Каталог статей

Головна » Статті » Презентації та відео матеріали » Образотворче мистецтво [ Додати статтю ]

Художній образ у декоративному мистецтві. "Подарунок для мами" - ескіз кухонної дощечки

Тема. Художній образ у декоративному та декоративно-ужитковому мистецтві. «Подарунок для мами» - ескіз кухонної дощечки.

Мета: Дати поняття про орнамент, його види, форми. Познайомити учнів з поняттям «стилізація». Ознайомити учнів із виражальними можливостями декоративної композиції: композиційною організацією замкненої геометричної фігури в прямокутнику; підпорядкованості форми та розміру еле­ментів композиції. Розвивати в учнів фантазію, увагу, спостережливість, творчі здібності у побудові орнаменту; розширювати кругозір учнів з української національної культури. Виховувати в учнів любов до народного мистецтва та культури; любов до предмета, мистецтва; працелюбство; виховувати в учнів охайність, любов до прекрасного.

Обладнання: демонстраційний матеріал: вишиті серветки, рушники, тарілки, глечики, куманець, іграшки, дощечки розписані, таблиці, малюнки, ПК.

Поняття та терміни: стилізація, орнамент, декор, візерунок, декоративно-прикладне (ужиткове) мистецтво

Методи та прийоми: розповідь, бесіда, спостереження.

Види діяльності: пізнавальна, образотворча.

Тип уроку: комбінований

 

 

Хід уроку

I. Організаційний момент

         Привітання з учнями.

Дзвоник всім нам дав наказ:

До роботи швидко в клас!

Попрацюємо старанно,

Щоб урок пройшов немарно!


ІІ. Активізація уваги учнів

        Вправа «Очікування»

- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

-Я також очікую від вас плідної праці. Сподіваюсь, що ви будете активними, кмітливими, розумними, уважними, організованими.

Повідомлення теми та завдань уроку


ІІІ. Актуалізація опорних знань

     Опитування по темі «Види образотворчого мистецтва».

     Використовується метод побудови асоціативного куща.


ІV. Робота над темою уроку

1. Розповідь учителя

Діти, сьогодні ми з вами помандруємо у світ декоративно-прикладного мистецтва.

Україна завжди славилася своїми промислами. До наших днів дійшли численні пам'ятки народного мистецтва: вишивка, одяг, кераміка, різьблення, які вражають своїми високими художніми якостями.

Першими пам'ятками народного мистецтва є знахідки на Чернігів­щині. Це прекрасні твори, виконані геометричним орнаментом з іклів мамонта, орнаментовані фігурки, амулети. В епоху неоліту розвинулися керамічне, ткацьке, деревообробне ремесла, а разом з ними різнома­нітна орнаментика.

Наші предки любили прикрашати своє житло: розписували чисто вибілені стіни й печі, малювали ікони, вишивали рушники, сорочки, наволочки, серветки, клали візерунки на глиняний посуд. Усе життя жінок супроводжували квіти — живі, засушені, намальовані, вишиті.

Декоративно-прикладне мистецтво — це широка галузь мисте­цтва, яка художньо-естетично формує матеріальне середовище, ство­рене людиною.

Декор французьке слово, означає «прикрашати», прикладне від «прикладати до предметів, виробів».

До нього належать такі види: ткацтво, килимарство, вишивка, роз­пис, витинанки, вишивка одягу тощо.

Озирніться навколо себе. Вас оточують різноманітні предмети побуту, на багатьох із них є візерунки. Але малюнок, який застосо­вується на них, відрізняється від природного.

Реальні форми для візерунків художники не використовують у готовому вигляді, а творчо переробляють стилізують, транс­формують.

Стилізація це навмисне узагальнене зображення того чи іншого предмета.

У результаті переробки реальних мотивів одержують узагаль­нене площинне зображення, виконане у певному стилі. Стилізова­ний образ того чи іншого предмета зберігає лише найхарактерніші його ознаки, деталі ж виконуються умовно. Візерунок чи група візерунків, які прикрашають той чи інший предмет, повинні від­повідати його призначенню, підкреслювати форму й матеріал, з якого цей предмет зроблений. У залежності від матеріалу й при­значення виробів, візерунки можуть бути виконані різними техні­ками: вишивкою, аплікацією, різьбленням, ліпленням, мозаїкою, розписом, трафаретом тощо.

2. Перегляд демонстраційного матеріалу

3. Розповідь учителя

Слово орнамент означає «прикраса».

У різних видах декоративно-ужиткового мистецтва ті самі символи можуть бути стилізовані по-різному, але форма й колір залишаються незмінними.

