Каталог статей

Головна » Статті » Презентації та відео матеріали » Трудове навчання [ Додати статтю ]

Вишивка, як вид декоративно - прикладного мистецтва. Прості ручні шви
Тема. Вишивка як вид декоративно-ужиткового мистецтва. Ручні шви.
Мета.
Навчальна - забезпечити засвоєння знань про історію розвитку української вишивки, організацію робочого місця;
- знайомити учнів з видами простих ручних швів, їх застосуванням, формувати вміння виконувати шви «уперед голку», «змійка».
Розвивальна - розвивати навички виконання та розпізнавання ручних швів, художні смаки.
Виховна - виховувати творче ставлення до праці, охайність, свідоме дотримання правил техніки безпеки, санітарії та гігієни під час виконання робіт, повагу до українських народних традицій.
Обладнання: зразки швів і вишитих виробів, інструкційні картки, дидактичний роздатковий матеріал, комп’ютер, медіапроектор, слайди, інструкція з правил безпеки, санітарії та гігієни при вишиванні.
Інструменти та матеріали: набір для ручного шиття, тканина, нитки.
Нові слова: декор, аплікація, зооморфний, антропоморфний.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь і навичок.
Міжпредметні зв'язки: українська мова, історія, народознавство, образотворче мистецтво.

ХІД УРОКУ. 

І.Організаційний момент.
- Перевірка присутності учнів та їх готовності до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
- Як ви розумієте поняття «ручні шви»?
- Які шви ви вчили у початкових класах?
- Чим можна оздобити вироби?

III. Мотивація навчальної діяльності.
Слайд 2
- Подивіться, якими техніками можна скористатися, щоб оздобити наволочку.
Сьогодні на уроці ми будемо вивчати ручні декоративні шви, які допоможуть вам в майбутньому оздоблювати вироби і застосовувати їх для ручного шиття.
Декор - з франц. Прикрашати.
Аплікація - з лат. прикладання.

ІV. Повідомлення теми та завдань уроку.
Знати: історію виникнення вишивки, традиції української народної вишивки, види ручних вишивальних швів, правила безпечного користування інструментами, санітарії та гігієни.
Вміти: організовувати робоче місце, закріплювати нитку в тканині без вузла, виконувати шви «уперед голку», «змійка».

V. Вивчення нового матеріалу.
- Для того щоб наш урок пройшов цікаво, ми об’єднаємося в команди. Давайте оберемо штурманів та їх помічників, художників. Кожна команда буде заробляти бали, які порахуємо в кінці уроку.
Що таке вишивка? Це процес прикрашання виробу. Історія вишивання дуже давня. На території України перші знахідки елементів вишивки відносять до І-УІ століття нашої ери. Вишивки на білих сорочках, як свідчать історичні джерела, відносяться до ХІ-ХІІ століття. Мистецтво вишивання цінувалося у часи Київської Русі. В кінці ХІ століття княжна Анна, сестра Володимира Мономаха, відкрила школу для дівчат, де їх навчали вишивати золотими і срібними нитками.
Вишивкою в Україні традиційно займалися дівчата і жінки. Готуючись до заміжжя кожна дівчина повинна була підготувати собі придане. Поганою була наречена, якщо її з дитинства не навчили вишивати.
Слайд 3
- Які предмети розшивали жінки, дівчата? (Одяг і предмети вжитку)
- Тому вишивка і називається декоративно-ужитковою.
Слайд 4
Звідки брали ідеї для вишивок? (З навколишнього світу)
1. рослинні мотиви,
2. тваринні (зооморфні)
3. антропоморфні (людина)
4. геометричні (найдавніші) - лінії прямі, хвилясті, ламані, ромби квадрати, круги, хрести несли в собі певну символіку.
(На дошці зображення символів-оберегів) Такі символи люди вміли читати. Вони були оберегами і повинні були захищати від злих сил.
Слайди 5-6. 
Мистецтво вишивання живе у віках, передається з покоління в покоління. Розповідь про сучасних майстринь вишивання (Віру Роїк - дивовижну людину, яка опанувала 300 прийомів вишивання, її роботи зберігаються у 43 музеях світу і в Умані також; Лідію Бебешко, Наталію Мамчур - наших землячок, які вивчають старовинні узори і наповнюють їх новим змістом.)
- Як ви розумієте прислів’я «З майстерністю люди не родяться. А здобутим ремеслом гордяться»? (Потрібно багато працювати, щоб стати фахівцем своєї справи)

