П’ять небезпек, що чатують на відпочивальника!
І на морському узбережжі, й на березі сільського ставка можна отримати халепу на свою голову...
Опік. Сонячні опіки викликає тривале перебування під сонцем, особливо з незвички та в найбільш небезпечні години – з 11-ої до 16-ої. Ознаки: почервоніння шкіри, відчуття щему. Перша допомога. Скористайтеся протиопіковим засобом, наприклад пантенолом. Якщо немає – намастіть попечені місця кислим молоком, кефіром, сироваткою, огірковим чи картопляним соком, шаром кашки з тертої сирої картоплі на 20-30 хв., прикладіть листя капусти, змочіть прохолодною водою. Надалі ховайте попечені місця від сонця до повного одужання. Як уникнути. Засмагати поступово. Перший день під прямим промінням не можна бути більше 10-15 хв., а світлошкірим треба користуватися тентом та сонцезахисними кремами. Якщо все гаразд, щодня збільшують перебування на сонці на 5-10 хв. Максимальний термін для вже засмаглої людини – не більше 1-1,5 години.
Тепловий та сонячний удари. Тепловий удар – загальний перегрів організму. Сонячний удар – перегрів головного мозку. Ознаки: через 2-10 год. після перебування на сонці – слабкість, головний біль, запаморочення, біль у ногах і спині, блювання, шум у вухах, потемніння в очах, відчуття браку повітря, серцебиття, спрага. Можуть бути судоми, марення, непритомність, температура до 41-42°С. Перша допомога. Негайно викличте «швидку», тим часом потерпілого перенесіть в прохолодне місце, розстібніть одяг, укладіть, підвівши голову, обгорніть мокрим простирадлом, на голову й артерії покладіть рушники, змочені в холодній воді, періодично міняйте їх. Дайте потерпілому 2-3л. прохолодної мінералки з доданням цукру і на кінчику чайної ложки солі, або понюхати нашатир. При зупинці дихання зробіть штучне дихання «рот у рот». Не можна класти потерпілого в дуже холодне місце і поїти дуже холодними напоями. Як уникнути. Не лежіть годинами під сонцем. Спершу засмагайте півгодини (з перервами), потім не більше двох годин (теж із перервами). Далі скупайтеся (відпочивши заздалегідь у затінку), підіть у душ чи зробіть вологе обтирання. Не засмагайте натщесерце і поївши, краще – через годину-півтори після їжі. Прикривайте голову легким, світлим головним убором. Пийте підкислений чай, квас, соки. Проте необмежене, безладне пиття перевантажує серце.
Шкірні хвороби. Пляжами бігають бродячі тварини, там купають собак, застерігаємо: через їхнє хутро можна отримати грибки, лишаї – мікроспорію волосяної частини голови. Через подряпини на шкірі може потрапити з води та піску інфекція. Ознаки: свербіння, висипи, лущення шкіри, ранки, що не гояться. Перша допомога: повернувшись із пляжу, обов'язково вимийтесь під душем, вимийте й насухо витріть ноги, особливо між пальцями. У разі шкірних негараздів негайно вирушайте до дільничного дерматолога. Як уникнути. Не лежіть на піску, обов’язково має бути свій килимок і пляжні капці. Не дозволяйте дітям гратися в піску без білизни.
Травми. І на березі, й у водоймах чимало скла, тросів, мушель, консервних бляшанок, шприців, є ризик наступити на гостру деревину чи водяний горіх, загнати скалку, пійматися на відірваний рибальський гачок. Перша допомога. Поріз промийте питною водою, залийте перекисом водню, перев'яжіть. Якщо він глибокий – негайно зверніться в травмпункт, можливо, знадобляться шви. Скалку за можливості «донесіть» додому чи до травмпункту і там уже вийміть в умовах стерильності та заліпіть ранку бактерицидним пластиром. Якщо є підозра, що скалка вийнялась не повністю, – не длубайтеся, бо буде нагноєння. Хай допоможе травматолог. До нього ж ідіть і з гачком: виймаючи його, можна додатково травмуватися й занести зайву інфекцію. Якщо кінчик гачка стирчить назовні, його або кільце для волосіні можна «відкусити» інструментом і видалити гачок, проте дезінфікувати рану слід обов'язково. Як уникнути: не купайтеся в сумнівних місцях, пляжем ходіть в капцях, у воду заходіть обережно, дивіться під ноги. Майте на пляжі міні-аптечку з перекисом водню, бинтом і пластиром.
Отруєння та кишкові інфекції. По-перше, у водоймах періодично розмножується кишкова паличка й інші мікроби, по-друге, взяті на пляж харчі швидше псуються у спеку, та ще й їсть їх дехто брудними, не вимитими від піску та річкової води руками. Й овочі та фрукти миють далеко не всі. Ознаки: пронос, нудота, блювання, біль у животі, іноді – невелика температура та головний біль. Перша допомога. Якщо нудить, випийте 5-6 склянок кип'яченої підсоленої води чи слабко-рожевого розчину марганцю й викличте блювоту. Повторіть процедуру 3-4 рази. Потім приготуйте суспензію з розрахунку одна подрібнена таблетка активованого вугілля на чверть склянки теплої кип'яченої води. Розмішайте і пийте по склянці тричі на день. Пронос не зупиняйте – отрута мусить вийти з організму. Проте, якщо він триває більше 2 діб, зверніться до лікаря. Як уникнути: не беріть на пляж того, що швидко псується: подрібненого, м'ясного, молочного, з кремом, із майонезом. Фрукти й городина мають бути вимиті. Руки перед їжею споліскуйте питною водою й витирайте серветками, взятими з дому.
Не нехтуйте правилами безпеки, зробіть свій відпочинок безпечним!
Методист Просяник Н.С.
|