Каталог статей
Головна » Статті » Презентації та відео матеріали » Читання | [ Додати статтю ] |
Тема: ШЕВЧЕНКОВА ВЕРБА Мета: розширити знання
дітей про дитинство, життя і творчість Тараса Григоровича Шевченка; ознайомити з
творами, які присвячені великому українському поетові; виховувати любов
до свого краю, гордість і повагу до геніальних людей; заохочувати до читання творів Т.Г.Шевченка. Обладнання: хрестоматія для
позакласного читання «Веселий струмочок», комп’ютерна
презентація. Хід уроку І. Організаційний
момент Епіграф уроку Мов троянда, розквітає Вільна Україна, Народ повік не забуде Великого сина. ІІ. Повідомлення теми уроку ІІІ. Актуалізація
опорних знань. — Прочитайте прислів’я та приказки. • Тарасові думки будуть жити
віки. • Шевченко дужий був не силою, а
словом мудрим. • Тарасів «Заповіт» облетів увесь
світ. - Що ви уже знаєте про Т.Шевченка? - Які твори ви вже читали? IV. Підготовка до сприймання нового матеріалу - Як ви здогадалися, діти, мова піде про геніального українського поета,
нашого земляка . Підкажіть, хто це?(Т.Шевченко)
Так, це
славетний син України — Тарас Шевченко. Це з його ім’ям на вустах піднімались
на боротьбу з панами, це з його ім’ям народжувались нові й нові поети, які
славили його, писали про тяжке життя.
Про дитячі роки, життя і творчість Шевченка писала українська письменниця
Оксана Іваненко «Маленьким про великого
Тараса» і назвала свою книгу: «Тарасові шляхи», Богдан Лепкий «Шевченкова верба», Ю. Рибчинський «Шлях до Тараса», «Знову в Україні» Дмитро Чуб, та багато інших поетів. Із цими
творами ми і познайомимося на сьогоднішньому уроці. V. Вивчення
нового матеріалу. 1. Бесіда-розповідь. -
Ім’я Тараса
Григоровича Шевченка невіддільно пов’язано з Україною. Україна — це Шевченко.
Шевченко — це Україна. У ньому наша історія, наша мрія, наша надія. Шевченко
був справжнім народним співцем, бо з дитинства знав і любив простий український
народ, знав його страждання, бо сам їх пережив. VІ. Опрацювання оповідання Оксани Іваненко «Маленьким про
великого Тараса». Народився
Т.Шевченко 9 березня 1814 року в селі Кирилівці на Київщині в бідній, старенькій
хаті у родині кріпака. Що означає слово «кріпак»? Це людина закріплена за паном, яка працює на нього. Пан міг
кріпака продати, купити, виміняти, як річ. А зараз давайте послухаємо, які
ж були ті часи? І ви дізнаєтеся також про нові факти з життя Шевченка. С.
90-92 В малого Тараса було багато своїх справ. У ставку треба викупатись, з хлопцями в траві вивалятись треба, а
потім знову викупатись. Їсти хочеться,
та вдома всерівно нічого немає. Може, щось в садочкузнайде? До коваля треба в кузню збігати, подивитись, як працює коваль. А потім утекти треба від
свого товариства в кущі й помріяти. Малим Тарас думав, що небо над
головою, ніби високий дах, а там у далині, цей дах опускається до землі, там
його стовпи залізні підтримують. Навіть ішов далеко, щоб побачити ці
стовпи, але так і не побачив, а сонце все заходило. -
Діти, зараз ви всі гарно читали Тарас теж вмів читати і навчився цьому дуже рано.
Дід віддав його до дяка (священослужитель,школи
були при церквах і дяки на той час були розумними людьми і саме до дяків
віддавали дітей)в науку. Тарасові було і цікаво, і трохи боязно іти до
школи, бо там частенько били. Тарас оселяється у дяка в школі - як школяр
і дяків помічник. Небагато пройшло часу, але багато змінилося в житті хлопця.
