Каталог статей

Головна » Статті » Презентації та відео матеріали » Читання [ Додати статтю ]

Людина починається з добра В. Сухомлинський. По волосинці
Тема: Людина починається з добра. В. Сухомлинський. По волосинці
Мета:
Збагатити знання дітей про творчість В.О.Сухомлинського.
Розширювати інтерес до читання.
Вчити висловлювати власну думку, робити висновки з прочитаного.
Працювати над виробленням навичок свідомого, швидкісного читання.
Розвивати пізнавальні здібності, бажання вчитися.
Виховувати доброту, бажання допомагати старшим, любов до природи рідного краю.

Обладнання: Портрет В.О.Сухомлинського, збірки творів письменника, план подорожі, гніздечко ремеза, малюнок птаха, плакати.

Хід уроку 

I. Організаційна частина Слайд
1. Вітання гостей

Мит Вас вітаємо, Ми Вас вітаємо,-
Весь другий клас наш щиро промовля.
Ми Вас вітаємо, Ми Вас вітаємо, -
Бажаєм щастя і добра.
2.Вітання друзів. Емоційний настрій
А тепер доторкніться один до одного, посміхніться один одному і подаруйте чудовий настрій.
(учитель торкається до першої дитини, а діти далі до своїх друзів по черзі, ланцюжком)
Учениця
Я всміхаюсь сонечку!
Діти
Здрастуй, дороге!
Учениця
Я всміхаюсь квіточці!
Діти
Хай вона росте!
Учениця
Я всміхаюсь дощику!
Діти
Лийся, мов з відра!
Учениця
Друзям усміхаюся!
Діти
Зичим всім добра!
Хай першими сядуть дівчатка, а потім хлопчики.
Щоб наш урок був гарним, цікавим, змістовним, якими ви бажаєте бути на ньому?
Якщо ви всі будете активними, уважними, кмітливими, розумними, вихованими, то нам вдасться в кінці уроку знайти скарб.
А чи любите ви шукати скарби і подорожувати? Слайд
От і добре!
Бо зараз ми помандруємо до весняного лісу.
Сядемо на пенечку і проведемо розчитування, щоб перевірити , чи всі ви готові до подорожі. Згодні?

II. Розчитування
Розчитування проведемо методом прискорення.
Відкрийте книги для розчитування (с.106-107). Будемо читати оповідання Василя Олександровича Сухомлинського « Соромно перед соловейком.
Одну хвилинку – за пісочком. Взяли олівці. Приготувалися! Почали!
Час вичерпався. Зробили першу засічку.
Читаєте ще одну хвилинку – Знову починаючи спочатку.
Все! Зробили другу засічку.
Підніміть руку, хто прочитав другого разу далі від першої засічки?
Молодці!
Порахуйте, на скільки слів більше ви прочитали!
От бачите, ваша техніка читання помітно зросла.
А кому вдалося прочитати все оповідання?
Це чудово! Бачу, ви всі готові до подорожі. То ж вирушаймо.
Ми йдемо лісовою стежкою. Слайд
До всього придивляйтеся, до всього прислухайтеся.
Вчіться спостерігати.
Ми підійшли до лісового озера. Слайд
Перепочинемо. Проведемо мовну розминку.

III. Мовна розминка
1. Гра «Впіймай м’яч» Слайд
Я називатиму прямі склади, а той з Вас , хто спіймає м’ячик, назве обернений склад.
ва- – ав ло – ол му - ум
ля- ял нє – єн ша – аш
ли - ил сю – юс зи – из
те – ет
2. Гра «Слово розсипалося»
Налетів весняний вітерець пустунець і розсипав літери у словах. Давайте їх зберемо і прочитаємо ці слова.
П а к ш и (шпаки) е л к и л е (лелеки)
Р а ж у в і л (журавлі) к и л а в с т і (ластівки)
Ж і с т р и (стрижі) т е л д я (дятел).
Яке слово зайве? Чому?
3. Доповніть речення Слайд
Моя бабуся, мов… ( квіточка, сонечко, ластівка, голубка, зіронька, пташечка).
Як ми гарно сказали про бабусю. А чи любите ви її, чи допомагаєте? Бо саме про неї ми будемо читати оповідання.
4. Скоромовка СЛАЙД
Сплітає весна всім вінки,
Дарує фіалочки сині.
Малий соловейко дзвінкий
Співає в гаю на калині.
Рушаємо далі
Помилуйтеся весняними первоцвітами, вдихніть чисте повітря. Слайд
Як гарно пахне весна!

IV. Зустріч з автором Слайд
Зупинимося на хвилинку. Час зустрічатися з автором оповідання, над яким будемо сьогодні працювати. Саме тут, на лоні природи , під блакитним небом є незвичайна школа. Сюди приходять учні щоб стати людьми великої душі, розумними і сердечними, мудрими мислителями.
Хто ж учитель цієї незвичайної школи? – запитаєте ви.
Ось він перед вами.
(вчитель показує портрет Сухомлинського)
А ім’я його Василь Олександрович Сухомлинський.
Саме йому належать слова: Слад
«Читання – це віконце, через яке діти збагачують і пізнають світ, і самих себе»
Перша група учнів підготувала розповідь про цю прекрасну людину.
Вправа «Мікрофон»
1 – й учень
Василь Олександрович Сухомлинський народився на Кіровоградщині, в незаможній сім’ї. Ріс хлопчик жвавим, допитливим, любив малювати.
У навчанні був старанний, мав чудову пам’ять.
2 –й учень
Сімнадцятирічним юнаком – вчителем мови і літератури, переступив В.О.Сухомлинський поріг школи і залишився в ній до кінця свого життя.
Понад 35 років працював учителем і директором школи.
3-й учень
Для наймолодших школярів він написав 1500 казок, оповідань, легенд, новел,. Найчастіше звертався до жанру казки. Він говорив своїм дітям, Сергійкові та Олі, що людина народжується не для того, щоб зникнути безслідно, як пилинка, а для того, щоб залишити на землі добрий слід по собі.
4-й учень
Василь Олександрович писав про природу, про стосунки між людьми, закликав берегти природу, бути добрими, не байдужими до чужого горя. Його творчість сповнена любові до рідного краю, до людей.
Учитель
В.Сухомлинський написав багато для вас, мої юні друзі. З -під пера вийшли чудові збірки.
(Учитель показує збірки творів В.О.Сухомлинського)
Читайте його твори. Вони дуже цікаві.
Наша подорож продовжується. Слайд
Метушаться птахи. У них відповідальна пора. Вони будують собі домівки.
У лісі не шуміть. Дивіться під ноги., не наступіть на квіточку, на жучка, що виліз погрітися на сонечку. (Робимо ще одну зупинку)

