Каталог статей

Головна » Статті » Презентації та відео матеріали » Природознавство [ Додати статтю ]

Весна сходить на землю. Людина і рослина - вірні друзі
Тема уроку: Весна сходить на землю. Людина і рослина - вірні друзі.
Мета уроку: Виявити зміни, що сталися навесні в неживій природі, в житті рослин, у праці людей; з’ясовувати причини, що зумовлюють ці зміни; продовжити знайомити дітей з розмаїттям рослинного світу рідного краю; розвивати спостережливість; виховувати бережливе ставлення до природи та свого власного здоров’я, любов до рідного краю, почуття прекрасного в природі.
Обладнання: плакати: «Природа восени», «Первоцвіти», комп’ютер, Конституція України, Червона книга, картки.

Тип уроку: Комбінований.

                                                Хід уроку
І. Організаційна частина

Звучить привітання довкіллю.

Ми довкілля привітаємо,
Процвітання побажаємо!
- Добрий день, метелики,
Ліс, звірятка, джмелики,
Квіточки, рослинки,
Веселка і хмаринки.
Любов до нас пронесемо,
Своє довкілля збережемо!

ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

Слово вчителя

Мета нашого уроку така:
Щоб добре все знати,
Треба свій розум розвивати.
Наше гасло:
Видумуй, пробуй, твори!
Розум, фантазію прояви!
Активним і уважним бувай!
І про кмітливість не забувай!

- Як багато невідомого, цікавого й загадкового навколо тебе! Але щоб зуміти це побачити й почути, треба неодмінно бути уважним і допитливим. Лише повсякденні спостереження і пошуки допоможуть вам відкрити таємниці природи.
Ви прокидаєтесь вранці і починається новий день.
Чи відомо вам, коли прокидається від сну природа?
На Землі є також ранок року – це початок весни.
А які прикмети весни ви знаєте?

(Складання асоціативного куща зі словом «Весна»). 

            Сонячне проміння                              Природа оживає 

                   Перші квіти                                 Тане сніг
                                                  Весна

               Прилетіли пташки                           Блакитне небо


Послухайте вірш і спробуйте відгадати, про що сьогодні піде мова?
У зеленому намисті,
Синьоока, чарівна,
Стеле килими барвисті,
Йде дібровами… (Весна)
- Так це весна.
Відгадайте, що це за брати навесні землю прикрашають?
- Ще вітер зимовий
З дощем гуде,
Ще сніг острівками
Блищить де-не-де.
Береза сережки свої розпускає.
Чи ви здогадались
Коли це буває? (У березні)

- Вже пташки вернулися
В наш край.
Про весну співають
Поле й гай.
Ніжаться на сонці
Трави й квіти.
Вже настав
Ласкавий місяць…(квітень).

- А в цім місяці підряд
Маємо багато свят.
Зеленіють буйно трави,
То іде веселий…(травень).

-А чому ці місяці так називаються, зараз ми дізнаємося.
Як завжди, у нас працює довідкове бюро.

Слово учнів.

Березень.
Березень своє перше ім’я – Мартус – одержав на честь бога пастухів і хліборобів Марса. Наші предки називали його сухій, березень (починається сокорух у берез), березоль, марець.

Квітень.
Квітень(апріль) своєю назвою зобов’язаний латинському слову «аперіре» (відчиняти, відкривати). В українській літературі вона з’явилася у XVI ст., а в побуті – значно раніше. Вживались також такі назви: апріль, цвітень, красенець (краснець), водолій, дзюрчальник, снігогін.

Травень.
Травень – це сезон цвітіння трав і квітів. На Україні він мав й іншу назву – май (від імені римської богині природи Майї). У народі побутують такі назви: соловейків, росяник, грозовик, дощовик, зелено шумний, п’янкий.

Слово вчителя

Отже, перший місяць весни – березень, ранок року.
Природа прокидається від сну. Все навколо пробуджується. Пташки весело співають, сонечко починає більше гріти і піднімається все вище і вище. Небо змінює свій колір. Повітря стає чистішим і свіжішим. Вітерець стає теплішим.
Чим пахне весна? Весна пахне весняним, свіжим повітрям, зеленню, квітами, легеньким вітерцем.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Вікторина.
- Однією з ознак весни є квіти, які прикрашають луки і милують наше око. Зараз я буду читати загадку про весняну квітку, а ви будете відгадувати, і на дошці ми складемо весняний букет із квіточок.

