Каталог статей
Головна » Статті » Презентації та відео матеріали » Читання | [ Додати статтю ] |
Закріплення звукового значення букви «ге». Читання слів. Опрацювання вірша А. Камінчука «Гарбузи». Словниково-логічні вправи
Тема. Закріплення звукового значення букви «ге». Читання слів. Опрацювання вірша А. Камінчука «Гарбузи». Словниково-логічні вправи. Мета: закріпити знання учнів про звукове значення букви г; удосконалювати вміння робити звуко-буквений аналіз слова; формувати навички читання складів і слів з буквою «ге», розвивати зв’язне мовлення, фонематичний слух, увагу, збагачувати словниковий запас учнів, виховувати працьовитість, інтерес до читання, любов до казки. Обладнання: комп’ютер, мультимедійна презентація, казкові герої (Білосніжка та 7 гномів), пісні, підручник, зошит. Тип уроку: узагальнення і систематизація знань. Хід уроку Слайд 1 стоїть на мультимедійній дошці до початку уроку. I. Організаційний момент (Слайд 2) Усі сідайте тихо, діти, Домовляймось – не шуміти, Руку гарно піднімати, На уроці не дрімати, А знання мерщій хапати. Щоб не було нам мороки. Всі готові до уроку? То ж, гаразд, часу не гаймо, І урок наш починаймо! II. Основна частина уроку 1. Повторення вивченого. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів а) Дидактична гра «Яка буква зникла?» (Слайд 3) - Подивіться на слайд, спробуйте прочитати слова. Яка буква зникла? . риб . ерой . олка . рім . умка . олуб - Які звуки вона позначає? б) Дидактична гра «Впізнай казкового героя». - Цю букву принесли і повернули нам казкові герої. Хочете взнати, хто саме? Здогадайтесь за описом: Це казкові карлики. Згідно переказів, вони бородаті, живуть під землею і славляться багатством і майстерністю. (Гноми). (Слайд 4) - Веселі гноми завітали сьогодні до нас на урок і підготували для вас цікаві завдання. в) Словникова робота. (Слайд 5) - Що ви знаєте про гномів? Де вони живуть? Чим займаються? (Діти висловлюються, вчитель підсумовує знання учнів.) Гноми - маленькі, людиноподібні казкові істоти, що мешкають під землею, в горах або в лісі. Зростом вони з дитину, але наділені надприродною силою, носять довгі бороди і живуть набагато довше, ніж люди. Гноми надзвичайно образливі й примхливі. У надрах землі гноми зберігають скарби — коштовні камені і метали; вони майстерні ремісники, можуть виковувати чарівні перстені, зброю й інші чарівні предмети. Загалом — це добрий і працьовитий народ. Іноді вони виходять на поверхню. г) Перегляд уривка з мультфільму. - Ось, подивіться зі сторони на їхнє підземельне життя. (Слайд 6 - вмонтоване відео) - Чим займаються гноми? - Як вони живуть? (Весело, дружно) д) Розгляд графічного зображення букви. Дидактична гра «На що схожа буква г?» (Слайд 7 ) (Діти висловлюють свої міркування, потім вчитель підсумовує.) (Слайд 8) Букву на плечі носив, На лугу траву косив. Де коса гуляла, Голе поле стало. (Слайд 9) Га-га-га та ге-ге-ге… Це, напевно, буква "ге”? Бо вона якраз така, Наче шия в гусака. 2. Оголошення вчителем теми та мети уроку - Сьогодні ми будемо закріплювати знання про букву г, читати склади і слова з вивченими буквами, виконувати словниково-логічні вправи, а допоможуть нам в цьому гноми-господарі. 3. Підготовчі артикуляційно-слухові вправи. Завдання гномів а) Завдання 1. Робота в парах.(Слайд 10) - Доведіть багатозначність слова «коса». Метод «Прес». Я вважаю… Тому що … Отже, … б) Завдання 2. Звукове сприйняття букви г. Дидактична гра «Впіймай звук». (Слайд 11) У ставку з гусаком гусенята й гуска. Гусенята плюскотять, Гуска носом плюска. в) Завдання 3. Дидактична гра «Добери ознаку». (Слайд 12) - Гномам часто доводиться підбирати каміння за певними ознаками. Спробуйте і ви дібрати ознаки до цих предметів: Гриб (який?), голуб (який?), гітара (яка?), годинник (який?), горіх (який?), горобці (які?), гусак (який?), голка (яка?), гарбуз (який?). г) Фізкультхвилинка для очей. (Слайд 13) - Слідкуйте