Тема. Як поводитись у громадських місцях
Мета. Вчити дітей дотримуватися правил поведінки в громадських місцях, створити передумови для усвідомленого сприймання учнями соціальних та морально – правових норм, історичних, національно – культурних традицій українського народу; розвивати спостережливість, вміння коригувати свої дії відповідно до ситуацій; виховувати бажання наслідувати зразки культурної поведінки, приязних, ввічливих стосунків між людьми, ціннісне ставлення до мистецтва.
Обладнання: ілюстрації громадських місць: бібліотеки ім. Вернадського, транспорту, музею; основні правила поведінки в цих місцях на окремих аркушах; презентація.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
- Діти, сьогодні до нас на урок завітало багато гостей.
- Як ви думаєте, для чого вони прийшли до нас? (Відповіді учнів)
- Отож давайте привітаємось з ними.
- Пригадайте, що вивчали на попередньому уроці, як вітаються з усіма відразу?
- Привітайтеся кивком голови та сідайте спочатку хлопчики, а тепер дівчатка.
- Що потрібно для того, щоб урок вдався і пройшов цікаво?
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
- На попередньому уроці ми ознайомилися із поняттям «поведінка», вчилися, як правильно вітатися, вивели основне правило поведінки «Поводься з іншими так, як би ти хотів, щоб поводилися із тобою».
1. Робота з картками.
Позначте те, що є ввічливим, зеленим кольором, неввічливим — червоним.
О Під час розмови розмахувати руками.
О Голосно розмовляти, галасувати, верещати.
О Кепкувати над кимось у гурті;
О Уступати дорогу старшим і дівчаткам.
О Показувати на когось або на щось пальцем.
О Сперечатися на кожному кроці з будь-якого приводу.
О Перебивати розмову дорослих або ровесників.
О Говорити погано про відсутніх.
О Іронічно посміхатися над кимсь.
О Грюкати дверима.
О Вітатися, усміхаючись.
О Повчати і критикувати друга на людях.
О Попросити пробачення у свого товариша.
2. Зачитати правила користування мобільним телефоном.
3. Зачитати правила поведінки учня.
4. Гра «Правила з помилками»
*Якщо в кімнаті багато людей, голосно привітайся з усіма одразу.
*До старших за віком, незнайомих людей обов'язково треба звертатися на «ти».
• Чемний хлопчик завжди смикає дівчат за кіски.
• Якщо ти здалеку помітив знайомого, кричи через усю вулицю або з вікна.
• Увічливі діти ніколи не поступаються місцем старішим.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
- Сьогодні ми продовжимо працювати над поведінкою, і поговоримо як поводитися у громадських місцях. (Слайд 1).
- Гадаю ви пригадаєте ті правила, які знаєте, а також розширите свої знання.
ІV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
- Що таке громадські місця?
- Які ви знаєте громадські місця?
- Чи розказували вам батьки, як поводитися у громадських місцях?
- Прочитайте пояснення визначення поняття на телевізорі (Слайд 2)
1. Робота в зошиті (с. 33, завд. 2) (Слайд 3,4)
2. Розповідь вчителя « Чого не можна робити в громадських місцях»
3. Робота з кросвордом. ( Слайд 5 - 10)
- Відгадайте, про які громадські місця йдеться.
1.Місце, де глядачі дивляться кіно або мультфільми на високому білому | екрані. (Кінотеатр)
2.Культова споруда для відправлення релігійних обрядів. {Храм)
3.Місце зберігання книг. (Бібліотека)
4.Місце, де актори показують глядачам виставу. (Театр)
5.Тут виставлені скульптури, картини, старовинні речі чи інші цікаві для] людини предмети. (Музей)
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь вчителя про музей.
Музей – це заклад культури, працівники якого збирають, вивчають, зберігають та показують витвори мистецтва або предмети, які розповідають про минуле, природу та життя людей. (Слайд 11 -12)
Предмети, які є в музеях, називають експонатами, а людина, яка розповідає про них – екскурсовод. (Слайд 13 - 14) У м. Хмельницькому є обласний краєзнавчий музей (Слайд15), Хмельницький обласний художній музей ( Слайд 16), Музей історії міста хмельницького ( Слайд 17)
2. Фронтальне опитування.
- Які ви знаєте правила поведінки в музеї?
- А якщо хочеш щось запитати? Як бути?
