Каталог статей
Головна » Статті » Презентації та відео матеріали » Читання | [ Додати статтю ] |
Тема: Хай світом править доброта. Уроки доброти Василя Сухомлинського. Мета: Продовжувати знайомити з поняттям добра і зла; формувати духовно-моральні цінності ; сприяти вихованню бажання творити добро; продовжувати формування вміння виразного читання, роботи в групах; розвивати творче мислення молодших школярів; познайомити з педагогічною і творчою діяльністю В.Сухомлинського. Обладнання: Фотоальбом-презентація «В.Сухомлинський», твори В.Сухомлинського, аудіо запис «Вальс квітів» П.Чайковського. Тип уроку: інтерактивний. Хід уроку I. Організаційний момент II. Емоційне налаштування на урок (Звучить грамзапис вальсу, на фоні музики вчитель читає поезію) Врятує світ краса - Завжди так говорили. Тепер врятує світ лиш доброта, Бо однієї вже краси занадто мало, Бо стільки всюди зла - людина вже не та… Тож,люди на землі! Спішіть добро творити, Щоб нам не згинути у морі зла, Щоб кожен міг серед краси прожити У царстві справедливості й добра. III. Мотивація навчальної діяльності -Сьогодні на уроці позакласного читання я пропоную вам поговорити про добро, добре серце, добрі справи, про зло, про байдужість. А може, ви ще маленькі й не треба вам про це говорити? Чи вам може добре і без добра? IV. Актуалізація знань. Повідомлення теми, і завдань уроку. «Хай світом править доброта» -Спробуємо з’ясувати, що таке добро, якою має бути справжня людина: доброю чи злою,жорстокою чи милосердною. А допоможуть нам відповісти на наші запитання герої творів В.Сухомлинського. Будемо продовжувати вчитися висловлювати свої думки , працювати в групах. Технологія «Асоціативний кущ». Робота в групах. - З чим у вас асоціюється слово « добро»? Утворіть свій асоціативний кущ. (Обговорення. Вчитель на дошці записує асоціативній кущ) Малюнок 1 «Асоціативний кущ» • світло радість щастя • краса щирість чистота ДОБРОТА •підтримка подяка сонечко • співчуття допомога милосердя - А чи потрібні нам добрі вчинки? Давайте свої аргументи занесемо у таблицю і зробимо висновки.
Малюнок 2 "Чи потрібні» нам добрі вчинки" Запам’ятай, моя дитино, з юних літ На все життя, щоб знала ,як прожити. Людина для добра приходить в світ Й покликана завжди добро творити. Нелегко це, хто щоб не говорив, Й не кожному зробити це вдається. Бо в світі стільки смертних є гріхів, Що доброта не завжди йде до серця. Та ти людина і тому учись Добро творити,людям співчувати. До цього світу пильно придивись, Злим помислам навчися лад давати. Йди з добротою - це собі затям, Із ласкою, прихильністю, привітно. Й не розлучайся з добрим почуттям, Хай доброта в душі суцвіттям квітне. - Будь завжди добрим, носи у своїй душі світле сонечко любові до всього світу, адже ти – людина! V. Про В.О.Сухомлинського - Таким був Василь Сухомлинський- великий педагог, мудрий учитель, чудова людина. Він віддавав дітям красу і тепло своєї душі, він ніс на долонях своє щире серце, бо був насправді доброю і щирою людиною. В його палкому серці жила велика любов і доброта до всього світу. Василь Олександрович не лише навчав дітей, він прищеплював кожному з них найкращі людські якості, виховував у них доброту, людяність, чуйність, патріотизм,повагу до батьків, любов до рідної землі. Мудрий учитель писав для дітей чудові твори: коротенькі повчальні і дуже змістовні. (Презентація фотоальбому «В.Сухомлинський») VI. Опрацювання творів В.Сухомлинського З багатьма творами Василя Олександровича ми вже знайомі. Сьогодні нові твори ,нові герої, які допоможуть нам зрозуміти найбільшу мудрість - людина приходить у цей сонячний світ для добра. 