Каталог статей
Головна » Статті » Презентації та відео матеріали » Читання | [ Додати статтю ] |
Комунальний заклад «Навчально-виховне об'єднання «Спеціалізований навчальний заклад І ступеня «Гармонія» – гімназія ім. Т.Г.Шевченка - центр позашкільного виховання «Контакт» Кіровоградської міської ради Кіровоградської області
Конспект уроку літературного читання «Кривенька качечка» (українська народна казка)
Підготувала вчитель початкових класів Зозуля Ю.А. Мета: формувати ключові компетентності: вміння вчитися: навчально-організаційні вміння і навички: дотримується правильної постави під час читання ; загальномовленнєві вміння і навички: говорить в помірному темпі, чітко, вільно, виразно, з відповідною силою голосу; контрольно-оцінні вміння: знаходити фактичну помилку під час зіставлення результатів власної роботи зі зразком і орієнтирами вчителя ; інформаційно-комунікативна; загальнокультурна: дотримується правил поведінки на уроці; здоров’язбережувальна: розпізнає правильне і неправильне сидіння за партою; соціальна: співпрацює в команді; предметні продовжувати ознайомлювати учнів із кращими зразками усної народної творчості –казками; вчити визначати головну думку твору, удосконалювати навички правильного і виразного читання, літературного аналізу твору; формувати оцінні судження, вміння порівнювати, виховувати бажання допомагати оточуючим. Обладнання. Книжка «Кривенька качечка», мультфільм «Кривенька качечка» (за мотивами української народної казки), мультимедійна презентація, тест, сигнальні кольорові картки, тлумачний словник Хід уроку І.Організаційний момент Сьогодні у нас незвичайний урок, Сьогодні ми зробимо ще один крок В країну чудову, в країну казкову, Що так нас чарує й збагачує мову... II. Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду школярів 1. Вступ Сьогодні ми з вами проведемо надзвичайно цікавий урок літературного читання. Мені дуже приємно бачити вас таких натхненних і завзятих. До речі, сьогодні кожен матиме змогу отримати високий бал. 2. Робота зі скоромовкою - А зараз я пропоную вам потренувати свої ротики і познайомитися з новою скоромовкою? Прочитайте скоромовку мовчки. Качечка кряче, Каченят не баче. Кличе качечка курчат: - Чи не бачили качат? Про кого в ній розповідається? Прочитаємо разом. Читають скоромовку хлопчики, як черахи, дівчатка, як сороки. - А зараз приступимо до створення ментальної карти. 3. Створення ментальної карти 1. Який розділ ми почали вивчати? (З чистого джерела народної творчості) Які жанри народної творчості дійшли до нас з давніх-давен? (Казки, пісні, загадки, прислів'я.) - Чому їх об'єднують спільною назвою - усна народна творчість? (Вони передавалися із вуст в уста.) - З яким видом казок усної народної творчості почали знайомитися? - Що таке казка? ( Казка - це народний або літературний твір про вигадані часто фантастичні події) - Якими бувають казки? ( Авторськими, народними) - Хто є автором народних казок? (Народна казка- це результат колективної творчості) - Що вам відомо про авторські казки?
- Які є види казок? ( Про тварин, соціально- побутові, чарівні) - Хто є героями казок про тварин? (У казках про тварин дійовими особами є звичайно тварини. ) - Хто є героями побутових казок ? (Побутові казки відтворюють звичайне життя. У них описуються щоденні клопоти людини, несправедливе ставлення багатіїв до бідних, розум та хитрість героїв) -Що вам відомо про чарівні казки? (Герої чарівних казок наділені надприродною силою, мають чудодійні предмети. Так, це Баба-Яга зі своєю ступою, Котигорошко з булавою)
Підсумок роботи над ментальною картою ( одна дитина підсумовує) 4. Перевірка д.з - Над якою казкою и ми працювали на попередніх уроках? - До якого виду казок ми віднесли попередню казку «Кирило Кожум’яка»? - Чому? Які ознаки чарівності? - Що таке головна думка твору твору? ( Це головне , що хотів висловити автор твору) - Чи можна сказати, що головна думка казки висловлена в прислів’ї, наведеному в підручнику « Чия відвага, того й перемога»? Доведіть свою думку. - Яку вічну проблему розв’язує казка “Кирило Кожум’яка”? (Боротьбу добра і зла.) Хто у казці був втіленням зла? А хто – добра?
