Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Охорона життя та безпека праці [ Додати статтю ]

Що таке радіація і з чим її їдять

Що таке радіація і з чим її їдять

 

Радіація – це випромінювання радіоактивних елементів, які потрапили в навколишнє середовище, внаслідок руйнування реактора на будівлі 4-го енергоблоку Чорнобильської атомної станції і викиду значної кількості радіоактивних речовин у довкілля. Сталася ця подія сумнозвісного 26 квітня 1986 року. А з чим її їдять? Та теж відомо, з різноманітними продуктами харчування, які людина вживає щоденно мінімум три рази на день. Ми не можемо зупинити вплив радіації на організм, але можемо порекомендувати як мінімінізувати її шкідливу дію. Існують прості способи зменшення вмісту радіонуклідів у продуктах харчування.
 Отже, капусту слід вживати без верхніх 3-4 листів і качана. Перед вживанням у  овочі треба промити у проточній воді, а іноді бажано навіть вимочувати. У коренеплодів ( моркви, буряка, редиски, ріпи) обов’язково треба видаляти гичку разом з вінчиком на 10-15 мм. Відварювати їх слід до напівготовності, потім воду злити і залити новою порцією води. Не бажано відварювати та запікати картоплю в лушпинні. Переробка овочів і фруктів, їх консервування (квашення і маринування) також зменшує вміст радіонуклідів. При цьому розсоли і маринади в їжу використовувати не рекомендується.
При зборі лісових грибів та ягід треба пам’ятати, що найменший вміст радіонуклідів у опеньків, грибів – парасольок строкатих, дощовиків, більше накопичують лисички, рядовки, боровики, підберезники, красноголовці. Сильно накопичують радіацію зеленушки, сироїжки, грузді, вовнянки рожеві.
Є ще гриби, які акумулюють радіацію, це - польські гриби, свинушки, маслюки.
Зменшення вмісту радіонуклідів можна досягти шляхом їх відварювання у солоній воді протягом 15-60 хвилин, при цьому  через кожні 15 хвилин відвар зливається. При кип’ятінні в підсолену воду треба додати трошки столового оцту чи лимонної кислоти, що збільшує вихід радіонуклідів із грибів у відвар.
    Лісові ягоди також по-різному накопичують радіацію. Найбільший вміст радіонуклідів у журавлині, брусниці, чорниці, менше у суниці, малині,  ожині. Найчистіші у плані вмісту радіації  ягоди калини і горобини. Споживати ягоди треба  у свіжому вигляді, очистити від залишків листя, моху, ґрунту, кілька разів промити у проточній воді, оскільки при сушінні активність радіонуклідів може зростати у 10 разів.
    Не треба зовсім відмовлятися від споживання дарів природи, просто виконуйте прості заходи  щодо збереження власного здоров’я  та будьте  здорові та щасливі.


Алла Семінович, завідувач методичного кабінету
Категорія: Охорона життя та безпека праці | Додав: [ADM]Irina (31.07.2010)
Переглядів: 2848 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!