1. Оповідання « Прогулянка до лісу» Читання за особами. Запитання - Куди пішла сім’я на прогулянку? - Що вони побачили в лісі? - Як родина укривалася від дощу? - Що можна сказати про цю сім’ю? - Серед яких людей росте маленький хлопчик? - Який добрий вчинок зробив Сашко? Фізхвилинка 2. Робота в групах (Група опрацьовує оповідання, складає запитання до тексту. Один учень виразно читає текст, група ставить запитання для класу. Висловлюють власне ставлення до героїв твору.) I група «Добре слово» II група «Як важко бути людиною» III група «Чому голуби до Олега прилетіли» IV група «В кого радість , а в кого горе» Фізхвилинка Тест Як вчините, якщо… • Плаче дівчинка: А)скажете лагідне слово; Б)запитаєте, чому плаче; В)пройдете мимо. • Старший хлопчик ображає молодшого: А)будете спостерігати; Б)обороните; В)пройдете мимо, ніби не помітили. • Маленьке кошеня сидить високо на дереві, нявчить і не може злізти: А)пройдете мимо; Б)полізете на дерево знімати кошеня; В)покличете на допомогу дорослих. VII. Скарбничка народної мудрості Поняття «добро» і «зло» знайшли відображення в усній народній творчості. Пригадайте казки: добро завжди перемагає зл; добрий герой завойовує щастя, багатства, а злий герой завжди покараний. Гра «Наповни скарбничку» -Пригадайте прислів’я про добро. Гра «Склади прислів’я» - На партах конверти з розрізаними на частини прислів’ями . Кожна група складає своє прислів’я. Як ви розумієте прислів’я. Добре ім’я краще від багатства. За добро добром платять. Зла людина зліша від вовка. У лиху годину пізнаєш вірну людину. Перший крок до добра – не роби зла. VIII. Інтерактивна вправа «В колі друзів «Я дарую тобі…» Спалахнула свічечка Ніжним полум’ям. Підійди погрітися, Кому холодно… Ця свічка - це символ доброти і чистоти. Давайте зараз висловимо побажання один одному. Хай торжествують світло і доброта! IX. Підсумок уроку - Гадаю мені вдалося сьогодні посіяти зернятка Доброти у ваші серця. Сподіваюсь проростуть вони і розквітне квіточка(вчитель викладає динамічний малюнок). Спочатку це пуп’янок, який повільно розгорне свої пелюсточки Милосердя, Щедрості, Справедливості, Дружби, Доброти. - Що ж перемогло у нас на уроці? Добро чи зло? З чим в серці має жити людина, з добром чи зі злом? - У вас на партах лежать паперові серця з червоною і чорною стороною,червона-добро, а чорна - зло. Візьміть і прикріпіть тією стороною, якою ви вважаєте за потрібне. - Вийшло велике червоне серце і нехай в ньому завжди живе доброта! Твори добро та будь завжди привітна. Дитино! Ти приходиш для добра. Любов у серденьку хай сонцем квітне Збагнути це тобі уже пора. Додаток
Коментар до фотоальбому-презентації «В.Сухомлинський» Василь Олександрович Сухомлинський народився 28
серпня 1918 року в с. Василівка
Онуфріївського району Кіровоградської області (Херсонська губернія) в
родині селянина-бідняка. Ріс він звичайною дитиною, з серцем чутливим і щирим,
наповненим ніжністю і любов’ю до людей та навколишнього світу. Після закінчення школи Василь Олександрович
вирішив присвятити своє життя навчанню і вихованню дітей. Тому і обрав
освітянську ниву. Ось таким юнаком, у червні 1934 року, він почав
навчання на факультеті мови й літератури Кременчуцького педінституту, але
змушений був залишити навчання в зв’язку
з хворобою. У 1936 році В.О.Сухомлинський продовжив навчання на заочному
відділі Полтавського педінституту. Після закінчення інституту був направлений до
Онуфріївської середньої школи, де працював до липня 1941 року. Плани і задуми
молодого вчителя були перервані війною. А з 1948 року і до останнього подиху свого життя
(1970 р.) В.Сухомлинський -незмінний
директор Павлиської середньої школи. Дуже любили вихованці Василя Олександровича уроки
мислення серед природи. «Школа радості» - так називали діти свою середню
школу. На пришкільній ділянці ріс сад і виноградник.
Вчитель любив працювати разом зі своїми учнями. В.О.Сухомлинський тісно зв’яний зі шолярами усіх
вікових груп: для них він- старший товариш, який щиро поділяє хвилювання дитинства і юності. Поважайте учня
– така перша заповідь, утверджувана директором і всім викладацьким колективом
Павлиської школи. У 1968 році за велику наукову роботу і плідну
педагогічну діяльність В.О.Сухомлинському було присвоєно високе звання Героя
Соціалістичної Праці. Pозробила вчитель початкових класів Полтавської загальноосвітньої школи №2 I-III ступенів
Ю.В. Зарва Джерело: http://docme.ru/5ml | |||||||||
Переглядів: 11527 | Рейтинг: 4.1/10 |
Всього коментарів: 0 | |