Слів на описи не трачу,
Словом не передаси
Їх земної безсловесної,
Дивовижної краси.
Ними кожен свою радість,
Власне щастя назива –
Квіти часто нам говорять
Втричі більше, ніж слова.

Де весною вироста
Гарна квітка золота,
Влітку бачимо листок,
Знизу теплий кожушок (Мати – й - мачуха)

Цвіте синьо, лист зелений,
Квітник прикрашає.
Хоч мороз усе побив
Його не займає. (Барвінок)

Іще сніг не зійшов із землі,
А з – під нього рослини малі
Визирають і сонце вітають,
Синім цвітом вони розцвітають.
Якщо рідну природу ти знаєш,
То відразу ці квіти впізнаєш. (Пролісок)

Я перший зацвітаю серед гаю,
І білий, наче сніг, я колір маю. (Підсніжник)

Із зеленої сорочки,
Що зіткав зелений гай,
Білі дивляться дзвіночки,
Як зовуть їх, відгадай. (Конвалія)

Незвичайні пелюстки
Мають довгі нігтики,
Плід утворює в землі,
А цвіте в квітневі дні. (Ряст)

З неба зірка ніби впала,
Зірка квіткою та стала,
Про маленьку цю пригоду
Розповість вам назва роду. (Зірочки жовті)

Чарівні квітки золоті,
Неначе ключики весни,
Ростуть в лісах і у садах. (Первоцвіт)

На дошці з’являється виставка «Весняний букет».

ІV. Робота з комп’ютером.
1. Перегляд веб-сторінки.
2. Читання й обговорення казки.
3. Тест для перевірки розуміння змісту казки.
4. Легенди про квіти.

V. Фізкультхвилинка.

Сонечко прокинулось,
Потягнулось,
В різні боки повернулось,
Потім весело всміхнулось,
Кругом себе повернулось.
Стали квіти проростати,
Пташки стали щебетати,
Стали діти танцювати,
Миле сонечко вітати.

VІ. Тест «Ерудит» («Мозковий штурм»).

1) Рослини не здатні рухатись.
2) Рослини розмножуються насінням, частинами рослин.
3) Усі рослини складаються з однакових частин-органів.
4) Кущ має декілька дерев’янистих стебел.
5) Калина – кімнатна рослина
6) Рослини потребують захисту людини.
7) Людина і рослина - вірні друзі.

Підсумок.

Доведіть, що людина й рослина - вірні друзі.

VІІ. Розкриваємо цінність рослин.

- Дайте відповідь на запитання: «Чи насправді люди і рослини – вірні друзі?»

1. Рослина – друг людини? (Робота в групах)

1) Збагачення повітря киснем. – Від цього залежить здоров’я людини.
2) Продукти харчування. – Щоб здоровим бути, їжте фрукти, овочі завжди.
3) Сировина для промисловості. – Зручність, комфорт – також запорука здоров’я людини.
4) Лісові подарунки. Прогулянка лісом, вживання грибів, ягід. – Поповнюється організм киснем, вітамінами.
5) Лікарські рослини. – Лікують і зміцнюють людський організм.

Назвіть приклади лікарських рослин, їх застосування. Чи зміцнюють вони наше здоров’я?

6) Краса рослин. – Заспокоює людину, її нерви. Поліпшується здоров’я, емоції.

Підсумок. А здоровому – все здорово!

2. Людина – друг рослини?

- Людина саджає, доглядає, виводить нові рослини (кімнатні, культурні).

Але людина і шкодить рослинам!

- Як називається книга, до якої заносять рідкісних рослин і тварин?
- Сторінки Червоної книги різнокольорові.
Чорний – безнадія.
Червоний – небезпека.
Жовтий – можлива небезпека.
Зелений – сподівання на відновлення.

3. Ознайомлення зі статтею Конституції України.

- Природу треба охороняти й оберігати.
В Конституції України є стаття 66:
«Кожен зобов’язаний не заподіювати шкоди природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки».
А громадяни України повинні дотримуватись виконання всіх законів.
Ваше завдання і обов’язок – оберігати природу.

VІІІ. Рефлексія.

Робота в парах (вибрати правильне прислів’я, обґрунтувати).