за кумедними гномами. д) Хвилинка-цікавинка. (Слайди 14-19) Вчитель. - В Австралії є казковий ліс, де живуть гноми. У невеличкому селі Мерісвілль (Marysville) серед дерев є світ, сповнений фантазії, краси та гумору. Живе у Мерісвилі самобутній художник і скульптор Бруно Торфс (Bruno Torfs). Це він заселив тропічний ліс неподалік села, створивши понад три сотні картин та скульптур. Він розставив свої роботи і так, щоб їх було видно, і так, що не одразу їх і помітиш. Ліс став казковим і сповненим див. е) Завдання 4. Артикуляційні вправи. - Робота з чистомовкою. Вправляння у правильній і чіткій вимові слів. (Слайд 20) Гноми у полі Га – га – га – позбирали ми стога. Гу – гу – гу – та поснули у стогу. Га – га – га – подивіться – ось рога, Ги – ги – ги – і у равлика роги. - Конкурс на кращого скоромовця. (Слайд 21 ) 4. Робота над темою уроку 1) Робота над текстом. (Буквар, стор. 112). Гноми на городі а) Читання тексту вчителем. (Слайди 22-23) б) Бесіда за змістом прочитаного: - Де відбувалися події, описані в тексті? - Між ким відбулася розмова? - Яким був гарбузик спочатку? - А яким став восени? - Чи зразу впізнав його джмелик? в) Читання тексту в особах добре читаючими учнями. (Емоційне забарвлення голосу маленького гарбузика и гарбуза великого). 2) Робота над віршем. (Буквар, стор. 114). а) Читання вірша вчителем. (Слайд 24) Гарбузи, гарбузи не злякалися грози. Всмак водички попили, Жовтим цвітом розцвіли. - Про кого розповідається в тексті? - Чи злякалися грози гарбузи? - А що вони зробили під час дощу? - А що зробили потім? б) Повторне читання «дощиком». - Назвіть слова з буквою г. - Якого кольору цвіт гарбуза? в) Вибіркове читання. Робота по варіантах І варіант. Знайдіть і прочитайте двоскладові слова. ІІ варіант. Знайдіть і прочитайте трискладові слова. 3) Хвилинка розвитку мовлення. Словниково-логічне завдання. (Слайд 25) - Визначте послідовність дій вирощування гарбуза. 4) Розвиток читацьких навичок. Гноми у школі - Наші гноми теж навчалися у школі. Але це було дуже давно… Сьогодні вони хочуть послухати вас, як ви навчилися читати. Давайте постараємось і здивуємо гномиків. А вони приготували для вас такі завдання: а) Розчитка. (Слайд 26) І варіант читає склади у першому стовпчику; ІІ варіант читає склади у другому стовпчику. б) Дидактична гра «Блискавка». Фронтальна робота. (Слайд 27) в) Робота у зошитах. Дидактична гра «Знайди звукову модель слова» (Слайд 28) Звуко-буквений аналіз слів: гарбуз голуб горіх гусінь Взаємоперевірка зошитів. г) Читання слів. (Слайд 29) - Чому всі слова записано з великої букви? д) Словникова робота - «Пізнайки», поясніть значення кожного з них. (Слайд 30) е) Читання слів у стовпчиках. (Слайд 31) - Прочитайте стовпчики слів. - «Чомусики», чим відрізняються значення слів у кожному стовпчику? Поясніть. є) Дидактична гра «Збери слово». (Слайд 32) - «Словознайки», що спільного в цих словах? - Де знаходиться буква г в цих словах? - Чим вони відрізняються? ж) Загадка. Розкололася хатинка на дві половинки. І посипались у жменьку Маленькі дробинки. Відгадка-анаграма. (Слайд 33) Відповідь: горошини. 5) Робота над текстом. (Буквар стор. 115) а) Словникова робота. (Слайд 34) - Прочитайте слова. Правильно ставте наголос. Поясніть значення кожного з них. заплющ краса заплющувала прикрасили б) Читання тексту вчителем логічно завершеними частинами. І частина.