За мотивами орнаменти поділяють на чотири групи:

геометричні (абстрактні);

рослинні;

зооморфні (тваринні);

комбіновані.

Геометричні орнаменти досить прості: кружальця, трикутники, ромби, кривульки, лінії, хрести. Геометричні візерунки бувають дуже привабливі й різноманітні. Геометричний орнамент, очевидно, виник унаслідок прагнення передати образи сонця, зірок. Гарний орнамент можна створити поєднанням квадратів, ромбів, прямокутників різної величини й різних кольорів.

Рослинний орнамент складається із рослинних елементів — кві­тів, ягід, листочків, гілочок, плодів.

Для складання рослинного орнаменту потрібно спочатку зробити начерки з натури рослин. В орнаменті рослини стилізують. В укра­їнському орнаменті часто використовують такі мотиви, як «хміль», «дубове листя», «барвінок», «калина», «соняшник». Кожний народ по-своєму зображує навколишню природу, своєрідно переробляючи природні форми.

Зооморфні (тваринні) орнаменти зображують:

із тварин коня, зайця, рибу;

із птахів півня, голуба, зозулю;

із комах метелика, павучка, жучка.

Комбінований орнамент це зображення квітів та птахів (чер­гування), тобто чергують рослинний з тваринним та геометричним орнаментами.

Крім стрічко­вого орнаменту, повторювані елементи містять у собі й сітчастий орнамент. У ньому повторювані елементи розташовані по всій площині, начебто розбитій на невидиму сітку з певною формою вічок — квадратною, прямокутною, ромбовидною. Такий орна­мент широко використовується у різних малюнках шпалер і тка­нин. Поряд із цими видами існує замкнутий орнамент. У ньому головний мотив не повторюється, а використовується один раз на замкнутій поверхні. Він буває симетричним і асиметричним. Всі елементи симетричного орнаменту розташовуються симетрично щодо осей симетрії фігури. Асиметрія це повна протилежність симетрії, але важливу роль тут грає зорова рівновага. Робота над таким візерунком завжди складніша.

4. Словникова робота

    Декоративно-ужиткове мистецтво – вид мистецтва. До декоративно-прикладного (ужиткового) мистецтва належать речі й предмети, що є корисними у побуті і гарними на вигляд.

    Стилізація – це спрощення та прикрашання предметів.

Орнамент це декоративна композиція, яка складається з еле­ментів, що ритмічно повторюються, чергуються.

Візерунок – узор, який має довільну композицію.

5. Постановка практичного завдання

Сьогодні ми будемо створювати подарунок для матусі – ескіз кухонної дощечки. Прикрашати будемо орнаментом.

Декоруєм, прикрашаєм,

 Вогнем творчості палаєм.

Творчі почуття й думки                          

Ми відтворимо залюбки:

В витинанках і малюнках,                                                                                                                         Фантастичних візерунках.                                                              

Незвичайні ніби в снах                                                                    

стали речі навкруг нас!

      6. Декламування вірша про маму

                    Я свою матусю щиро так кохаю,

                       Що і розказати не вмію, не знаю.

Нема в цілім світі всім вам присягнуся,

                   Кращої матусі, ніж моя матуся.

                   Дарунків, золота не маєм,

Щоб до ніг тобі зложити.

Однак всі разом присягаєм,

Що доки тільки будем жити,

Любов сердець своїх маленьких

Тобі дамо, кохана ненько!

       7. Робота в групах

      1група – орнамент в кругу.

      2 група – орнамент в квадраті.

      3 група – орнамент в овалі.

      8. Послідовність виконання практичної роботи

1. Розмістити по центру дощечки коло (квадрат, овал).

     2. Обрати тему орнамента чи візерунка (замкнутий).

     3. Виконати окре­мі елементи малюнка.

     4. Ство­рити власну композицію.

      5. Обрати кольори й нанести на поверхню ескізу.

    9. Пальчикова гімнастика

              Раз, два , три, чотири, пять –

           Вийшли пальчики гулять.

              Раз, два , три, чотири, пять –

           Починаєм працювати!

V. Практична робота учнів

В ході роботи вчитель допомагає учням практичними порадами, активізує творчу ініціативу.


VІ. Підсумок уроку

1. Бліц-опитування

- Чи справдилися ваші очікування від уроку?

    - Що ми сьогодні вивчили?

- Чого навчилися на уроці?

2.Перевірка учнівських робіт

    3. Виставка найкращих робіт та їх аналіз

VІІ. Прибирання робочих місць



Джерело: http://docme.ru/LaV
Категорія: Образотворче мистецтво | Додав: [ADM]Irina (20.12.2013) | Автор: Половець Діана Станіславівна
Переглядів: 4879 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!