- Якщо хочеться обмінятися враженнями?
3. Повідомлення учнів про правила поведінки в музеї.
«Сьогодні про музеї
Вам дещо розповім!
Якщо тобі цікаво,
Як пращури жили,
У що вони вдягалися,
Що їли та пили —
Музей народознавства
Відвідай, поспіши,
А потім друзям в класі,
Що взнаєш — розкажи!
Якщо тебе цікавлять
Реле чи телефон,
Як турнікети зроблені,
Із чого диктофон —
Це все в музеї техніки
Пізнаєш ти, авжеж,
І сам усе роздивишся,
І друзів приведеш!
В усіх музеях зібрані
Найкращі експонати,
Щоб ми не тільки із книжок
Могли усе узнати.
За інтересами музеї обирайте,
І світ навколо, мої друзі, пізнавайте!»
У гардеробі
Коли приходиш до музею —
До гардеробу завітай,
Зніми, будь ласка, одяг верхній
І гардеробниці віддай,
Щоб речі ті не заважали,
Коли заходиш ти до зали.
Запам'ятовуй все, що скажуть,
Ти ж не дарма сюди прийшов!
Щоб потім друзям розказати,
Як ти знання нові знайшов.
А як зберешся йти додому —
Вдягнися в гардеробі знову!
У музеї зберігай тишу
Якось до музею зранку
Привели малу Оксанку,
Там про поведінку мати
Стала їй розповідати:
«Тут людей багато завжди,
То ти їм не заважай:
Не кричи, не бігай,
Щось почути змогу дай.
Ходить група по музею,
Водить всіх екскурсовод,
Все розкаже, все покаже
Про події", про народ.
Розповість усе, що знає,
Ти від нього не відходь!
Пам'ятай це завжди, доню
І як слід себе поводь!»
Не чіпай музейні експонати
Правил багато в музеї існує,
Найважливіше ти пам'ятай:
Всі експонати, що бачиш у залі
Ніколи не чіпай!
Можеш пошкодити їх чи розбити,
А експонатам немає ціни:
Де це ти знайдеш фаянсову вазу,
Якщо вона ще з початку війни!
Тож, якщо хочеш побачити краще,
То не соромся і ближче підходь,
І всі малі та цікаві дрібниці
Ти не руками, очима знаходь
Подякуй екскурсоводу
Діти прийшли до музею природи.
«Як тут цікаво! — говорить Назар
Тут є скелети тварин стародавніх,
Є океанський великий омар!»
У світ дивовижний живої природи
Екскурсовод за собою повіз,
Усе показав, розказав нам докладно
Не шкодував він ні часу, ні слів.
Знає про що їдять бегемоти,
Знає, де мешкають різні тварини —
Поні, слони, крокодили, єноти..
Слухали пильно його малюки.
Екскурсоводу подякувать треба,
Все, що почули — на користь пішло,
Тож підійди і скажи йому чемно:
«Дякую, дуже цікаво було!»
4. Розігрування правил поведінки в музеї за допомогою «пантоміми».
( Учасники: відвідувачі музею, гардеробниця, екскурсовод.
Стіл та стіна, оформлені музейними експонатами.)
5. Розповідь учителя про бібліотеку.(Слайд 18- 24)
6. Фронтальне опитування.
- Які ви знаєте правила поведінки в бібліотеці?
7. Повідомлення учня про правила поведінки в бібліотеці.(допомагає демонструвати учень та бібліотекар)
• Заходячи до бібліотеки, слід привітатися з бібліотекарем.
• Коли просиш у бібліотекаря книжку або допомогу в пошуку книжки, не забувай про слова ввічливості: «будь ласка» та «дякую».
• До бібліотекаря звертайся на ім'я по батькові.
• Якщо книжку тобі видали в читальній залі — тихо сядь за вільний стіл. Читай книжку не вголос. Не висловлюй своє захоплення або незадоволення вголос. Пам'ятай: поруч є й інші читачі — їм твої репліки заважатимуть.
• Не можна приходити до бібліотеки з їжею.
• Бібліотека — не спортивний майданчик, не можна бігати, штовхатися, голосно розмовляти. Краще зверніть увагу на книжки. Ви можете; взяти додому почитати 1-2 книги.
• Коли ти вже йдеш з бібліотеки, не забудь сказати «дякую» та «до побачення».