- Чи можемо ми існувати без рослин?
Між нами є міцний ланцюжок, і розривати його не можна.
Для цього ми складемо «Кодекс друзів рослин», якого будемо дотримуватись.

Шановні дівчатка і хлопчики!
Рослини – ваші друзі.
Тож пам’ятайте!!!

1) Доглядай землю плідну, як матір рідну./ Нема без кореня рослини, а нас, людей, - без Батьківщини.
2) Зрубав одне дерево – посади три./ До природи не неси шкоди.
3) Рослина – землі окраса./ Красу творять людські руки.
4) Земля – найбільша аптека, а її трави – ліки./ Без верби і калини нема України
5) Чисте повітря – ворог хвороб. А щоб воно чисте було, треба, щоб багато рослин було./ Лише здорова природа може дати здоров’я людині.
6) Про здоров’я природи повинні піклуватися і держава, і кожен громадянин. Будь природі вірним другом!/ Де повітря, там і життя, і здоров’я.

IX. Домашнє завдання.

1. Перегляд пропонованих дослідів на комп’ютері. (Велика перспектива)
2. Вибір груп для виконання дослідів.

Ось і уроку нашому прийшов кінець. Хто добре працював, той молодець.
 
Додаток

Пролісок

 Я пролісок синенький,

і перший навесні

сказати вам раденький:

" Кінець! Кінець зимі! "

З – під снігу мій листочок

До сонця протягну,

І ніжний мій дзвіночок

Вітатиме весну!

                            К. Перелісна

Загадка

Я найперша зацвітаю

Синім цвітом серед чаю

Відгадайте, що за квітка,

Бо мене не стане влітку.

                            (Пролісок)

Конвалія (Ландиш)

Легенда

Красень Ландиш безтямно покохав красуню Весну. І як не благав, щоб та назавжди з ним лишилась, Весна залишитись не змогла.

А коли вона пішла, то Ландіш плакав такими гарячими слізьми, аж кров йому виступила із серця і забарвила зелені сльози у червоний колір. Цим і пояснюється, що зелені плоди конвалії після достигання червоніють.

Загадка

Навесні вона в теплі

Проростає з-під землі.

Має трунок, має вроду

І дарує насолоду.

                               (Квітка)
Барвінок

Я пам’ятаю їх, барвінків, навесні

Цвіли вони, синіючи, навесні,

Такі блакитні, буйні небоокі,

Такі безжальні і такі жорсткі.

Цвіли вони на всіх моїх могилах,

На всіх зелених, з вітром в чубі схилах,

Де все моє родинне вічне древо

Гуло в землі крилато, коренево.

                                      Іван Драч

Повір’я

Вічна барвінкова краса здавна слугує гарною оздобою на весіллях. Вона символізує тривалий і міцний шлюб, якому під силу всі перепони й незгоди на довгому життєвому шляху.

Ця рослина оберігає від нечистих сил та чаклування. Барвінок вітали над дверима і вікнами, щоб злі духи не проникали в дім.    

 

Секрети про квіти

(Годинник)

О третій годинні ранку починає розтуляти віночки козелець жовтий, о четвертій – цикорій, в шість розкривається квітки кульбаби, за ними звіробій, нагідки, латаття. О десятій годині у повній красі розцвітають іпомеї (кручені паничі),  в одинадцять настає пора берізки, о дванадцятій – портулаки.

До сімнадцятої години вечора цвітуть усі квіти, крім нічних, а потім їхнє місце заступають вечірні красуні: тютюн запашний, смілка, вішалка, пізніше – матіола. Із цих квітів можна створювати квітникові годинники у центральних районах України. На південь та північ потрібно добирати інші квіти. Вносить свої поправки і погода: у похмурі дні  квітки розпускаються пізніше.

 

Бережи люби примножуй.

Ми – перша зелень, і тому нас зривають. Зривають всі, хто не любить природу. Ми навіть боїмося розквітати першими в лісі. Що тут гарного? Все одно зламають! Допоможіть нам, будь ласка! Це дуже боляче, коли тебе зривають. Дуже! Ваші зелені друзі!  

 

Піщанська гімназія Кременчуцький район, Полтавська область,

с. Піщане, в. Шкільна, 1

 
Щоб скачати презентацію натисніть на посилання:


Джерело: http://docme.ru/vSk
Категорія: Природознавство | Додав: Natali (07.07.2011)
Переглядів: 3179 | Рейтинг: 3.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!