Завдання командам
Завдання І.(2 бали) Відгадайте загадки:
«Маленького я зросту, тонка та гостра. Носом шлях собі шукаю, за собою хвіст тягаю» (голка).
«Дуже зустрічі зраділи два однакових ножі. Обнялись, що роз’єднати їх уже ніхто не зміг» (ножиці).
«Тримається подружка за моє вушко» (нитка).

Запитання до загадок:
1. Яким повинно бути вушко у вишивальній голці? (овальної форми).
2. Для чого застосовують великі і маленькі ножиці? (для роботи з тканиною і нитками).
3. За яким принципом підбирають нитки для вишивання?
(відповіді знайти на сторінках 54-56 підручника).
- Роздивіться у підручнику та назвіть інструменти і матеріали, які потрібні для вишивання.
- Тканину можна застосовувати будь-яку, але найкраще з полотняним переплетенням.
- Згадайте, які особливості цього переплетення? (нитки переплітаються через одну, з обох боків виріб однаковий)
Слайд 7.
Роздивитися види простих ручних швів, назвати їх.
Шви уперед голку, назад голку, тамбурний, стебловий, петельний, козлик застосовують для пошиття і вишивання. Вони можуть бути одно і двосторонніми (пояснити). Вишиваються за вільно мальованим контуром, а не за рахунком ниток.
Вимоги:
- стібки повинні бути однакової довжини;
- відстань між ними повинна бути однакова;
- на початку роботи вузол не утворюють.

VI. Первинне закріплення. - Які особливості виконання простих ручних швів?

Фізкультхвилинка.

VІI. Практична робота.
Дотримання правил безпечної роботи, санітарії та гігієни.
Завдання 2.(3 бали)
- Прочитати правила безпеки, санітарії та гігієни, які потрібно дотримувати при виконанні вишивальних робіт. Намалювати попереджувальні сигнали відповідно змісту завдання: Про які органи нашого організму йдеться мова і як їх берегти?
Картка 1.
- Голками не можна гратися, підносити близько до очей.
- Роботу потрібно тримати на відстані 25-30 см від очей.
- Світло повинно падати зліва.
Картка 2.
- На початку роботи руки потрібно ретельно вимити.
- Шити потрібно з наперстком.
Картка 3.
- Під час роботи сидіти прямо, не сутулячись на стільці із спинкою.
- Працювати потрібно у робочому одязі.
( Командам роздати папір та маркери для малювання)
Коментарі дітей до своїх малюнків.
Вступний інструктаж.
Слайд 8.
Роздивитися прийом закріплення нитки за допомогою петельки (демонстрація виконання прийому). Робота з інструкційними картами виконання шва «уперед голка», «змійка».
Поточний інструктаж (виявлення та усунення недоліків).
Слайд 9.
- На основі шва «уперед голка» або «затяганка» можна створити його цікаві різновиди і тоді шов буде виглядати більш привабливим. Якщо «затяганку» прикрасити ниткою іншого кольору, отримаємо шов, який має кілька назв: змійка,бігунець або верхоплут. Такі шви можна зустріти на Київщині та на у північних районах України.
(Самостійне виконання шва за уподобанням)

VІІI. Заключна частина. Рефлексія.
- Що ми сьогодні з вами навчилися виконувати?
- Чи задоволені ви своєю роботою?
- Люди якої професії займаються ремеслом вишивання?
Аналіз робіт, мотивація оцінок.

ІХ. Домашнє завдання. Параграфи 13, 14 вивчити.
Презентацію до урока можна скачати за посиланням:


Джерело: http://docme.ru/Mpk
Категорія: Трудове навчання | Додав: (04.01.2012) | Автор: Літинська Л.С.
Переглядів: 7029 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!