Каталог статей

Головна » Статті » Презентації та відео матеріали » Виховна робота [ Додати статтю ]

Казкова квітка Петриківки. Петриківський розпис

Тема: Казкова квітка Петриківки. Петриківський розпис
Мета: ознайомити учнів з поняттям «петриківський розпис», з майстрами цього розпису, з прийомами, які використовуяються в ньому;
вчити учнів передавати на малюнку чарівний світ квітів за допомогою основних прийомів «Петриківки»: «зернятко», «гребінець», «горішок», «перехідний мазок»;
удосконалювати зорову пам’ять, образне мислення, фантазію;
виховувати любов і бережливе ставлення до квітів.
Обладнання: виставка робіт учениць класу з Петриківського розпису, презентація, мультимедійна, фарби, альбоми, олівці, пензлики.

                                                                                       Хід заняття

1. Вчитель (слайд1-3)
Сьогодні ми полинемо у дивний світ фантазії і краси – світ петриківського розпису, що віддавна приваблює людей своєю неповторністю і яскравістю, багатством кольорів.
2. Розповідь учениці легенди про дівчину Калину.(слайд 4)
3. Вірш від учениці.(слайд 5)

Стіни в квітах, пічка квітне
Де цвітіння це привітне?
Знають це старі й малі –
В Петриківці, у селі.
Там бабусі так малюють,
Що художників дивують.
Став відомим на весь світ
Той квітковий диво-цвіт.
4. Вчитель :
Петриківський розпис – один із видів народного мистецтва. Виник він на Лівобережній Україні в с. Петриківка. Він зароджується як одне з найперших орнаментальних мистецтв, проте широкого поширення набув у ХІХ ст. Розпис зосереджувався на печі, комині, потім малюнок переходив на стіну, продовжувався над вікнами, по кутках. Зображували переважно птахів, дерево життя з ними, хрести в полі, зигзаги, рослинні орнаменти.
Малюнок Петриківки створювався без попередніх ескізів, без розподілу на етапи, здійснювався одразу, а найчастіше просто поновлювався.
Фарби були переважно натурального походження: сажа, сік лободи, ягоди бузини, пелюстки соняшника, біла перетерта глина, а також анілові фарби.
Пензлі робилися із кошачої шерсті, в залежності від необхідності малювати просто ганчіркою.
Найвизначнішими майстрами Петриківки є Тетяна Пата, Катерина Білокур та інші. (слайд 6)
5. Виступи учнів про художників:
Тетяна Якимівна ПАТА (слайд 7-8)
(1884-1976)  Є однією з найстарших петриківських майстринь декоративного розпису. З чотирнадцяти років почала заробляти собі на хліб малюванням, ходила «квітчати» комини до свят або весіль, розписувала скрині. Коли у Петриківці відкрилась школа декоративного малювання, Тетяна Якимівна викладала в ній петриківський розпис, виховавши плеяду талановитих майстрів. Нині ім’я майстрині носить Петриківська районна дитяча художня школа.

Надія Аврамівна БІЛОКІНЬ (слайд 9-10 )
(1894-1981)  класик петриківського розпису. До школи вона не ходила, оскільки сім’я була незамож¬ною. Мати ткала килими, Надійка їй допомагала. Надія Аврамівна створювала традиційні для петриківсько¬го розпису орнаментні рослинні композиції, використову¬ючи квіткові мотиви, «цибульки», «кучерявки» тощо. Мальовками, щоб прожити, займалася більшість жінок у Петриківці, проте найбільше цінувалися роботи саме Надії Білоконь та Оришки Пилипенко.

Ярина Улянівна ПИЛИПЕНКО (слайд 11-12)
(1893-1979)  Одна з найстаріших майстрів декоративного розпису Петриківки. Ярина Пилипенко, Надія Білоконь, Тетяна Пата — митці одного покоління.
Майстриня зберегла першооснову методу, що будується на безпосередньому відтворенні краси рідного краю і робить петриківський розпис чимось більшим, ніж орна¬мент. Ярина Ул’янівна зберегла те фольклорне бачення природи, що сягає у глибочінь народного епічного мис¬лення. Про її панно можна без перебільшення сказати, що вони досить близько до стінопису з його декоративно-монументальними відтвореннями природи.

КЛЮ́ПА Явдоха Яківна (слайд 13-14)
КЛЮ́ПА Явдоха Яківна (08. 03. 1921, с. Іванівка, нині Колгоспівка Петриків. р-ну Дніпроп. обл. – 23. 11. 1995, смт Петриківка) – майстриня петриківського розпису. Закін. Петриків. школу декор. малювання (1938; викл. Т. Пата). Працювала 1938–39 художником рахунк. вишивки артілі худож. вишивок і тканин ім. Н. Крупської (с. Великі Сорочинці, нині Миргород. р-ну Полтав. обл.); від 1946 з перервами – на ф-ці «Дружба» (смт Петриківка): 1958–81 – у цеху підлак. розпису худож. виробів. Учасниця всеукр. і зарубіж. мист. виставок від кін. 1950-х рр. К. – блискучий майстер колориту. Окремі роботи зберігаються у Дніпроп. худож. та істор. музеях.