III. Первинне ознайомлення учнів зі змістом казки
1. Підготовча робота до сприймання твору Щоб дізнатися, хто буде головною героїнею нової казки, пропоную Загадка: «Водоплавний свійський і дикий птах, цінний своїм м'ясом, яйцями й пір'ям.» - Хто це? (Качка.) - А зараз ми більш детально познайомимося з нашою гостею, - Що ви знаєте про качок? (Качки є дикі і свійські) Цікаві факти про качок! • Качок одомашнили дуже давно, це зробили ще стародавні єгиптяни. • Країна, в якій качка користується найбільшою популярністю — Китай. • Всього в світі існує близько 110 різних видів качок. • Каченята дійсно приймають за свою матір першу істоту, яку бачать, вилупившись з яйця. • Найвища задокументована швидкість польоту дикої качки склала близько 170 кілометрів на годину. • На качиних лапах немає ні нервів, ні кровоносних судин, тому вони можуть спокійно ходити по снігу і льоду, не відчуваючи холоду.
Так яка пташка буде головною героїнею твору, що будемо вивчати на
Демонстрація теми уроку на дошці
2. Словникова робота - Щоб вам у казці все було зрозуміло, я ознайомлю вас з окремими словами, які будуть зустрічатися у казці.
- На пір’їнці написані слова, а на дошці пояснення. Причепіть пір’їнку навпроти пояснення слова. - Чи є на дошці слова, значеня яких ви точно знаєте? 1. Веретенце – від веретено- дерев’яний пристрій для ручного прядіння. (Слайд) 2. Починочок –від починок- пряжа, намотана на веретено. 3. Кужілочка –від кужілка- частина прядки у вигляді кілка, на який намотують пряжу. (Слайд) 4. Іва-діва - звертання до дівчини. Слова Іва, Діва вказують на небесне, божественне походження героїні. ЇЇ краса, працьовитість, лагідність і скромність лише підтверджують це. Діва- богиня небес 5. Полинули - полетіли. 6 Жалувати - жаліти, шанувати 7. Галочка - пестливе звертання до дівчини. 8. Коромисло - дерев’яна дугоподібна палиця для перенесення двох відер води (Слайд) - Молодці! З цим завданням ви справились. 3. Слухання казки (аудіозапис казки «Кривенька качечка») - Розгорніть підручники на с. 50. Прослухайте казку і слідкуйте способом стеження - Чи сподобалась казка? Який настрій викликало у вас прослуховування казки? - Чи все вам було зрозумілим? зараз первіримо.
4. Перевірка первинного сприймання -Діти, вам потрібно піднести картки відповідного кольору (учні відповідають за допомогою сигнальних карток («А» та «Б») Тест 1. Дід з бабою пішли в ліс А – по гриби Б – по дрова 2. Вони знайшли в лісі А – гусочку Б – качечку 3. Чим дід з бабою обложили гніздечко? А – травою Б – пір’ячком 4. З чого здивувалися дід і баба? А – що у них прибрана хата Б – що у качечки уже ніжка не крива 5. Сховавшись за коморою дід і баба помітили А – що багато людей у них господарюють Б – що дівчина ішла до криниці 6. Дівчина А - навіки залишилась у стареньких Б – полетіла з табунчиком 5. Фізкультхвилинка/відеозапис/ - Зараз пропоную вам побешкетувати і перетворитись на маленьких каченят Танок маленьких каченят 6. Читання казки різними способами - А зараз будемо читати казочку різними способами. а) Читання «Небо і земля»; б) Читання «Ланцюжком»; в) Читання «Мовчки» г) « Заєць - вовк» 7. Вибіркове читання 3. Гра «Прочитай речення про...» … те, що дід і баба були самотні. … те, що дівчина була гарна. … те, що зробили дід і баба з гніздечком. … те, як дівчина знову перетворилася на качку. … Знайти у тексті фрагмент до уривку мультфільму « Кривенька качечка» 8. « Шість капелюхів мислення». Робота в групах А зараз пограємо у гру « Шість капелюхів мислення». Після підготовки ( 