слова, що створюють хороший, приємний настрій. Як ви гадаєте, що це за слова? Назвіть їх мені. (Приклади наводять і діти, й дорослі. Надалі в занятті беруть активну участь і діти, й дорослі гості, тому кожного разу ми цього зауважувати не будемо.)

Лунає музика, до кімнати стрімко заходить дівчинка в костюмі Мудрої Сови, в руках вона тримає великого конверта.

Вчитель: Чим це Мудра Сова так схвильована? Що сталося?

Мудра Сова: Ось тут, у цьому конверті знаходяться телеграми від казкових героїв, вони звернулися до мене по допомогу, але самій мені нелегко з цим розібратися, тому я завітала до вас, щоб ми разом знайшли рішення. Ось, тримайте телеграми. (Роздає телеграми дітям та гостям.)

Текст першої телеграми: "Дрімучий ліс. Мудрій Сові. Прошу допомоги. Рак-неборак прогнав мене з хатки. Коза-Дереза".

Вчитель проводить бесіду за питаннями:

- З якої казки прийшла до нас Коза-Дереза?

- У чому ви бачите несправедливість у цій казці?

- Чому так сталося?

- Які права було порушено в героїв казки? (Зокрема право на житло.)                  - Яким чином ми можемо допомогти Козі-Дерезі?

- Що ми можемо ще порадити Козі?

(Далі з почутого робить коротенькі висновки разом з дітьми.)

 

Текст другої телеграми: "Дрімучий ліс. Мудрій Сові. Порятуйте. Дідусь хоче повернути свою рукавичку. Жабка-скрекотушка. Зайчик-побігайчик, Лисичка-сестричка, Вовчик-братик, Ведмідь-набрідь."

Бесіда за питаннями:

- З якої казки ці герої?

- Які ж права були порушені?

- Що ми можемо запропонувати для вирішення цієї проблеми?

(Можливі відповіді: запропонувати дідусеві пожаліти звірят, а бабуся нехай зв'яже ще одну рукавичку; попросити бабусю сплести рукавичку-велетня, щоб там помістились усі звірята, та ін. Який би кінець казки тоді був? З обговорення вихователь спільно з іншими робить висновки.)

 

Мудра Сова: Я дуже вдячна вам за бажання допомогти, багато цікавих думок я почула і тепер уже знаю, що відповісти звірятам. (Приєднується до всіх дітей.)

Вчитель:  Бачу, вам усім казки подобаються? Чим вони такі привабливі й цікаві? (Активно лунають відповіді зусібіч.)

Ви, напевне, знаєте багато казок, де добро перемагає, а зло покаране? Чому це так важливо, щоб добро перемагало? (Всі уважно слухають відповіді.)

 

Нині ми ще з деякими героями казок познайомимося.

Лунає музика, до кімнати забігають семеро Козенят та Вовк, який хоче з'їсти Козенят та всіляко їм погрожує. Коли вже, здається, біда неминуча - з'являється Добра Чарівниця й своєю чарівною паличкою зупиняє Вовка від злого вчинку.

Вчитель:  Бачите, шановні друзі, Добра Чарівниця зупинила Вовка від злого й несправедливого вчинку, допомогла Козенятам урятувати життя. Що ми можемо сказати Вовкові, що порадити? (Слухають відповіді. Діти-актори повертаються на свої місця, приєднавшись до всього гурту. Таких фрагментів казок можна взяти декілька, зваживши на те, які казки в дітей є улюбленими.)

 

Отже, чарівна паличка врятувала наших героїв казок від зла й несправедливості. Але несправедливість існує й реально в світі. Які приклади несправедливості ви можете назвати? А коли ми відчуваємо несправедливість, то до кого ми звертаємося за захистом, за порадою? (Заслуховуються всі можливі відповіді.)

Вчитель:  Зараз ми трохи розважимося, запрошую всіх дітей взяти участь у грі-танку "Дружба". (Діти під музику виконують цей танок, потім повертаються на свої місця.)

Ви залюбки танцювали, я помітила, що це вам було приємно і ви посміхалися одне одному, бо ми багато часу проводимо разом в розвагах, іграх, бесідах, учимося не сваритись, не говорити образливих слів, учимося бути ввічливими, добрими, чуйними. Для чого нам це потрібно? (Уважно вислуховуються всі можливі відповіді.)