Параска Миколаївна ПАВЛЕНКО (слайд 15-16)
(1881-1983) Найстаріша петриківська майстриня Параска Миколаївна Павленко — мати відомих малювальниць петриківського розпису, заслужених майстрів народної творчості УРСР Віри Павленко та Галі Павленко-Черниченко. Вся її сім’я брала участь у роботі, адже потреба у мальовках була та¬кою великою, що продавалося все, скільки б не зробили. У розписах майстрині відсутні якісь живописні тонко¬щі, але є головне — вони напрочуд щирі й безпосередні. Параска Миколаївна малювала так, як малювали у Петриківці у довоєнні роки й раніше, її твори є взірцем старої, традиційної петриківської школи розпису.

Федір Савович ПАНКО (1924-2007) (слайд 17-18).
Заслужений майстер народної творчості України. Закінчив Петриківську школу декоративного малювання. Учень Т.Я. Пати.
Федір Савович дуже багато зробив для розвитку сучасного петриківського розпису. Заснував цех підлакового розпису, на основі якого була створено фа¬брика підлакового розпису «Дружба». Коли у с. Петриківка було відкрито філію Дніпропетровської дитячої художньої школи, викладав композицію петриківського орнаменту, виховав чимало відомих нині майстрів. Організував Експе¬риментальний цех петриківського розпису при Дніпропе¬тровському художньо-виробничому комбінаті.
Нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня, медаллю «За трудову відзнаку», а також золотою, срібною і бронзо¬вими медалями ВДНГ СРСР, Почесними грамотами Верхо¬вної Ради УРСР та Художнього фонду УРСР.
Провів понад 20 персональних виставок.

6. Розповідь учня про Криворізьку художницю Світлану Червякову (слайд 19-20).

- Світлана Олександрівна – член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, художник з декоративного розпису у техніках Петриківки, Хохломи, Гжелі, Жостового та тагільського розпису. Близько 20 років талановита землячка викладає декоративно-ужиткове мистецтво в Криворізькій міській художній школі №2, бере участь у регіональних, всеукраїнських та міжнародних виставках.
Роботи Світлани Червякової крокують світом. Приватні колекції Росії, Германії, Чехії, Угорщини, Болгарії, Грузії та Америки давно прикрашають характерні самобутні картини зі складними орнаментними композиціями, в яких серед розкішних яскравих квітів зображені птахи, метелики, постаті людей та багато іншого, що і є візитною карткою та посланням душі криворізької майстрині пензля.

7. Вірш від учениці.
Є в мальовничій Україні на Дніпропетровщині село,
Петриківкою зоветься, там диво дивне ожило.
Квітнуть квіти, дивні птахи закружляли угорі,
Ось дивіться на дарунки, які гарні всі малюнки!

8. Демонстрація власних картин ученицями класу.(виставка на дошці)(додатки).
9. Вчитель:

- Ми зараз з вами будемо малювати карту України в техніці петриківського розпису. Зробимо листівки для наших хоробрих українських воїнів. А в цьому нам допоможуть наші юні художниці.
10. Учениця:
- Щоб навчитись малювати квітку Петриківки, потрібно опанувати техніку і основи петриківського розпису. Основним елементом в Петриківському розписі є зернятко або мазок. Саме воно покладається в основу всіх елементів. Ми з ними вже знайомі. (слайд 21)
Отже повторимо: зернятко може бути прямим, похилим, видовженим, подвійним. Гляньмо на таблицю. Зараз ми з вами спробуємо малювати. Пальцем.(слайд 22)
11. Практична робота учнів.(слайд 23)
12. Виставка робіт учнів.
13. Підсумок.(слайд 24-25)

– На основі яких кольорів створюють традиційну композицію в петриківському розписі?
– Яких майстрів петриківського розпису ви запам’ятали?
Лише добре потренувавшись можна досягнути успіху у створенні декоративних композицій. Це заняття настільки цікаве і захоплююче, що в усій Україні та за її межами створено гуртки та студії по вивченню особливостей петриківського розпису. Проявляючи любов до рідного краю, працьовитість і наполегливість, додаючи фантазію, майстри створюють неповторні композиції.

Передивитись і скачати презентацію можна тут:

Категорія: Виховна робота | Додав: (03.05.2016) | Автор: Вікторія Вікторівна E
Переглядів: 2157 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!