Ви будете вчитися не тільки читати виразно оповідання, а й зрозумієте, як важливо у житті бути доброю людиною.

V. Працюємо над оповіданням « По волосинці»
1. Читання вчителем
2 . Перевірка сприйняття


Тест
Один учень біля дошки.
1) Першокласник Петрик був…
а) працьовитим хлопчиком б) ледаченьким
2) Петрикові вузлик здався дуже…
а) важким б) легким
3) В кущах Петрик побачив…
а) велику лисячу нору б) велике волосяне гніздечко
4) Пташка щоразу приносила до гнізда…
а) по гілочці б) по волосинці
5) Петрик стояв…
а) задуманий б) усміхнений
6) Бабусю, я нестиму з лісу…
а)ваш кошик б) ваше пальто
1. б) 2.а) 3. б) 4.б) 5. а) 6. б)
Перевірте свої відповіді. Підніміть руки, у кого так, як у Маринки.
Тоді ви не помилилися і уважно слухали мене.

2. Словникова робота
3. Читання слів ( за вчителем). Слайд

Сама дала
нести пляшку
ВУЗЛИК ВОЛОСИНЦІ
ПОШЕПКИ ЛЕДАЧЕНЬКИЙ
ХВИЛЮВАННЯ ПЕРШОКЛАСНИК
Чи всі слова вам зрозумілі?

4. Різні види читання
а) ланцюжком (1 частину)
Чи сподобалося оповідання?
Чому автор його назвав « По волосинці»?
б) Читання в парах « Ми – друзі»
(По реченню, другу частину)
Коли відбувалися події?
Чому Петрик не ніс вузлик з іжею?
Чи справді вузлик був важким?
в) Гра « Наздожени речення»
Що побачив Петрик у лісі?
Що вразило хлопчика?
г) читання « Хто перший до фінішу»
д) гра «Доведи, що…»
дія оповідання відбувається навесні,
Петрик зрозумів, що треба працювати, а не лінуватися.
е)Продовжіть розповідь
Петрик стояв задуманий. Він думав про те…
є)Читання за секундоміром
На уроці ми читали про птаха. Це ремез.
Сьогодні у довідковому бюро попрацює Дмитрик і розповість нам про нашого пернатого друга.
(Хлопчик розповідає про птаха)
Наша подорож наближається до кінця. Слайд
Погляньте, на дереві заховалася «торбинка добра».

VI. Торбинка добра.
Що це за торбинка?
В ній зібрані прислів’я про добро, які друга група підготувала для нас.
Послухаємо. Слайд
Життя дається людині на добрі діла.
Доброта краща за красу.
Краса людини – в праці, в добрих ділах.
Краще зробити добро раз, ніж збиратися робити сто разів.
Хто швидко допоміг, той двічі допоміг.
3-я група – вивчали вірші про добро.
Надаємо їм слово.
Учениця.
Сказав мудрець:
- Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізня від мавпи і від звіра.
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра.
Учень
Врятує світ краса –
Завжди так говорили.
Тепер врятує світ лиш доброта.
Бо однієї вже краси занадто мало.
Бо скільки всюди зла –
Людина вже не та.
Тож, люди на Землі!
Спішіть добро творити,
Щоб нам не згинути у морі зла,
Щоб кожен міг серед краси прожити
У царстві справедливості й добра.

VII. Підсумок уроку
Наш урок закінчується. Ми підійшли до скарбу. А захований він у гніздечку ремеза.
Тут щось написано. Прочитаємо Слайд
Людина починається з добра
Саме так і звучала тема нашого уроку.
Творіть добро, будьте чуйними один до одного, до своїх рідних.
Підніміть квіточки, які одержали ви за урок. Порахуємо їх.
(Учитель за гарні відповіді протягом уроку вручає паперові проліски дітям).
Подаруйте їх своїм матусям, бабусям.
Який найкращий подарунок для ваших рідних?
А проліски рвати не можна. Милуйтеся ними в чарівному довкіллі.
Дякую за урок, за співпрацю.

VIII.Домашнє завдання
Червоні ліхтарики читають все оповідання, готують детальний переказ.

Сині ліхтарики читають все оповідання, готують відповідь на перше запитання після тексту.

Зелені ліхтарики опрацьовують першу частину оповідання, переказують її.

Дробніч Галина Іванівна, вчитель початкових класів Чутівської ЗОШ і - ІІІ ступенів,
Полтавська область.


Джерело: http://docme.ru/U0z
Категорія: Читання | Додав: (13.04.2013) | Автор: Дробніч Галина Іванівна
Переглядів: 3721 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!