 

Від ваших добрих, щирих слів з'явилась ось яка красива рожева квітка. Ми її назвемо квіткою Добра. На її пелюстках записані ваші імена, лишилося тільки дописати, які добрі справи ви робите. Записати ваші добрі справи чи ваших друзів нам допоможуть дорослі. (Діти розповідають про свої добрі справи та своїх товаришів, дорослі допо магають записувати. Квітка з пелюстками має бути великою, яскравою, легко зніматися й прикріплюватися до великого аркуша паперу. Написи повинні робитися фломастером і великими літерами. Вчитель стежить за тим, щоб жодна дитина не лишилась поза увагою.)

Вчитель (або хтось із батьків): Послухаймо легенду про квіти.

Був час на землі, коли між квітами почалася незгода. Запишалися Лілія, Тюльпан, Нарцис, Троянда, що тільки вони потрібні людям, бо приносять їм насолоду своєю красою і незрівнянними пахощами.

Навіщо засмічувати сміттям землю отим Любистком, Волошками, Барвінком, Деревієм? Ні виду, ні запаху. Вся земля має цвісти тільки нами, - вирішили вони.

Образились інші квіти, звернулись до Бога. Зібрав він усі квіти на раду, де кожна з них доводила свою правоту. І лише одна якась квіточка не обзивалась жодним словом.

- А ти чого мовчиш? - звернувся до неї Бог.

- Гірко мені слухати оту хвальбу. Раз ми є на землі, отже, має бути на ній місце усім нам. Та мене турбує інше. Ти дав нам, Господі, дуже короткий вік. Дуже мало ми милуємо людей своєю красою. Прийде зима, і сумно людям без нас. Продовж нам віку, щоб ми могли служити іншим цілий рік.

Бог спитав:

- А як звати тебе, мудра квіточко?

- Нема в мене імені, Господі.

- В неї ще й імені нема, а пхається до Бога з порадами! - закричали пишні квіти.

- Буде тобі ім'я, - сказав Бог. - Віднині і довіку бути тобі Безсмертником.

Відтоді став безсмертник тією квіткою, що дарує нам красу і здоров'я цілий рік.

Вчитель: Що ми можемо сказати всім квітам, щоб вони зрозуміли, якою важливою є кожна з них? (Уважно вислуховуються всі можливі відповіді.)

А зараз ми сядемо дружно колом і, передаючи один одному "мікрофон", поговоримо. Я прошу завершити таку фразу: "Якби я був якоюсь квіткою, то я був би ..., тому що ..." ("Мікрофон" обходить всіх бажаючих і повертається до вихователя.) Можемо зробити висновок, що всі квіти, як і люди, є цінними й важливими, ви це нині підтвердили.

Сьогодні ми зустрілися з казковими героями, бачили, як Добра Чарівниця допомагала їм, зупиняючи зло. В казках перемагає добро і справедливість. Та кожній людині, кожному з нас не потрібно мати чарівну паличку, бо так буває лише в казках. Треба в своїй душі знаходити чарівне тепло й добре ставлення один до одного. І спільне тепло наших сердець наближатиме час Добра і Справедливості, коли злому й недоброму не буде місця на землі.

Добрим бути просто чи не просто? Не залежить доброта від зросту. І дитина зробить добру справу, Як не кине друга на поталу. Як людей полюбиш-пошануєш, Силу для добра в душі відчуєш. І закрутиться Земля скоріше, Якщо разом станемо добріші. Доброта з роками не старіє. Доброта від холоду зігріє. І якщо вона як сонце світить, То радіють і дорослі, й діти.

Під музику діти або співають якусь веселу пісеньку, або танцюють. Важливо, щоб у цьому брали участь усі діти, незалежно від особливих здібностей, це має бути не сценічний виступ, а просто весела пісня чи танок, де дорослі також не лишаються осторонь.

 

Використана література:

1. Твоя читанка. - Дніпропетровськ, 1994.

2. Права людини. - Луцьк, 1998

3. Викладання прав людини. Практична діяльність у початковій і середній школі. - Центр з прав людини ООН, Женева, 1989

4."Дошкільне виховання", №1, 1999.

Валентина Колесник, вихователь-методист дитячого дошкільного закладу № 411, м. Харків

Ніна Кусайкіна, "Освітній центр прав людини"

Категорія: Класні виховні заходи | Додав: [ADM]Irina (29.09.2009)
Переглядів: 3584 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!