8. Перегляд знаків щодо поведінки в бібліотеці.
- Про які правила поведінки в бібліотеці розповідають ці знаки?
9. Перегляд відеоролика « 50 найкращих бібліотек світу» (джерело - ю туб)
10. Фізкультхвилинка
11. Бесіда про види транспорту, правила поведінки в ньому.(Слайд 25 – 26)
12. Повідомлення учнів про правила поведінки в транспорті
На зупинці стій спокійно,
не стрибай і не штовхайся
Костя на зупинці тролейбус очікував,
Голосно сміявся, весело стрибав.
Наче так і треба, оком не змигнув —
Зачепив бабусю, дідуся штовхнув.
Обурилися люди: «Що ж це за хлоп'я?
Ти хіба не знаєш, поводитися як?»
Слід на зупинці спокійно стояти,
Людям, що поруч, не заважати!
Як заходити у транспорт
Зупиняється трамвай,
Двері відчиняються,
Вже Михайлик та Іван
На сходах штовхаються:
Кожен хоче першим влізти,
Щоб біля віконця сісти.
«Хлопці, хлопці, ви куди?
Трохи постривайте,
Хай спочатку вийдуть всі,
А тоді сідайте!»
Щоб тисняви уникнути —
До правил треба звикнути:
Тих, хто виходить, — пропусти
Тоді спокійно зайдеш ти!
Не сідай у транспорт з їжею або напоями
На автобусній зупинці їв морозиво Антон,
А коли прийшов автобус —
Прямо з ним зайшов в салон.
У Антона липнуть руки,
В плямах вся сорочка й брюки.
Уже морозиво розтануло,
Капати додолу стало,
Тут водій загальмував,
Ледве Тоша не упав,
А морозиво упало —
І на жіночку якраз!
Жінка сукню витирає
І Антону промовляє:
«Хоч поїздка в нас і дальня,
Це тролейбус, не їдальня!»
Якщо ти зібрався їсти,
В транспорт не потрібно лізти
Щоб нікого не бруднити
Й через це не червоніти!
Поступайся місцем людям похилого віку
Їхали в трамваї Катря і Дмитро,
Увійшла бабуся із важким відром
Катря підхопилася,
Місцем поступилася,
А неввічливий Дмитро
Задивився у вікно.
Ще з дитинства вчать нас мами
Поступатися місцями,
Бо бабусям, дідусям
Важко вже стояти,
Вік похилий над усе
Треба поважати!
Не сміти в транспорті
Юля в трамваї насіння лузала,
Чорні лушпайки додолу плювала,
їй зауваження жінка зробила:
«Дівчинко, як же ти тут насмітила!
Ось уяви, якщо кожен із нас
Кинув додолу сміття хоч би раз —
В салоні було б неохайно та брудно,
Тому і кажу я сьогодні прилюдно:
«Чисто не там, де весь час прибирають
А там, де не смітять і не накидають!»
Соромно й совісно дівчинці стало
І Юля лушпиння своє все прибрала.
Не брудни сидіння
Хлопчик у трамвай сідає,
Зразу місце він займає,
Потім він питає у своєї мами
«Можна на сидіння влізти
із ногами?
Каже мама: «Не вигадуй!
На взутті у тебе бруд,
Після тебе сядуть люди
І брудним їх одяг буде!»
Коли сідаєш у тролейбус,
Автобус чи трамвай,
Ти сидіння не замазуй
І про інших пам'ятай!
Не розмовляй дуже голосно
Їхали в автобусі Антоніна й Алла.
У салоні гучно Розмова їх лунала.
Пасажири всі узнали,
Яка сукня є у Алли,
І почули, що у Ніни
Будуть завтра іменини,
А у Каті та у Олі
Вийшла сварка прямо
в школі.
Людям нікуди діватись,
Починають посміхатись:
«Від безглуздих балачок
Відпочити дайте!
У міському транспорті
Тихіше розмовляйте!»
Тож у транспорті нечемно
Розмовляти гучно,
Бо чужі проблеми людям
Слухати незручно!
Своєчасно готуйся до виходу
У транспорті людей багато,
Нелегко до дверей пройти,
Тому до виходу, мій друже,
Завчасно приготуйся йти.
Щоб не проїхати зупинку,
Щоб не штовхатися тобі,
Заздалегідь в людей запитуй:
Вони виходять тут чи ні?