1,5 хв ) спікер звітує про роботу групи. З ставлю питання, спікери відповідають «Білий капелюх» Визначення ознак чарівної казки - Тож скільки разів пролетіли табуночки каченят? - Чи полетіла дівчина перший раз? - Чи полетіла дівчина третій раз? - Які ознаки чарівності має ця казка? Коментар вчителя - Отже, все сталося третього разу , оскільки число 3 вважається магічним. - Тож скажіть і доведіть свою думку: до якої групи належить ця казка? « Червоний капелюх» Проаналізуйте з позиції почуттів, емоцій - Що відчувала дівчинка, коли спалили її гніздечко? - Що відчували дід і баба, коли дівчинка відмовилась у них залишитись? «Жовтий капелюх» - Що доброго зробили дід з бабою? - Чим їм відплатила дівчина? - Чому вона це зробила? «Чорний капелюх» - Чи правильно зробила дівчина покинувши стареньких? (Дід і баба старенькі, чи легко їм жити самим?) - Чи бажали вони зла, коли спалили гніздечко? - А мали вони право так вчиняти? - Кого ви засуджуєте? «Зелений капелюх»
- Як би ви змінили казку, якби були автором? «Синій капелюх» - А як би ви вчинили на місці головних героїв? - Чому дід з бабою залишилися самі? - Що у цій казці народ схвалюється, а що – засуджується? 9. Оцінювання - А зараз я пропоную вам написати диференційовану самостійну роботи. Я перевірю їх і додам бали, які ви заробили на уроці. - Сьогодні на уроці я можу подякувати… Дифенційована самостійна робота ( Якщо дозволить час) Диференційована сам. робота
Достатній рівень
1. 1. Ця казка є: А) авторською; Б) народною. 2. Якими словами починається казка? А) Жили-були сусід та сусідка... Б) Жили собі дід та баба... В) За горами, за лісами, за широкими морями... 3. Чому дід і баба сумували? А) Бо не було їм що їсти; Б) бо довго їх не провідували діти; В) бо у них не було дітей. 4. Кого побачили старі біля своєї хати? А) Дівчину з відром; Б) дівчину з коромислом; В) сусідів. 5. З’єднай стрілками слова та їх пояснення. Починочок дерев’яний пристрій для ручного прядіння. Веретенце пряжа, намотана на веретено Кужілочка зграя пташок. Табунок частина прядки у вигляді кілка, на який намотують пряжу..
Високий рівень 1. Доповни речення Ручне знаряддя для прядіння у вигляді тонкої палички із загостреними кінцями – це ___________________ . Пряжа, намотана на веретено – це ___________________.
Частина прядки у вигляді кілка, на який намотують пряжу –_______________________ 2. Що у цій казці народ схвалює, а що – засуджує?
10. Підсумок (Слайд) Висновок . Такі ситуації, коли треба зробити нелегкий вибір, виникають і в житті. Завжди думайте про наслідки, до яких приведе той чи інший вчинок. Робіть добро. За добро добром платять. Саме в цьому і є повчальний зміст казки.
11. Домашнє завдання В. р. Написати твір «Чому потрібно бути добрим?» Д. р. Переглянути мультфільм і порівняти його з казкою 12. Заключна частина - Наш урок добігає кінця, сподіваюсь, що після цього уроку ви будете робити тільки добрі та обдумані вчинки. Більше творити добра! 2. Слово вчителю ( якщо дозволить час) Будь чистою і світлою, дитино. Добро твори у світі кожен час. Добро і є та категорія єдина, Яка веде до світла кожного із нас. Добром на доброту відповідай щоднини Й на зло також добром відповідай. Покликання найбільше для людини Добро творити – це запам’ятай! 3.Рефлексія - А зараз встаньте, візьміться за ручки і побажайте один одному всього хорошого, чогось дуже приємного. Поділіться своєю добротою! - На цьому урок закінчено! Джерело: https://www.docme.ru/ZZo0 | |
Переглядів: 1824 | Рейтинг: 5.0/1 |
Всього коментарів: 0 | |