(Слайд 35) Коли Оля заплющувала очі, то починала думати про цікаві речі… Раптом з’явився гном із великим мішком. - Як ви думаєте, що було далі? ІІ частина. (Слайд 36) - Що в ньому? – запитала дівчинка. - Подивися на небо! – сказав гном. – Воно похмуре. Ми прикрасимо його... - Як ви вважаєте, що було у мішку? Чим гном збирався прикрасити похмуре небо? ІІІ частина. (Слайд 37) Він розв’язав мішок – усередині були яскраві паперові зірки! … Дівчинка побачила, що на небі засвічуються яскраві зірки. - Чи справдились ваші припущення щодо вмісту мішка? - Уявіть собі, яким стало небо після того, як на ньому засяяли зірки? Розкажіть. IV частина. (Слайд 38) Хто допомагає винахідливим гномам запалювати на небі зірки? Оля не помітила, як заснула … - Чим закінчується розповідь? - Придумайте свою кінцівку казки. в) Повторне читання мовчки. Складання характеристики гнома. Робота в парах. Гном (який?) – маленький, винахідливий, … - Чому гнома у казці названо винахідливим? - Чим гноми прикрашали небо? Відповідь-анаграма. (Слайд 39) г) Творча робота. Дидактична гра «Склади слова». (Слайд 40) - З букв даного слова складіть нові слова. Винахідливі – вихід, ліниві, … 6) Фізкультхвилинка-руханка. (Слайди 41-57) Гноми відпочивають - Давайте разом з гномами зробимо вправи, які вони вам пропонують. 7) Словниково-логічні вправи Гноми грають - Наші гномики дуже полюбляють гратися. Вони для вас приготували цікаві ігри. а) Ребуси. (Слайди 58-60) Словникова робота Грак – перелітний птах родини воронових із блискучим чорним пір’ям. - Молодці, діти! Гномики дуже задоволені! (Слайд 61) б) Загадки-добавлянки. (Слайди 62-64) Металевий в неї носик І льняний у неї хвостик, Із шиття не буде толку, Якщо ми не візьмем … (голку) Жовтопузий карапуз Йшов городом та й загруз, Бо насіння стільки має, Що аж боки розпирає. Через те й загруз … (гарбуз) Ростом він маленький, Сірий, чепурненький. Справжній молодець. Хто він? … (горобець) в) Дидактична гра «Збери прислів’я» - Складіть і поясніть прислів’я. (Слайди 65-66) - Молодці, діти, гномики дуже задоволені! (Слайд 67) г) Добір антонімів (без уживання термінів). Дидактична гра «Скажи навпаки». (Слайд 68) голосно - … глибокий - … густий - … голодний - … гладкий - … гнилий - … д) Дидактична гра «Яке слово зайве?». (Слайд 69) Горох, горіх, гори, вовк. Город, горох, нора, гора. Горб, герб, горе, море. - Поясніть свій вибір. е) Анаграми. (Слайд 70) - Букви розсипались. Складіть їх правильно і вийде слово. сугак – гусак лубго – голуб валого – голова ляГа – Галя є) Дидактична гра «Звідки я?» (Слайд 71) - Допоможіть гномикам правильно розкласти плоди: горобина, огірок, яблуко, виноград, горіх, гарбуз, груша, гриб, горох. з лісу, з саду, з городу. ж) Кросворд. (Слайд 72) По горизонталі: Крила в птаха не з пір’їн, А з паперу. І новин. Він щодня на диво крилах Їх розносить по квартирах. (Газета) По вертикалі: 1. Коли ішла я, Гено, в сад, То з неба падав … виноград. - Ти помилилась, - каже брат, - То, Галю, падав з неба … (град). 2. Що дістане зубами потилицю? (Гребінець) ІІІ. Підсумок уроку
- Яку букву ми повторювали на уроці? - Які звуки вона позначає? - Що запам’яталось найбільше? - Що нового дізналися? - Чого навчилися? - Швидко називаймо слова, які починаються на букву г. (Слайд 73) - Білосніжка і гномики дякують вам за урок і сподіваються, що він для вас був цікавим і корисним. (Слайд 74) Всі ви діти молодці, Гарно працювали! Але дзвінок пролунав, Він мені і вам сказав, Що урок вже час кінчати, Треба йти відпочивати. Використані джерела: 1. Захарійчук М.Д., Науменко В.О. Буквар: підручник для 1 класу загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: Грамота, 2012. – 176 с. 2. Цікава дидактика. Українська мова. 1-4 класи / Автор-укладач І.Є.Сєрпухова. – Х.: Веста: Видавництво "Ранок”. – 2005. – 304 с. 3. Народ скаже – як зав’яже: Укр. нар. Прислів’я, приказки, загадки, скоромовки. Для серед. шк. віку / Упоряд. Та передм. Н.С.Шумади; Іл. Ю.І.Криги. – К.: Веселка, 1985. – 173 с., іл.. 4. http://znaimo.com.ua/%D0%93%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%B8 5. http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BD%D0%BE%D0%BC 6. http://doshkolenok.kiev.ua/skorogovorki/208-skoromovku-ykr-movoy.html 7. http://slovovolyni.com/ukr/volyn/5157/ Джерело: http://www.mediafire.com/download/abtkq45chv3vtv9/%D0%91%D1%83%D0%BA%D0%B2%D0%B8+%D0%93%2C%D0%B3.rar | |
Переглядів: 5476 | Рейтинг: 4.5/4 |
Всього коментарів: 0 | |