Каталог статей

Головна » Статті » Презентації та відео матеріали » Я у світі [ Додати статтю ]

Людські чесноти. Доброта
ТЕМА. Людські чесноти. Доброта. 

МЕТА. Розширити уявлення дітей про добрі і погані вчин¬ки; виховувати чуйність, доброту; викликати бажання наслідувати добрі справи, творити добро на користь іншим. Розвивати критичне мислення.
Виховувати кращі людські якості: доброту, милосердя, небайдужість до чужої біди, бажання допомогти.
ОБЛАДНАННЯ. Смарт-дошка.

ХІД УРОКУ 

І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ
Вступне слово вчителя. Повідомлення теми.
Врятує світ краса —
Завжди так говорили.
Тепер врятує світ лиш доброта.
Бо однієї вже краси занадто мало.
Бо стільки всюди зла — людина вже не та.
Тож, люди, на землі
Спішіть добро творити,
Щоб нам не згинути у морі зла,
Щоб кожен міг серед краси прожити
У царстві справедливості й добра.
Мабуть, ви вже здогадалися, що цей урок ми знову присвятимо доброті і справедливості.
Здавна на землі люди цінували праведне життя — жит¬тя чесне, щире, відкрите. Треба утримуватися від поганих вчинків, лихих намірів. Зло, як відомо, довго не забу¬вається і породжує нове зло. А от добро породжує добро.
Ви самі були не раз свідками і добрих вчинків, і злих, а також прочитали багато казок, у яких завжди відбуваєть¬ся боротьба між добром і злом.
Тож сьогодні ми вирушимо до країни справедливості, добра.

Не говори про доброту,
Коли ти нею сам не сяєш,
Забувши про чужу біду.
Бо доброта не тільки те,
Що обіймає тепле слово.
В цім почутті така основа,
Яка з глибин душі росте.
Коли її не маєш ти,
То раниш людяне в людині.
Немає вищої святині,
Ніж чисте сяйво доброти.

II. Розкриття теми
Дібратися до країни добра і справедливості ми зможемо тільки тоді, коли розсудимо по справедливості всіх, хто потребує цього.
Малювання добра і зла за уявленням дітей.

1. Зустріч із незвичайними деревами
Ми продовжуємо мандрівку і зустрічаємося з
незвичайними деревами. З цих дерев пообсипалося листя. Слова добра написано яскравими кольорами, а слова зла — темними.
Радість — горе
Мир — війна
Друг — ворог
Любов — ненависть
Щедрість — скупість
Сміливий — боягуз
Сміх — сльози
Повага — приниження
Завдання. Знайти антоніми і розподілити їх на відповідних деревах.
— Діти, погляньте, як виглядають ці дерева. Яке більше до вподоби?

2 . Зустріч з тваринами Левом та Мишею
(Читання за ролями казки «За добро — добром»).
— Чому вона так називається?
— Чого навчила мишка лева?
— А чи треба на зло відповідати злом? Чому? (Зло викличе нове зло)

На дошці записаний вислів:
Сила і на половину не така могутня, як доброта.
Ф.Достоєвський
- Як ви розумієте слова великого російського письменника Ф.Достоєвського?

- Сьогодні ми з вами спробуємо дати відповідь на такі запитання (запис на дошці):
1. Що таке доброта?
2. Чи легко бути добрим? Чому?
3. Кому потрібно допомагати?
4. Чи потрібно чекати винагороди за добрі вчинки? Чому?

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Бесіда
В Євангелії сказано: "Возлюби ближнього свого, як самого себе”.
- Що це означає?
- Кого ми вважаємо ближнім?
- Давайте пригадаємо притчу про доброго самарянина.
( Підготовлені заздалегідь діти коротко переказують зміст притчі).
Притча про доброго самарянина
Один чоловік ішов по дорозі і зустрівся з розбійниками. Розбійники побили й пограбували його. Покинули ледь живого.
Проходив тією дорогою священик, побачив чоловіка і проминув його. Тим же шляхом йшов якийсь самарянин, натрапив на бідолашного й змилосердився. Він підійшов до пораненого, перев’язав рани, нагодував. Потім відвіз до найближчого поселення і влаштував його у гостинний двір.
Коли від’їжджав, заплатив господареві, щоб той піклувався про хворого.
- Чому вчить нас ця притча?
- Як ви розумієте значення слова "доброта”? (Доброта – чутливе, дружнє ставлення до людей).
- Що, на вашу думку, сталося б зі світом, якби в ньому не стало доброти?
- Як ви гадаєте, чи важко бути добрим? Чому?