Він відчував потяг до поезії, малярства. В 14 років його забирають працювати до
поміщика - пана Енгельгарда. Важкими були його дитячі роки. Бесіда за
прочитаним. -
Про який час розповідається в уривку? -
Як ставилися пани до своїх кріпаків? -
Як звали братів і сестер майбутнього поета? -
Розкажіть, що ви запам’ятали про сім’ю Тараса? -
В якому вірші Тарас з любов’ю розповідає про вечори
проведені в родинному колі? Зачитайте цей вірш. -
Про що розповідав малому Тарасові дід Іван? - Як вчився Тарас у школі? Що він любив робити понад усе? Шевченко -поет. - Почав писати вірші Тарас ще в
дитинстві. Перша його збірка вийшла під назвою «Кобзар». Всьому світові відома
ця збірка. Вірші Шевченка перекладені різними мовами - А про що писав в своїх творах
Т.Г. Шевченко? (Про природу та красу рідного краю, про минуле тяжке
життя, про свою сім'ю, про любов до матері, жінки) Кожен рядок його віршів, кожне слово переливається перлинками любові до
природи. 1. Читання оповідання «Знову в
Україні» Дмитро Чуб б) читання учнями; - З ким першим зустрівся поет у рідному селі? - Як його зустріли дітлахи? Чому вони злякалися? - Про що розмовляли односельці з Тарасом під час вечері? - Що пообіцяв їм Тарас Григорович? - Розкажіть, як зустрівся Тарас із сестрою Яриною? - Про, що попросив розповісти Тарас свою сестру? - Україні він віддав своє життя і мріяв бачити її народ
український вільним. Пам'ять про поета вічна. До своїх нащадків, до нас поет
звертався: 2.Читання, слухання творів Т.Шевченка. Бесіда за
змістом вірша. 1. Про що розповідає поет у
вірші? 2. Прочитайте, як описує
поет свою матір, її тяжку долю? 3. Що сталося із дітьми,
коли померли їхні батьки? Прочитайте. 4. Якими лагідними словами
називав поет свою неньку, сестер? 5. Чому поет не називає
хатину тихим раєм? 6.
Читання вірша «Кобзар». - Діти, ми часто чуємо, що Шевченка називають Кобзарем? - Хто такі кобзарі? Колись у сиву давнину, ходили по
Україні старі люди (часто вони були сліпі),співали про тяжке життя. Співаючи
вони грали на старовинному інструменті - кобзі. Назва інструменту і дала назву
- кобзарі. КРОСВОРД Свою першу збірку і назвав «Кобзар». В самі тяжкі хвилини життя, коли в нього випадала
можливість побути на самоті він звертався до рідної природи, розмовляв з
деревами (тополі, верба, калина) В Кобзареві слово калина вжив 385 разів, а
всього в своїх творах – 965. Читання
вірша «Шевченкова верба» Б.Лепкого -
Звідки в пустелі взялася верба? -
Як поет доглядав за деревцем? Знайдіть і прочитайте ці
рядки у тексті. -
Про що шепотіла верба Тарасові? -
На чию долю схожа доля вербової гілочки, посадженої в
чужому краї. В пустині, далеко від батьківщини? - Про що нагадувала
вербичка стомленому Тарасу? Слухання
пісні на вірша Ю.Рибчинського «Шлях до
Тараса» 1) Коли автор іде до Тараса? 2) Що відбувається в душі
автора? 3) Що чує автор? 4) Хто ще з автором іде до
Тараса? 5) З чим порівнює поет великого Тараса? VІІ. Підсумок уроку. Вшанування пам’яті Т .Г.
Шевченка.
- Тяжке життя підірвало здоров 'я Т.Г.Шевченка. Він тяжко захворів і
помер. Справжній співець свого народу , знедоленої України прожив всього 47
років. Перед смертю заповідав : - Як помру то поховайте…. Народ шанує Т.Г.Шевченка. Його
пісні, його думи в Україні повік не забудуть. Йому поставленні пам’ятники, його
ім'ям названі вулиці, парки, школи - Тарас Григорович Шевченко завжди любив і пам’ятав про свій рідний край,
свою любу Україну. Дорожіть Шевченком! Любіть Україну, як любив її поет.
Бережіть її, як берегли ваші діди і прадіди! Та він завжди й всюди був з народом. Жив між кріпаками. За те ж так він і карався лютими панами. А його слова пророчі Завжди поміж нами. VІІІ. Домашнє завдання. С.88-96, «Веселий струмочок» Джерело: http://docme.ru/UCw | |
Переглядів: 6273 | Рейтинг: 4.0/1 |
Всього коментарів: 0 | |