Бережи транспорт
Їхав хлопець у трамваї,
Величезний цвях тримав,
Безсоромно «Тут був Жора»
Він на стінці написав.
І сидіння він пошкрябав,
Щось і там намалював,
Раптом чоловік поважний
Дуже голосно сказав:
«Що ти робиш і навіщо?
Транспорт треба берегти,
Адже він брудний лиш тільки
Завдяки таким, як ти!»
Бережіть салон, малята,
Прошу я сьогодні вас,
І тоді він нам прослужить
Іще довгий-довгий час.
Не відволікай водія розмовами
Ігор їхав у трамваї,
З водієм розмови вів:
Розказав і про бабусю,
І про те, як він хворів,
І про те, як він у парку
Влітку з гойдалки упав,
Раптом хтось із пасажирів
Строго хлопчику сказав:
«Під час руху з водієм
Не треба розмовляти,
І своїми балачками
Його відволікати.
Припини та відійди,
Щоб не сталося біди!»
Як їдеш у громадському транспорті шануй пасажирів
Тролейбус, трамвай та маршрутне таксі
Щоденно в нагоді стають нам усі:
Ми їдемо в гості або в магазин,
Батьки на роботу, до школи їх син.
Куди б не хотіли поїхати люди —
Нам транспорт міський допоможе усюди!
Коли один одного ми поважаємо,
Не кричимо і не заважаємо,
То гарно і затишно в транспорті всім,
Мерщій розкажи про це друзям своїм!
13. Виведення основних правил поведінки в транспорті ( Слайд27)
14. Гра «Доповни правила» поведінки в тролейбусі, автобусі, трамваї, маршрутному таксі.
• Чекаючи транспорт, не можна стояти... (на краю тротуару).
• Під час посадки неможна... (штовхатися).
• Поступайся місцем людям... (похилого віку).
• Якщо в салоні немає вільних місць, тримайся за... (поручні).
• Обов'язково потрібно оплачувати... (проїзд).
• (Не можна) … галасувати в салоні, висовувати руки та голову у відчинені вікна.
• Під час руху... (не можна) стояти на східцях і притулятися до дверей.
15. Бесіда про храм та правила поведінки в ньому.(Слайд28-29)
16. Робота з підручником (с. 63)
17. Ознайомлення з правилами поведінки у храмі ( Слайд30)
VІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Самостійна робота на картках по варіантах.
- Доповни речення словами «потрібно», «не можна».
1 варіант
Доповни правила поведінки в громадських місцях словами «не можна» або «потрібно».
_______________ ходити тихо, розмовляти упівголоса.
_______________ розмовляти по мобільному телефону.
_______________йти слідом за екскурсоводом.
_______________ заходити до храму з морозивом.
_______________ триматися від експонатів на відстані.
_______________ голосно обговорювати події фільму в кінотеатрі.
2 варіант
Доповни правила поведінки в громадських місцях словами «не можна» або «потрібно».
_______________ торкатися експонатів у музеї руками.
_______________ розмовляти вголос.
_______________ уважно слухати екскурсовода.
_______________ додержувати тиші.
_______________ дбати про книгу, якою користуєшся.
_______________ заважати іншим читачам у читальній залі.
2. Ситуаційні завдання.
- Як ти поступиш у такій ситуації:
• Ти зайшов в автобус і побачив свого друга…
• Тобі не видно експонатів у музеї, тому що попереду стоять твої товариші…
• Товариш у музеї тобі щось шепоче, а ти не чуєш…
• Ти сидиш в автобусі, а на зупинці заходить дідусь…
•
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
підр. с. 63-65, написати розповідь « Як я побував(ла) у … (будь – яке громадське місце)»(Слайд41)
VІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ.
1. Гра « Продовж речення»
- Тепер я знаю правила….
- Я намагаюсь дотримуватися…
- З уроку я запам’ятав, що…
- Я більше не буду..
- Мені сподобалося…
2. Настанова вчителя.
Любіть себе та інших поважайте
Своє життя й здоров’я бережіть,
І правильну дорогу обирайте,
Якщо достойно ви бажаєте прожить!(Слайд 42)
Підготувала: Толордава Алла Володимирівна, вчитель початкових класів Хмельницького НВО №1
Презентація знаходиться за посиланням:
Джерело: http://docme.ru/6dI4 |