ІV. УСВІДОМЛЕННЯ ЗМІСТУ УРОКУ
1. Читання притчі
- Послухайте зараз давню китайську притчу "Добро без розуму”.
Добро без розуму
Колись давно в Китаї жив імператор, який дуже любив птахів. Дізнавшись, що хлопці стріляють із рогаток в голубів, він видав наказ: "Хто принесе до палацу живу пташку, отримає мірку рису”.
Почувши це, хлоп’ята вже не стріляли птахів, а ловили їх і обмінювали на рис.
Якось до імператора навідався мудрець із сусіднього князівства. Він побачив у палаці голубів і спитав:
- Навіщо стільки птахів?
Імператор відповів:
- У мене добре серце і я рятую їх від хлопчаків. Більше вони не вбивають птахів, а приносять їх мені живими.
- А хто ж годує пташенят? – спитав мудрець.
- Яких пташенят? – здивувався імператор.
- У птахів, котрі живуть тепер у палаці, залишились в лісі безпорадні пташенята. Хто їх годує?
- Про це я не подумав, - зізнався імператор.
Тоді мудрець сказав:
- У вас добре серце, ви любите птахів, але ніхто не завдав їм більше зла, ніж ви. Всі гнізда в лісах наповнені мертвими пташенятами. Ви врятували п’ятсот голубів. А загубили в п’ять разів більше!
- Ох, як важко бути добрим! – мовив засмучений імператор.
На це мудрець відповів:
- І добро треба робити з розумом. Розум без добра – погано. Але і добро без розуму – не краще.

2. Бесіда за змістом прочитаного
- Яким був цей імператор?
- Чому ж він приніс стільки зла пташкам?
- Як би ви врятували птахів, коли були б на місці імператора?
- Чи були у вашому житті випадки, коли ваша допомога комусь зашкодила?

3. Робота над прислів’ями
Вчися робити добро, тоді погане на розум не прийде.
Хто людям добра бажає, той і собі має.
Зла людина зліша за вовка.
Не роби іншому того, чого собі не ба¬жаєш.
Той, хто любить тільки себе, ненави¬дить людей.
Від своєї совісті не втечеш.
Добра людина надійніша від кам'яного мосту.
Життя дано людині на добрі справи.
У лиху годину пізнаєш вірну людину.

1. Малювання "Дерева добрих вчинків”
- Зараз ми спробуємо з вами намалювати "Дерево добрих вчинків». У цього дерева повинно бути стільки листків, скільки добрих вчинків різних людей ви пригадаєте.

2. Зустріч з доброю Чарівницею
- Живучи у суспільстві, ми нама¬гаємося пам'ятати, що треба жити, дотримуючись золотого правила вихованості: ставтеся до людей так, як би ви хотіли, щоб люди ставилися до вас.
Вчимося розрізняти гідні й негідні вчинки.
Все із доброго чи злого
Починається з малого.
Вам було завдання: згадати, з якими добрими справами ви зустрічалися у житті, або самі зробили ці добрі спра¬ви.
Сказав мудрець: живи, добро звершай,
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро й у вищу правду віра
Людину відрізня від мавпи і від звіра.
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра!
Л. Забашта

- Дуже приємно, коли у сім'ї лад, коли у класі лад. Що ж треба зробити, щоб у на¬шому класі був завжди лад?
Поради хлопчикам
Для хлопців завжди дуже радий
Я дати ось які поради:
Увагу щоб звернуть на себе,
Як слід навчатися нам треба.
Не смикати дівчат за коси,
Робити все, що вони просять.
Не будь хвалько і задавака,
Не змушуй меншого заплакать.
Коли врахуєш ці поради,
Вона дружить з тобою рада.

Поради дівчаткам
У дівчат свої секрети,
Слід їм знати ці куплети.
Чисті руки, одяг, щічки,
В косах гарні білі стрічки.
Все важливе для дівчаток
З голови до самих п'яток.
Та віддавна й дотепер
Цінять правильні манери.
А грубити, з кимось биться
Для дівчаток не годиться.

3. Практична робота
- Ми дуже багато говорили про вчинки. Перевіримо, чи добре ви навчилися їх розрізняти.
Ситуації
Зустріч з подружкою після хвороби вітрянкою.
Наталка одна вдома. Вона прибирала і розбила вазу. Що робити?
На дні народження подарува¬ли іграшку, яка вже є у іменин¬ника.

V. ПІДСУМКОВА РЕФЛЕКСІЯ
- Чи замислювались ви, скільки людей кожного дня нам дарують свою любов і доброту? Хто ці люди?
- Чи дякуєте ви їм за це?
- Чи пам’ятаєте про їхню доброту?
- А зараз повернемося до наших запитань і спробуємо відповісти на них.
- Чи змінилось в когось судження про доброту після нашого уроку?
- Що таке доброта?
- Чи легко бути добрим? Чому?
- Кому потрібно допомагати?
- Чи потрібно чекати винагороди за добрі вчинки?

VІ. Домашнє завдання
На доброті існує світ,
І добротою пахне хліб.
І мирне небо, в школу йти –
Це також вияв доброти...
І до дітей любов свята —
Це чистота і доброта.


Джерело: http://www.rusedu.ru/download_19244.html
Категорія: Я у світі | Додав: (09.11.2013) | Автор: Біляченко Ольга Василівна
Переглядів: 6556 | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!